Škoda

Jak ručně zamknout auto Škoda Superv

Použití manuální převodovky (manuální převodovka) a automatické převodovky (DSG)

Řadicí páka je umístěna na středové konzole (27 na obrázku 12.1). Schéma poloh páky odpovídajících převodovým stupňům manuální převodovky je vyznačeno na rukojeti páky. Chcete-li změnit rychlostní stupeň, úplně sešlápněte pedál spojky, přesuňte páku do požadované polohy a plynule uvolněte pedál. Chcete-li zařadit zpátečku, zcela zastavte vůz, sešlápněte pedál spojky, přesuňte řadicí páku do neutrálu, zatlačte ji dolů a. aniž byste jej pustili, přesuňte jej do polohy „R“. Abyste předešli poškození a předčasnému opotřebení dílů, nepokládejte ruku na řadicí páku, pokud motor běží déle, než je nutné pro změnu převodového stupně. Také neudržujte vůz ve svahu prokluzováním spojky.

DSG

Dotyčné modely mohou být vybaveny 6- nebo 7-stupňovou dvouspojkovou robotickou převodovkou (DSG), která umožňuje řadit rychlostní stupně bez přerušení toku výkonu. DSG je elektronicky řízené, automaticky řadí rychlostní stupně vpřed a také umožňuje volit rychlostní stupně v manuálním režimu. Páka voliče režimu DSG je umístěna ve spodní části středové konzoly mezi předními sedadly (27 na obrázku 12.1). K ručnímu řazení můžete použít pádla řazení na zadní straně volantu (viz obrázek 23.1). Další informace o provozu DSG naleznete v kapitole 7.

Správná funkce DSG je neustále monitorována a pokud dojde k problému nebo přehřátí, zobrazí se na displeji ve sdruženém přístroji příslušná zpráva (viz kapitola 13).

Volicí páka DSG může být nastavena do jedné z následujících poloh (provozní režimy DSG): „P“, „R“, „N“, „D“, „S“, „+“ a za účelem posunutí páky voliče z polohy „P“, musí být zapnuté zapalování, musí být sešlápnut brzdový pedál a musí být stisknuto tlačítko umístěné na straně rukojeti volicí páky. Toto tlačítko je také nutné stisknout při každém přesunutí páky voliče takto: „N“ -> „R“, „P“ -> „R“, „R“ -> „P“ a „D“ -> „S“ “. Volicí páka je zablokována, pokud při uvolněném brzdovém pedálu a rychlosti jízdy nižší než 5 km/h zůstane v poloze „N“ déle než dvě sekundy (pro uvolnění páky z „N“ brzda pedál musí být sešlápnutý). Při rychlém pohybu páky mezi polohami „R“ a „D“ nefunguje zámek v poloze „N“, což umožňuje „houpání“ z bláta nebo sněhu.

Zajímavé:
Kolik barvy potřebujete na lakování celého vozu Škoda Octavia.

Aby se řidiči připomnělo, že je nutné sešlápnout brzdový pedál pro posunutí páky z polohy „P“ nebo „N“, rozsvítí se zelená kontrolka O na sdruženém přístroji (viz kapitola 13).

Při zastavení ve svahu, když je volicí páka v jízdní poloze, byste neměli brzdit vůz v pohybu pomocí plynového pedálu, protože to může způsobit přehřátí a poškození převodovky. Místo toho držte sešlápnutý brzdový pedál. K přehřátí může dojít také při použití funkce do kopce, když vozidlo stojí nebo se pomalu pohybuje do kopce. Pokud dojde k přehřátí, spustí se ochrana proti přetížení a na sdruženém přístroji se rozsvítí červená K/L „F“ (viz kapitola 13). V takovém případě zastavte vůz, vypněte motor a počkejte, dokud kontrolky K/L a výstražné kontrolky nezhasnou a varovný text zmizí. Poté můžete pokračovat v pohybu.

Před pohybem páky voliče sešlápněte brzdový pedál, abyste se vyhnuli možnosti náhlého trhnutí vozu při zařazení rychlostního stupně.

Poznámka: Studený motor běží po nastartování při vysokých volnoběžných otáčkách, což může způsobit pomalý rozjezd vozidla při jízdě vpřed nebo vzad. Popis provozních režimů DSG je uveden níže.

DSG má v automatickém i manuálním režimu funkci „Kickdown“ – podřazení o jeden nebo více stupňů při úplném sešlápnutí plynového pedálu (přes odporový bod). Tato funkce se používá k zajištění maximálního zrychlení (například při předjíždění) a trakce (například při jízdě do kopce). Poté dojde po dosažení maximální rychlosti k přeřazení nahoru, pokud před tímto bodem neuvolníte plynový pedál. Pro přepnutí do normálního provozu uvolněte plynový pedál.

Pozor: Při podřazování na kluzké vozovce hrozí smyk.

Provozní režimy DSG

Displej v panelu přístrojů zobrazuje aktuální polohu páky voliče režimu DSG a v režimech jízdy vpřed (D a S) je indikován aktuální převodový stupeň.

„P“ (parkování). V této poloze je DSG zablokováno a hnací kola se nemohou otáčet. K zamykání se používá speciální samostatný mechanismus. Před přesunem volicí páky do této polohy zcela zastavte vozidlo a stiskněte odjišťovací tlačítko na rukojeti páky; Při parkování ve svahu nezapomeňte předem nastavit parkovací brzdu.

Pozor: Přesunutí volicí páky do polohy „P“ za jízdy povede k zablokování kola a ztrátě kontroly nad vozidlem a také k poškození převodovky. Nepoužívejte polohu „P“ místo parkovací brzdy – musí se používat společně. Po uvolnění brzdového pedálu se stojící vozidlo s volicí pákou v poloze „P“ může pohnout o několik centimetrů dopředu nebo dozadu, pokud není zatažena parkovací brzda.

„R“ (zpětně). Tato poloha volicí páky se používá k zařazení zpětného chodu. Chcete-li aktivovat režim „R“ z režimů „P“ nebo „N“, musíte při sešlápnutém brzdovém pedálu stisknout tlačítko na rukojeti volicí páky.

Upozornění: Abyste předešli poškození převodovky, před zařazením zpětného chodu se ujistěte, že je vozidlo zcela zastaveno. Po zapnutí režimu „R“ počkejte, až se rychlostní stupeň zařadí (je to cítit podle tahu motoru). Po zapnutí zapalování v režimu „R“ se rozsvítí zpětná světla.

„N“ (neutrální poloha). Kola a převodovka nejsou blokovány, s autem lze volně pohybovat. Točivý moment motoru se nepřenáší na kola. Pokud se během jízdy náhodně volicí páka přepne do polohy „N“, měli byste uvolnit plynový pedál a před přepnutím páky do režimu „D“ počkat, dokud otáčky motoru neklesnou. Při rychlosti nižší než 5 km/h a zapnutém zapalování musíte pro přesun volicí páky z polohy „N“ sešlápnout brzdový pedál. Při dlouhém dojezdu může dojít k poškození převodovky v důsledku nedostatečného mazání.

„D“ (pohyb). Normální polohu volicí páky při pohybu vozu vpřed lze zvolit pouze při volnoběžných otáčkách klikového hřídele. DSG přepíná mezi všemi rychlostními stupni vpřed na základě optimální rovnováhy mezi výkonem a spotřebou paliva. Pokud v tomto režimu stisknete jeden z přepínačů pádel za volantem (viz obrázek 23.1), dojde k dočasnému přechodu do režimu ručního řazení. Režim dočasného ručního ovládání se automaticky vypne, pokud nejsou pádlové spínače po určitou dobu používány; Tento režim lze navíc ručně vypnout přidržením jednoho z pádelových spínačů déle než jednu sekundu.

Poznámka: Pro zlepšení účinnosti převodovky DSG a snížení opotřebení jejích prvků se vysoké převodové stupně nezařadí, dokud převodová kapalina nedosáhne normální provozní teploty. Pro dosažení optimální účinnosti zohledňuje výběr převodového stupně venkovní teplotu, sklon vozovky, zatížení vozidla a příkazy řidiče.

„S“ (sportovní režim). V režimu Sport jsou převodové stupně automatické, stejně jako v režimu D, ale při vyšších otáčkách motoru pro lepší realizaci jeho výkonu. Chcete-li přesunout volicí páku z „D“ do „S“, musíte stisknout tlačítko na rukojeti páky. Ze sportovního režimu můžete dočasně povolit manuální řazení (stejně jako z režimu „D“, viz výše).

„+“ a (manuální režim) Když se páka voliče přesune z polohy „D“ doprava, převodovka se přepne do režimu manuálního ovládání a pracuje na stejném převodovém stupni, dokud nedosáhne kritických otáček motoru nebo dokud není ručně zařazen jiný převodový stupeň. Když pak krátce zatlačíte páku do polohy „+“, DSG přepne na vyšší/dolní rychlostní stupeň. Postupným zatlačením páky do příslušné polohy v krátkých intervalech můžete také řadit a přeskakovat mezistupně.

Poznámka: Nedržte volicí páku v poloze „+“ nebo trvale.

V manuálním režimu můžete také řadit pomocí pádel za volantem (viz obrázek 23.1). Při příliš nízkých nebo vysokých otáčkách klikového hřídele DSG automaticky přeřadí na nižší nebo vyšší převod. Zvolený převodový stupeň se zařadí pouze tehdy, když je dosaženo příslušné rychlosti vozidla a rychlosti klikového hřídele.

nouzové situace

Pokud dojde k poruše v elektronice DSG, funguje dál, ale přepne se na některý z nouzových programů. Takový program se ohlásí zapnutím a vypnutím všech segmentů displeje sdruženého přístroje. Pokud dojde k poruše, mohou být zařazeny pouze některé rychlostní stupně a nemusí být možné použít zpátečku nebo manuální řazení.

  • 1 — zatáhněte parkovací brzdu;
  • 2 – vypáčte obložení páky na místech (A na obrázku 23.2) a opatrně jej zvedněte a poté oddělte obložení od středové konzoly na druhé straně;
  • 3 – zatlačte prstem na žlutý plastový díl ve směru šipky (B);
  • 4 – současně stiskněte odblokovací tlačítko na páce voliče a přesuňte jej do polohy „N“.

Škoda Superb (2017). Průvodce – část 14

Nouzový klíč je nutný například pro ovládání „dětské“ jednotky –
zamykání (blokování náhodného otevření dveří zevnitř), vč
Aktivace/deaktivace airbagu spolujezdce atd.

Vyjměte nouzový klíč

Odemykání/zamykání – KESSY

Nemocný. 36 Odemknutí vozu/zamknutí vozu

Nejprve si prosím přečtěte a věnujte pozornost straně 56.

Systém KESSY (Keyless Entry Start Exit System) umožňuje odemykání/nahrávání
ukrást auto bez aktivního použití klíče.

Uchopte kliku dveří odemknout auto

Dotkněte se prstem senzoru v klice dveří zamknout auto
účtovat

Při odemykání/zamykání by klíč neměl být
více než 1,5 m od kliky předních dveří.

Informace o zamykání
Ve voze s automatickou převodovkou musíte před zamknutím dveří nainstalovat se-
lektor na pozici P.
Při zapnutém zapalování není možné vůz zvenku zamknout.
Po zamknutí vozidla odemykací mechanismus dotykem
klika dveří se na 2 sekundy zablokuje. To vám umožní zajistit, aby automatické
mobil je uzamčen.

Ochrana proti nechtěnému zamknutí klíče v autě
Pokud byly po uzamčení vozidla zavřeny jedny z dveří a
Pokud klíč, kterým bylo auto zamčeno, zůstal uvnitř kabiny, pak auto
Auto se automaticky odemkne. Po takové automatické odpovědi,
Směrová světla čtyřikrát zablikají. Pokud do cca.
45 sekund se neotevřou žádné dveře, auto znovu automaticky
uzamčeno.
Pokud bylo víko zavazadlového prostoru zavřeno po zamknutí vozu,
mobil a klíč, kterým byl vůz zamčený, zůstal uvnitř
zavazadlového prostoru se víko automaticky částečně otevře (t.j.
mírně stoupá). Po takovém automatickém částečném otevření
Směrová světla čtyřikrát zablikají. Víko zavazadlového prostoru
zůstává částečně otevřený (zvednuté), dveře vozu zůstávají
uzamčeno.

Některé typy mobilních telefonů mohou způsobovat rušení.
odemykáte/zamykáte mechanismus pomocí senzorů v klikách dveří.

Odemykání a otevírání

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button