ford focus 2

Co dělat, aby se na Ford Focus 2 neobjevily chyby

Byly problémy přehnané? Pokračujeme ve sledování „antikoroze“ na rezavém dně

„Podíval jsem se na fotku – poslouchej, tvému ​​Focusu nic nepomůže“ – takto reagoval kolega na předchozí materiály tohoto experimentu. Ale neočekávám, že Ford najednou vrátí svůj rok 2007, když sjel z montážní linky v Německu a rez zmizí. Cíl je jednoduchý – zkontrolovat, jak inzerované složení funguje a zda pomůže zastavit korozi.

Byly problémy přehnané? Pokračujeme ve sledování

20. května 2020 4:00

Vadim Zenkevič

Jak to všechno začalo?

Připomínám, že jsem v říjnu minulého roku zahájil nezávislý experiment. Vzal jsem pro něj Ford Focus středního věku z roku 2007, který naléhavě potřeboval „antikorodovat“ a zachránit ho z Gatova – bylo děsivé dívat se na hatchback zespodu. Jak trefně napsali v komentářích k prvnímu dílu, „je ten rezavý spodek u Focusu?“ Děkuji, ocenil jsem vtip.

Auto jsem odvezl do Krownu, kde bylo ošetřeno místní antikorozní směsí. Zaměstnance centra jsme na začátek experimentu neupozornili – dozvěděli se o něm z první publikace, stejně jako čtenáři Autobusiness, takže vše fér.

Naše materiály k tématu

Přehlídka začíná

Upřímně řečeno, čekal jsem, až se naší redakci ozve Krown. Telefon ale mlčel v den, kdy vyšla první publikace, týden po ní a dokonce i po zveřejnění druhého textu. Podezřelý klid!

A teprve v březnu se vedení centra konečně ozvalo a pozvalo mě na „pokec“. Divoké fantazii se podařilo namalovat obraz z přelomových 90. let: garážové družstvo, židle, páječka. Naštěstí jsme stále v roce 2020 – kvůli koronaviru se schůzka musela posunout na polovinu května a zaměstnanci centra se na ní chtěli jen podívat na korozi Fordu a odpovědět na pár mých otázek. No, tak do toho!

Zajímavé:
Jak vyměnit žárovku v zrcátku restylingu Ford Focus 2.

Najíždíme s Focusem na vlek, on jde pod auto s baterkou ředitel centra Sergey Mukhlaev, a začneme mluvit. Přirozeně, jak funguje antikorozní složení:

„Proniká do míst, kde se hromadí vlhkost. Jeho úkolem je odstranit tuto vlhkost a nahradit ji sebou samým. Když auto není nové, je tam hojná vrstva rzi, ve které se hromadí vlhkost a interaguje s kovem.“

Sergej vezme do ruky kartáček na zuby, aby provedl svůj charakteristický trik: našel místo, kde by se dala rzi sloupnout – to je údajně potvrzení, že kompozice začala fungovat.

Musel jsem takovou oblast hledat, ale trik byl úspěšný – Sergej vítězoslavně utrhl malý kousek rzi.

Spodní část, kde byla odstraněna rez, vypadá spíše jako čokoládový košíček. Sergej říká, že přesně tak to má být, když kompozice dělá svou práci.

Není to špatné, ale není to celé tělo. A rozhodně ne zadní podélníky – tam leží „bolavé místo“ tohoto Focusu.

Ředitel centra po pár minutách strávených pod autem a krátkém prozkoumání problémových míst vynesl průběžný verdikt: prý není všechno tak děsivé, jak se zdálo z fotografie na webu. Pro objektivitu od sebe poznamenám: špína ulpěla na spodku hatchbacku, a to i „díky“ složení, takže při této prohlídce skutečně zanechala pozitivnější dojem než v prvních dvou případech. Pouze podélníky a pár dalších míst byly otevřeně červené, zatímco oblasti pod prahy a hlavní část dna byly skryté.

Na problémových místech rez, čistě subjektivně, nezačala růst. Vítězství? Je příliš brzy o tom mluvit.

Pachy a stopy

Je lepší mluvit o tom, proč se na některých místech zdá, že se kompozice smyla, zatímco na jiných visí v kapkách. Co na to řekne odborník?

Zajímavé:
Jaký je rozdíl mezi Ford Focus 2006 a 2008.

„Naše složení obsahuje 70 procent olejové báze a je v ní rozpuštěno několik desítek složek, které se odlišně ovlivňují s barvou a rzí,“ vysvětluje Sergej. „Mnoho našich klientů věří, že vzhledem k tomu, že je kompozice aplikována s mastným filmem, měla by tak zůstat po celou dobu. Ale neustále říkáme: mastný základ se smyje, ale zůstane pseudosuchý povrch.

Jde o povrchy různé hustoty. Na výklenku je poměrně velká vrstva gravitexu a barvy a naše kompozice reaguje a je impregnována různými způsoby. Pokud nyní vezmete a otřete tento výklenek, pak pro antikorozní ochranu nebude nic hrozného, ​​jednoduše odstraníme přebytečný olej. Ale tam, kde již koroze je, tam je naopak potřeba více složení k zahájení tohoto separačního procesu.“

Dobře, budu tomu věřit – zvlášť když Sergej vezme stejný zubní kartáček a natře ho na místa, kde se povlak zdá trochu suchý. Výsledek je zřejmý, jak říkali ve staré reklamě.

Abych byl upřímný, na antikorozní úpravu si vzpomenu na každé více či méně dlouhé či aktivní cestě. V kabině se okamžitě objeví zápach spálené kompozice – mírně řečeno, není to příjemné. A dobře, jen kdybych po ošetření vyjel, ale auto se složením má najeto asi 10 tisíc kilometrů – do této doby by mělo být vše spáleno. Nebo ne?

„Složení bylo naneseno velkoryse zespodu, vyhoří kolem tlumiče, rezonátoru a katalyzátoru,“ vysvětluje Sergej. „Měli jsme takové případy – kompozici lze odstranit, ale musíte pochopit, že na těchto místech bude menší ochrana. Takže tady musí být kompromis.“

Obecně to budete muset vydržet jako správný Bělorus. Sergej si všimne špinavých skvrn na dveřích a okamžitě to komentuje:

Zajímavé:
Kde mohu vyměnit rozvodový řemen na Ford Focus 2 ve Swao.

„Zde je další argument pro ty, kteří věří, že naše složení lze snadno smýt. Už jste své auto myli více než jednou, že? Ale šmouhy stále zůstávají, toto je naše složení,“ v tuto chvíli účastník rozhovoru přejel prstem po ropné stezce. „Potřebuješ obzvlášť silnou chemikálii, abys to vymyl.“ Už jsem to „dostal“ na své osobní auto a nebojuji s tím, i když to tak samozřejmě vypadá.“

Sergej prohlíží vnitřek dveří a hodnotí jejich stav.

Pohled padá na dveře kufru – po zimě se na nich objevily drobné třísky a také škrábance, které začaly kvést.

„To je způsobeno třením plastu o kov.“ Tady žádné ošetření nepomůže, můžete pouze slepit pancéřovou fólii,“ ujišťuje ředitel centra.

„Do října by měl Focus vypadat jako teď.“

Po prohlídce žádám Sergeje, aby zhodnotil stav auta. Popis je takový, že i když dáte auto na prodej do reklamní základny, je to zlato, ne kopie:

„Je zřejmé, že auto nebylo moc najeto.“ Dostala přesně takové poškození korozí, jaké měla za ta léta dostat, opravy karoserie jsou minimální. Auto je s přihlédnutím ke svému stáří silná „čtyřka“. Stav zadních podélníků si obecně neberte k srdci, jsou zde minimální koroze.

– Přestaň, je tu nesoulad. „Minimální místa koroze,“ ale odborníci ohodnotili vůz čtvrtým stupněm koroze z pěti, tedy téměř „křečemi“. Jak to?

„Říkáme zaměstnancům, aby přeceňovali úroveň koroze u vozů s velkými rezavými plochami. Jednak je to tak, že klientovi zavoláme tři měsíce po prvotním ošetření a doplníme složení. Obecně bychom mohli ohodnotit vaše auto C, ale pak bychom přimhouřili oči nad problémy, které existují v zadní části Focusu.

Zajímavé:
Jak zkontrolovat najeté kilometry elm327 bluetooth na ford focus.

Nyní je třeba dávat pozor nejen na zadní stranu, ale také na oprýskaný lak. Je třeba zabránit „štěnicím“ v rozkvětu, aby se nezačaly objevovat venku. Tuto rez musíte odstranit a propíchnout lakem na nehty. Auto je staré, takže úlomky laku mohou způsobit velké potíže.

— V říjnu to bude rok, co byl vůz zpracován. V jakém stavu bude na podzim?

— Focus bude muset vypadat téměř stejně jako nyní. Rez by v žádném případě neměla mít jasně červenou barvu, jinak buď na povrchu není žádné složení, nebo je zde velmi hojná a uvolněná vrstva rzi. Ale u tebe jsem nic takového neviděl. Rez by měla být tmavě hnědá.

Náš verdikt

Vždy je příjemné slyšet, že auto je v dobrém stavu a problémy jsou přehnané. Ale stejně nepolevím – opravdu chci vidět, jak bude vypadat spodek Focusu po létě. Uvidíme, zda se naplní předpověď ředitele střediska. Experiment pokračuje!

Už vás nebaví bojovat se „šafránovými mléčnými čepicemi“? Nová auta v reklamní základně Automotive Business

Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter

Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button