ford focus 2ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Jak napnout hnací řemen alternátoru na Škodě Octavio

Výměna řemene alternátoru (pohon pomocných agregátů) Škoda Octavia A7

Stejně jako rozvodový řemen se i řemenový mechanismus pohonu pomocných agregátů u Škody Octavia A7 mění každých 60000 XNUMX km.

Proces výměny

Řemen alternátoru slouží jako přenosový článek pro výkon, který pochází z klikového hřídele. U automobilů je napnutí řemenu velmi důležité, protože napětí přímo ovlivňuje počet otáček, což zase činí generátor stabilní. Podívejme se na proces změny krok za krokem:

    Než přejdete k procesu kontroly, měli byste pochopit, že pro jeho výměnu budete muset odstranit pravé přední kolo a také vložku blatníku. To se provádí pro pohodlnější přístup.

Trubka čerpadla posilovače řízení

Odšroubujte trubky čerpadla posilovače řízení pro Škoda Octavia Tour

Napínací mechanismus

Oprava napínacího mechanismu z otáčení Škoda Octavia A7

Řemen alternátoru Škoda Octavia A7

Posouzení stavu řemenu alternátoru Škoda Octavia A7

Napínací mechanismus

Systém napínání řemene alternátoru Škoda Octavia A7

Systém napínání pásu

Výměna řemene alternátoru pro Škoda Octavia A7

Části napínáku

Demontovaný napínací mechanismus Škoda Octavia A7

Provádíme zpětnou montáž.

Výběr řemene alternátoru Škoda Octavia A7

Při výměně řemenu generátoru se mění i napínací kladka, která má své katalogové číslo. Podívejme se na tabulku s původními katalogovými čísly i analogy

Jméno Položka č. Analogy
Pás generátoru VAG04L 260 849 C Bosch1 987 946 051, Contitech6PK1025, Gates6PK1025
Napínací válec VAG04L 903 315 A VAG04L 903 315 C, DaycoAPV3208, Febi43677, GatesT39292, Ina534 0552 10, Optimal0-N2288S

Výměna řemene alternátoru pro Škoda Octavia A7 video:

Řemen generátoru utáhneme vlastníma rukama za 10 minut

Jak napnout řemen alternátoru

Autor 7 rychlostních stupňů Doba čtení 9 min Zhlédnutí 63.1 tis. Zveřejněno 3. února 2022

Jakýkoli mechanismus v autě musí být správně nakonfigurován a seřízen. To platí i pro řemen alternátoru. Jeho oslabení s sebou nese spoustu potíží spojených s následnými problémy a dodatečnými opravami. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně a z technického hlediska správně provádět kontrolu napnutí řemene alternátoru a dalších mechanismů.

Pokud je napnutí řemenu alternátoru nesprávné

Generátor napájí palubní síť napětím sloužícím k napájení veškeré elektroniky a nabíjení baterie. Pokud to nestačí, baterie se nebude nabíjet a brzy selže. Včasné seřízení řemene odstraní případné problémy a následné materiálové náklady na odstranění různých poruch. Existují dvě situace, kdy dochází k nesprávnému napětí:

  • pás je příliš volný;
  • pohon je příliš utažený.

V obou případech existuje riziko dalších poruch. Řemen alternátoru je třeba pravidelně a správně napínat, jinak nebudete mít problémy.

Pokud je napnutí řemene slabé

Při každé nefunkčnosti nebo porušení provozního řádu se vždy objeví nějaké příznaky. Pokud je napětí příliš volné, objeví se následovně:

  • Nízké napětí na palubě. K tomu dochází v důsledku prokluzu řemenice generátoru a snížení rychlosti otáčení, a proto produkuje méně energie. Při dlouhé jízdě v tomto režimu se baterie rychle vybije a brzy selže úplně.
  • Pískání pásu. Vlivem prokluzu dochází ke tření, které vytváří charakteristický nepříjemný zvuk. Spolu s třením se guma velmi zahřívá, takže v důsledku roztavení a přehřátí brzy praskne. Pro říční pásy je typické pískání.
  • Nošený stav. Pokud jsou na pohonu závity, pak je to přímý důkaz silného opotřebení součásti. Je třeba jej vyměnit a správně nastavit napětí.

Napnutí řemenu alternátoru

Co se stane, když utáhnete řemen alternátoru?

Při výměně nebo seřizování je také nebezpečné příliš utahovat řemen. Díly jednotky budou vystaveny zvýšenému radiálnímu zatížení, což bude mít za následek zrychlené opotřebení ložisek. Objevuje se v nich vůle, kvůli které se kartáče rychleji opotřebovávají a může dojít k poškození železa armatury. Přetažený řemen alternátoru způsobuje následující problémy:

  • opotřebení ložisek přední příruby;
  • poškození statoru a železa kotvy;
  • zrychlené opotřebení sběracích kroužků a kartáčů;
  • poškození vinutí statoru a zkrat;
  • poškození krytu a dalších dílů.

Také příliš napnutý řemen více namáhá motor, což vede ke zvýšené spotřebě paliva. Jak vidíte, správné napnutí řemene alternátoru je velmi důležité a musí být dodržováno. Jinak se objeví mnoho souvisejících problémů spojených s dodatečnými náklady na opravy.

Jak zkontrolovat napnutí řemene alternátoru

Při provádění komplexní údržby vozidla nezapomeňte zkontrolovat napnutí řemene alternátoru. Tato práce se provádí během 2-3 plánované údržby, protože se během provozu natahuje. Zkušební postup spočívá v měření amplitudy kmitů pohonu při mírném tlaku na pohon.

Před kontrolou napětí se musíte seznámit s údaji o pasu vašeho auta. Tato hodnota se bude pro každé auto lišit, protože výrobci používají náhradní díly různých značek s jedinečnými vlastnostmi. Po obdržení potřebných informací můžete začít s kontrolou. Může být implementován několika způsoby:

  • ruce bez speciálních nástrojů;
  • ze speciálního zařízení;
  • váhy.

Kontrola napnutí řemenu generátoru

Při ruční kontrole spočívá diagnostika v měření napnutí tahem řemenu prsty, ale je obtížné tuto hodnotu zjistit okem. Zkušení řemeslníci to samozřejmě dělají bez nářadí. Normální napnutí je, když je maximální průhyb řemene 6-8 mm při použití mírného zatížení. Tato metoda je vhodná pro vozy VAZ, ale je lepší použít váhy.

Na pás ve středu volného prostoru musí být aplikováno zatížení 10 kg. Maximální přípustná odchylka leží v rozmezí 8-12 mm. Vyšší hodnota vyžaduje správné napnutí.

Je to důležité,. Uvědomte si různé velikosti síly aplikované na různé modely generátorů. Na voze VAZ 2115 jsou instalovány dva typy jednotek. Pro 37.3701 je odchylka 10-15 mm považována za normální. Pro zařízení model 9402.3701 – 6-10 mm.

Proč pás píská?

Hlavním znakem slabého napnutí řemenu alternátoru je cizí zvuk při chodu spalovacího motoru, vyjádřený jako nepříjemné pískání. K tomu dochází v důsledku tření. Závada je možná pouze u vozidel s říčním pohonem. Při tření to nejen píská, ale také vzniká velké parazitní teplo, díky kterému může jednoduše shořet. Na rozdíl od posilovače řízení se generátoru při prasknutí nic nestane. V jízdě můžete pokračovat, dokud se baterie nevybije. Když je posilovač řízení zastaven, bude velmi obtížné otáčet volantem, protože použitá síla se prudce změní.

Jak správně napnout řemen alternátoru

Správné nastavení napnutí řemene musí být provedeno pomocí speciálních nástrojů a zařízení. Mistři používají několik metod:

  • pomocí nastavovací lišty;
  • nastavovací šroub;
  • nastavovací váleček.

Jak utáhnout pás pomocí nastavovací tyče

Mnoho řemeslníků doporučuje pro správné napnutí hnacího řemene použít seřizovací tyč. Platí pro starší modely aut. Zpravidla u VAZ. Toto je nejjednodušší a nejlevnější možnost, ale vyžaduje určitou zručnost.

Mechanismus nastavení napětí se skládá z několika částí:

  • samotná prkna mají podélnou drážku po celé délce;
  • šroub;
  • ořechy.

Úprava probíhá takto. Nejprve je třeba povolit řemen odšroubováním matice na liště, ale ne až na doraz. Poté, když opřete páčidlo o tělo motoru, musíte pohnout generátorem, čímž utáhnete řemen. Poté utáhněte matici. Tím je změna napětí dokončena.

Napnutí řemenu pomocí seřizovacího šroubu

Jak napnout řemen pomocí seřizovacího šroubu

Téměř všechny moderní vozy jsou vybaveny seřizovacím šroubem. S jeho pomocí je snazší a přesnější měnit napínací sílu řemenového pohonu. Postup se provádí podle následujícího algoritmu:

  • Nejprve uvolněte držák jednotky. Generátor je pevně připevněn ke spalovacímu motoru ve dvou bodech, nahoře a dole.
  • Poté pomocí seřizovacího šroubu, který se nachází ve spodní části, změňte polohu generátoru vzhledem k motoru. S jeho pomocí můžete velmi přesně nastavit napínací sílu.
  • Po zvolení správné polohy je uzel zafixován.

Jak napnout řemen pomocí nastavovacího válečku

Pohon můžete utáhnout nebo povolit válečkem. Není k dispozici u všech moderních automobilů. Válec je také excentr, jehož otáčením se mění napětí. Tento mechanismus je použit na vozech Lada Priora v modifikaci s posilovačem řízení. K provedení regulační procedury se používá speciální zařízení ve formě klíče se dvěma kolíky. Nejprve se vyšroubuje šroub seřizovacího válečku, poté se otáčí vidličkou v libovolném směru, dokud se pás nenapne na požadovanou sílu. Po instalaci je šroub utažen a bezpečně upevněn.

Je to důležité,. U všech vozů se doporučuje seřídit řemen alternátoru každých 15 tisíc km a u Lada Priora je také potřeba vyměnit válec každých 60 tisíc km.

Napnutí řemenu alternátoru

Napnutí řemenu posilovače řízení

Protože jste otevřeli kapotu a začali provádět údržbu, nezapomeňte utáhnout pohon posilovače řízení. Provozní schéma je poněkud podobné generátoru, s výjimkou některých rozdílů. Pohonný mechanismus této funkční jednotky je neméně důležitý, protože je možné řídit bez zesilovače, ale bude to extrémně nepohodlné a nepohodlné. Konstrukce má speciální napínák, takže nastavení bude poněkud jednodušší. Vyrábí se v následujícím pořadí:

  • Zajistěte přístup k jednotce odstraněním krytu a dalších částí.
  • Povolte upevňovací šrouby čerpadla posilovače řízení.
  • Odšroubujte šroub napínací kladky o několik otáček.
  • Pomocí páčidla pohybujte čerpadlem, dokud nedosáhnete požadované utahovací síly.
  • Utáhněte upevňovací šrouby čerpadla a válečku.
  • Sbírejte vše zpět.

Nástroje

Sada nářadí pro správné napnutí řemenů alternátoru a posilovače řízení závisí na konkrétním modelu vozu a provedení. Na příkladu VAZ budeme potřebovat následující seznam příslušenství:

  • 17 kláves;
  • držák;
  • WD-40 k rozpuštění oxidu.

Pro Prioru budete potřebovat speciální klíč s vidličkou na otáčení válečku.

Jak dlouho trvá utažení řemene alternátoru?

Jak ukazuje praxe, je lepší utáhnout řemen alternátoru po 15 XNUMX km. Během tohoto nájezdu kilometrů se poměrně hodně opotřebovává a chátrá. Na rozdíl od rozvodového řemene jeho prasknutí nepovede k nehodě. Je docela možné pokračovat dále. Abyste nemuseli utrácet více za opravy, kontrolujte je častěji a protahujte se, kdykoli budete relaxovat.

Opotřebení řemenu alternátoru

Známky opotřebení na řemenu alternátoru a jeho výměna

Není těžké pochopit, že hnací řemen generátorové jednotky se opotřeboval. Existuje řada znaků, podle kterých to lze zjistit bez cesty do autoservisu:

  • Destrukce gumové struktury, praskliny po celé délce.
  • Pískání během provozu, napětí dočasně pomůže, protože guma již změnila své vlastnosti.
  • Nízké napětí na desce kvůli nedostatečné rychlosti otáčení kotvy generátoru.

Jak napnout řemen alternátoru Ford Focus 2

Musíte kontrolovat a utahovat řemenový pohon generátoru a posilovače řízení na Ford Focus 2 stejně často jako v jiných autech. Opotřebení dílů nijak zvlášť nezávisí na značce. Spíš je to spojeno s výrobcem samotných náhradních dílů. Co se týče postupu utahování, neliší se od většiny moderních vozů. Konstrukce tahu používá seřizovací šroub, takže úpravy je třeba nejprve provést povolením dvou držáků alternátoru. Poté se sestava oddálí od bloku válců na požadovanou vzdálenost úměrnou napínací síle.

Napínání řemenu alternátoru na Prioře

Napnutí řemene alternátoru v Prioře může být dvou typů. V modifikaci s GRU a klimatizací výrobce nainstaloval napínací kladku, takže bude potřeba speciální klíč. Nejprve se uvolní válečkový šroub a pomocí klíče se excentrický mechanismus natočí do určitého úhlu, přičemž se současně řídí velikost napětí. Poté se šroub zašroubuje zpět.

Zajímavé:
Kde se nachází pípnutí alarmu Škoda fabia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button