Škoda

Kolik činí čistý příjem vozu Škoda z prodaného vozu?

Kolik činí čistý příjem vozu Škoda z prodaného vozu?

Kolik peněz vydělá každá automobilka jedním autem: odpověď nalezena | SpeedMe

Bylo známo, kolik automobilky vydělávají prodejem svých vozů

Kolik peněz vydělá každá automobilka jedním autem: odpověď nalezena | SpeedMe

Bylo známo, kolik automobilky vydělávají prodejem svých vozů

Poslední roky byly pro automobilový průmysl vážnou výzvou. Výrobci čelili prudkému poklesu tržeb během pandemie a následným problémům s udržením dodavatelských řetězců po zahájení CBO. V důsledku toho musely společnosti zjednodušit konfigurace vozidel a zákazníci na svá auta čekali měsíce. Podle poslední analýzy finančních výsledků služby Car Industry Analysis byl však loňský rok pro koncerny obdobím úspěšného zotavení, které umožnilo kompenzovat předchozí ztráty. Který výrobce vydělá nejvíce prodejem jednoho vozu S velkým náskokem je Ferrari. Podle propočtů analytické služby vydělala italská značka v roce 2023 v průměru 117 927 eur z každého prodaného vozu. Na druhém místě je Porsche, ale rozdíl mezi lídrem a druhým místem je obrovský: německý výrobce dostal z každého prodaného vozu v průměru 22 747 eur. První trojku uzavírá Jaguar Land Rover s výdělkem 8 511 eur na vůz. V první desítce jsou také BMW, Mercedes, Tesla a další, ale jejich příjem z prodeje každého vozu je výrazně nižší. Je důležité poznamenat, že výpočty berou v úvahu údaje z celých automobilových skupin, s výjimkou značek, jako je Lamborghini (vlastněné Volkswagenem), jejichž marže jsou mnohem vyšší. Porovnání s rokem 2022 Oproti datům za rok 2022 je patrný rozdíl v příjmech z prodeje jednoho vozu. Jestliže v roce 2022 italská značka vydělávala v průměru o 25 tisíc eur méně na auto, pak ve stejném roce byla Tesla vice lídrem s průměrným výdělkem 9 684 eur na vozidlo. Na třetím místě skončil Mercedes se 7 135 eury. Automobilový průmysl se tedy navzdory mnoha výzvám nejen vzpamatoval z nepokojů posledních let, ale také prokázal schopnost přizpůsobit se a rozvíjet se v nové realitě.

Zajímavé:
Jak nastavit volant ve Škodě Fabia.

Daň z prodeje auta

Všechny články Prodej ojetého vozu: Dohoda Tipy na prodej Jak prodat problémový vůz Co dělat po prodeji Jakou cenu nastavit Komunikace s kupujícím Hledání kupce Příprava vozu k prodeji Prodej ojetého vozu: kde začít

daňové přiznání, kalkulačka, pero, peníze a brýle leží na stole

Daň z příjmu fyzických osob z prodeje auta poštou nedorazí. Rusové si musí částku spočítat a zajistit včasné zaplacení sami, jinak dostanou vysoké pokuty, které někdy dosahují až desetitisíců. Ale vypořádat se s prohlášeními 3-NDFL a dalšími byrokratickými věcmi na vlastní pěst není tak snadné.

V tomto článku vám podrobně řekneme, jak správně vypočítat, snížit a zaplatit daň poté, co svou vlaštovku převedete na kupujícího.

Musím platit daň při prodeji auta v roce 2024?

kupní a prodejní smlouvy, peníze a klíče od auta leží na stole

Jakákoli transakce prodeje, ať už jde o movitý nebo nemovitý majetek, podléhá v Rusku dani z příjmu fyzických osob. Část zisku jednotlivce musí přispívat ke státnímu příjmu. Našli jsme kupce, úspěšně dokončili transakci – nyní musíte zaplatit daň z prodeje vozu (s výjimkou několika případů, které probereme níže).

Sazba daně je standardní – 13 %. Pokud ji zaplatíte v plné výši, ukáže se, že je to poměrně působivá částka. Existuje však několik životních hacků, které pomohou snížit a dokonce úplně odstranit platbu.

Jaká částka se platí daň?

Daň z prodeje automobilu se vybírá z příjmu přijatého po transakci, to znamená ze skutečných nákladů na auto. Například prodáte auto za 500 tisíc rublů – z této částky bude vypočtena daň.

Výpočet daně z prodeje auta

Pro výpočet daně z příjmu fyzických osob existuje jednoduchý vzorec: prodejní částka × 13 % = daň . Například jste prodali auto za 800 000 rublů. Vynásobte 13%, dostaneme 104 000 rublů. Částka je velká, ale lze ji snížit.

Zajímavé:
Jak přidat olej do motoru Škoda Fabia.

Jak snížit daň z prodeje auta

dívka držící v rukou kalkulačku

Existují dva legální způsoby, jak snížit daň z příjmu fyzických osob po transakci. Můžete si vybrat kteroukoli z nich, podle situace.

Metoda č. 1: od nákladů na auto odečtěte částku, za kterou jste si auto koupili sami

Tato metoda je výhodná, když prodáte auto za více, než za kolik jste ho koupili. Pomáhá zejména ušetřit peníze při prodeji drahých aut. Daň z příjmu fyzických osob se vypočítá z rozdílu v ceně podle následujícího vzorce: (částka prodeje – částka nákupu) x 13 % = daň.

Například jste se rozhodli prodat Mercedes CLA, který jste koupili za 1,2 milionu rublů. Při prodeji stanovili cenovku 1,5 milionu rublů. Počítáme: (1,5 milionu – 1,2 milionu) x 13 % = 39 tisíc rublů.

Pokud bychom počítali obvyklým způsobem, daň by byla 195 000 rublů. Úspory činily 156 000 rublů.

Způsob č. 2: od částky prodeje odečtěte maximální daňový odpočet

Tento způsob je výhodný při prodeji levných vozů nebo v případě ztráty staré smlouvy, na základě které jste vůz kupovali.

Vzorec pro výpočet daně je následující: (částka prodeje – maximální daňový odpočet) x 13 % = daň.

Maximální daňový odpočet v Rusku je 250 tisíc rublů. Pokud je výsledek odpočtu nula, nemusíte platit daň z příjmu fyzických osob.

Například prodáváte Daewoo Nexia za 250 tisíc rublů. Vypočítáme pomocí vzorce: (250 000 – 250 000) x 13 % = 0.

Pokud auto stojí více než 250 tisíc rublů, budete muset zaplatit daň.

Například prodáte Chevrolet Aveo za 260 tisíc rublů. Sami jsme to kdysi koupili za 280tis. První způsob nelze použít, protože kupní částka převyšuje prodejní cenu, použijeme druhý: (260 000 – 250 000) x 13 % = 1 300.

Existuje ještě jeden způsob snížení daně z příjmu fyzických osob – nelegální. Nejčastěji to využívají překupníci – do smlouvy píšou menší částku. Auto experti to nedoporučují.

Zajímavé:
Jaký je rozdíl mezi předními blatníky Škody Rapid Restyle a Dorestyle.

Vitaly Glebko, automobilový právník:

automobilový právník Vitalij Glebko

– Umělé snížení plateb téměř vždy znamená nezákonné jednání. K tomu dochází, když kupní a prodejní smlouva uvádí sníženou cenu, a ne takovou, jaká byla ve skutečnosti. To může vést k nepříjemným následkům. Nezaplacení daně z příjmu fyzických osob z důvodu protiprávního jednání nebo nečinnosti znamená pokutu ve výši 20 % ze zatajené částky daně nebo dokonce 40 %, pokud lze prokázat, že jednání bylo úmyslné. Při ukončení smlouvy nedostane kupující zpět celou částku, ale pouze částku uvedenou ve smlouvě.

Pokud se navíc na začátku dohodnete na podhodnocení částky v kupní smlouvě, budete jako prodávající muset platit zvýšené daně. Zde je skutečný životní příběh.

Gulia Koroleva, hlavní účetní, daňový poradce, Petrohrad:

daňový poradce Gulia Koroleva

— V mé praxi byl takový případ. Klientka prodávala auto, které vlastnila necelé tři roky. Když ona sama kupovala toto auto, smlouva na žádost prodávajícího obsahovala minimální cenu až 250 tisíc rublů, aby bývalý majitel neplatil daň z příjmu. Ano, máme nárok na odpočet 250 tis. Nakonec ale stejně musela zaplatit daň – o něco více než 13 tisíc rublů. Morálka příběhu: Pokud budete požádáni, abyste podhodnotili obchod, zvažte, zda se vám to v budoucnu vrátí.

Když nemusíte platit daň z příjmu fyzických osob při prodeji auta

klíče od auta, RZ vozidla a řidičský průkaz jsou na stole

Existuje několik případů, kdy transakce prodeje automobilu není předmětem daně.

Případ č. 1: transakce nepřinesla zisk

Pokud majitel po prodeji své vlaštovky zůstane v mínusu nebo ji prodá za stejnou částku, za kterou ji kdysi koupil, není povinen nic platit. Daň se počítá z přijatých příjmů, ale tady prostě neexistuje.

Například motorista koupil ojetý Hyundai Solaris za 400 tisíc rublů a prodal ho za 350 tisíc V tomto případě je daň z příjmu fyzických osob nulová. Jediné, co musí prodávající udělat, je vyplnit daňové přiznání, aby prokázal, že z transakce nic nezískal. K potvrzení by měly být k prohlášení připojeny dvě smlouvy o prodeji.

Zajímavé:
Jak odemknout rádio Škoda Eti 2011.

Případ č. 2: prodejce vlastnil vůz tři a více let

Daň z příjmu fyzických osob se neplatí při prodeji vozu, pokud byl vůz používán tři a více let, a to i v případě, že transakce přinesla zisk. S prohlášením také není nutné kontaktovat Federální daňovou službu.

Případ č. 3: zisk z transakce nepřesahuje 250 tisíc rublů

V Rusku je poskytován daňový odpočet u transakcí zahrnujících prodej automobilů. Umožňuje vám buď snížit částku, ze které bude daň účtována, nebo ji zcela vynulovat. Výše daňového odpočtu, jak je uvedeno výše, je 250 tisíc rublů. Pokud je auto levné, jeho bývalý majitel po prodeji nebude platit daň.

Případ č. 4: pokud prodejce auto daroval

auto s dárkovým lukem

Dar je považován za bezúplatnou akci. Ten, kdo auto předá, nic neprodá, to znamená, že nemusí platit daň z příjmu.

Šťastný příjemce automobilu bude muset daň zaplatit, pokud není v příbuzenském vztahu s dárcem a není rodinným příslušníkem: dítě, rodič, manželka, manžel, bratr, sestra.

Pokud se rozhodnete darovat auto své přítelkyni, bude po převzetí auta povinna uhradit finančnímu úřadu 13 % z tržní ceny vozidla.

Například předáte Audi A6. Auto stojí 700 tisíc rublů. Vynásobíme tyto náklady 13%, dostaneme daň 91 tisíc rublů.

Ale takový dárek má malé plus. Při prodeji vozu lze odečíst částku daně.

Darovaný vůz jste například užívali necelé tři roky a novému majiteli ho prodali za 750 tisíc. Daň vypočítáme takto: (750 000 × 13 %) − 91 000 (dříve zaplacená daň) = 6 500 rublů.

Případ 5: pokud bylo auto zděděno

Ti, kteří auto zdědili a následně prodali, se zajímají o to, zda musí platit daň z prodeje vozu. Ne, toto je také bezplatná transakce. Pokud se ale nový vlastník rozhodne prodat dříve než o tři roky později, stát si od prodávajícího vezme stejných 13 %. Pokud příbuzný, který vozidlo koupil a zdědil, má ještě kupní smlouvu, lze daň snížit. Srážky jsou také povoleny.

Zajímavé:
Kdy byla vydána 1 Škoda 120 Gls.

Musí ti, kteří se přestěhují do Ruska, platit daň z prodeje auta? Ano. Kdo žije dlouhodobě v zahraničí, musí zaplatit nikoli 13 % daně, ale celých 30 %. Podle zákona nelze odpočet uplatnit na nerezidenty.

Postup placení daně

Nejprve se předloží daňové přiznání Federální daňové službě Ruska a poté se uloží finanční prostředky. Daně můžete platit prostřednictvím služby „Platba daní pro fyzické osoby“. Pomůže vám vygenerovat platební doklad, se kterým můžete jít do banky nebo provést platbu pomocí údajů o vaší bankovní kartě.

Platební lhůty

Daň musí být zaplacena do 15. července následujícího roku. Například jste si koupili auto v září 2023, daň zaplatíte nejpozději do 15. července 2024.

Musím podat prohlášení?

muž vyplňování daňového přiznání

I když se vám podařilo zcela resetovat platbu pomocí jedné z metod, budete muset transakci nahlásit Federální daňové službě. Jedinou výjimkou z tohoto pravidla, kdy můžete na daň z obratu úplně zapomenout a nepředkládat žádné doklady, je, pokud vůz vlastníte déle než tři roky.

Daňové přiznání je nutné podat nejpozději do 30. dubna následujícího roku. Například jste prodali auto v prosinci 2023, měli byste podat přiznání 30. dubna 2024.

Pokud tento požadavek ignorujete, Federální daňová služba udělí pokutu ve výši 5 % z částky daně za každý měsíc po splatnosti (ne více než 30 %). Transakci nebude možné skrýt – po registraci dopravní policie automaticky přenese data daňové službě.

I když platbu resetujete, ale nepředložíte prohlášení, bude vám uložena pokuta v minimální výši 1 000 rublů. Pokud byla částka daně velká – více než 900 tisíc rublů, může to mít za následek skutečnou trestní odpovědnost. O dluzích a problémech se zákonem se můžete informovat bez kontaktování zvláštních úřadů prostřednictvím služby ověření majitele vozu. Podívejte se na příklad zprávy

Zajímavé:
Co je pod plynovým pedálem Škoda Rapid.

Prohlášení lze podat písemně nebo elektronicky. Pokud jej vyplníte ručně, lze vyplněný formulář odnést na finanční úřad osobně nebo zaslat poštou do 30. dubna. Pokud vyplníte elektronickou verzi, dokument bude automaticky odeslán Federální daňové službě.

Nášivka Federální daňové služby na rukávu zaměstnance

Prázdný formulář prohlášení lze získat na daňovém úřadu, vytisknout jej na portálu Federální daňové služby nebo stáhnout z našich webových stránek. Níže přikládáme vzor vyplněného daňového přiznání a prázdný formulář, který si můžete stáhnout a vytisknout.

Pole musí být vyplněna hůlkovým písmem. Pokud některý indikátor chybí, musíte do buňky vložit pomlčku.

Podání papírového daňového přiznání je složité. V elektronické podobě je to mnohem jednodušší. Webové stránky daňové služby (nalog.ru) byly modernizovány tak, aby udělaly vše za vás: stačí zadat vaše osobní údaje a nahrát podpůrné dokumenty.

Stránka nabízí vytvoření prohlášení několika způsoby:

  • Prostřednictvím svého osobního účtu. Chcete-li se přihlásit ke svému osobnímu účtu na webu nalog.ru, musíte se nejprve zaregistrovat nebo přihlásit prostřednictvím svého účtu státních služeb, pokud jej máte. Budete se divit, ale téměř všechna vaše data o pracovních místech a příjmech již budou uložena na vašem osobním účtu. Stačí si vybrat, jakou daň chcete zaplatit, a vyplnit chybějící pole. Pokud platbu snížíte, budete muset výdaje a příjmy pojistky potvrdit účtenkou od prodejce nebo účtenkou z autobazaru. Není třeba chodit osobně na finanční úřad.
  • Prostřednictvím programu „Prohlášení“. Na stejném webu (nalog.ru) stahujeme speciální program určený pro vyplnění 3-NDFL. Poskytuje podrobné tipy. Po zadání všech údajů se vygeneruje soubor s vyplněným prohlášením.

Rozdíly ve zdanění u fyzických osob podnikatelů a právnických osob

muži drží v rukou dokument

Podnikatelé platí daň z příjmu fyzických osob z prodeje vozidel, pokud auta sloužila k podnikání a nikoli k osobním účelům. Daň se vypočítává v závislosti na úrokové sazbě konkrétního jednotlivého podnikatele a organizace. Podívejme se na různé druhy zdanění:

  • Zjednodušený daňový režim „Příjmy“. Pokud se právnická osoba s takovým daňovým režimem rozhodne prodat firemní vozidla, bude muset zaplatit 6% daň. Daň však nelze nijak snížit. Podnikatelům v tomto zvláštním režimu se takové výhody neposkytují. Od daně jsou osvobozeni až po dlouhodobém vlastnictví vozu.
  • Zjednodušené daňové schéma „Příjmy minus náklady“. Toto schéma má vše stejné, ale s jedním ústupkem – můžete si odečíst počáteční náklady na auto, pokud společnost tuto výhodu dříve nevyužila.
  • Zvláštní režim „Daň z příjmů z povolání“. Tento režim obvykle využívají osoby samostatně výdělečně činné. Je jim poskytována nejnižší možná sazba daně – 4 %, to se však netýká daně z příjmu fyzických osob z prodeje automobilů. Pokud se živnostník rozhodne prodat své auto, které využíval za účelem zisku, bude muset zaplatit standardní daň ve výši 13 %. Dá se ale jakkoliv snížit.
  • Společnost nebo jednotlivý podnikatel v obecném daňovém režimu. Pokud organizace odvede standardních 13% daní do státní pokladny, pak bude sazba za prodej firemních vozů stejná. Podnikatelé, kteří nevyužívají zjednodušená schémata zdanění, mohou využívat oba způsoby snížení daně z příjmu fyzických osob.
Zajímavé:
Kde je umístěno relé světla Škoda Felicia.

Pokud po prodeji svého vozu hledáte jinou možnost, můžete najít a koupit ojetý vůz za cenu nižší než tržní prostřednictvím agregátoru Autocode Search. Zobrazuje reklamy z několika velkých desek najednou: Auto.ru, Drom.ru, Avito.ru, Auto.Youla.ru, „Oznámení automatického kódu“. Nemusíte chodit na různé stránky a ztrácet čas hledáním dobré možnosti. Pokud nemáte dostatek finančních prostředků na koupi auta, můžete požádat o úvěr na auto a vybrat si nabídku od banky za nejvýhodnějších podmínek.

Nezapomeňte si do 10 dnů po zakoupení vozidla zakoupit povinné ručení. Dopravní policii to bude užitečné pro registraci. Pojištění můžete uzavřít bez návštěvy pojišťovací kanceláře s úsporou až 5 500 rublů prostřednictvím „Autocode OSAGO“.

Autor: Anastasia Gorokhova

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button