ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak funguje zámek kufru Škoda Octavia A5?

Fotoreportáž Oprava zámku kufru na Škoda Octavia A5 FL

Rozhodl jsem se auto nějak naskenovat pomocí VAGCOM. Výsledkem je nevysouvací chyba v zámku dveří kufru.
Zdálo se, že vše funguje, pak jsem si jen všiml, že nesvítí kontrolka v kufru.
Podle elektrického schématu vyšlo najevo, že na hradě jsou dva mikríci. Oba jdou do bloku 09. Jeden pro pořádek, druhý pro osvětlení kufru.
Nebylo možné hodit oba vodiče (přes diodu) na jeden spínač. Dokud kufr úplně nezavřete, auto nedává signál k otevření zámku a pokud jedním cvaknutím zavřete víko kufru, už jej nelze otevřít. Pouze přes salon.
Koupit nový zámek za 60 babek je zdrcující.
Obecně jsem se rozhodl obtěžovat demontáží „neoddělitelného“ zámku kufru.
Nebudu se zabývat tím, jak odstranit obložení kufru a samotný zámek. Všechno o tom má Etka přežvýkaná.
A tady leží na stole

181521_01.jpg

Odstraňuji ozdobný lem a vidím, že není skládací.

181521_02.jpg

Dobře, myslím, že to bylo nebo nebylo. Velmi mě svědí ruce. V nejhorším budete muset koupit nový.
Zkrátka odvrtám nýty a pomocí dobrého šroubováku roztlačím tělo zámku od sebe, abych mohl vytáhnout střed.

181521_03.jpg

Takto vypadá zámek uprostřed. Abych pochopil, jak malé jsou mikrospínače, dal jsem zápas.

181521_04.jpg

181521_05.jpg

181521_06.jpg

Celý mechanismus je připevněn ke stejným nýtům, které jsem vyvrtal pro rozebrání pouzdra. Tady jsou v tak složitém tvaru

181521_07.jpg

Dlouho jste přemýšleli, jak to celé dát zase dohromady? Nejde to jen tak utáhnout šrouby. Protože nejprve je potřeba sestavit celý mechanismus na nápravách (jejich roli sehrály nýty), pak to celé vložit do karoserie a pak se karoserie se všemi droby slisuje do jediného celku. Myšlenky jsou nějak neobratně formulovány do slov, ale myslím, že podstata je jasná.
Zkrátka jsem v garáži našel měděnou trubku s ideálním průměrem (8 mm, zdá se) a dal jsem na ni podložky (po předchozím vyvrtání a vypilování vnitřního otvoru). Pak jsem šel na trh a začal jsem hledat něco, co by to celé drželo pohromadě. Bylo by možné použít šroub, ale šroub a matice mají příliš tlusté hlavy. Můžete to samozřejmě odbrousit, ale pak se ztrácí pevnost závitového spoje. Rozhodl jsem se, že postačí pouze nýty. Hledal jsem na trhu hliníkové, ale nebyl vhodný průměr a délka. Ale byly ocelové. Perfektně mi vyhovovaly. Dopadlo to takto.

Zajímavé:
Jaká by měla být hladina nemrznoucí směsi ve Škodě Octavia A5.

181521_08.jpg

Nalevo jsem pro srovnání dal starý nýt.
Jde jen o to dát to celé dohromady.
Zde je to, co se stalo.

181521_09.jpg

181521_10.jpg

Můžete si to dát na auto! Byl jsem celý den zaneprázdněný. Nejdelší věc je najít řešení a osadit trubky a podložky pilníkem.
Celá oprava zahrnovala pájení kontaktů. Ukázalo se ale, že výsledek má tendenci k nule. Chyba byla a zůstává stejná. Nebylo tam žádné světlo a nikdy se neobjevilo. Druhý den zámek opět rozebírám. Pokud stisknete mikrospínač ve svých rukou, ohmmetr ukáže, že funguje. Ale nainstalovaný na stroji nefunguje. Dlouho jsem hledal, co je důvodem, ale našel jsem. Ukazuje se, že pokud spínač mírně stisknete, protéká jím proud s velmi vysokým odporem, ale pokud jej stisknete silně, pak neexistuje žádný odpor. Proto to fungovalo v mých rukou, ale ne v autě! Bylo jasné, že z dobrého důvodu musí být vyměněn. Jen kde sehnat takovou malou. Ne na trhu. Nenapadlo mě nic lepšího, než umístit na přítlačnou desku cambric, aby se zvýšila dráha spínače. Obecně to zatím funguje, ale uvidíme. Možná najdu mikrofon, možná zámky zlevní.

PS Obecně jsem se opět přesvědčil, že když jeden člověk něco smontoval, druhý to vždy dokáže rozebrat! Hodně štěstí všem!

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button