Obsah
Kdo měnil spojku na Fordu Focus
Při výběru náhradních dílů je standardní spojka označena jak MOTORKRAFT, tak LUK. Tedy že se jedná o spojku Lukov do motorkářů, to znamená, že není nutné brát originál. Stejné je to s košem a kotoučem a uvolňovací deskou.
Samotná VÝMĚNA s podrobným sledem akcí:
1.odšroubujte matici levého náboje a povolte upevnění obou předních kol.
2. vyjměte svorky z baterie, zcela sejměte sání z škrticí klapky (uvolněte svorku na škrticí klapce, jednoduše vytáhněte pouzdro filtru nahoru (má 3 západky), vyjměte baterii (šrouby na svorkách, odstraňte svorky, samotná baterie drží na látkové pásce a je na šroubu 13) a vaničku (3 šrouby), odčerpejte brzdovou kapalinu na minimum (pomocí klystýru nebo stříkačky).
3. Výhodnější je také shora odšroubovat šrouby zajišťující těleso spojky k motoru a startéru (ty, které jsou shora přístupné)
4. auto – na výtahu sundejte zespodu ochranu motoru
5. vyšroubujte šrouby kulových kloubů a sejměte podpěry z ramen
6. odpojte konektory snímače klikového hřídele, snímače zpátečky a dalších, které překážejí demontáži převodovky
7. zavěste startér, povolte všechny šrouby zajišťující skříň spojky a k ní připojenou převodovku k motoru, ale nevyšroubujte alespoň 3 šrouby (mimochodem, jsou různě dlouhé, ale dá se snadno zjistit, které odkud pocházejí)
8. Dále otevřete 7 plastových západek na přední straně převodovky a odpojte přední plastový kryt. Stisknutím tlačítka odpojíte spodní pohon lanek k převodovce jednoduše stáhnete horní; Odšroubujte držák a celé plastové pouzdro s převodovkou.
9. Po odstranění závlačky odpojte trubku pro napájení zásobníku k válci v převodovce. POZOR, NEOPAKOVAJTE MOU CHYBU A NEPOKOUŠEJTE SE ADAPTÉR OTOČIT KLÍČEM NA TRUBKU – praskne. Nelze jej odšroubovat. Trubku spolu s adaptérem odstraníme jednoduchým sejmutím závlačky a vytažením trubky spolu s adaptérem. Pillbox špatně sedí vedle plastu a pálí rány a sliznice – neplňte všechno.
10. demontujte přední kola z vozu
11. Připravte si nádobu na sběr oleje z převodovky. Odšroubujte 2 šrouby, které zajišťují meziložisko pravé hnací hřídele (dále je orientace vpravo-vlevo, pokud sedíte na sedadle řidiče a neběháte kolem vozu). Posunutím stojanu spolu s kloubem řízení do strany opatrně vyjměte hřídel z převodovky a jednoduše ji zatáhněte směrem k sobě. Vyjde to snadno. Zároveň bude z převodovky vytékat olej z otvoru, kde byla hřídel. Při vytahování dávejte pozor, abyste neoddělili granáty, vytáhněte hřídel jako sestavu a nepoškodili prašníky. Zkrátka opatrně stáhněte celou hřídel a vytáhněte ji z převodovky.
12. Nyní také posuneme stojánek a pěst doleva do strany, přičemž hřídel vyjmeme z náboje (nebo ji vyklepneme, pokud je pevně usazená, nebo pomocí speciálního stahováku vymáčkneme) hnací hřídel.
13. Asistent viklá nebo opatrně otáčí (botami a granáty) hnací hřídelí, zatímco jiný svítí baterkou do otvoru z pravé hřídele v převodovce a sleduje, co se točí. Pak vezme štěrbinový šroubovák a opatrně jej přitlačí, zasune do otvoru z pravé hřídele do převodovky, ale v žádném případě nesmíte do převodovky kolem ničeho narážet a šroubovák pevně opřít o hřídel, která se točila. Nyní asistent, aby se ujistil, že je šroubovák na správném místě, odkloní hřídel směrem k převodovce a co nejvíce pryč od převodovky, pokud šroubovák chodí s hřídelí, pak na něj opatrně začneme bít kladivem přes desku. Zároveň vizuálně kontrolovat a hlídat, že klepeme na správném místě a nic v okolí checkpointu nepoškodíme. NESPĚCHEJ! DIFERENCIÁL JE VELMI DRAHÝ, DRAŽŠÍ NEŽ ČAS NA SPRÁVNÉ VYRAZENÍ LEVÉ HŘÍDELE.
14. Levá hřídel vychází z převodovky a zbývající olej vytéká z převodovky. Nyní ji můžete vyjmout a odložit stranou, buďte s ní opatrní. Je na něm pojistný kroužek – pokud je ok, tak ho nechte, pokud je špatný, tak ho vyměňte. Všechny otvory v převodovce je potřeba ucpat, aby tam nic nespadlo a nevlezlo.
15. Pravý shaft zavěsíme a zpevníme, aby nepřekážel.
16. Spusťte vůz tak, abyste mohli odšroubovat matici levého držáku motoru (u 21).
17. Přidržte je na spoji převodovky a motoru pomocí podpěry, pomalu odšroubujte podpěrnou matici a spusťte převodovku a motor. Dokud nevisí na pravém hydraulickém držáku motoru a spodním omezovači náklonu motoru/převodovky. Podpěra je přitom musí také podpírat, nelze ji zcela odstranit.
18. Ještě jednou se rozhlédneme a ujistíme se, že nic jiného kromě zadní podpěry a zbývajících šroubů kloubu s motorem nebude překážet při demontáži a demontáži převodovky. Nyní podepřeme motor další podpěrou tak, aby při demontáži převodovky, kdy se kývají, bezpečně stál na podpěře a nedovolil motoru utrhnout správné hydraulické uchycení.
19. Po zvednutí převodovky a motoru s podpěrami odšroubujte zadní podpěru nejprve z pomocného rámu, poté z převodovky a vyklepněte ji z uchy uchycení převodovky. Pozor, skříň spojky a skříň převodovky jsou hliníkové, je poškrábaná.
20. Odšroubujte všechny šrouby, které připevňují převodovku k motoru. Odšroubujte a vyjměte vložku levého blatníku.
21. Nyní se s pomocí asistentů snažíme táhnout převodovku doleva a dolů, zavěšovat motor a převodovku co nejvíce dolů na podpěry, ale tak, abychom nezabili pravou podpěru. Levá podpěra bude překážet, lpí na nosníku shora a převodovka je velmi těžká, takže se připravte.
22. Otočením převodovky podél její osy kolem setrvačníku a tažením doleva a dolů ji vyjměte z vozu. Zároveň bude z otvorů v hřídelích vytékat olej.
23. Když je převodovka demontována, můžete z ní odšroubovat uvolňovací sestavu a válec, je na 3 šroubech.
24. Odšroubujte koš ze setrvačníku a vyndejte kotouč, setrvačka otřete prachovým hadříkem, nasaďte nový kotouč, vycentrujte trnem, nasaďte koš a přišroubujte, utáhněte momentovým klíčem silou 27 Nm nebo 3 kg. Je důležité správně vycentrovat, jinak převodovku nenamontujete, protože. kotouč se nevejde na hřídel.
25. Novou uvolňovací páku přišroubujeme k převodovce. Hadry na chvíli vyjmeme z otvorů v hřídelích a vypustíme z převodovky zbylý olej, hadry vrátíme na místo a převodovku vrátíme tak, jak jsme ji vyjmuli stejným principem nasazování. Přitáhneme převodovku k motoru a podepřeme je tak, jak byly před demontáží. Zadní podpěru a maximální možný počet šroubů upevňujících převodovku k motoru vrátíme na místo, přičemž nezapomeneme, že jsou různě dlouhé, jsou ze železa a jsou zašroubovány do hliníku.
26. Po výstupu na žebřík utáhněte matici levé podpěry. Když jsou všechny podpěry přišroubovány na místo a převodovka je zajištěna v motoru, můžete podpěry sejmout.
27. Pomocí šestihranu velikosti 8 odšroubujte plnicí zátku v přední části převodovky. Hřídele vložíme na místo v převodovce tak, jak byly. Nejprve levé, dokud kroužek nezapadne na místo, poté pravé a momentovým klíčem dotáhněte meziložisko potřebnou silou. Naplňte převodovku novým olejem (celkový objem 2,8 litru), dokud olej nevytéká z otvoru.
28. Zátku utáhneme tak, jak to bylo, vše zespodu vrátíme do předchozí pracovní formy, jak to bylo, pokud možno, pak totéž uděláme shora, pouze ponecháme přístup k uvolňovacímu odvzdušňovacímu šroubení.
29. Kontrola hladiny kapaliny v nádržce brzdové kapaliny tak, aby byla na maximum, povolte odvzdušňovací šroubení na vypouštěcím ventilu a nasaďte na něj průhlednou hadičku. Trubičku spustíme do průhledné lahvičky s brzdovou kapalinou (DOT 5 nebo 4, podle toho, co bylo původně nalito, kapku nelijeme, nalijeme něco slušného a nejlépe se souhlasem Ford), nalijeme brzdovou kapalinu přes trychtýř do nádržky a jako obvykle odvzdušněte vypouštěcí ventil pohonu, jeden pumpuje a pak drží, druhý utáhne a odšroubuje odvzdušňovací šroubení a nalije kapalinu do nádržky a tak dále, dokud z hadičky nevytéká čistá brzdová kapalina bez vzduchových bublin .
30. Montáž provádíme v opačném pořadí, vše vrátíme tak, jak bylo na autě před demontáží převodovky. Ještě jednou zkontrolujeme, zda je vše smontováno a zda je vše dotaženo dle potřeby. Jsou všechny prašníky a těsnění neporušené, neprosakuje někde něco?
31. To je vše, sundáme auto z vleku a jdeme zkontrolovat, jak funguje nová spojka.
Je třeba říci, že po tom, co bylo uděláno, se objevila znatelná zlepšení, ačkoli starý disk měl stále hodně třecích obložení 2-3 mm, ale koš byl opotřebovaný a modrý, vůle při uvolnění byla volná a docházelo k odlupování tření materiál na disku a uvnitř byly praskliny. Obecně platí, že hlavní věcí v této věci je přesnost a pomalost. Ne pomalost, ale spíše ne spěch. Hodně štěstí při opravě!
Výměna spojky Ford Focus 2
Spojka v dobrém technickém stavu zajišťuje plynulý přenos točivého momentu klikového hřídele motoru na hřídel převodovky za účelem přestavby a také krátkodobé přerušení toku výkonu pro změnu převodových stupňů. Během provozu je mechanismus vystaven zvýšenému zatížení a podléhá přirozenému opotřebení, takže je nutná demontáž a výměna spojky na Ford Focus 2.
Konstrukční vlastnosti spojky
Vůz používá suchou jednolamelovou spojku s membránovou centrální pružinou. Dočasné odpojení toku výkonu zajišťuje hydraulický pohon. Konstrukčně jednotka obsahuje tyto hlavní části:
- Poháněný disk.
- Ocelový plášť (koš) s hnacím kotoučem, pevně upevněný na masivním setrvačníku.
- Uvolněte ložisko.
- Hydraulický pohon.
Činnost mechanismu zajišťuje hydraulický pohon přenášející sílu z hlavního válce na pracovní válec, kombinovaný s vypínacím ložiskem, které tlačí na plátky membránové pružiny. Zvláštnost spojky použité u Fordu Focus 2 spočívá v konstrukci pracovního válce, který působí přímo na vypínací ložisko bez vidlice, a je tedy umístěn ve skříni převodovky spolu s košem. Tlak v systému zajišťuje hlavní válec instalovaný pod přístrojovou deskou a spojený speciální tyčí s pedálem.
Přítlačná deska je uložena v ocelovém koši, pevně připevněném k setrvačníku pohonné jednotky. Hnaný kotouč je uložen na vstupním hřídeli převodovky mezi masivním setrvačníkem a hnacím kotoučem. Konstrukčně se skládá ze dvou desek spojených speciálními nýty. Membránová pružina zajišťuje hladký záběr lamel spojky.
Příznaky indikující nutnost výměny spojky
Průměrná životnost spojky Ford Focus 2 je 160 tisíc km. Ve skutečnosti míra opotřebení komponent závisí na tom, jak s autem jezdíte. Výkon uzlu je snížen v důsledku:
- Prudké zrychlení s prokluzem kola.
- Časté náhlé řazení.
- Parkování na semaforech se sešlápnutým pedálem, aby se přerušil tok energie.
- Konstantní přetížení vozidla nad hodnotu stanovenou výrobcem.
- Obsluha stroje s nesprávným nastavením hydraulického pohonu.
Potřebu výměny hlavního spojkového válce Ford Focus 2 nebo jiných dílů určují zkušení řidiči podle typických kritérií:
- Při pokusu o rozjezd z klidu nebo při akceleraci vůz pomalu nabírá rychlost.
- V pracovní poloze mechanismu je slyšet netypický hukot nebo chrastění.
- Objevují se netěsnosti a hladina brzdové kapaliny klesá.
- Vibrace jsou cítit na těle.
- Řazení převodových stupňů není jasné.
- Při sešlápnutí pedálu se ozve kovové klepání.
- Při řazení dochází k trhání.
Typické poruchy
Majitelé Fordu Focus 2 se mohou během provozu setkat s následujícími poruchami:
- Prokluzování kotouče při rozjezdu a při dynamické akceleraci v důsledku silného opotřebení. V důsledku toho se na hnací kola nepřenáší veškerý výkon motoru.
- K obtížnému řazení dochází v důsledku neúplného vypnutí mechanismu.
- K selhání spojkového pedálu dochází v důsledku silného opotřebení pístu nebo zrcátka hlavního nebo pracovního válce.
- Ztráta účinnosti hydraulického pohonu při vstupu vzduchu do systému.
- Opotřebení a ztráta těsnosti hlavního nebo pracovního válce.
Výměna spojkového kotouče bude nutná, když se objeví axiální házení, jsou zjištěny trhliny (otřepy), jsou opotřebovaná těsnění a uvolněné nýty. Zaolejování disků může také nastat v důsledku pronikání převodového oleje přes těsnění a těsnění, která ztratila těsnost. Nutnost výměny opěrného ložiska je signalizována hučením, které se objeví při sešlápnutí pohonu. Pokud se objeví známky naznačující špatnou funkci mechanismu, je nutné vyměnit celou sestavu, nikoli pouze opotřebované díly.
Před opravou nebo výměnou mechanické jednotky je jednotka diagnostikována, aby se zjistila příčina poruch ve fungování mechanismu. Při provozu vozidla s vadnou spojkou se zvyšuje zatížení ostatních převodových mechanismů a ztěžuje se proces řízení vozidla.
Vlastnosti výměny jednotky
Vzhledem k obtížnému přístupu ke skříni spojky je proces výměny spojky vlastníma rukama náročný na práci a také vyžaduje speciální nástroje a vybavení. Abyste mohli díly vyměnit, musíte převodovku z auta úplně vyjmout. Operace se provádějí podle pokynů v následujícím pořadí:
- Opatrně vyjměte jednotku z vozu.
- Demontáž pro posouzení technického stavu a zbytkové životnosti komponentů.
- Montáž nových náhradních dílů.
- Sestavení jednotky v souladu s tolerancemi.
- Instalace mechanismu na auto.
Demontáž spojky se provádí v etapách:
- Baterie s policí a pouzdrem vzduchového filtru jsou vyjmuty.
- Startér a další připojené díly v motorovém prostoru jsou demontovány, aby byl umožněn přístup k držáku převodovky.
- Hydraulické vedení spojky je odpojeno.
- Vůz je zvednut na zvedáku, aby se zavěsil motor.
- Převodový olej se vypouští z převodovky.
- Spodní držák motoru je odstraněn.
- Kulové čepy jsou vyšroubovány a vyraženy.
- Granáty vnějšího kola jsou odstraněny.
- Upevňovací prvky určené k uchycení převodovky jsou odstraněny a jednotka je odstraněna z vozu.
- Chcete-li odstranit spojkový koš spolu s poháněným kotoučem, odšroubujte šrouby, které předtím zajistily setrvačník.
- V případě potřeby demontujte spojkový válec.
Po demontáži spojky se vymění náhradní díly. Montáž a instalace konců koše s vyrovnáním podél čepů setrvačníku. Po výměně agregátu se seřídí hydraulický pohon a zkontroluje se funkčnost mechanismu. Obsluhu komplikuje obtížný přístup k upevňovacím prvkům pouzdra a nutnost použití speciálního nářadí.
Pomocný válec spojky se vymění při zjištění úniku brzdové kapaliny a také při poruše pedálu. Řádně provedené opravy a instalace nové jednotky umožňují poskytnout vozidlu výkonové a dynamické vlastnosti specifikované výrobcem.