Obsah
Jak zjistit, zda je nosné ložisko Hyundai Tucson vadné
V článku budeme hovořit o běžné poruše podvozku automobilu – poruše nosného ložiska přední vzpěry, jak zkontrolovat nosné ložisko a co dělat dále.
Všichni jsme zvyklí užívat si jízdu v moderním autě. Je to výsledek obrovské práce inženýrů a konstruktérů. Odpružení vozu je zodpovědné za pohodlí při řízení vozu a snadnost řízení.
Něco málo o konstrukci odpružení auta
Pojďme se bavit o konstrukci odpružení — téměř všechny sériově vyráběné vozy nyní používají takzvané zavěšení MacPherson, pojmenované po svém vynálezci. Důležitým prvkem odpružení jsou vzpěry tlumičů.
Vzpěra MacPherson se také nazývá „houpající se svíčka“ díky svým konstrukčním vlastnostem. Zařízení obsahuje pružinu, tlumič a tlumič na jedné ose, který pohlcuje energii vertikálních vibrací vozu a zajišťuje hladkou jízdu.
Horní část stojanu je připevněna k tělu auto pomocí speciální gumové průchodky – horní podpěry. Tyto podvozkové komponenty přenášejí během provozu proměnlivé vertikální zatížení z kol na karoserii.
V předních podpěráchDále je zapotřebí valivé těleso, ložisko vzpěry, které umožňuje otáčení vzpěry. Konstrukčně se podpěra v přední části vozu liší od zadní části tím, že je zde instalováno ložisko vzpěry.
Nosné ložisko
Podpěrné ložisko vzpěry (OP) instalované uvnitř, mezi montážní jednotkou tyče předního tlumiče a horní miskou pružiny. Zpravidla je provedení valivé ložisko s kosoúhlým stykem, existují však i kluzné páry z kovových pouzder.
Podpěra vzpěry, kde spočívá tyč zadního tlumiče – skládá se z pryžových průchodek a kovové rozpěrky, ale může být i pevnou pryžokovovou součástí kalíšku.
Tato „dvojí role“ přední podpěry – rotace a tah – a vysoké zatížení vedou k určitému přirozenému opotřebení. Po nějaké (docela dlouhé) době bude potřeba vyměnit horní podpěru.
Známky vadného opěrného ložiska
„Dobré zaklepání dá o sobě vědět“ – říkají řidiči a automechanici. Jedná se pouze o nosné ložisko – o své poruše vás informuje charakteristickým kovovým klepáním, které se objevuje v oblasti předních kol. Klepání může zesílit při jízdě na nerovné vozovce, při zatáčení, prudké akceleraci, při velkém zatížení vozu a při vysoké rychlosti.
Další signál, který nám vypovídá o opotřebení ložiska vzpěry – klepání a křupání při otáčení volantem za jízdy. Zkušený řidič si všimne změny v chování vozu na silnici, zpomalení reakce na otáčení volantu a narušení stability vozu na trati. Volant se může zaseknout.
Ujeté kilometry vozu lze také považovat za „známky“ poruchy. Většina výrobců ložisek odhaduje zdroj produktu na přibližně 100 tisíc km, což jsou poměrně vysoké hodnoty. Ale na našich silnicích lze tuto hodnotu bez obav rozdělit na dvě části. Takže po 50 tisících km již můžete očekávat poruchu ložiska. I když nikdo není imunní vůči tomu, že se tak stane za 10 tis.
Klepání a křupání může být samozřejmě způsobeno i nefunkčností jiných závěsných prvků. Proto je vhodné provést úplnou kontrolu podvozku. Nejdříve ale ještě musíte zkontrolovat opěrné ložisko.
Kromě opotřebení jsou možné další problémy. přední podpůrná jednotka. Tupé klepání při jízdě na nerovných úsecích vozovky může být známkou opotřebení pryžového pláště nebo oddělení pryže od kovu. Může být dokonce proražen tlumičem.
Vypadají podobně Známky opotřebení na zadní podpěře: skřípání a klepání („porucha odpružení“) v oblasti zadního zavěšení. Navíc nejsou slyšet žádné zvuky, když auto projíždí kolem kulaté překážky, a jsou slyšet zvuky, když zadní kolo spadne do díry. Hrbolaté auto může být způsobeno zvýšenou vůlí v částech sestavy podpěry.
Příčiny poruchy zadní a přední podpěry
- Přirozené opotřebení — Při provozu stroje buďte připraveni na to, že ložiska budou podléhat většímu opotřebení, než uvádí jejich výrobce.
- Nasávání písku a nečistot dovnitř — Skutečností je, že radiální ložisko je druh valivého ložiska a konstrukčně neposkytuje ochranu před zmíněnými škodlivými faktory.
- Ostrý styl jízdy — Jízda po špatných silnicích vysokou rychlostí vede k nadměrnému opotřebení nejen nosného ložiska, ale také dalších prvků zavěšení vozidla.
- Špatná kvalita dílů — To platí zejména pro ložiska vyráběná v tuzemsku, zejména pro vozy VAZ.
Hlavní příčina poruch – velké zatížení podpěr a z toho vyplývající opotřebení. Jak již bylo zmíněno, jízda po rozbitých silnicích zdvojnásobuje váš výkon. Urychluje ho také vnikání vody, nečistot a prachu do něj. Zvláště negativně na stav OP působí voda a nečistoty, které vedou k opotřebení součástí ložiska vzpěry.
S tím můžete bojovat mytí a velkorysé mazání ložiska při každé příležitosti. Díky tomu bude nosné ložisko lépe chráněno před nečistotami. Neexistuje nic jako příliš mnoho lubrikantu!
Možný příčinou poruch je a díly nízké kvality, zejména ty vyrobené v Číně.
Čínská ložiska fungovala špatně. „Koupil jsem čínská ložiska, dlouho nevydržela, takže odteď budu kupovat jen originály“ – to je typická recenze z internetu.
Poruchy zavěšení jsou nebezpečné pro zadní podpůrnou jednotku, při pádu kol do díry se vozidlo pohybuje s přetížením.
Přední podpůrná jednotka nemá ráda agresivní jízdu. Pro přední podpěru je typické, že porucha jedné části vede k urychlenému opotřebení a předčasnému selhání ostatních částí sestavy.
Jak zkontrolovat axiální ložisko
Doporučujeme zhlédnout video o tom, jak diagnostikovat vadné opěrné ložisko, a poté si přečíst 3 způsoby, jak jej diagnostikovat.