Obsah
Kde je na Hyundai Tucson umístěn akcelerátor?
Hyundai Tucson. Demontáž a montáž plynového pedálu pro motor G4GC
Budete potřebovat: 14mm zásuvku, nástavec, klíč.
1. Odpojte lanko pohonu plynu od plynového pedálu (viz „Demontáž a instalace lanka pohonu plynu“).
2. Odstraňte ochranný štít kloubu řízení (viz „Demontáž a montáž brzdového pedálu“).
3. Demontujte dva šrouby připevňující pedál plynu k panelu karoserie.
4. a sejměte pedál.
5. Namontujte pedál plynu a všechny demontované díly v opačném pořadí demontáže.
Pokud se ovladač škrticí klapky zadrhává, vyměňte kabel ovladače škrticí klapky.
Budete potřebovat: 10mm zásuvku, prodloužení, klíč.
1. Demontujte ozdobný kryt motoru (viz „Demontáž a instalace ozdobného krytu motoru“).
2. Vyjměte konec lanka pohonu škrticí klapky ze sektorové drážky a odpojte lanko od sestavy škrticí klapky.
3. Odpojte lanko plynu od držáků na krytu hlavy válců.
Poznámka
Takto vypadá připevnění lanka plynu k držákům krytu hlavy válců.
4. a z držáku sacího potrubí.
5. Vytáhněte konec lanka plynu a vyjměte pouzdro konce lanka z otvoru v plynovém pedálu.
6. Demontujte sestavu seřízení lanka plynu z držáku sacího potrubí.
7. Demontujte dva šrouby zajišťující držák pláště kabelu k panelu karoserie.
8. a otvorem v panelu karoserie vytáhněte kabel do motorového prostoru.
9. Namontujte lanko plynu a všechny demontované díly v opačném pořadí demontáže.
10. Seřiďte pohon škrticí klapky. Vyjměte plášť kabelu ze slotů 1 pružinová spona 2 a posunutí objímky vzhledem k otvoru v pryžovém držáku 3 zajistěte, aby se škrticí klapka úplně uzavřela a otevřela.
Pomohla vám tato stránka?
6 návštěvníci považují tuto stránku za užitečnou.
Vaše zpětná vazba je pro nás velmi důležitá.
Tucson – Konstrukce vozidla – Ovládací páka převodovky
Vůz může být vybaven pětistupňovou manuální nebo čtyřstupňovou automatickou převodovkou.
ovládání podle spínacího schématu vyznačeného na rukojeti jeho páky. V neutrální poloze se páka automaticky nastaví do polohy pro zařazení 3. nebo 4. rychlostního stupně, ze které je možné ji posunout dopředu, resp. Chcete-li zařadit 1. nebo 2. rychlostní stupeň, posuňte páku doleva až na doraz a poté dopředu nebo dozadu.
Chcete-li zařadit zpátečku, posuňte páku doprava, dokud se nezastaví, a poté zpět.
Zpátečku zařaďte pouze tehdy, když vozidlo zcela stojí.
Abyste předešli poškození převodovky, vyvarujte se řazení, když kola prokluzují.
Chcete-li zařadit 5. rychlostní stupeň, posuňte páku zcela doprava a dopředu.
Chcete-li zařadit zpátečku po 5. rychlostním stupni, nejprve přesuňte páku do neutrální polohy. Zámek vám neumožní zařadit zpátečku ihned po 5. rychlostním stupni a obejít neutrální polohu.
má čtyři rychlostní stupně vpřed a jeden vzad. Každý rychlostní stupeň se zařazuje automaticky v závislosti na poloze řadicí páky, rychlosti vozidla a poloze pedálu plynu.
Během doby záběhu nového vozidla nebo bezprostředně po připojení akumulátoru (po jeho odpojení nebo výměně) nemusí řazení probíhat tak plynule jako obvykle. Neznamená to poruchu: po několika automatických přeřazeních bude proces řazení hladký.
Kromě režimu automatického řízení je k dispozici také manuální režim, ve kterém může řidič rychle řadit rychlostní stupně pohybem páky voliče dopředu nebo dozadu.
Na rozdíl od manuální převodovky umožňuje automatická převodovka, která je v režimu ručního ovládání, řidiči řadit rychlostní stupně bez uvolnění pedálu plynu.
Volicí páka je umístěna na podlahovém tunelu na stejném místě jako ovládací páka manuální převodovky. Na krytu podlahového tunelu jsou 4 stupnice (obr. 1.14) pro ruční režim ovládání a 1 automatický režim ovládání. Na rukojeti 3 páky je tlačítko 2 pro blokování zařazení nevhodného převodového stupně.
V obložení podlahového tunelu jsou dvě štěrbiny pro pohyb volicí páky: štěrbina 1 (obr. 1.15) pro automatický režim řízení a štěrbina 2 pro manuální režim.
Páka voliče automatické převodovky
: 1 – stupnice automatického řízení; 2 – tlačítko zámku převodovky; 3 – páková rukojeť; 4 – stupnice režimu ručního ovládání
Umístění štěrbin pro pohyb volicí páky v obložení podlahového tunelu
: 1 – slot pro automatický režim ovládání; 2 – slot pro režim ručního ovládání
Na stupnici 1 (viz obr. 1.14) režimu automatického řízení jsou zobrazeny následující symboly:
„R“ – parkování. V této poloze je převodovka zablokována, aby se zabránilo pohybu zaparkovaného vozidla. Pokud je páka voliče v této poloze, můžete nastartovat motor;
„R“ – obráceně. Přesuňte páku do této polohy až po úplném zastavení vozidla;
Nikdy nepohybujte volicí pákou do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), když je vozidlo v pohybu! Tím dojde k poškození převodovky.
„N“ – neutrální. V této poloze páky v převodovce není zařazen žádný rychlostní stupeň. Tato poloha se používá při dlouhých zastávkách, například v dopravních zácpách;
Nikdy během jízdy neposouvejte volicí páku do polohy „N“ (neutrál)! V takovém případě můžete nechtěně posunout páku do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), čímž dojde k poškození převodovky. Navíc nebude možné brzdit motorem.
Abyste neztratili kontrolu nad vozidlem, mějte vždy nohu na brzdovém pedálu, když je páka v poloze „N“ (neutrál) a když páku přesunete do této polohy.
Pokud je vůz ve svahu, pak při startování motoru musí být volicí páka nastavena do polohy „P“ (parkování), nikoli „N“ (neutrál).
. To je hlavní poloha volicí páky, ve které se nachází většinu času při jízdě. Automatická převodovka v tomto případě zvolí rychlostní stupeň, který je optimální pro danou rychlost a zrychlení vozidla.
Pro přesun volicí páky z polohy „P“ (parkování) do polohy „R“ (zpátečka) stiskněte blokovací tlačítko 2 (viz obr. 1.14) a současně sešlápněte brzdový pedál.
Speciální blokovací zařízení neumožní přesunout volicí páku z polohy „P“ (parkování) do jiné polohy, pokud není sešlápnut brzdový pedál.
Chcete-li páku dále posunout do poloh „N“ (neutrál) a „D“ (pohyb vpřed), nemusíte stisknout tlačítko zámku. Chcete-li přesunout páku zpět z polohy „D“ (pohyb vpřed) do polohy „N“ (neutrál), není třeba mačkat blokovací tlačítko a dále posouvat páku do poloh „R“ (vzad) a „ P“ (parkování) je třeba stisknout tlačítko.
Nemačkejte tlačítko zámku pokaždé, když přesunete páku voliče z jedné polohy do druhé. Zvyknete si to dělat neustále a během jízdy můžete přesunout páku do polohy „P“ (parkování) nebo „R“ (zpátečka), což povede k poruše převodovky. Při rozjezdu nesešlápněte plynový pedál při přesunu páky voliče z polohy „P“ (parkování) nebo „N“ (neutrál) do jiné polohy. To je nebezpečné, protože vozidlo se může náhle pohnout dopředu nebo dozadu.
Po zapnutí zapalování se na displeji ve sdruženém přístroji objeví symbol odpovídající poloze volicí páky (viz obr. 1.12).
Bez ohledu na to, zda je vůz v pohybu nebo stojí, pro volbu režimu ručního řazení přesuňte páku voliče z polohy „D“ (pohyb vpřed) do slotu 2 (viz obr. 1.15) režimu ručního řazení. V režimu manuální převodovky můžete rychle řadit rychlostní stupně pohybem páky voliče dopředu nebo dozadu, aniž byste museli uvolnit pedál plynu.
Po zapnutí režimu ovládání manuální převodovky se na displeji ve sdruženém přístroji objeví číslo odpovídající číslu zařazeného rychlostního stupně (viz obr. 1.12).
Chcete-li zařadit vyšší převodový stupeň, posuňte páku voliče dopředu směrem ke značce „+“ a páku uvolněte, pro zařazení nižšího převodového stupně posuňte páku zpět ke značce „-“ a uvolněte ji.
V režimu manuální převodovky nedochází k řazení nahoru automaticky. Řidič musí nezávisle určit, kdy zařadit vyšší rychlostní stupeň v souladu s podmínkami vozovky. V tomto případě je nutné zajistit, aby rychlost otáčení klikového hřídele motoru nepřekročila maximální přípustnou hodnotu (ručička otáčkoměru nezasahuje do červené zóny stupnice). Rychlé posunutí volicí páky dvakrát zpět ve směru znaku „-“ umožňuje přeskočit jeden převodový stupeň při přeřazení na nižší převodové stupně. Například přepněte ze 3. na 1. rychlostní stupeň nebo ze 4. na 2. rychlostní stupeň. Protože v tomto případě může prudké brzdění motorem vést ke ztrátě přilnavosti kol k povrchu vozovky, měli byste řadit na nižší rychlostní stupně opatrně s ohledem na rychlost vozidla.
V režimu ovládání manuální převodovky můžete zvolit pouze jeden ze čtyř rychlostních stupňů vpřed. Pro couvání nebo parkování přesuňte páku voliče do slotu 1 (viz obr. 1.15) automatického režimu a poté do polohy „R“ (zpátečka) nebo „P“ (parkování).
Pro zajištění potřebné trakce a dynamického výkonu a bezpečnosti vozidla nemusí automatická převodovka při nedostatečné rychlosti vozidla přeřadit na vyšší převodový stupeň, a to ani v případě, že řidič přesune volicí páku dopředu ve směru znaménka „+“. Stejně tak převodovka nemusí podřadit při vysokých rychlostech, i když řidič přesune páku voliče zpět směrem ke značce „-“, aby zabránil přetočení motoru.
V režimu ovládání manuální převodovky, když se rychlost vozidla sníží, dojde k přeřazení na nižší převodové stupně automaticky. Když vůz zastaví, automaticky se zařadí 1. rychlostní stupeň.
Pro usnadnění startování na kluzkém povrchu posuňte volicí páku dopředu ve směru znaménka „+“. Převodovka přitom okamžitě zařadí 2. rychlostní stupeň, což zajistí plynulý rozjezd na kluzké vozovce. Poté, chcete-li znovu zařadit 1. rychlostní stupeň, posuňte páku voliče zpět ve směru znaku „-“.
Přesuňte páku voliče ve slotech manuálního režimu a při přepínání z manuálního do automatického režimu plynule, bez zbytečné námahy. Náhlé a silné pohyby mohou páku poškodit.