Obsah
Jaká je světlá výška vozu Škoda Octavia
Segment vozů třídy C v Rusku zahrnuje několik vozů – liftback Škoda Octavia, sedany Kia Cerato, Hyundai Elantra, Toyota Corolla a hatchback Kia Ceed. Všichni mezi sebou soutěží, ale lídrem je Octavia. Jaké je tajemství úspěchu a jaké jsou hlavní výhody a nevýhody modelu, rozebereme v článku.
Testovaným vozem je speciální Hockey Edition s nájezdem 10 000 km. Zakoupeno v únoru 2021 za cenu asi 1 600 000 rublů, s přihlédnutím ke všem druhům slev. Bohužel nyní takové auto podle ceníku bude stát více než 2 000 000 rublů. S ohledem na vozy, které nejsou k dispozici, prodejce pravděpodobně požádá o dalších 200–300 000 rublů.
O rozdílech mezi novou karoserií a starou jsem již psal. V tomto článku vám řeknu o nuancích a problémech, které se objevily s autem.
Oproti předchozí generaci se ztenčil lak a kov. Majitel vozu o tom mluví a ukazuje na třísky a malé promáčkliny vytvořené z malých kamínků ze silnice. Ve skutečnosti ani na Octavii A7 s najetými 90 000 km nejsou žádné takové čipy.
Druhý bod se týká montáže. Když jsem se přiblížil k autu, všiml jsem si nerovných spojů a mezer mezi částmi karoserie. Například na kapotě a zadním nárazníku. To lze zkontrolovat prstem a dokonce i znatelné pouhým okem. To nemá vliv na rychlost, ale aby měl vůdce třídy za 2 000 000 rublů takové nedostatky, mírně řečeno, je to zvláštní.
Ale vzhled Octavie, ať už se dá říct cokoli, byl velkým úspěchem. Auto vypadá moderně a elegantně. Testovaná jednotka je vybavena standardními LED světlomety. Optika svítí slušně, ale čoček je stále málo. Matrixové světlomety jsou k dispozici jako volitelná výbava pro špičkovou verzi Style Plus, která se ztlumí, když se přiblíží protijedoucí vozidla a přiblíží se dopravní značky. Maticová optika má také jiné ukazatele směru než konvenční. Za takové světlo se tedy rozhodně vyplatí připlatit.
Rozměry a cenami se Octavia A8 blíží třídě D. Mnoho bloggerů a novinářů jej proto přirovnává k Toyotě Camry, Kii K5 a Hyundai Sonata. Octavia je od nich rozměrově z pochopitelných důvodů o něco nižší, ale dynamicky vítězí. Více vám řeknu později.
Světlá výška vozidla je dle pasu 158 mm. Navenek však světlá výška vypadá jako u moderních crossoverů. Majitelé Octavie vědí, že pro Rusko se používá odpružení RPD pro špatné silnice, které zvyšuje světlou výšku. To má své mínus, auto se v zatáčkách víc valí. Ale z hlediska praktičnosti je to jednoznačné plus. Na Octavii můžete bezpečně cestovat i mimo město.
Vzadu jsou High LED světla s dynamickými ukazateli směru. Vypadá krásně a hlavně naznačuje prémiový segment, připomínající Audi.
Jednodušší verze mají standardní směrovky a cenově nejdostupnější Active Plus má halogenová světla, která svítí pouze v jedné sekci na křídle.
Jelikož se bavíme o praktičnosti, nemůžeme pomlčet ani o kufru, který je ve třídě C a D největší. Objem je 600 litrů. Se sklopenými opěradly se zvětší na 1555 litrů. To je nepochybná výhoda, kterou je Octavia proslulá.
Navíc jsou zde další výklenky pro zavazadla a háčky. Pod podlahou je plnohodnotné rezervní kolo.
Motor a převodovka
Motor 1.4 TSI DJKA o výkonu 150 koní a točivém momentu 250 Hm je spárován s 8stupňovou automatickou převodovkou Aisin. Octavia s takovou kombinací zrychluje rychleji než řada výše uvedených konkurentů.
Ano, předchozí verze A7 s turbomotorem a robotem DSG DQ200 jezdila rychleji a působila dynamičtěji, ale ta aktuální také jezdí slušně. Certifikovaná doba zrychlení z nuly na stovky je 9 sekund, maximální rychlost je 223 km/h.
Spotřeba paliva se díky automatické převodovce a mírně zvýšené hmotnosti zvýšila. Testovaný vůz například ukazuje 12,2 litru na 100 km s přihlédnutím k tomu, že majitel tráví většinu času jízdou po městě.
Chyby a funkce ECU
V prvních tisících kilometrech často docházelo k elektronickým chybám. Například chyby v airbagu, tempomatu a klimatizaci. Oficiální prodejce aktualizoval software a problémy zmizely.
Majitel vozu si stěžuje na kombinaci motoru a převodovky. Například v městském provozu, když zpomalíte a sešlápnete brzdový pedál, může rychlost prudce stoupnout a rychlostní stupeň v boxu se může přeřadit ze čtvrtky na vteřinu. Dochází k určitému otřesu, který negativně ovlivňuje pocit z jízdy.
Také při prudké akceleraci si motor nadále dlouhodobě udržuje vysoké otáčky, i když je již možné přeřadit na vyšší rychlostní stupeň.
Mnohým, stejně jako mně, se více líbila kombinace motoru a robota DSG.
V kabině
Interiér Octavie je promyšlený a moderní. Ergonomii nelze nic vytknout – je téměř standardní. Nápadný je dvouramenný víceramenný volant, digitální přístrojový štít a 10palcová obrazovka multimediálního systému Bolero. Navigační systém Columbus je dostupný v dražších verzích.
Tradiční klíče a podložky chybí. Ovládání probíhá na obrazovce. Hlasitost můžete zvýšit pohybem virtuálního měřítka podél spodní části panelu. Teplotu v kabině lze upravit dvěma prsty tak, že nejprve přepnete do režimu klimatizace.
Rozbití
Při provozu se porouchal rám sedačky řidiče, která se sama vyklopila a začala žít vlastním životem. Prodejce problém vyřešil v rámci záruky.
Látková sedadla v této konfiguraci, ač obyčejná, mají slušnou boční oporu. K dispozici jsou také sportovní sedadla s ještě výraznější boční oporou.
Autosedačky si můžete objednat i s kombinací kůže a čalounění Alcantara.
Vzadu je dost místa pro dva nebo i tři pasažéry. Na středovém tunelu jsou dvě USB Type-C nabíječky a ovladače klimatizace, naštěstí je třízónový. VAG s přechodem na Type-C spěchal, protože je potřeba mít s sebou vždy adaptér.
Vnitřní osvětlení je z výroby LED.
V pohybu
Po testování Hyundai Elantra a Kia Cerato v kabině Octavie chápete, že zvuková izolace je zde mnohem lepší. Auto je tiché a pohodlné.
Odpružení je docela měkké, a to i přes to, že vůz obouvá 18palcové pneumatiky Bridgestone o rozměru 225/45R18. Naklánění v zatáčkách je ale cítit více než u konkurentů. Je to pochopitelné, protože pro Rusko zvýšili světlou výšku instalací delších tlumičů a pružin. Ale drží na silnici dobře.
Uspořádání zavěšení se nezměnilo. Vpředu vzpěra McPherson, vzadu polonezávislý nosník. Zadní nezávislé zavěšení je dostupné pouze pro verzi s motorem 2.0 TSI (190 k, 320 Hm), který je kombinován se 7stupňovým robotem DSG DQ381. Cena takového vozu začíná od 2 066 000 rublů za balíček Ambition Plus. Úprava s motorem 1,4 TSI s automatickou převodovkou stojí o 306 000 rublů méně.
Jedinečností Octavie s 2.0litrovým motorem je samozřejmě dynamika zrychlení. Vůz zrychlí z nuly na stovky za 7,4 sekundy a maximální rychlost je 240 km/h. Je pravda, že je tu problém – při prudkém zrychlení se přední kola zasunou do skříně nápravy a ztratí drahocenné sekundy. Pohon všech kol na takový motor a převodovku zjevně nestačí. Není k dispozici pro Rusko, ale pro Evropu a země SNS jsou nabízeny nejen pohon všech kol, ale také dieselové jednotky.
Místo výstupu
Octavia i přes své nedostatky zůstává snad nejlepší ve své třídě. Vůz kombinuje přísný a působivý design, promyšlený interiér, obrovský kufr a úsporný motor s vysokým točivým momentem.
Konkurenti jsou hodní, ale pokud jde o nuance, nedosahují Octavie. Možná proto to stojí víc. Můžete věnovat pozornost třídě výše – Kia K5 a Hyundai Sonata. Někteří lidé to dělají. Ale i ve srovnání s těmito modely je Octavia překoná v dynamice, praktičnosti a účinnosti. Pouze Mazda „Six“ s 2.5litrovým atmosférickým motorem (194 k, 258 Hm) a 2.5 turbo motorem (231 k, 420 Hm) jezdí dynamičtěji a vypadá působivěji.
Škoda se navíc stala značkou, která si udržuje vysokou zůstatkovou hodnotu. Na sekundárním trhu probíhá boj o Octavii v dobrém stavu.
Ceny bohužel v poslední době vážně stouply a zatím se je nikdo nechystá snižovat. Důvodem je nedostatek mikročipů, bez kterých je výroba nových vozů nemožná. Sklady dealerů jsou proto prázdné a ceny zbývajících vozů se zvyšují.
Doufáme, že v budoucnu tato krize skončí a vše se vrátí do normálu.
Foto a text autor – Airat Kadyrmaev.
Světlá výška Škoda Octavia 2. generace
Průměrná světlá výška Škody Octavia (2. generace) je při plném zatížení 155 mm, více podrobností o rozměrech pod klikovou skříní a nápravami je v tabulce níže.
Škoda Octavia (2. generace) 2004-2012.
Bez zátěže
Se zátěží
144 | 126 |
182 | 160 |
138 | 119 |
155 | 135 |
Průjezdnost terénem Octavie (2. generace) s přihlédnutím ke světlé výšce
Světlá výška modelu Octavia je vzhledem ke stavbě karoserie považována za průměrnou ve třídě. Při plném naložení vozu zůstává světlá výška na průměrných výškových úrovních.
Vzhledem k velikosti obrubníku ve městě je vůz vhodný pro snadné parkování a přejíždění městských bariér. Při jízdě v terénu se vyhněte hlubokým výmolům a ostrým stoupáním.
Vzhledem k dobré světlé výšce a geometrii karoserie bude Škoda Octavia 2. generace schopna bez překážek vyjet do prudkého svahu nebo v případě potřeby vyšplhat na odtahový vůz.
V tématu: Jak je chráněna karoserie vozů Octavia?
Jak zvýšit světlou výšku
Pokud řidiči nevyhovuje výška tovární světlé výšky Škody Octavia 2. generace, lze ji vždy mírně zvýšit.
Za nejjednodušší z těchto způsobů se považuje obvyklá výměna standardních kol za kola s větším poloměrem, samozřejmě bez překračování podběhů. Pneumatiky s vyšším profilem také pomohou zvýšit světlou výšku a zlepšit jízdní komfort.
Rozhodující metodou bude výměna pružin tlumičů za jiné, větší. Nové pružiny jsou vybrány s podobným průměrem, ale jinou tuhostí, která zajistí potřebné zvýšení světlé výšky.
Důležité vědět
• Podle továrních norem evropských výrobců jsou body ve světlé výšce vozidla měřeny s ohledem na naplněnou palivovou nádrž a technické kapaliny na optimální úroveň bez řidiče a cestujících, bez nákladu v kufru a dalších výklenků karoserie.
• Světlou výšku u Octavie 2. generace můžete zvýšit maximálně o 5 centimetrů oproti továrním hodnotám.
• Světlá výška je pro výrobce konkurenční parametr, při výběru vozu berte v úvahu skutečnou světlou výšku s plně naloženou karoserií.