Obsah
- 1 Kde je umístěn snímač vvt-i v kia sportage 2
- 2 Rozbije se tam, kde je tenký, nebo jaké potíže způsobilo ušetření 8 rublů z ceny filtru
- 3 Jak jsou spojky VVT-i navrženy, jaká mají slabá místa?
- 4 Více o VVT-i
- 5 Která auta používají spojky VVT-i?
- 6 Jak spojky VVT-i fungují a za co jsou zodpovědné?
- 7 Jak fungují spojky VVT-i?
- 8 Jak pochopit, že spojka VVT-i selhala?
Kde je umístěn snímač vvt-i v kia sportage 2
Rozbije se tam, kde je tenký, nebo jaké potíže způsobilo ušetření 8 rublů z ceny filtru
Nejjistější způsob, jak na autě něco zničit, je ignorovat známky poruch, nebo chcete-li, signály, které auto dává majiteli, že není vše v pořádku s výbavou, a pokračovat v jízdě v naději, že problém se nějak vyřeší sám.
25. března 2019 5:00
Pozadí vzhledu KIA Sportage 2017 na čerpací stanici s vadným motorem je známo pouze ze slov majitele vozu. Na co je třeba předem upozornit, abychom na majitele nevyvolali zbytečný vztek, je, že servis vozu měl na starosti manžel.
V Rusku koupil i Sportage a po jízdě s ním dle očekávání vyměnil olej a filtry v motoru. Zdálo by se, že můžete řídit a být šťastní, ale po chvíli začal motor zhasínat, když se auto pohybovalo. Znovu to nastartovali, i když s obtížemi, auto jelo dál, pak se zase zadrhlo. Majitelka vnímala toto chování vozu jako nenormální a řekla manželovi, že se Sportage není něco v pořádku, ale protože se nerozsvítila kontrolka poruchy na palubní desce, manžel ji jen mávnul rukou – zatím jeďte, domyslíme si to vyjde později.
Zkrátka jsme se tam dostali. Jednoho dne se motor zasekl a už nešel nastartovat. Další úkony jsou jasné – lano a odtah na čerpací stanici.
Když auto stálo ve frontě a čekalo, až se o něj postará, objevilo se pod ním několik olejových skvrn, které nezůstaly bez povšimnutí opravářů. Vytáhli olejovou měrku, aby zkontrolovali, co se na ní děje, a zjistili, že na měrce není žádný olej!
Přítomnost netěsnosti byla potvrzena, když byl vůz nasunut na výtah. A po sundání plastové ochrany se našel viník – zpod olejového filtru vytékal olej.
Na první pohled vypadala podobně jako ta původní a byla dokonce nalakovaná stejnou barvou. Jak však víte, lidi poznáte pouze podle oblečení. Ochranná známka jedné korejské značky naznačovala, že filtr nemá nic společného s „originálem“.
Informací o produktech této značky je na internetu dostatek, ale jelikož ještě neproběhlo oficiální zkoumání dílu, nemáme žádný právní základ pro obvinění. Pro náš případ jsou významné pouze dvě okolnosti. Za prvé: gumové spodní těsnění filtru propouštělo olej, ačkoli samotný filtr byl správně našroubován. Za druhé: původní olejový filtr by stál 18 rublů, což znamená, že úspory při nákupu neoriginální náhrady činily 8 rublů.
Opět platí, že najít viníka je jedna věc, ale vypořádat se s následky je něco úplně jiného. Odšroubovali jsme vypouštěcí zátku a z pánve ještě vyteklo trochu oleje. Pravda, obvyklému objemu vypuštěnému z takových motorů při údržbě chyběl minimálně litr a hlavně byla měrka suchá. To vyvolalo oprávněné podezření, zda se motor nestal obětí hladovění oleje, které má, jak známo, za následek zadření, které vedlo k nemožnosti nastartování.
První součásti, které se mají mazat pod tlakem, jsou ty, ke kterým se olej dostane jako poslední. Pokud by byl motor přeplňován turbodmychadlem, turbodmychadlo by s největší pravděpodobností selhalo kvůli nedostatku oleje. Ale v našem případě je motor 2litrový atmosférický benzínový motor, takže nejpravděpodobnější obětí byla kluzná ložiska klikového a vačkového hřídele.
Demontáž pánve a kontrola pánví hlavní klikové hřídele a ojnicových ložisek prokázala, že jejich stav je normální. Nepříjemné zjištění čekalo opraváře pod ventilovým krytem.
Jakmile byla odstraněna, objevily se pochybnosti, zda je poloha vačkového hřídele sání a výfuku vůči sobě správná. Zkontrolovali jsme značky a ujistili se, že tomu tak je: vačkový hřídel výfuku je posunut o 4 zuby, pokud počítáte podle hnacích řetězových kol.
Dotyčný motor má pohon rozvodovým řetězem. Řetěz není natažený.
Byly otevřeny kryty kluzných ložisek vačkového hřídele. Ukázalo se, že v prvním ložisku hřídele výfukového ventilu a na čepu hřídele byly stopy zalepení.
Nedosáhla bodu zaseknutí, ale přítomnost zadření znamenala, že v ložisku vznikl odpor proti otáčení vačkového hřídele.
Pohon rozvodu je vybaven regulátory časování ventilů. Fázové regulátory jsou upevněny na hřídelích pomocí čepů.
Když byly demontovány fázové regulátory, objevil se zajímavý obrázek. Polohovací kolík hřídele sacího ventilu byl na svém místě, ale polohovací kolík hřídele výfukového ventilu byl ohnutý do strany!
Proč se to stalo? Vačkový hřídel výfuku odolával rotaci kvůli zaklínění v ložisku, ale rozvodový řetěz táhl dál. V této situaci muselo dříve nebo později něco selhat. Láme se, jak praví lidová moudrost, tam, kde je tenká.
V tomto případě byl slabým místem polohovací kolík. Když to nevydržel, začal se otáčet fázový regulátor.
To způsobilo porušení časování ventilů, které postupovalo s tím, jak se fázový regulátor, překonávající odpor drceného čepu, posouval stále dále od standardního umístění na vačkovém hřídeli. Byl to důvod, proč motor periodicky zhasínal, až jednoho dne začal jednoduše startovat?
Pokud by byl motor naftový, k dílům, které utrpěly zdánlivě ekonomicky výhodným nákupem neoriginálního olejového filtru, mohly být snadno přidány ventily, které byly po „setkání“ s písty ohnuté, ale motor byl benzínový – podařilo se se tomuto riziku nějak vyhnout. Je možné obnovit pohonnou jednotku a vypočítat škody?
Ukázalo se, že na čáru je příliš brzy. O úspěchu opravy rozhoduje sebevědomý začátek na konci montážního postupu. Ale tohle se prostě nestalo! Opraváři nezaznamenali kýchání, bafnutí nebo dokonce žádné praskání z výfukového potrubí.
Příběh vyprávěný majitelem Sportage, že se motor za jízdy zadřel, a pak s obtížemi startoval, až odmítal nastartovat vůbec, stejně jako situace se špatně regulovaným časováním ventilů, napovídaly, že před definitivní poruchou motor pracoval nestabilně, s vynecháváním zapalování ve válcích Start je navíc dlouhý.
Kam putuje nespálené palivo? Dostane se dovnitř katalyzátoru, kde následně shoří. Při vysokých teplotách se keramická náplň katalyzátoru roztaví a změní se v zátku.
Lidské oko není schopno vidět skrz železo, ale pokud odšroubujete lambda sondu, pak pomocí sondování můžete získat určitou představu o stavu katalyzátoru.
Dalším způsobem, jak zkontrolovat stav katalyzátoru, je zkusit nastartovat motor s vyšroubovanou lambda sondou. Výfukové plyny vypouštěné malým montážním otvorem lambda sondy se samozřejmě nedají srovnávat s výfukovými plyny vypouštěnými volným výfukovým systémem, ale alespoň motor začal pracovat na volnoběh!
Restaurátorské práce ještě nebyly dokončeny, ale toto je předběžný výsledek. Na jedné straně úspora 8 rublů na nákupu filtru, na straně druhé ztráta přibližně 450 USD. na opravy motoru. Majitelé Sportage se nyní musí rozhodnout o otázce: co dělat s katalyzátorem – vyměnit ho nebo jej vyřadit? Vzhledem k tomu, jak si kdysi poradili s úkolem nákupu spotřebního materiálu pro údržbu, není těžké předpokládat, zda nakonec zvítězí ekonomické výhody nebo ohledy na životní prostředí.
Sergej BOYARSKIKH
Fotografie autora
Děkujeme za vaši radu a pomoc při organizaci fotografování korea-motors.by
Více než 36.000 XNUMX inzerátů na prodej náhradních dílů v naší databázi inzerátů
Chcete-li nahlásit chybu, zvýrazněte text a stiskněte Ctrl + Enter
Přihlaste se k odběru ABW a přečtěte si novinky dříve než kdokoli jiný!
Chcete-li zanechat komentář, musíte být přihlášeni.
LEXUS RX 2. generace vybavený motorem 2GR-fe má poruchu spojek VVT-i. Zpod kapoty se ozývaly zvláštní zvuky a ztráta energie.
Doba čtení: 7 minut
Po diagnostice se ukázalo, že příčinou problému byly vadné spojky VVT-I. Vzhledem k nájezdu vozu 300 000 km jsme se také rozhodli vyměnit napínače rozvodového řetězu a samotný řetěz.
Druhá generace Lexusu RX se začala vyrábět v roce 2. V roce 2003 byl přepracován a jeho výroba pokračovala až do roku 2007. Během tohoto období byl model vybaven různými motory, včetně 2009-litrového 3,0MZ, 1-litrového 3,3MZ, 3-litrového 3,5GR, a také hybridní verze vybavené 2-litrovým motorem 3,3MZ.
Agregátní část vozů RX 2. generace je považována za docela spolehlivou a pouze motor 3,0 1MZ může mít mírně vyšší spotřebu oleje než jeho „bratři“.
Motor 2GR-fe, který je instalován v základních verzích RX a dalších modifikacích (FSE, FXE, FZE, FKS, FXS), je vybaven systémem Dual VVT-i. Tato technologie byla vyvinuta společností TOYOTA a na jejích vozidlech se používá od roku 1996. Podívejme se blíže na VVT-i a známky selhání jednotky.
Více o VVT-i
Spojky VVT-i (Variable Valve Timing with Intelligence) jsou součástí moderních automobilových spalovacích motorů vyvinutých Toyotou. Tato technologie umožňuje upravit časování otevírání a zavírání sacích a výfukových ventilů, což má pozitivní vliv na výkon, spotřebu paliva a emise.
Která auta používají spojky VVT-i?
Spojky VVT-i poprvé představila Toyota koncem 1990. let a od té doby se staly standardní součástí mnoha benzinových motorů Toyota a Lexus. Tato technologie se používá v různých modelech automobilů, včetně:
- sedany;
- crossovery;
- SUV;
- sportovní vozy.
Používá se jak u malých motorů, tak u výkonnějších motorů.
Jak spojky VVT-i fungují a za co jsou zodpovědné?
Spojky VVT-i se skládají z několika klíčových součástí:
- Otočný mechanismus. Nachází se uvnitř hlavy válců a je spojen s vačkovým hřídelem. Zodpovídá za regulaci úhlu předstihu nebo zpoždění fáze otevírání a zavírání ventilu.
- Solenoidový ventil. Řídí olej dodávaný do mechanismu rotoru. Když je ventil otevřený, olej vstupuje pod tlak a ovlivňuje polohu rotoru.
- Senzory Sledují provozní parametry motoru (otáčky, zatížení, teplota atd.) a předávají informace do řídicího modulu, který rozhoduje o seřízení fází ventilů.
Za co jsou spojky VVT-i zodpovědné:
- Zvýšení produktivity. Spojky VVT-i umožňují variabilní časování ventilů, což pomáhá zvyšovat výkon motoru ve vysokých otáčkách.
- Úspora paliva. V nízkých a středních otáčkách mění spojky VVT-i časování ventilů za účelem zlepšení točivého momentu a hospodárnosti.
- Snížené emise. Díky účinnějšímu spalování paliva a snížení zbytečných emisí pomáhají spojky VVT-i plnit emisní předpisy.
- Zlepšená kvalita jízdy. Tato technologie může zlepšit výkon motoru, takže je plynulejší a pohodlnější pro řidiče a cestující.
Jak fungují spojky VVT-i?
Výkon spojek VVT-i závisí na řadě faktorů včetně rychlosti jízdy, zatížení motoru a teploty. Ale obecně to vypadá takto:
- Řídicí modul analyzuje data ze senzorů a rozhoduje, jak změnit fáze ventilu.
- Elektromagnetický ventil řídí přívod oleje do mechanismu rotoru, který zase mění polohu vačkového hřídele.
- To vše umožňuje dosáhnout optimálního výkonu motoru v různých podmínkách.
Díky spojkám VVT-i je motor účinnější, hospodárnější a šetrnější k životnímu prostředí. Proto je třeba jednotku považovat za jednu z nejdůležitějších součástí moderních vozů Toyota. Pomáhá zlepšit celkový výkon a spolehlivost motoru.
Jak pochopit, že spojka VVT-i selhala?
Poruchy spojky VVT-i se mohou projevovat různými způsoby. Nejprve musíte věnovat pozornost následujícím příznakům:
- Ztráta moci. Pokud vůz hůře reaguje a ztrácí výkon při akceleraci, může to být známka problémů se spojkou VVT-i.
- Nestabilní volnoběh. Spojka VVT-i pomáhá regulovat časování ventilů. Pokud nefunguje správně, může způsobit hrubý volnoběh.
- Zvýšená spotřeba paliva. Vadná spojka VVT-i může způsobit neefektivní spalování paliva, což má za následek zvýšenou spotřebu paliva.
- Nestabilní chod motoru. Motor může běžet nepravidelně nebo trhat při volnoběhu nebo při nízkých otáčkách.
- Kontrolka „Check Engine“ svítí. Pokud je spojka VVT-i vadná, může to způsobit chyby v systému řízení motoru a na přístrojové desce se může rozsvítit kontrolka „Check Engine“. V takovém případě připojte vozidlo k diagnostickému skeneru, abyste získali chybové kódy a zjistili, co problém způsobilo.
- Cizí zvuky. Občas jsou z motorového prostoru slyšet podivné zvuky. Jsou velmi specifické a mohou také naznačovat problémy s funkcí spojky VVT-i.
Pokud zaznamenáte jeden nebo více z těchto příznaků, doporučuje se obrátit se na odborníka, aby provedl diagnostiku a v případě potřeby vyměnil spojku VVT-i. Poruchy této spojky mohou mít negativní dopad na výkon motoru a spotřebu paliva, proto je důležité problém vyřešit včas.