Kia sportage

Jak vyměnit snímač teploty motoru Kia Sportage

Kia Sportage 3. Závady snímače teploty chladicí kapaliny motoru

Řízení teploty chladicí kapaliny je nejdůležitější podmínkou pro normální provoz pohonné jednotky vozidla. Tato kontrola se provádí pomocí snímače teploty chladicí kapaliny (CTS). A pokud takový snímač selže, dochází k poruchám a poruchám v motoru.

Hlavní příznaky nefunkčního snímače teploty chladicí kapaliny:

– pokles otáček nebo dokonce samovolné zastavení motoru na volnoběh;
– dlouhodobé zahřívání vozu;
-motor často překračuje optimální teplotní rozsah;
– zvýšená spotřeba paliva;
-snížení celkové ovladatelnosti vozidla;
-tmavý kouř z výfukového potrubí;
– narušení stabilního provozu motoru;

Jaké příznaky naznačují problémy se senzorem?

– Studený start motoru je obtížný. Auto nastartuje, ale okamžitě se zastaví, musíte provést několik opakovaných pokusů. Příčinou může být termočlánek, snímač polohy škrticí klapky, nedostatečná komprese nebo problémy se zapalováním.
-Nestabilní provoz při volnoběhu. Kromě měřiče teploty je ovlivněna provozuschopností zapalovacích svíček, snímače hmotnostního průtoku, vstřikovačů a mnoha dalších faktorů.
-Teplota je v normálních mezích, ale chladicí kapalina se začíná vařit. Pokud termostat selže nebo se hladina nemrznoucí směsi v plášti sníží, mohou se hodnoty zařízení lišit od skutečného stavu věcí.

Jak zkontrolovat snímač teploty chladicí kapaliny

Pro správnou indikaci teploty chladicí kapaliny musí být snímač ponořen právě do této kapaliny. Pravidelně proto kontrolujte přítomnost chladiva a jeho hladinu v systému. To je úplně první věc, kterou je třeba udělat, pokud existuje podezření na nedostatečnou funkci tohoto měřiče.

Pokud je hladina nemrznoucí kapaliny v chladicím systému v naprostém pořádku, mohou být kontakty zoxidované nebo existují jiné nesrovnalosti v připojení snímače teploty chladicí kapaliny. Jeho připojení si můžete sami zkontrolovat. Obvykle, ale ne vždy, je tento senzor instalován vedle termostatu. V některých motorech je více než jeden DTOZH. Zkontrolujte si proto počet čidel a jejich umístění, které jsou pro váš vůz správné. Když najdete snímač teploty chladicí kapaliny a zjistíte, že je vše v pořádku s jeho připojením, musíte zkontrolovat samotné zařízení. K tomu musí být DTOZH demontován, protože musí být zkontrolován ponořením do sklenice vroucí vody.

Zajímavé:
Jak dlouho čerpadlo běží na dvoulitrovém motoru Kia Sportage.

A tak vezměte svůj senzor, ponořte ho do sklenice vroucí vody a změřte odpor na výstupu. Obecně neexistují jednotné ukazatele změn odporu. Snímače pro různé stroje od různých výrobců budou vykazovat různé rozdíly odporu. Správné hodnoty při určitých teplotách, konkrétně pro váš senzor, byste měli najít v návodu k vašemu vozu.

Pokud se hodnoty odporu snímače a referenční hodnoty shodují nebo mají minimální chybu, pak je snímač teploty chladicí kapaliny v dobrém provozním stavu. Pokud se hodnoty odporu liší, je třeba vyměnit snímač. Ve skutečnosti jeho konstrukce, stejně jako princip fungování, nezajišťují žádné opravy. Proto prostě neexistují žádné jiné alternativy.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button