Prachovka renault

Kde je umístěn kabinový filtr renault duster?

Výměna kabinového filtru na Renault Duster vlastníma rukama (+ video)

Kabinový filtr Renault Duster.

Vzhledem k tomu, že tento prvek systému ventilace vzduchu je spotřební zboží, vyžaduje pravidelnou výměnu. Přečtěte si níže v našem článku o tom, jak provést takovou operaci výměny kabinového filtru na Renault Duster.

Výměna kabinového filtru

Vzhledem k tomu, že většina moderních vozů má kabinový filtr umístěný v kabině, nedělal výrobce Renault Duster výjimku. K tomuto spotřebnímu materiálu se dostanete ze strany levé nohy spolujezdce. I přesto, že je u mnoha modelů uzavřen všemožnými interiérovými prvky a ochrannými panely, na Dusteru k němu není přístup nijak omezen a dostanete se k němu celkem snadno. Obvykle se výměna kabinového filtru kombinuje s výměnou vzduchového filtru.

    Jediný krok, který je potřeba udělat, je stisknout speciální jazýček, který se nachází na spodní hraně tohoto spotřebního materiálu.

https://www.youtube.com/watch?v=uq0nR2Dn52o

Aby bylo získání filtru pohodlnější, stačí zatáhnout za speciální lištu (označenou fixem).

Kabinový filtr v sedadle

Filtr lze snadno vyjmout s trochou úsilí.

Místo instalace kabinového filtru na Renault Duster

Tuto dutinu můžete vyčistit hadrem a čisticím prostředkem.

Nový kabinový filtr Renault Duster

Nainstalujte filtr v opačném pořadí demontáže.

Po instalaci by měl nový filtr vyplnit celé sedadlo a nezůstat po něm žádné mezery a volný prostor.

Jak poznáte, že je čas na výměnu?

Výměnu kabinového filtru je nutné provádět pravidelně, protože v případě ucpání se může výrazně zhoršit profukování oken a prostoru pro cestující a celkově se zhorší cirkulace vzduchu.

Znečištěný kabinový filtr Renault bránil pohybu vzduchu

První známkou toho, že je třeba vyměnit filtr, bude snížení průtoku vzduchu ventilačním systémem.

A také při prudkém poklesu okolní teploty se na povrchu filtru vytvoří plíseň, která nejen naruší průchod vzduchu, ale stane se také zdrojem šíření různých bakterií a nepříjemného zápachu, který může nepříznivě ovlivnit zdraví.

Pokud provoz kabinového filtru nepřináší žádné nepříjemnosti, měla by být výměna provedena v souladu s předpisy, tedy jednou za 1 roky.

Jaký filtr si vybrat?

Pro Renault Duster se vyrábí několik typů filtrů: papírové, vícevrstvé a uhlíkové, na jejich typu do značné míry závisí účinnost během provozu a frekvence výměny.

článek 272772835R kabinový filtr Renault Duster

Doporučený filtr od Renaultu má číslo článku 272772835Ra cena v obchodech je asi 1000 rublů. Existují však analogy, které jsou také schváleny pro instalaci výrobcem, jejichž použití nijak neovlivní kvalitu.

  • NISSAN Micra K9K.
  • DACIA Duster K9K
  • RENAULT Clio D7F710/720/722/726.
  • GOODWILL AG 557 CF.
  • Knecht (Mahleův filtr) LX 3243

Uhlíkový kabinový filtr pro Renault Duster Fs-031

Chceme vám doporučit, abyste používali pouze uhlíkové kabinové filtry, protože mají nejlepší filtrační vlastnosti (na obrázku Fs-031)

Závěry

Vůz Renault Duster se již osvědčil jako skutečně oblíbený crossover, který má relativně nízkou cenu a zároveň má vynikající technické a provozní vlastnosti, ve kterých se majitel cítí pohodlně jak v terénu, tak v ulicích města.

Jednou ze součástí pohodlného cestování v takovém autě je samozřejmě čistý vzduch v kabině. Ale bez speciálních systémů by toho bylo obtížné dosáhnout. Proto, stejně jako u většiny ostatních modelů Renault, je v kabině instalován speciální kabinový filtr.

Znečištěný kabinový filtr Renault Duster

Tento filtr z Renaultu Duster je již „zkušený“, špinavý a zapáchá

Za zmínku stojí, že tato možnost je poskytována i v minimální konfiguraci první generace Dusterů.

Jak sami vidíte, výměna kabinového filtru za Renault Duster není nic složitého. K provedení takové operace totiž nejsou potřeba žádné nástroje ani speciální dovednosti.

Proto nemá smysl provádět takovou práci na čerpacích stanicích, stačí přesně dodržovat naše pokyny.

Výměna kabinového filtru v Renault Duster

Výměna kabinového filtru v Renault Duster

Výměna kabinového filtru v Renault Duster 2.0 nebude nijak zvlášť obtížná. Níže uvádíme podrobné pokyny, jak si filtr vyměnit sami. I když se chystáte vyměnit díl poprvé, nepředpokládají se žádné zvláštní potíže. Je třeba poznamenat, že velikost motoru nijak neovlivňuje konstrukci tohoto systému, takže manuál bude užitečný jak majitelům vozu s motorem 1.6 litru, tak i 2.0 litru.

Definice kabinového filtru

Kabinový filtr je speciální prvek určený k filtrování vzduchu, který vstupuje do kabiny z vnějšku vozidla prostřednictvím systémů topení, ventilace a klimatizace. Základem filtru jsou syntetická vlákna napuštěná speciálními látkami, které ničí bakterie.

Když jsou okna auta zavřená, vzduch z ulice vstupuje do kabiny přes filtr. Což zase nepropouští do kabiny cizí pachy, škodlivé látky, prach a čistí vzduch od sazí.

Typy kabinových filtrů

Díky široké škále filtračních systémů má řidič možnost vybrat si kabinový filtr pro Renault Duster podle svých preferencí. Výrobci nabízejí velmi široký sortiment, existují například filtry papírové, vyrobené ze syntetických materiálů nebo impregnované uhlíkem. V závislosti na materiálu a složkách se cena kabinového filtru sčítá.

Při výběru filtru do interiéru auta se zaměřte na ty modely, které čištění interiéru věnují větší pozornost. Nejvhodnější variantu zpravidla doporučí sám výrobce. Například pro Renault Duster je originálním modelem filtr pod číslem článku 272772835R, který je instalován u výrobce. Také pro Renault Duster by byly nejvhodnější následující modely:

Typy kabinových filtrů Renault Duster

  • DACIA Duster K9K;
  • GOODWILL AG 557 CF;
  • NISSAN Micra K9K;
  • Knecht (Filtr Mahle) LX 3243;
  • RENAULT Clio D7F710/720/722/726.

Nutno poznamenat kabinové filtry, které jsou napuštěné uhlíkem. Protože tento prvek poskytuje víceúrovňovou ochranu interiéru, dokonale bojuje proti škodlivým látkám, sazím, výfukovým plynům a pachům.

Kdy je třeba vyměnit kabinový filtr?

Filtr v interiéru vozu lze vyměňovat systematicky nebo při zanášení filtračního systému. Pokud je vzduch silně znečištěný a filtrační vložka se ucpe mnohem rychleji, než se očekávalo, měli byste ji co nejdříve vyměnit, aniž byste čekali na určitý počet najetých kilometrů. Filtr se zpravidla více zanáší při jízdě v terénu, protože na rozdíl od městského prostředí se zde přidávají nové znečišťující prvky – listí, písek a nečistoty.

Jak pochopit, že je třeba vyměnit filtrační prvek? Podívejme se na hlavní „příznaky“ špinavého filtru, který neplní své úkoly. Za prvé je to zamlžená okna uvnitř kabiny a vznik nepříjemného zápachu. Tento „příznak“ je nejvíce patrný v zimě, kdy jsou okna neustále zavřená. Za druhé, když je klimatizace v chodu, nedostatek chladu se přidá k nepříjemnému zápachu a navíc bude cítit vlhký prach. Děje se tak díky tomu, že filtr zanesený nečistotami studený vzduch do interiéru auta nepropustí nebo ano, ale jen napůl. Totéž platí pro zamlžená okna kvůli špinavé filtrační vložce, ventilace nefunguje dobře a vzduch špatně prochází.

Pokud jde o nepříjemný zápach, jeho příčinou je přemnožení škodlivých bakterií a mikrobů v interiéru vozu. Pokud je filtr naplněn mokrým prachem a má poruchu, bude také vydávat nepříjemné aroma. Při použití sporáku nebo klimatizace bude tah příliš slabý, což způsobí, že prach a nečistoty rozšíří svůj nepříjemný zápach po celé kabině.

Zkušení řidiči doporučují výměnu filtrační vložky v interiéru vozu alespoň dvakrát ročně – před letní a zimní sezónou. Filtr se tak nestihne příliš zašpinit a udrží vzduch čistý po celou dobu provozu vozu. Náklady na analog původního filtračního prvku se pohybují mezi 200-400 rublů, které si může dovolit každý majitel Renault Duster.

Následky znečištěného kabinového filtru

Většina majitelů aut si následky ucpaného kabinového filtru ani neuvědomuje. Samozřejmě se nic zásadního nestane, auto bude také předmětem dalšího používání. Ale i přes to mohou nastat následující nepříjemné problémy:

  • V autě se objeví nepříjemný zápach;
  • Kamna nebo klimatizace nebudou pracovat na plný výkon, díky čemuž se teplota v kabině nezmění;
  • Zvýšená vlhkost, která negativně ovlivňuje provoz elektrických součástí kabiny a také nepříznivě ovlivňuje čalounění sedadel;
  • Zamlžení skla v důsledku kondenzace.

Vzhledem k výše uvedeným problémům je nutné včas vyměnit filtrační vložku. Je lepší to udělat před začátkem letní nebo zimní sezóny a také v závislosti na stupni znečištění filtru.

Podívejme se blíže na důsledky předčasné výměny filtru nebo jeho nedostatku, podívejme se, co to ovlivňuje. Filtrační vložka je přímo napojena na systém klimatizace, takže pro její stabilní provoz by se neměl nikde zachytávat vzduch. Pokud vzduch nemůže projít filtrem, následky budou nevratné a systém klimatizace selže. Finanční náklady tak budou větší než náklady na nový filtr.

Může být také poškozen radiátor výparníku. Problém je v tom, že zaprášený filtrační prvek bude rušit provoz vzduchového systému. Díky tomu v zimě špína zamrzne a při jejím rozmrazování se rychlým tempem množí škodlivé bakterie a mikroby. To vše může ve výsledku skončit uvnitř kamen nebo klimatizace a způsobit značné problémy, které nelze odstranit vlastními silami. Přímo z tohoto důvodu se vyplatí vyměnit filtr v kabině Renault Duster včas.

Výměna kabinového filtru v Renault Duster

Výměna kabinového filtru v Renault Duster

K provedení práce na výměně filtru v kabině Renault Duster nejsou zapotřebí žádné další nástroje ani dovednosti. Finanční náklady budou minimální a také odpadne nutnost jezdit na čerpací stanici, což ušetří spoustu času. Celý proces výměny můžete dokončit sami, stačí se řídit pokyny. Další příjemná věc bude úspora na roční údržbě.

Místo instalace kabinového filtru Renault Duster

Před zahájením práce musíte zjistit, kde se nachází kabinový filtr Renault Duster. Ihned je třeba poznamenat, že tento proces nebude nijak zvlášť obtížný, stačí najít výklenek pod přihrádkou na rukavice. Umístění kazety s filtrační vložkou, kterou je třeba vyměnit, se nachází vlevo od nohou spolujezdce. Jakmile najdete filtr, postupujte takto:

  • Nahmatejte jazýček zajišťovacího prvku a stiskněte jej;
  • Vytáhněte kazetu s filtrem směrem k sobě a vytáhněte ji;
  • Otřete místo, kde byla kazeta umístěna, měkkým hadříkem, odstraňte nečistoty a prach.

Abyste nezabírali mnoho času, měli byste si předem zakoupit nový filtrační prvek. Proces výměny filtru se skládá z následujících operací:

Instalace kabinového filtru Renault Duster

  • Abyste předešli jakýmkoli potížím, před instalací filtru stiskněte jeho pouzdro prsty. Dále zadejte nový filtrační prvek podle značek ve formě šipky, která ukazuje nahoru. Cvaknutí oznámí, že připojení je bezpečné;
  • Nejdůležitější je, aby mechanismus nevyčníval. Pokud filtrační materiál vykukuje, odstřihněte jej nůžkami;
  • Před výměnou pečlivě zkontrolujte použitý filtrační prvek. Nový filtr by měl přesně zapadnout do drážek a materiál, ze kterého je vyroben, by v žádném případě neměl být pomačkaný.

Čištění filtrační vložky

V některých případech nebudete muset měnit celý filtr, stačí jej pouze vyčistit. K čištění kabinového filtru budete potřebovat běžný vysoušeč vlasů. Vyjměte filtrační vložku a vyčistěte ji proudem vzduchu. Vysušená část by měla být instalována na místě.

Čištění filtrační vložky Renault Duster

Ale i po čištění byste jej měli co nejdříve vyměnit za nový prvek. Protože podle úsloví: Lakomec platí dvakrát.

Výsledky

Abychom to shrnuli, stojí za zmínku, že výměna kabinového filtru v Renault Duster není obtížná. Vyjmout kazetu s prvkem je docela snadné, takže veškerou práci lze provádět nezávisle a kdykoli vám to vyhovuje.

Zajímavé:
Jak oficiálně nainstalovat bi-xenonové čočky na prachovku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button