Prachovka renault

Ve kterém roce se objevil Renault Duster?

Renault Duster patří do oblíbené třídy kompaktních SUV, kterým se běžně říká „crossovery“.

V době, kdy se Renault rozhodl doplnit svou řadu o modely s pohonem všech kol se zvýšenou světlou výškou, byl tento segment trhu poměrně přeplněný konkurenčními nabídkami.

Prvním crossoverem značky Renault byl Koleos, vyvinutý na základě podznačky Samsung-Motors, vydaný v roce 2008. Ale moderní vzhled a aktivní reklama Renaultu nevytvářely velkou poptávku po Koleosu, a proto Renault nedokázal vytlačit své konkurenty.

K nápravě situace bylo nutné nejen přilákat část potenciálního publika věrného značce Renault, ale také zaujmout ty majitele, kteří neplánovali koupi vozu Renault.

Renault našel řešení – bylo to vydání rozpočtového crossoveru. Aby bylo možné obsadit výklenek levných crossoverů, bylo nutné nejen vytvořit jednoduché auto, ale také takové, které bylo docela moderní a spolehlivé. Konstruktéři firmy se nesnažili Renault Koleos zlevnit, za základ Dusteru vzali již oblíbený rumunský model Logan (platforma B0). Dacia je známá tím, že je součástí aliance Renault-Nissan. Pro snížení nákladů na vývoj a implementaci do výroby použil Renault hotové komponenty a sestavy aliance Renault-Nissan.

Zajímavý fakt o prvním Dusteru

V 70. letech rumunská společnost vyvinula kompaktní SUV ARO-10, které se vyrábělo s motorem o objemu 1.3 a 1.9 litru, a na počátku 80. let byl tento model dodáván do Velké Británie pod názvem DaciaDuster.

Název modelu Duster dostal i ten moderní, i když s předchozím modelem nemá nic společného. Název „duster“ se překládá jako „prachovka“.

První vydání moderního crossoveru Duster

Výroba automobilů začala v roce 2010 v rumunském závodě Dacia. Duster dostal 1.5litrový zážehový motor (102 k) a 1.5litrový dieselový motor (90 k)

Duster v Rusku

Výroba Dusteru pro veřejný sektor v Rusku začala v roce 2011 pod značkou Renault v moskevském závodě Avtoframos. V tuzemsku montovaný crossover kromě diamantu na přídi dostal oproti svému rumunskému bratrovi – Dacii Duster upravenou konzolu přístrojové desky.

Do nabídky motorů přibyl dvoulitrový atmosférický motor a automatická převodovka. Automat je k dispozici pouze u verze s pohonem předních kol s motorem o objemu 2.0 litru. Verze s pohonem všech kol je vybavena 6stupňovou manuální převodovkou. Snad se s rozvojem výroby objeví další variace. Jak víte, v září 2013 se v Německu ukázal aktualizovaný Duster, který dostal drobné změny v exteriéru.

Design a popis Renault Duster

Crossover Duster má ocelovou celokovovou monokokovou karoserii a je k dispozici s pohonem předních kol (2WD) nebo všech kol (4WD). V současné době jsou v Rusku k dispozici možnosti s benzinovými motory 1.6 a 2.0 a také 1.5litrovým dieselovým motorem.

Modifikace 4WD je i přes přítomnost pohonu všech kol v běžném provozu přední. Zadní kola Dusteru spojuje elektromagnetická spojka. Řidič si může podle svého uvážení vybrat jeden ze tří režimů převodovky:

2WD – pohon předních kol

AUTO (4WD) – automatické zapojení pohonu předních kol, pro použití na kluzkých zpevněných cestách

LOCK – pohon všech kol, pro zdolávání terénních podmínek.

Přepínač režimů je instalován ve spodní části středové konzoly.

V automatickém režimu, kdy přední kola prokluzují, předá elektronická jednotka příkaz spojce a točivý moment se rozdělí mezi přední a zadní kola v poměru 50 ku 50. Okamžik, kdy přední kola začnou prokluzovat, systém monitoruje signály ze snímačů ABS.

Přítomnost režimu LOCK umožňuje násilně zapojit pohon všech kol, a to ještě před překonáním terénních podmínek. Mezi předními a zadními koly není žádný diferenciál, takže pohon všech kol nelze používat neustále, zejména na zpevněných cestách.

Duster má vysokou světlou výšku, která vám umožňuje s jistotou projíždět krajinou a zasněženými oblastmi. Točivý moment z motoru je přenášen na zadní kola přes rozdělovací převodovku, dvouhřídelovou hnací soustavu a zadní převodovku. Pohony kol mají klouby s konstantní rychlostí.

Odlišné je provedení karoserií a zadního zavěšení Dusteru s pohonem předních i zadních kol. Zavěšení předních kol je nezávislé, zavěšení zadních kol je nezávislé u verzí s pohonem všech kol a polonezávislé u verzí s pohonem předních kol. Verze s pohonem všech kol a verze s pohonem předních kol mají navíc odlišné umístění rezervní pneumatiky. U 4WD Je ve výklenku kufru.

Kdy se objeví Duster-2?

Technické vlastnosti Renault Duster v Rusku

Od zrodu prvních ruských Dusterů uplynulo deset let.

Právě na konci prosince 2011 začala v Rusku sériová montáž francouzského Renaultu Duster – crossoverů, které dnes patří mezi tři nejoblíbenější modely SUV u nás. Aniž by čekal, až se dostanou k prodejcům, Avtoframos (jak se dříve moskevský závod Renault v Rusku jmenoval) na ně začal přijímat objednávky. Vozy se dostaly do dealerských středisek již na začátku roku 2012. S příchodem Dusteru v Avtoframosu měl Renault v Rusku celou řadu levných sériově vyráběných modelů: před tím už měli ve výrobě sedan Logan a hatchback Sandero, jediné, co chybělo, bylo SUV. Všimněte si, že crossovery v roce 2011 ještě nebyly v Rusku tak rozšířené jako nyní. Dnes jejich podíl přesáhl 50 %, tedy každé druhé prodané auto na trhu. V roce 2011 byl tento podíl podle agentury AUTOSTAT skromnější, pouze každý čtvrtý (26,7 %). V roce 2012 – již 31,5 %, v roce 2013 – 36,4 %, v roce 2014 – 39,8 % a dále rostl. K tomuto růstu přispěli i Francouzi. Není divu, protože na začátku byla plánovaná výrobní kapacita Dusterů 80 tisíc vozů ročně. Abychom byli spravedliví, řekněme, že náš trh se tomuto číslu přiblížil pouze dvakrát – v roce 2013 „spolknul“ 81 tisíc Dusterů, v roce 2014 se tomuto objemu přiblížil (78 tisíc kusů). V průměru se prodej takových crossoverů téměř vždy pohyboval kolem 40 tisíc kusů ročně. Duster měl stejnou platformu B0 jako Logan a Sandero, takže problémy související s automobilovými součástkami, z nichž mnohé byly již lokalizovány v Rusku, byly snáze řešitelné ve výrobě. Nebýt toho, byla by cena crossoveru zcela nedemokratická. A tak Francouzovi nic nebránilo v tom, aby se rychle stal lídrem. Jeho potenciál jako SUV byl solidní: světlá výška – 21 centimetrů, dobrá geometrická schopnost cross-country (parametry formátu přiblížení – 30 stupňů, úhel náklonu – 23, úhel odjezdu – 36). Od roku 2013 do roku 2016, čtyři roky po sobě, zůstal Duster v Rusku nejprodávanějším vozem v segmentu SUV. Bylo tomu tak, dokud „Francouz“ nebyl vytlačen z tohoto podstavce korejským Hyundai Creta. Na trh vstoupila v roce 2016 a hned další rok svými prodeji ukázal, kdo je zde důležitější a pro Rusy o něco zajímavější.

Moskevský závod Renault Rusko dnes vyrábí druhou generaci Dusteru, postavenou na jiné platformě. Konkurence v segmentu crossoverů je tvrdší než kdy jindy. Druhá generace právě dorazila (v březnu 2021) a výrobce již říká, že v roce 2024 může opět provést kompletní upgrade tohoto crossoveru. Nová realita života vyžaduje komplexnější a inteligentnější plnění, prostředí tlačí na to, aby uvolnilo místo pro elektrické baterie a nové hybridní motory a cestující chtějí stále více pohodlí – obecně platí, že pokud chcete, nemůžete v této bitvě zaostávat za svými konkurenty. zůstat v sedle. Abychom ale ocenili, jak ten čas rychle letí, připomeňme si, jaký byl Duster před 10 lety, kdy byl právě uveden do výroby v Moskvě. Koncem roku 2011 se již model vyráběl v továrnách v Brazílii, Kolumbii, Indii, Rumunsku a samozřejmě ve Francii. V Rusku investoval Renault v letech 100-2011 do výroby Dusteru 2012 milionů eur. S ohledem na naše kruté mrazy dostal ruský vůz výkonnější generátor a baterii s vyšší kapacitou, nádržka ostřikovačů byla vyrobena na 5 litrů a všechny kapaliny nalévané do vozu byly mrazuvzdornější. Do nabídky motorů přibyl dvoulitrový atmosférický motor. Oproti svým zahraničním kolegům má tento crossover širší plochu pro čištění čelního skla, vylepšené vyhřívání interiéru a jinou kalibraci motoru. Přidali ochranu klikové skříně a u dieselových verzí odstranili filtr. Ruský interiér byl bohatší než interiér jeho rumunských a francouzských spolužáků: na obložení předního panelu bylo přidáno jiné čalounění, chromované prvky a byla instalována nová palubní deska. Mimochodem, u nás se začala vyrábět palubní deska, optika, nárazníky, zrcátka, plynová nádrž, zámky, skla, sedačky a mnoho dalšího pro Duster. Obecně budete souhlasit, je zajímavé přečíst si, co bylo součástí konfigurace vozu před 10 lety a jeho další výhody i nyní. Dříve se objevily takové úspěchy jako kožený volant, částečně lakovaný nárazník, zadní parkovací senzory, chromovaný balíček, litá kola, automatická převodovka, joystick na sloupku řízení a systém vyhřívání sedadel. Uplynulo pouhých 10 let, ale inzerenti, kteří dnes mluví o autech, mají jiné parametry: kromě rozmanitosti pohonných jednotek mluví především o chytrých doplňcích, asistenčních systémech pro řidiče a systémech, které cestujícím poskytují vyšší komfort. Zde si nevystačíte pouze s USB a Bluetooth. Renault Duster je v roce 2021 stále jedním ze tří nejoblíbenějších SUV modelů u nás. Je zajímavé, jak se za 10 let změnily ceny crossoverů. Při zahájení výroby v Rusku byla minimální cena Dusteru 449 000 rublů, dnes lze zástupce druhé generace modelu zakoupit za cenu 1 milion 037 tisíc. rublů. Zajímalo by mě, jaká bude cena třetí generace? Bude mít nový Duster elektrické verze nebo zůstane ve variantách benzín-diesel? Nebo možná nabídnou metanové nebo vodíkové pro Rusko? Foto: oficiální stránky Renaultu

Zajímavé:
Kdy začne prodej Renault Duster 2019.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button