Škoda

Co je adblue skoda

Chtít kontrolovat chemické procesy, snižovat přítomnost škodlivých složek ve výfukových plynech vznětových motorů a zároveň splňovat nezbytné ekologické normy Euro 4, Euro 5 a Euro 6, velká část výrobců nákladních vozidel a těžké techniky se rozhodli pro technologii SCR. Jeho výjimečnou vlastností je, že vstřikováním činidla AdBlue do již upraveného proudu plynu dochází k chemické reakci. V jeho procesu se škodlivé oxidy dusíku (NOx) přeměňují na nezávadnou vodu a dusík, čímž je zajištěn čistý a vysoce kvalitní provoz.

Co znamená pojem AdBlue?

AdBlue je kombinací demineralizované vody s vysokým obsahem (32,5 %) vysoce kvalitní močoviny. Díky technologii SCR se AdBlue používá jako doplňková kapalina pro zajištění vysoce kvalitního výkonu v dieselových motorech.
Za zmínku stojí, že Německý svaz výrobců automobilů (VDA) přišel s názvem AdBlue záměrně, aby ochránil své zákazníky před nekvalitními padělky. Proto každá společnost, která vyrábí AdBlue, musí mít licenci od VDA. Získat jej je ale poměrně obtížné, protože společnost musí nejprve projít řadou testů, při kterých se posuzuje úroveň její činnosti a kvalita produktu AdBlue v době výroby. Abyste se ujistili, že vámi zakoupené AdBlue je originální, stačí na specializovaném portálu VDA najít název společnosti v oficiálním seznamu společností, které získaly licenci.

Zajímavé:
Kolik váží Hyundai Tucson z roku 2008.

Co je AdBlue?

AdBlue není aditivum ani nafta, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Na AdBlue je samostatná nádrž, jejímž charakteristickým znakem je modrý uzávěr. AdBlue se do něj nalévá a nemá tedy žádný kontakt s motorovou naftou, tím méně je to ono samotné.

Jak se můžete stát vlastníkem AdBlue?

Často se AdBlue stáčí do kanystrů o objemu 10, 20 a 1000 litrů, které lze zakoupit ve velkém. AdBlue se prodává na čerpacích stanicích, v autosalonech a ve společnostech, které prodávají náhradní díly. Pro ty, kteří potřebují nakoupit velké množství AdBlue najednou, zejména 1000-litrový IBC kontejner, mohou kontaktovat specializované velkoobchodní společnosti nebo distributory AdBlue působící po celém Rusku.
Stojí za to věnovat pozornost skutečnosti, že při nákupu IBC kontejneru budete potřebovat související vybavení, abyste mohli volně používat AdBlue. Proto je důležité vědět, že materiály AdBlue jako čerpadlo, pistole, měřidlo a hadice lze objednat u distributorů nebo zakoupit ve specializovaných prodejnách.

Jaká je životnost AdBlue?

AdBlue má poměrně dlouhou životnost, která se pohybuje od 6 měsíců do 3 let. Doba skladování závisí na úrovni teploty. Teploty přesahující +35° tedy výrazně zkracují trvanlivost. Ideální teplotní bilance se pohybuje od +5 do +25 °C.

Jaké jsou požadavky na vybavení při práci s AdBlue?

Za zmínku stojí, že AdBlue je velmi kvalitní, a zároveň velmi sofistikovaný produkt, který vyžaduje pečlivé a šetrné zacházení. Proto je zařízení pro něj vyrobeno z nerezové oceli a určitých typů plastů. Je třeba také vzít v úvahu, že aby se předešlo různým nuancím, je lepší skladovat AdBlue mimo hliník, bronz, litinu a nízkolegovanou ocel. Každý, kdo se chce blíže seznámit se zařízením a jeho požadavky, se může dozvědět všechny podrobnosti prostudováním průmyslové normy ISO 22241-3. Od distributorů AdBlue můžete také získat odborné rady ohledně všech otázek, které vás zajímají.

Mohu si být jistý vynikající kvalitou AdBlue?

Pokud si AdBlue zakoupíte od zástupce společnosti nebo od důvěryhodného dodavatele, můžete si být 100% jisti kvalitou. Že je AdBlue pravé a ne falešné, poznáte podle značkového obalu, kde je na štítku uvedena výrobní společnost, která má licenci na výrobu AdBlue. A také jestli má obal logo prodávající společnosti nebo distributora, který dokáže vyřešit všechny sporné otázky týkající se kvality.

Pravost AdBlue lze ověřit tak, že prodejce požádá o předložení dokumentů, jako jsou:

  • certifikát, který odpovídá vydané šarži produktu v souladu s normou ISO 22241-1;
  • kopii licence produktu AdBlue, kterou výrobci produktu vydala VDA;
  • průvodní balíček dokumentů, který potvrzuje, že produkt je v Ruské federaci legální.

Je možné se obejít bez AdBlue?

Je důležité vědět, že pouze ve výjimečných případech se bez AdBlue obejdete a zajděte na nejbližší čerpací stanici doplnit zásoby kapaliny. Reakce řídicích systémů vozidla však může být více než nepředvídatelná. Vše záleží na tom, jaký model auta, jakou má značku a míru opotřebení. Takže při absenci AdBlue systém upozorní na chybu a omezí chod motoru nebo dokonce zabrání jeho nastartování. Pokud se motorista rozhodne AdBlue nepoužívat, systém SCR brzy selže a nebude možné jej opravit.

Jaké jsou standardy kvality AdBlue?

Kvalitu AdBlue lze určit pomocí průmyslové normy ISO 22241.

Kolik AdBlue průměrně spotřebuje nákladní automobil?

Nelze s určitostí říci, kolik je litrů. Spotřeba AdBlue závisí na modelu vozu a řadě jeho vlastností. Spotřeba AdBlue se v zásadě pohybuje kolem 4 % spotřeby nafty pro Euro 4 a asi 6 % pro Euro 5. Na každých 100 km je to přibližně 1,5 – 2 litry. Každý kamion tedy ročně spotřebuje cca 1500 – 2000 litrů a plnou nádrž 90 litrů lze spotřebovat po ujetí 6000 km.

Při jaké teplotě AdBlue zamrzá?

AdBlue se změní na led při -11,5 °C. Měli byste však věnovat pozornost skutečnosti, že po rozmrazení zůstává jeho kvalita stejná a lze jej používat jako dříve.

Co očekávat od systému SCR v chladném období?

Systém SCR je ve většině případů vybaven ohřevem. Proto při nízkých teplotách funguje buď efektivně, nebo má drobné poruchy v systému. Chování je extrémně těžké předvídat. Je ale třeba říci, že systém splňuje všechny regulační požadavky, které byly stanoveny před vývojáři vozů této kategorie.

Jaká nepříjemná překvapení mohou nastat při používání AdBlue a jak je předvídat?
Je třeba poznamenat, že značná část problémů s AdBlue se objevuje během provozu. A častým důvodem je nesprávné použití kapaliny.

Hlavním a základním pravidlem při práci s AdBlue je udržovat kapalinu čistou!

  • Pokud se AdBlue dostane do nafty, systém nefunguje správně a je třeba jej opravit;
  • Je lepší nelít AdBlue do mezinádoby. Pokud je to však nevyhnutelné, musíte používat pouze čisté plechovky nebo specializované zařízení na AdBlue;
  • Při skladování AdBlue musíte používat pouze zařízení, které je svým složením kompatibilní s kapalinou a nezpůsobuje chemické reakce. Veškeré podrobnosti k této problematice lze získat od distributora AdBlue;
  • Je přísně zakázáno používat zařízení AdBlue při práci s jinými kapalinami.

Při dodržování těchto pravidel není pochyb o tom, že AdBlue bude pro mnohé motoristy skutečným darem z nebes.

Za zmínku také stojí, že kanystry o objemu 10 a 20 litrů jsou pohodlné nádoby, které lze zakoupit jak velkoobchodně, tak maloobchodně. Tyto kanystry se stanou na cestách nepostradatelné. A jejich velkou výhodou je, že mají speciální výlevky, které vám umožní snadno nalít kapalinu do nádrže auta.

Praktickým řešením pro parkoviště je zase ICB kontejner o objemu 1000 litrů. Je vybaven horním plnicím uzávěrem, který má odvzdušňovací ventil a vypouštěcí otvor s kohoutkem ve spodní části, je velmi pohodlné použití. Zároveň se jeho cena výrazně liší od nákladů na malé kontejnery, avšak kontejner ICB vyžaduje pečlivou péči a zvláštní pozornost.

Gravitační sada zařízení pro výdej AdBlue z IBC kontejneru má flexibilní vyztuženou hadici a neautomatickou pistoli, která umožňuje průtok kapaliny samospádem. Je důležité si uvědomit, že všechny komponenty jsou vyrobeny z materiálů kompatibilních s AdBlue.

Výdejní sada s elektrickou pumpou AdBlue z IBC kontejneru obsahuje adaptér, elektrickou pumpu, zesílenou hadici a pistoli. Může být také vybaven speciálním průtokoměrem. Všechny komponenty jsou hladce kombinovány s AdBlue, protože jsou vyrobeny z kompatibilních materiálů.

ACHEMA

AB ACHEMA je mezinárodní chemický koncern a jeden z předních hráčů na evropském trhu výroby dusíku a jeho derivátů.

GASCHEMA

Gaschema, dceřiná společnost AB ACHEMA, je předním distributorem chemikálií a kapaliny AdBlue vyráběné společností AB ACHEMA. Společnost působí na trzích Německa, Skandinávie, Pobaltí, Běloruska, Ukrajiny, Ruska a dalších zemí.

AB ACHEMA má licenci na ochrannou známku AdBlue od VDA (Verband der Automobilindustrie – sdružení německých výrobců automobilů – držitel autorských práv k ochranné známce AdBlue). Výroba je certifikována dle ISO 9001 a velmi přísně jsou dodržovány normy upravující kvalitu AdBlue (ISO 22241-1/DIN 70070).

S dotazy ohledně prodeje zboží vyráběného společností AB ACHEMA se obracejte na nejbližší distribuční společnost.

Manipulace, přeprava a skladování kapaliny AdBlue (podle ISO 22241 část 3)

Tento informační list obsahuje hlavní údaje z normy ISO 22241-3 týkající se doporučení pro přepravu, skladování a manipulaci s roztokem močoviny AUS 32 (AdBlue).

1. Fyzické podmínky pro skladování a přepravu AdBlue

1.1 Všeobecné informace

Aby nedošlo ke zhoršení kvality kapaliny AdBlue během přepravy a skladování, je třeba vzít v úvahu následující podmínky:

  • Abyste předešli předčasnému rozkladu močoviny nebo odpařování vody (v případě otevřených nádob), vyhněte se dlouhodobému skladování a přepravě při teplotách nad +25*C
  • Poznámka: Dlouhodobé skladování při teplotách nad +25*C snižuje trvanlivost (viz tabulka 1). Krátkodobé zvýšení teploty nemá vliv na trvanlivost.
  • Aby nedošlo k zamrznutí AdBlue, neskladujte při teplotách pod -5*C
  • Po zmrazení má AdBlue přibližně o 7 % větší objem než v tekutém stavu, takže zmrazení kapaliny ve zcela naplněné nádobě může způsobit prasknutí. Poté, co se AdBlue zahřeje na teplotu nepřesahující 30*C, neztrácí na kvalitě a může být použito k určenému účelu.
  • Aby se zabránilo nadměrnému nárůstu teploty, musí být AdBlue chráněno před přímým slunečním zářením.
  • Aby se zabránilo kontaminaci kapaliny AdBlue, musí být používány těsně uzavřené nádoby a v případě odvětrávaných nádob musí být vybaveny filtrem.

1.2 Trvanlivost AdBlue

V celém distribučním řetězci AdBlue musí kapalina vyhovovat specifikaci uvedené v normě ISO 22241-1 alespoň po dobu uvedenou v tabulce 1 v závislosti na okolní teplotě.

Tabulka 1 – Trvanlivost AdBlue v závislosti na teplotě

Konstantní skladovací teplota,
*S

*výrazné snížení trvanlivosti: zkontrolujte každou šarži

1.3 Stupeň čistoty materiálů v kontaktu s AdBlue

Všechny materiály, které přicházejí do styku s AdBlue, musí být bez cizích nečistot, jako jsou oleje, paliva, maziva, rozpouštědla, prach a jakékoli chemické nebo přírodní cizí látky.

Před prvním kontaktem s AdBlue je nutné materiály očistit a opláchnout demineralizovanou vodou (nepoužívejte vodu z kohoutku!) – dokud vzorky vody použité k čištění neukážou, že je systém čistý.
Vzhledem k riziku kontaminace je používání čisticích prostředků k čištění zakázáno. Nedoporučuje se používat nespecializované vybavení.

2. Požadavky na materiály kompatibilní s AdBlue (AUS 32)

2.1 Obecná ustanovení

Aby se zabránilo kontaminaci AdBlue během přepravy a skladování, všechny materiály v přímém kontaktu s kapalinou AdBlue (nádoby, hadice, ventily, těsnění, potrubí, čerpadla atd.) musí být kompatibilní s roztokem močoviny AdBlue (AUS 32).

Jakýkoli materiál, který není určen jako kompatibilní s AdBlue, musí být testován na kompatibilitu.

Pokud je během provozu, přepravy nebo skladování zjištěna kontaminace AdBlue, musí být proveden průzkum ke zjištění zdroje kontaminace a musí být přijata vhodná nápravná opatření.

2.2 Doporučené materiály

Příklady materiálů kompatibilních s AdBlue jsou uvedeny v tabulce 2.

Tabulka 2 – Příklady doporučených materiálů

Vysoce legované nerezové oceli podle DIN EN 10088-1/2/3 nebo nerezové oceli 304 (S30400), 304L (S30403), 316 (S31600), 316L (S31603) podle ASTM A240/A276/A312

Perfluoralkoxy (PFA), čistý

Polyfluorethylen (PFE), čistý

Polyvinylidenfluorid (PVDF), čistý

Polytetrafluorethylen (PTFE), čistý

Poznámka. Různé typy elastomerů (nádoby, hadice) mohou obsahovat mnoho nečistot, které mohou proniknout do kapaliny AdBlue. Proto je třeba pečlivě prozkoumat možnost kontaminace AdBlue přísadami obsaženými v plastových materiálech v přímém kontaktu s výrobkem.

2.3 Nedoporučené materiály

Příklady materiálů nekompatibilních s AdBlue jsou uvedeny v tabulce 3.

Tabulka 3 – Příklady nedoporučených materiálů

Materiály, které reagují s amoniakem a tvoří sloučeniny, které negativně ovlivňují katalytický systém SCR: měkké oceli, pozinkované oceli
Měď, slitiny mědi, olovo
Hliník, slitiny hliníku
Hořčík, slitiny hořčíku
Poniklované plasty nebo materiály

AMT

Obchodní společnost „AMT“ je oficiálním dodavatelem činidla AdBlue ve federálním okruhu Ural. Provádíme přímé dodávky od LICENCOVANÝCH výrobců roztoku močoviny AdBlue.

Naše společnost se zabývá montáží nákladních vozidel přepravujících nebezpečné zboží dle ADR.

Vše, co potřebujete vědět, když používáte AdBlue ve svém autě

Co je AdBlue a k čemu toto aditivum slouží, kam se má nalít?

Co je to AdBlue, k čemu je toto aditivum a kam ho naplnit?

AdBlue je kapalný roztok používaný v některých vznětových motorech se selektivní katalytickou redukcí ke snížení emisí oxidů dusíku (N2O). Stejně jako běžné palivo používané v těchto motorech, i toto řešení AdBlue vyžaduje doplňování (doplňování), ale neděje se tak často jako v případě tankování nafty.

Než přejdeme k podrobnému popisu postupu doplňování samostatné nádrže tekutým roztokem AdBlue, o opatřeních při doplňování této látky, pokusíme se našim čtenářům přiblížit, co to AdBlue vlastně je.

Viz také: Nemrznoucí směs pro kutily

Než tam bylo jméno. Tento název byl zvolen jako ochranná známka německého svazu automobilového průmyslu a je marketingovým termínem pro samotnou kapalinu na kontrolu sazí. Nakonec nejpříjemnějším názvem pro lidské ucho bylo právě toto jméno – „AdBlue“, které se vžilo jako hlavní název tohoto typu produktu.

AdBlue je spotřební materiál pro vznětové motory automobilů po celém světě a je jedno, o jakém druhu dopravy mluvíme, zda osobní nebo nákladní. Tento kapalný roztok se vstřikuje do katalyzátoru SCR, aby zničil nahromaděné saze a nespálené částice paliva, čímž je rozloží na vodu a dusík. Oba z toho získané prvky, jak mnozí vědí ze školního kurzu chemie, jsou neškodné a do atmosféry se dostávají právě z tohoto výfukového systému vozu.

Kapalina samotná se skládá z 32.5 % močoviny a 67.5 % deionizované vody, přičemž deionizovaná voda působí jako rozpouštědlo a pomáhá pevné močovině (bezbarvé krystaly) stát se kapalným roztokem. AdBlue je netoxická kapalina bez zápachu, ale přesto je při plnění nutné dodržovat určitá opatření, protože pokud se dostane do kontaktu s určitými kovy, může toto řešení vést ke korozi. Proto musí být tato kapalina skladována a přepravována s určitou mírou opatrnosti. Pokud se činidlo dostane na lidskou pokožku, musí být důkladně omyto ve vodě a to bude stačit k ochraně těla před negativními důsledky.

Co se stane nebo co se stane, když do auta nepřidáte AdBlue?

Bez AdBlue většina moderních naftových vozů odmítne nastartovat nebo pojede v režimu nízké spotřeby, v takzvaném „limp mode“. Proto se doporučuje při použití takového motoru sledovat hladinu AdBlue a v případě potřeby ji doplňovat.

Na nutnost doplnění močoviny vás vůz sám upozorní prostřednictvím palubního počítače, čímž vás upozorní, že hladina této kapaliny je nízká a je třeba ji doplnit.

Vzhledem k poměrně přísnému přístupu automobilek k šetrnosti k životnímu prostředí emisí plynů z automobilů na naftu (až do té míry, že motor nemusí nastartovat), první varování (signály) o doplnění kapaliny se objeví několik tisíc kilometrů před požadovaným tankování. Budete tak mít dostatek času na to, abyste si vzpomněli na nákup dalšího tohoto produktu, než vůz definitivně spotřebuje všechnu zbývající kapalinu. Ale v naší současné realitě bychom řidičům nákladních vozidel doporučili, aby s sebou vždy nosili několik kanystrů s roztokem močoviny.

Jaká je spotřeba tohoto činidla AdBlue?

Spotřeba AdBlue se liší v závislosti na konkrétním systému následné úpravy výfukových plynů. To ale ovlivňuje i samotný styl jízdy a také podmínky, ve kterých se vůz pohybuje. Pokud například vozidlo převáží nějaký druh nákladu nebo je v dopravní zácpě, spotřeba AdBlue bude vyšší (více) než při jízdě po dálnici v lehkém vozidle. V druhém případě k použití (spotřebě) AdBlue samozřejmě také dojde, ale ne tak rychle jako ve ztížených provozních podmínkách vozu.

V podstatě můžeme shrnout následující, ať už auto provozujete jakkoli, a pokud není určeno k odbourávání škodlivých emisí z naftového motoru, ale má podobný systém, pak budete mít vždy další výdaje na nákup tohoto produktu.

Kolik AdBlue spotřebuje auto (přibližně)?

U osobního automobilu je spotřeba AdBlue přibližně 1 litr na 1000 -1200 km v nákladní verzi, jeho spotřeba výrazně stoupá, v průměru 1.5 – 2 litry na 100 km.

20litrový kanystr činidla stojí od 500 do 650 rublů. Pokud takové částky nejsou pro majitele osobních vozidel kritické, pak pro nákladní silniční dopravce budou náklady na toto činidlo za rok velmi významné.

Jak naplnit toto AdBlue do dieselového automobilu (vozidel)?

Jakmile vás vaše auto upozorní, že je třeba doplnit AdBlue, je čas, abyste si tento typ kapaliny koupili online.

Buďte opatrní přátelé (!), ne všechna močovina AdBlue je stejně kvalitní. Od různých výrobců se kvalita může od sebe výrazně lišit, někdy až tak, že se mohou objevit chyby na palubním počítači vozu. Na trhu jsou také padělky nebo falešné tekutiny, buďte opatrní.(!)

Pro doplnění tohoto činidla nemusíte chodit do specializovaného servisního střediska, systém můžete doplnit sami. Hlavní je důsledně dodržovat požadavky návodu a všechny jednoduché kroky doplňování s maximální opatrností, pak vám vše klapne a proběhne bez zvláštního rizika poškození (poškození) vozu.

Pokud nepoužíváte žádný jiný přípravek, tak se místo činidla AdBlue snažte nelít do systému obyčejnou vodu nebo jiný roztok močoviny, TOTO JE NAPROSTO NEMOŽNÉ! Také pokud jste ho při přidávání činidla nerozlili na autodíly tak, že odborník na auto jasně pochopí, že jste něco udělali sami, oficiální prodejce nebude mít žádný důvod k ukončení záruky servis vozu.

Víte, kolik kapaliny zbývá v nádrži na činidlo? Nevadí, některá auta vás o jeho množství sama upozorní prostřednictvím palubního počítače. Pokud tyto údaje nemáte, podívejte se do návodu k vozidlu nebo se podívejte na internet. Jakmile zjistíte, kolik litrů kapaliny je potřeba (bude potřeba), budete se muset podrobně seznámit s postupem doplňování nádrže AdBlue vašeho vozu.

Jak vidíte, přátelé, vše je úplně jednoduché. A také, pokud je na vašem modelu auta uzávěr pro doplňování AdBlue umístěn vedle plnicího hrdla plynové nádrže a plnicí hrdlo je umístěno na jiném místě, přidání činidla bude o něco obtížnější. U některých vozidel BMW je umístěn pod kapotou, zatímco jiné automobilky umístily tento krk přímo do samotného kufru. V každém případě jej budete muset nejprve najít, než otevřete nádobu s AdBlue.

Vozidla s technologií AdBlue musí být plněna pouze kapalinou AdBlue. Modely takových aut mají speciální názvy (jako třeba BlueTEC od Mercedes-Benz), mají také speciální samostatné plnící hrdlo s modrým uzávěrem a samostatnou nádrž na činidlo. Nikdy se nepokoušejte doplnit nádrž na činidlo něčím jiným než AdBlue a nikdy toto AdBlue neřeďte jinou kapalinou.

Rovněž je PŘÍSNĚ ZAKÁZÁNO nalévat AdBlue do palivové nádrže nebo jiných nádrží automobilu, které nejsou k tomuto účelu určeny. To může způsobit vážné poškození motoru a dalších částí vozidla.

Toto činidlo můžete doplňovat značkovou náplní nebo pomocí ní, tzv. „Sippy bottle“, kterou prodává výrobce tohoto vozidla.

Pokud chcete ušetřit peníze, pak tento trik pro doplňování je následující: koupíte si speciální „nerozlitou“ doplňovací láhev a použijete ji jako trychtýř. Po jeho zakoupení můžete bezpečně doplnit nádrž na kapalinu činidlem AdBlue podle svého uvážení, bez jakýchkoli potíží a dobrodružství.

Některé čerpací stanice nabízejí tankování AdBlue přímo z pumpy, ale takové stanice jsou vzácné a jsou obvykle vyrobeny pouze pro řidiče kamionů, kteří plní velké množství AdBlue najednou.

AdBlue se prodává v maloobchodě ve velkých 10litrových nebo 20litrových plechovkách. Vaše auto s největší pravděpodobností nebude potřebovat tak velké množství činidla. Po otevření a následném doplnění je lepší toto činidlo neskladovat (zvláště pokud málo jezdíte), protože tento produkt má omezenou trvanlivost.

Můžete také použít obyčejný jednoduchý trychtýř. Na fórech se často diskutuje o „staromódním“ způsobu tankování. To bychom vám ale, milí přátelé, nedoporučovali, protože rozlitá kapalina dříve či později způsobí zrychlenou korozi v místě jejího vstupu.

Pokud nemáte jinou možnost, než si koupit 10litrovou láhev AdBlue, pak neváhejte a podělte se o zbývající činidlo s přítelem, pokud ho bude potřebovat. Kapalinu AdBlue se snažte vůbec neskladovat, protože tato látka následně po otevření ztrácí svou čistotu a může vážně poškodit systém SCR vozidla.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button