Škoda

Co je asr na škodovce

Systém kontroly trakce (Antriebs-Schlupf-Regelung: ASR) je logickým vývojem systému ABS.

ABS zabraňuje zablokování kol při brzdění. Díky tomu zůstává vůz při brzdění ovladatelný a nemění směr.

Systém ASR zabraňuje prokluzu hnacích kol při rozjezdu, akceleraci a během jízdy, například při rozdílné trakci kol, v zatáčkách a při náhlých změnách směru. To zajišťuje optimální trakci.

ASR funguje ve dvou různých rovinách, pokud jedno nebo obě kola prokluzují, je příslušné kolo zabrzděno. Tím se automaticky sníží výkon motoru.

Komponenty dostupné v systému ABS jsou u systému ASR doplněny hydraulikou, elektronikou a elektronickým plynovým pedálem (E – Gas). Při sešlápnutí elektronického pedálu je škrticí klapka poháněna elektronicky řízeným elektromotorem.

Zařízení společné pro ABS a ASR pomocí čtyř senzorů měří rychlost otáčení všech čtyř kol a zpracovává informace.

Když začne prokluzovat, zvýší se tlak v příslušné brzdě a kolo se automaticky zabrzdí. Pokud brzdný tlak dosáhne hodnoty, která zpomalí kolo. Je udržován konstantní. Pokud se otáčky blíží optimu, tlak klesá. To zajišťuje, že kolo funguje v optimálním rozsahu přilnavosti. Brzdění kola při vzdalování funguje jako uzávěrka diferenciálu. Pokud prokluzuje i druhé kolo, seřizuje se stejným způsobem.

Při rozjezdu lze velkou část hnacího momentu přenést na kolo stojící na viskózní půdě rozjezd je možný i na jednosměrné kluzké vozovce.

Totéž se děje během jízdy, kdy jedno nebo obě kola prokluzují a díky automatickému brzdění je zachována směrová stabilita vozidla.

Pokud prokluzování zadního kola vede k automatickému brzdění a druhé kolo je na pokraji prokluzu, elektronický systém detekuje sílu působící na kola jako příliš velkou a během několika milisekund dá pomocí elektronického pedálu méně plynu. To se stane, když řidič v extrémní situaci dá plný plyn. Díky elektronickému řízení se snižuje točivý moment motoru a ten se beze změn přenáší na obě kola.

Logika ASR spočívá v tom, že když kolo v nízkých rychlostech prokluzuje, je nejprve zabrzděno (nastavení brzdového okruhu) a ve vysokých rychlostech se nejprve sníží výkon motoru (nastavení hnacího momentu).

Systém přitom neustále kontroluje, zda se například zlepšila kvalita přilnavosti kol k terénu a v případě zlepšení přenáší veškerou sílu z motoru na kola.

Kontrolka provozu ASR informuje řidiče, že se systém začíná přizpůsobovat a že jízdní podmínky se blíží limitu.

Činnost systému ABS není na ASR vůbec závislá, oba systémy se skvěle doplňují.

V hlubokém sněhu a použití řetězů kol a také například při jízdě po sypkém písku na terénních pneumatikách má jemné nastavení prokluzu kol negativní vliv na jízdní podmínky. V takových případech je k dispozici speciální provozní program pro ovládací zařízení, který volí řidič pomocí spínače „Schneekettenschalter“ (spínač sněhových řetězů). V tomto případě je povolen zvýšený prokluz kol, aby se vůz mohl ve výše uvedených situacích „prokousat“. Vzhledem k tomu, že tato úprava má negativní vliv na jízdní stabilitu ve vysokých rychlostech, je účinná pouze do rychlosti 38 km/h. Při dosažení rychlosti 60 km/h se logika sněhových řetězů vypne. Když je režim zapnutý, svítí nápis na spínači.

Součástí systému ASR je také systém řízení prokluzu motoru (MSR). Zabraňuje přílišnému brzdění kol při brzdění motorem a prokluzu, pokud například na kluzké vozovce podřadíte na nižší rychlostní stupeň nebo náhle pustíte plyn na nižší rychlostní stupeň. Když začne prokluzovat, brzdný moment motoru se sníží díky automatickému otevření škrticí klapky. Díky tomu je vůz stabilizovaný, což znamená efektivní pohon zadních kol.

Proč je v autě systém kontroly trakce ASR?

Maximální trakce dosahuje kolo, které udržuje kontaktní plochu běhounu v klidu vzhledem k povrchu vozovky. Jak brzdění, tak akcelerace vozu mohou způsobit prokluz v této třecí dvojici. Fyzikální jevy jsou zde stejné, rozdíl je pouze ve znaménku zrychlení, které bude v prvním případě záporné a ve druhém kladné. To však neovlivňuje podstatu toho, co se děje, protože oba případy nepřinášejí nic dobrého.

Proč je v autě systém ASR?

Když kola prokluzují kvůli trakčním schopnostem motoru přesahujícím stav vozovky a možnosti pneumatik, vznikají tři nepříjemné důsledky:

  • směrová stabilita vozu je narušena tím, že kola, která mají nadměrnou trakci, ztrácejí směrovou stabilitu, kluzná pneumatika se nestará o to, zda se pohybuje po trajektorii nebo jde do strany;
  • intenzita zrychlení klesá, část točivého momentu půjde na zbytečné protáčení kola, a ne na zrychlení vozu;
  • Zhoršuje se průchodnost terénem, ​​klesá trakce, auto může sklouznout a zastavit se, přestože se hnací kola otáčejí na místě.

Snížená trakce na prokluzujícím kole může situaci včas zachránit. Zkušený řidič si s tím docela poradí, všem ostatním ale mnohem efektivněji pomůže automatika.

A i ten nejtalentovanější pilot, dokonce i profesionální závodník, by se raději osvobodil od potřeby přesně dávkovat tah. Proto, jak se na autech objevily rychlé a spolehlivé jednotky sledovací elektroniky, začaly se používat speciální systémy kontroly trakce, nazývané ASR, kontrola trakce nebo systémy kontroly trakce.

Zkratky se mohou lišit, protože každá společnost se snaží zdůraznit individualitu svého vývoje.

Princip a funkce

Hlavní funkcí ASR je regulace točivého momentu na kolech, která začala prokluzovat. Toho lze dosáhnout dvěma způsoby – přibrzděním konkrétního kola nebo obecným snížením trakce motoru.

V prvním případě se používá protiblokovací brzdový systém (ABS), který je na autě k dispozici. Jeho komponenty umožňují brzdit jakékoli kolo bez ohledu na řidiče.

Tento způsob má znatelnou výhodu v tom, že diferenciál hnací nápravy je schopen přenést část točivého momentu motoru na druhé kolo nápravy, které je z hlediska trakce v příznivějších podmínkách. Ale při vysokých rychlostech je taková technika nežádoucí, protože vytvoří efekt vektorového řízení kurzu, nebezpečný moment na volantu a povede k urychlenému opotřebení brzdových destiček a kotoučů.

Proto se při vysokých rychlostech, obvykle 60-80 km/h, používá snížení tahu motoru. Systém je docela schopný rychle vypočítat momentový model motoru a upravit tah s přihlédnutím k predikci vývoje situace.

Tedy zrychlení úplně neodstranit, ale nastavit na bezpečnou úroveň. Tato metoda má své nevýhody, zejména je nežádoucí ji používat na obtížných silnicích, náhlý pokles výkonu rychle povede k zastavení a uvíznutí vozu.

zařízení ASR

Z funkčního hlediska je zřejmé, že ASR má dvě regulační smyčky – pro pohonnou jednotku, tedy motor a převodovku, a pro brzdovou soustavu.

Pohonnou jednotku lze ovládat různými způsoby:

  • nejjednodušší je zavřít škrticí klapku, pokud je vybavena elektronickým ovládáním, ale to není příliš žádoucí, protože její točivý moment se mění při stejné rychlosti;
  • úprava dodávky paliva a časování jiskry, efektivní metoda, ale poměrně obtížně proveditelná, protože zasahuje do nejjemněji vyladěných režimů řízení motoru;
  • zablokování řazení u automatické převodovky nebo vynucení zařazení požadovaného převodového stupně, což může do práce řidiče také vnést prvek překvapení.

Vývoj systémů kontroly trakce umožňuje využívat všechny schopnosti stejně efektivně, zajistit bezpečnost a eliminovat nežádoucí situace. Tato funkce může být navíc často deaktivována z místa řidiče.

Ovládání brzd se neliší od ABS. Stejné ventily slouží k přívodu nebo odlehčení tlaku z pracovních brzdových válců a díky své rychlosti umožňují jemné nastavení brzdné síly.

Funguje také řídicí jednotka protiblokovacího brzdového systému a počáteční informace pro ASR se přesně čtou ze senzorů ABS nainstalovaných na každém kole.

Tyto snímače poskytují signály o rychlosti otáčení kol, jejich porovnáním a výpočtem rychlosti vozu můžete zaznamenat známky prokluzu, který začal.

Jednotka čerpadla a akumulátoru ABS vytváří požadovaný tlak brzdové kapaliny, rychle jej převádí přes ventily a akumuluje rezervní energii.

Výhody a nevýhody systému kontroly trakce automobilu

Tím, že zabraňuje prokluzování hnacích kol, poskytuje systém vozu, zvláště s velmi výkonným motorem, několik užitečných funkcí:

  • jistý rozjezd z klidu v nejúčinnějším režimu, kdy jsou kola neustále podepřena na pokraji poruchy;
  • rychlé zrychlení, omezené pouze koeficientem adheze vozovky, nikoli schopnostmi řidiče;
  • snížené opotřebení pneumatik na hnacích kolech;
  • zvýšená bezpečnost při průjezdu zatáčkou za trakce na kluzké vozovce, systém zabraňuje převrácení vozu do nekontrolovaného smyku;
  • šetří se palivo, které není vynaloženo na zbytečné spalování gumy pneumatik při klouzání na suchém asfaltu;
  • zvýšená schopnost průchodu terénem, ​​když rotující kolo nesmí pod sebou vykopat díru, kde zůstane až do příjezdu traktoru, zatímco druhé kolo dostane další točivý moment, který mu umožní úspěšně se vytáhnout z bahenní zálohy.

Existují také nevýhody, se kterými se vývojáři potýkají, ne vždy úspěšně:

  • zvyšuje se opotřebení brzdových destiček a kotoučů;
  • je přetížený diferenciál vozu, který není vždy navržen tak, aby přenášel významný výkon pouze na jedno kolo;
  • potíže s kompromisem při volbě prahové hodnoty pro fungování systému, za níž systém aktivně zasahuje do řízení;
  • potíže při selektivním vypínání, pokud má stroj velkou sadu přídavných funkcí pro autonomní řízení brzd a trakce.

ASR se v poslední době téměř nepoužívá samostatně, ale spolupracuje s dalšími elektronickými asistenty, například se stabilizačním systémem ESP.

Jaký je rozdíl mezi ESP a ASR

Oba systémy používají stejné bloky a řídicí kanály, ale ESP je funkčnější, protože má informace o změnách trajektorie a může je ovlivnit.

Tento mnohem pokročilejší systém čte signály ze snímačů natočení volantu, tlaku na plynový pedál, úhlového zrychlení karoserie a dokáže předvídat další vývoj na samém začátku ztráty stability vozidla a předcházet driftům a driftům.

ASR se naproti tomu omezuje pouze na podélné zrychlení a ztráta kontroly řidičem v zatáčce je pro něj již nouzovou situací.

Díky tomu se kontrola trakce stala jen nedílnou součástí složitějšího systému. Některé jejich funkce a hardwarové a softwarové moduly se překrývají, ale celá sada ESP je mnohem širší.

Zmínit se o přítomnosti kontroly trakce ASR u vozu vybaveného ESP proto většinou není nic jiného než marketingový tah. Musí tam být standardně.

Zajímavé:
Kolik stojí nová Škoda Scala.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button