ŠkodaŠkoda Rapid

Což je lepší Lada X Ray nebo Škoda Rapid

LADA XRAY nebo Škoda Rapid – porovnání, co je lepší?

Při porovnávání Lada X-Ray a Škoda Rapid je třeba pečlivě přistupovat k otázce motorů, převodovek a úrovní výbavy.

Uvedení nového domácího hatchbacku Lada X-Ray na trh nezůstalo bez povšimnutí, zvláště s ohledem na to, jak populární se tento model stal. Konkurenti však nespali a svůj kousek tržního koláče se rozhodně nehodlali vzdát bez boje. Jedním z nejvíce titulovaných rivalů ruského vozu byl liftback Škoda Rapid, který svého času nahradil Octavii, která se přesunula do dražšího segmentu.

To znamená, že rivalita mezi oběma modely je velmi intenzivní, zejména s přihlédnutím k faktu, že ceny aut se sice liší, ale nejsou řádově (to je však jen na první pohled). Proto musíte určitě zjistit, co je lepší – Lada X-Ray nebo Škoda Rapid!

Prestiž a rozměry

Není žádným tajemstvím, že zahraniční vozy jsou v Rusku hodnoceny výše než domácí modely, snad s výjimkou „čínských“. Přesto byla Škoda vždy vnímána jako „lidový model“, který sice není tak módní jako Volkswagen nebo Audi, ale technicky jim není o moc horší. To vše má samozřejmě pozitivní vliv na pověst Škody Rapid a zvyšuje její postavení v očích kupujícího.

Pokud jde o LADA XRAY, tuzemský hatchback si pochopitelně aktivně získává divácké sympatie, nelze si však nepřipustit, že má před sebou dlouhou cestu k úspěchu. Proto má stále přednost Škoda.

Zajímavé:
Kdy vyměnit tlumiče Škoda A5.

Rozměry

LADA HRAY

Škoda Rapid

1190 kg (1650 kg)

1470 kg (1565 kg)

Ze srovnání rozměrů X-Ray a Rapidu je jasné, že český liftback je mnohem delší, ale užší a nižší. Rozvor je přibližně stejný, ale ve světlé výšce je Lada daleko napřed – má o 25 mm více. Na druhou stranu Škoda svého konkurenta poráží objemem kufru, čemuž se nelze divit, vždyť kufr je už dlouho charakteristickým znakem aut z České republiky.

Kufr Rapidu je působivý

Exteriér

Rozdílné typy karoserie obou modelů do značné míry určovaly odlišný exteriér. V tomto ohledu tedy bude vše záviset nejen na chuti, ale také na preferencích rozsahu těla.

Exteriér Lada X-Ray rozhodně osloví znalce agresivity v obraze. A nejde o prázdnou bravuru, i když přirozeně ve srovnání s konceptem nevypadá hatchback tak výrazně. Obzvláště působivé jsou křivky na bočních stěnách provedené ve tvaru písmene „X“, pokrývající nejen dveře, ale také nárazníky a blatníky.

Příď se slitou maskou chladiče a nasáváním vzduchu, lemovaná chromovanými lištami ve stejném tvaru X, vypadá velmi výhodně a dobře ladí se světlomety. A do obrazu dobře zapadá i záď s masivním černým lemem na zadním nárazníku a křídlem na pátých dveřích.

Vzhled Škody Rapid, který byl aktualizován v roce 2017, jasně potvrzuje úspěch politiky mnoha automobilových společností, včetně Škody – pokud potřebujete, aby byl model znovu v centru pozornosti, měli byste si vystačit s drobnými změnami a oznámit restyling , což se ve skutečnosti podařilo.

Aktualizace jsou malé, ale jsou, a jsou tak nepostřehnutelné, že si přestylizovaný Rapid snadno spletete s bohatší verzí. A skutečně, kolik si všimne zadních světel s diodami, modernizovaných mlhových světel a nové optiky vybavené proužky diodových DRL? Tady ale výrazné změny image českého liftbacku končí.

Jak vidíte, v otázce, co si vybrat, Lada X-Ray nebo Škoda Rapid, se budete muset zaměřit pouze na své vlastní preference.

Технические характеристики

V tomto případě se sluší přiznat, že Rapid je lepší než X Ray. Liftback totiž jednoznačně předčí, a to jak pohonnými jednotkami, tak převodovkami. O všem však podrobněji.

Motory

Rapid zde má výhodu, protože nabídka motorů tohoto modelu je širší. Neexistují však žádné dieselové motory, i když Škoda často spoléhala na „solárně požírající“ jednotky.

Česká řada začíná cenově výhodným 1.6litrovým atmosférickým motorem. Jeho výkon je velmi nízký a činí pouhých 90 koní. s., přestože jsou k dispozici při 4250 ot./min. Trochu tomu ale pomáhá tah 155 Nm při 3800 ot./min. Stovku díky tomu liftback vymění za 11.4 vteřiny s limitem 185 km/h, což není tak zlé. A spotřeba 7.8 litru ve městě je malá.

Následuje 1.6ventilový motor o stejném objemu 16 litru, ale již 110 koní. Maximální výkon motoru je při 6900 ot./min a stejně jako u předchozího motoru je při stejných 155 ot./min dosažitelný točivý moment 3800 Nm. Nárůst výkonu se příznivě projevil na dynamice, která se zlepšila na 10.3 s, a maximální rychlosti, která vzrostla na 195 km/h při zachování spotřeby o 7.9 litru.

Konkurentem tomuto motoru byl základní motor Lada X-Ray o objemu 1.6 litru a výkonu 106 koní. s., který je kombinován s točivým momentem 148 Nm při 4200 ot./min. Vytvořili jej inženýři ruské automobilky, přepracovali a vylepšili typ VAZ-21129. Sluší se uznat, že úbytek výkonu a točivého momentu oproti 110koňovému českému agregátu vedl ke zpoždění 1.1 sekundy. při zrychlení a při 21 km/h při maximální rychlosti – 11.4 sekundy. respektive 174 km/h. A spotřeba benzínu je vyšší – více než 9 litrů.

Motor X-Ray 1.6 hp

Navrch nabízí Škoda Rapid kupujícímu velmi vzácný agregát pro segment B. Jedná se o 1.4litrový přeplňovaný motor s přímým vstřikováním paliva. Navzdory tomu, že jeho objem působí skromně, takový motor dodává Rapidu s výkonem 125 koní výbušný temperament, což není překvapivé. S. a točivý moment 200 Nm!

Rapid 1.4 TSI vymění stovky kilometrů za pouhých 9 sekund, což je na třídu B prostě vynikající. A maximální rychlost 208 km/h je téměř bezkonkurenční. Třešničkou na dortu je 7 litrů ve městě!

Lada X-Ray reaguje vlastním špičkovým motorem. Na rozdíl od českého má však hatchback pod kapotou jednoduchý nasávaný motor o objemu 1.8 litru a výkonu 122 litrů. S. Stojí za zmínku, že se jedná o nový vývoj ruské společnosti. S ohledem na uspořádání vstřikování je výkon vcelku na úrovni, stejně jako točivý moment 170 Nm.

Absence turbíny však způsobila ztrátu dynamiky a maximální rychlosti – 10.4 sekundy na stovky, respektive 185 km/h. Spotřeba je také výrazně vyšší – 9.3 litru. ve městě.

Motor X-Ray 122 hp

Obecně se sluší uznat, že motoricky je na tom Škoda Rapid lépe než Lada X-Ray. Motorová paleta evropského modelu je širší, ale přítomnost přeplňovaného agregátu mu poskytuje rozhodující výhodu. Na druhou stranu nevýhodou takového motoru je jeho složitost (přítomnost turbíny, mezichladiče, vzduchovodů a dalších komponentů) a v důsledku toho dražší údržba.

Převody

Pokud se podíváme na téma, které je lepší – Lada X-Ray nebo Škoda Rapid – z hlediska převodovek, nelze nepoznat výraznou výhodu českého modelu.

Nicméně, pokud jde o mechanické převody, existuje přibližná rovnost. Oba modely jsou vybaveny 5stupňovou manuální převodovkou. Ruský hatchback má francouzskou krabici, český liftback vlastní design.

Ať je to jak chce, ke komponentům nejsou žádné výtky – převody zabírají jasně, rychlost krátkého zdvihu potěší, žádné stopy po nějakém přepalu atd. Za zmínku jen stojí, že mechanika XRAY je dostupná pro jakýkoli motor , zatímco Rapid ho má spárovaný pouze s atmosférickými motory o výkonu 90 a 110 koní.

Ale z hlediska automatických převodovek má Škoda úplnou výhodu. Faktem je, že X-Ray je vybaven pouze 5-ti rychlostním robotem typu AMT, vyvinutým na základě mechaniky řady MT 21826 Převod obecně není špatný, ale stále dochází ke zpoždění při přepínání.

5-pásmový AMT LADA XRAY

Rapid nabízí výběr ze 2 boxů. První je 6stupňový klasický automat, který je k dispozici s motorem o výkonu 110 koní. O kvalitě jeho práce nelze pochybovat – přehledné přepínání, rychlá odezva na kick-down atp.

Ale existuje lepší varianta. Jedná se o 7stupňovou předselektivní převodovku DSG, která spolupracuje s 1.4 TSI. Ne nadarmo je DSG uznáváno jako nejlepší převodovka současnosti! Řazení je okamžité, působivá efektivita, svižná dynamika a další výhody.

Škoda Rapid DSG

Jak je vidět, Češi u svého modelu na převodovkách nešetřili. Existují však také některá upozornění. X-Ray je vybaven robotem, spíše než běžným kulometem, aby se snížila cena vozu. A další výhodou AMT je jeho nenáročnost. U Škody DSG není tato převodovka přes všechny její přednosti nijak zvlášť spolehlivá, ale opravy jsou vzhledem k extrémní složitosti agregátu velmi nákladné. Navíc při dlouhé jízdě v zácpách začne DSG při přepínání cukat kvůli přehřívání.

Podvozek

Na rozdíl od převodovek je konstrukce zavěšení Lada X-Ray a Škoda Rapid stejná. Ani jedna modifikace nemá zcela nezávislý vícepákový obvod. Oba vozy jsou vybaveny polonezávislým podvozkem, s torzním nosníkem na zadní nápravě. Obecně konkurenti nemají s ovladatelností problémy.

Postava je ale trochu jiná. Odpružení LADA XRAY vyniká svou energetickou náročností, díky které se můžete bez starostí válet i na rozbitých silnicích, protože proražení vzpěr je stále potřeba zkoušet! A na drobné nesrovnalosti na ruském hatchbacku úplně zapomenete. Je tu však i mínus – kutálí se v zatáčkách. Ano, podvozek je naladěn dobře, ale výška vozu a značná světlá výška dělají své.

Škoda Rapid řídí celkově nadšeněji a na přehnanou tuhost si majitelé nestěžují. To však platí pouze pro 1.6litrové verze. Motor 1.4 TSI je docela těžký, navíc váha DSG si vybírá svou daň. V důsledku toho je jízda na této úpravě znatelně drsnější, i když auto nelze nazvat „oaky“.

Pokud jde o schopnost běžeckého lyžování, X-Ray je lepší než Rapid, a to výrazně! Ostatně ne každé SUV má světlou výšku 195 mm. Vypínatelný systém ESC je navíc velmi nápomocný – s ním domácí hatchback snadno vyjede z míst, kam se na Rapidu nedá. Přirozeně s pohonem všech kol by byly schopnosti XRAY mnohem větší, ale i s ESC je výhoda Lady zřejmá.

A v příběhu „Okay Mechanics“ zástupci AvtoVAZ jasně ukázali, co všechno je hatchback mimo asfalt schopen.

interiér

Konkurenti mají zcela odlišné přístupy ke stylu. V tomto kole proto nebude snadné určit vítěze mezi Ladou X-Ray a Škodou Rapid.

Interiér XRAY je navržen tak, aby ladil s exteriérem. Sedadla jsou na svůj segment velmi slušná, s výjimkou základních stupňů výbavy, kde je bederní opěrka příliš nízko. Plast má navíc různé textury, což sice nemá vliv na pohodlí, ale nelíbí se všem majitelům aut.

Palubní deska má krásné studny a osvětlení. Na středové konzole je velká obrazovka a velmi dobře vypadají podlouhlé vzduchové deflektory. Obecně je interiér hatchbacku určen pro aktivní jízdu.

Přístup Čechů je úplně jiný a pro ně tradiční. Interiér Rapidu je přísný a korektní, do jisté míry až pedantský. Není divu, že má jak zapálené fanoušky, tak odpůrce, kteří se domnívají, že interiér je příliš nudný.

Ano, uvnitř liftbacku se cítíte jako v kanceláři, kde chybí pouze stolní lampa a sekretářka. Na druhou stranu má mnoho lidí rádo kvalitní materiály a bezvadnou ergonomii. Sedadla jsou dobrá, ale lze objednat volitelná s integrovanými opěrkami hlavy.

Možnosti a ceny

LADA XRAY nabízí zákazníkům 3 úrovně výbavy – Optima, Luxe a Exclusive. Škoda Rapid má také 3 verze – Entry/Active, Ambition, Style. Cena Lada X-Ray je nižší než u Škody Rapid. V databázi to začíná na 599900 611000 rublech oproti 830900 957500 rublům pro Rapid. V maximální konfiguraci je rozdíl mnohem výraznější – XNUMX XNUMX rublů pro Lada a XNUMX XNUMX rublů pro Škodu.

LADA X RAY

komponenty

Технические характеристики

Cena (rub.)

Která je lepší Škoda Rapid nebo Kia Rio X (X-Line)

Škoda Rapid

Tomu, kdo vyrobil nevypínatelný zapalovač, bych zatloukl hřebík do hlavičky
Od koupě uběhlo šest měsíců, nemůžu najít optimální polohu sedačky za jízdy, padají mi záda (30 let řízení, to je poprvé taková kravina)
Odpružení je slabé, je to cítit
Kontrolní body 1 a 2 jsou nejasné, nejasné nebo tak něco
Brzdy jsou trochu slabé
Po 120 km/h se vznáší a je jedno, jestli je nabitý nebo ne
Na takový zadeček by byly nutné parkovací senzory
Plast je dvakrát poškrábaný
Myšlenka auta není špatná, ale rozpočet samozřejmě všechny nápady neguje.
Za 845 400 v říjnu 2020 jsem rozhodně nemohl najít nic lepšího. Hledal jsem to.

Výborné auto pro rodinu, bez investic, spolehlivý motor, převodovka Aisin, startování bez problémů v každém mrazu

Skoro žádný, ale prodal jsem ho jen proto, že jsem potřeboval auto s velkou světlou výškou a kufrem.
Za 2,5 roku vlastnictví ani jedna porucha.
Spoje stabilizátoru rychle selžou

Kia Rio X (X-Line), 1. generace, 10.2017 – 03.2021

světlá výška 190 mm, odpružení vylepšené pro naše silnice – dnes testováno v našich terénních podmínkách. Podvozek je podle mě dobrý, díry a výmoly, na kterých hystericky bojovala předchozí KIA Venga, pohltil téměř nepozorovaně. Klimatizace interiér rychle vyhřeje a sériový audiosystém vydává celkem slušný zvuk. Vyhřívaný volant, přední sedadla a oblast stěračů. Boční okna se nepotí, když je v autě více osob (Venga z toho byla hodně nemocná). Zvuková izolace motoru. Spotřeba benzínu 7,7 litru. Vnější design je podle mého názoru stylový.

Vibrace při volnoběhu. Navštívili jsme salon ohledně tohoto problému, řekli, že je to nemoc tohoto modelu, výrobce ví, ale zatím nemůže nic dělat, jen být trpělivý, dokud nebude dokončena údržba, možná se to rozbije. Vše pod kapotou je jakési holé, je opravdu nemožné udělat všechna spojení bělejší a vzduchotěsná? Hluková izolace od kol je špatná. Je nějak těžké získat počáteční rychlost, musíte neustále šlapat na plyn a s určitým úsilím. KIA Venga byla v tomto ohledu mnohem dynamičtější a rychlejší, i když velikost motoru a počet koní jsou stejné, zřejmě 6stupňová automatická převodovka „přemýšlí“ dlouho. V pohybu není žádná lehkost, je třeba neustále přidávat plyn. Mně osobně tohle vadí. Podle dokumentů je tento vůz označen jako RIO bez předpony X-line. Plastová ochrana je jaksi neomyvatelná; Přihrádka na rukavice je malinká. V kufru nejsou žádné vývody (např. není kde zapnout autochladničku). Ostřikovače stříkají vodu poněkud střídmě, od každého tři proudy, což je na naše rozbahněné cesty málo, byť je zvětšená nádržka ostřikovačů.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button