ŠkodaŠkoda Kodiak

Což je lepší Mazda CX5 nebo Škoda Kodiak

150 „klisen“ – mimo dobro a zlo: Proč je lepší vzít Mazdu CX-5 místo Škody Kodiaq

Pokud porovnáme základní verze, tak VAG nemá šanci, automobiloví nadšenci na internetu si jistí.

Jeden z motoristů vyvolal ostrou hádku na oblíbeném tematickém síťovém fóru. Nemohl se rozhodnout, co koupit, a výběr byl mezi Škodou Kodiaq a Mazdou CX-5 a řidiče zajímal rozdíl jak mezi výchozími konfiguracemi crossoverů, tak i tím, jak se liší v „top“: „Peníze zde hraje zvláštní roli nehraj, důležitější je vybrat si tu správnou sedačku.“

Pokud se budeme bavit o Škodě Kodiaq, ta se řidiči zdála technologicky vyspělejší z hlediska schopnosti snižovat spotřebu a její celkové rozměry jí poskytovaly více vnitřního prostoru. Mazda CX-5 bude naopak v interiéru vypadat mnohem luxusněji a kromě toho se „Japonec“ jeví automobilovému nadšenci jako spolehlivější varianta.

Názory online komentátorů se na tuto věc různí. Někdo navrhl zvážit výhradně „top“ verze obou populárních crossoverů, protože pouze v tomto případě je síť přesvědčena, zda má Škoda Kodiaq alespoň nějaké šance, protože český „medvěd“ je v „základu“ prostě nemá. “.

Počáteční konfigurace Škoda Kodiaq je vybavena turbomotorem o výkonu 150 koní a zkušení motoristé jsou přesvědčeni, že tento počet „klisen“ je mimo dobro a zlo, pokud jde o poměrně velký crossover v roce 2019. Pokud jde o vybavení, Kodiak v základu je mnohem horší než Mazda CX-5 a dokonce i nahoře je situace kupodivu stejná: „Kodiak nebije Mazdu buchtami.“

Zajímavé:
Jak odstranit víčko plynové nádrže Škoda Octavia A5.

„Rez se objevuje tam, kde to nečekáte“: Co se stalo Renaultu Duster za tři roky – majitel

Vůz najel 90 000 km a motorista hovořil o problémech, kterým musel při jeho provozu čelit.

Ventilace sedadel, adaptivní optika, skutečná projekce na čelní sklo, všestranné kamery a spousta různých elektronických asistentů – to vše ve spojení se spolehlivým 2,2litrovým dieselovým motorem dělá z koupě Mazdy CX-5 mnohem lepší variantu, a rozdíl v ceně, který v kategorii „luxus“ dosahuje téměř 250 000 rublů, by do toho neměl zasahovat: „Tady je lepší šetřit a vzít Mazdu na vrchol, rozhodně.“

Egor Vlasov – korespondent RIA VistaNews

Což je lepší Mazda CX5 nebo Škoda Kodiak

Mazda CX-5 2017 přední pohledMazda CX-5 2017 boční pohledInteriér Mazda CX-5 2017Palubní deska Mazda CX-5 2017Mazda CX-5 2017 zadní sedadloReproduktor Mazda CX-5 2017Ovladač rozhraní Mazda CX-5 2017Ovládací tlačítka Mazda CX-5 2017Mazda CX-5 2017 zavazadlový prostorTechnologická mapa testovací jízdy Mazda CX-5 2017Škoda Kodiaq 2017 pohled zepředuBoční pohled na Škoda Kodiaq 2017Interiér Škoda Kodiaq 2017Palubní deska Škoda Kodiaq 2017Škoda Kodiaq 2017 zadní pohovkaDržák na tablet Škoda Kodiaq 2017Klika dveří Škoda Kodiaq 2017Klika dveří Škoda Kodiaq 2017Zavazadlový prostor Škoda Kodiaq 2017Technologická mapa zkušební jízdy Škoda Kodiaq 2017Pohled zezadu na Mazda CX-5 2017 a Škoda Kodiaq 2017

Svede aktualizovaný japonský vůz na scestí skutečného nejpraktičtějšího konkurenta v segmentu?

Ať si někdo říká co chce, Mazda CX-5 doslova přitahuje pohledy. Bez ohledu na to, jak se na to díváte, je to krásná supermodelka a ještě k tomu sportovkyně! Jaké má půvabné a hladké linie, jaké vzrušující „boky“ a jak lákavý pohled. Je těžké jí odolat.

V porovnání s „japonským“ modelem vypadá Škoda Kodiaq jako otec velké rodiny, který má spoustu starostí. Nicméně i přes všechno se mu daří udržovat se v kondici. Jsem to jen já, nebo je jeho hnědé tělo pokryto ruměncem? Zamiloval se vzorný rodinný muž do asijské krásky? Ach, neměli jsme je dávat dohromady – bez ohledu na to, jak se někteří lidé otočili „doleva“.

Oba naši rivalové (nebo milenci?) jsou na ruském trhu nabízeni v široké škále možností. Obzvláště obtížné je pochopit úrovně výbavy Škoda. Najdete zde benzinové (tři) a naftové (jeden) motory ve výkonovém rozsahu 125–180 koní, s pohonem předních nebo všech kol a také manuální a robotizované převodovky. Cenové rozpětí pro počáteční konfigurace: 1 457 000–2 093 000 rublů. S takovým arzenálem je snadné dobýt jakoukoli krásu.

Zajímavé:
Jaká je spotřeba Škoda Fabia 2 1.4.

Krásná sportovkyně má také čím zaujmout fanoušky, i když díky svému ohromujícímu vzhledu moc rozmanitosti nepotřebuje. Motory jsou pouze dva (o výkonu 150 a 194 koní), ale můžete si vybrat mezi pohonem předních a všech kol, stejně jako mezi manuálem a automatem. A žádné turbodiesely – nedej bože! Ceny začínají na 1 612 000 rublech a končí na 2 043 000 rublech, pokud mluvíme o počátečních konfiguracích.

Náš test zahrnuje nejpokročilejší verze modelů. Mazda CX-5 je vybavena pohonnou jednotkou o výkonu 194 koní, pohonem všech kol a automatickou převodovkou a Škoda Kodiaq je vybavena benzínovým motorem o výkonu 180 koní, pohonem všech kol a dvouspojkovým robotem.

Funkce rozložení

Interiér „Japonce“ je navržen tak, aby sváděl, a to jak na pohled, tak na dotek. Plast je většinou měkký a vypadá jako kůže. Analogová elektronická zařízení vypadají stylově a draze. Ergonomie je v pořádku – rozhraní lze ovládat pomocí dotykové obrazovky (pouze při parkování) a joysticku na středovém tunelu (včetně pohybu). Nejsou k tomu potřeba žádné pokyny. Jediná výtka se týká obrazovky – podle moderních standardů je malá a má málo pixelů.

„Čeština“ je pevnost sama. Obrazovka je větší a grafika je jasnější, barevnější a detailnější. Přístroje jsou virtuální a čtou perfektně, i když vzhledově jsou horší než u Mazdy. Ergonomie v detailech je promyšlena lépe než u jeho rivala: stačí se podívat na středovou loketní opěrku, která má nastavení dosahu a výšky. A před spolujezdcem jsou dvě přihrádky na rukavice. V kapsách dveří jsou speciální přihrádky na odpadky s vyměnitelnými sáčky a na koncích předních dveří jsou ukryty deštníky (skoro jako v Rolls-Royce). Používání dotykového displeje za jízdy ale není příliš pohodlné, zvláště pokud přesednete do Škodovky z Mazdy, jejíž joystick se ovládá pohodlněji.

Zajímavé:
Který neoriginální zámek zadních dveří je vhodný pro Škoda Octavia.

Geometrie sedadel je dobrá u obou, ale Kodiaq má o něco širší rozsah nastavení sedadla a volantu. Řidič Škodovky je za volantem oproti japonskému znatelně níže. Mazda má zároveň širší středový tunel, který překáží velkým jezdcům, kteří si stěžují, že se o něj opírá koleno. Tato kráska má podle všeho nejraději štíhlé lidi. Sedadla se mi ale líbila i sem tam. Jejich profil dokonale rozloží zátěž a pomůže vám neunavit se během mnoha hodin cestování.

Druhá řada japonského crossoveru je dostatečně prostorná pro člověka vysokého 180 cm, který si předtím upravil přední sedadlo na míru. Před jeho koleny je asi 7–8 cm a nad hlavou asi 5 cm. Pohovka má dobrý profil a opěradla mají dvě polohy sklonu. Zadní pohovka „české“ je také vybavena sklopným opěradlem, ale úhel se pohybuje v mnohem širším rozsahu a před koleny spolujezdce je dvakrát více místa než u protivníka. Místa nad hlavou je o centimetr či dva méně, ale jen kvůli panoramatické střeše v testovací jednotce.

Kodiaq nabízí i vlastní klimatizaci pro cestující vzadu, okenní závěsy, držáky na tablety, zásuvky, USB vstup a mnoho dalších užitečných vychytávek, které se k japonskému crossoveru v zásadě objednat nedají (kromě zásuvek a USB vstupů). Ale to není vše, testovaný vůz byl vybaven další třetí řadou sedadel, kterou jeho rival nemá k dispozici. Ve skutečnosti tam můžete posadit i dospělé, i když k tomu budete muset posunout druhou řadu dopředu a hlavy vysokých cestujících se opřou o strop. Děti ve třetí řadě mají svobodu. A kufr ve škodovce je větší i přes třetí řadu sedadel. Oba crossovery umožňují skládání zadních řad (u Kodiaku – druhá a třetí), čímž vzniká rovná podlaha. Volitelně pro „české“ je nabízeno sklopné sedadlo spolujezdce – pro přepravu dlouhých předmětů. V podzemí mají oba „dokatku“.

Zajímavé:
Co znamená sls kia sportage.

Každému, co jeho vlastní

Na volnoběh běží motory testovaných osob hladce a interiéry se dostatečně rychle zahřejí. Kodiaq je ale na zimu připravený lépe. Pokud je přední sklo Mazdy vybaveno vyhříváním pouze v klidové zóně stěračů a v oblasti u levého sloupku, pak je u Škody vyhříváno celé sklo. A volant je v českém crossoveru „smažený“ po celé ploše, zatímco u japonského jen v místech správného úchopu. Zajímavost: svého času bylo vyhřívané čelní sklo v Kodiaqu filmové (oku neviditelné později bylo kvůli nízké účinnosti nahrazeno konvenčním, s viditelnými spirálkami); Čelní sklo totiž taje velmi rychle a cívky v noci prakticky neruší.

Japonský motor je podle pasu o něco výkonnější, ale jelikož nemá přeplňování, točivý moment je menší a je dosahován ve vyšších otáčkách. Český crossover s přeplňovaným agregátem je ve výsledku vnímán jako hravější, žádnou turbo pauzu nedetekuje. Robotická převodovka funguje hladce a rychle a neškube v dopravních zácpách.

Mazda však nikdy není pomalé auto, jen je potřeba její motor více vytáčet. Automatická převodovka není tak účinná jako ta česká, i když obecně působí rychle. Ale se „standardním“ nastavením jsou oba soupeři při sešlápnutí plynového pedálu znatelně „hloupí“, takže musíte okamžitě aktivovat „sportovní“ režim a znovu jej nevypínat. Na brzdy obou vozů v běžných režimech nejsou žádné stížnosti.

Řízení Škody při parkovacích rychlostech je velmi lehké a citlivé a lehkost nejde na úkor informačního obsahu. S rostoucím tempem volant ztěžkne a poskytuje jasnou nulovou polohu. Na rozdíl od českého crossoveru je volant Mazdy při jakékoli rychlosti těžší – reaktivní reakce je zde výraznější. V reakcích na kontrolní akce je „Japonec“ vnímán jako o něco přesnější a zpětná vazba je přirozenější.

Zajímavé:
Který vag motor spotřebuje méně ve Škodě 1.2 nebo 1.4.

Oba crossovery perfektně drží přímý směr ve vysoké rychlosti, ale v zatáčkách jsou nuance. Kodiaq se tedy rychle pohybuje do zatáček, vykazuje dobré vyvážení podvozku, ale náklony jsou trochu vysoké. České auto umí jezdit rychle, ale jako by říkalo, že se nesluší, aby se otec rodiny řítil závratnou rychlostí. Mazda je ale od takových povinností oproštěna – doslova vás vybízí k rychlejšímu a rychlejšímu projíždění zatáček. Japonský crossover je více shromážděný, méně se valí a jasněji se drží na trajektorii. To znamená, že pokud se chcete „rozsvítit“, CX-5 vypadá lépe.

Husté odpružení „Japonce“ cítí „maličkosti“ silnice, i když je to možná jeho jediná nevýhoda a také nezpůsobuje mnoho nepohodlí. Ale jak odolně a s grácií si crossover poradí s výmoly, prasklinami a dalšími nedokonalostmi rozbitého asfaltu! Čím horší silnice, tím lépe se chová podvozek Mazdy. A zvuková izolace je dobrá. Po nedávné aktualizaci se navíc Mazda ještě ztišila: jezdce neobtěžuje ani zvuk motoru ve vysokých rychlostech, ani hluk větru, ani hučení 19palcových pneumatik.

Český crossover je také obutý do velkých 19palcových kol a jede ještě tišeji, byť rozdíl je obecně malý. V plynulosti předčí Škodovka tu japonskou na relativně rovné silnici, ale ztrácí na rozbitém asfaltu. Česká spotřeba energie je stejně jako u Mazdy v naprostém pořádku, ale na nerovnostech a výmolech se Kodiaq třese znatelně více.

Z hlediska bezpečnosti jsou soupeři skvěle vybaveni. Oba bedlivě sledují mrtvé úhly a při pokusu o změnu jízdního pruhu bez zapnutého blinkru doslova kárají řidiče okamžitě ztuhlým volantem, dělá to i v noci a se špatným značením (i když ne vždy). Zapněte si tedy blinkry, pánové, nebo vypněte tuto funkci. Crossovery se vyznamenaly také v nárazových testech: oba získaly pětihvězdičkové hodnocení podle metody Euro NCAP.

Zajímavé:
Jak otevřít přední poklop pro Škoda Act trac.

Náš srovnávací test ukázal, že krásná sportovkyně není vůbec frivolní člověk, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je tedy příjemnější řídit Mazdu CX-5, protože má hravější ovládání a lépe vyvážené odpružení. Pokud jde ale o vnitřní prostor a praktičnost, je Škoda Kodiaq nejen v tomto testu, ale v segmentu obecně bezkonkurenční. Který z těchto vozů si vybrat, je věcí čistě osobních preferencí.

. Mimochodem, říká se, že po našem srovnávacím testu Kodiaq zmizel z novinářského parku a zlé jazyky tvrdí, že podobné auto viděli kousek od zastoupení Mazdy. Tady je pro vás rodinný muž.

Vozy jsou testovány podle pěti hlavních kritérií: 1. komfort 2. bezpečnost 3. dynamika a jízdní výkon 4. praktičnost 5. poměr cena/výkon.
Tato metodika byla vyvinuta za 25 let práce časopisu.
Všechny zjištěné nedostatky jsou hlášeny automobilkám k následnému odstranění.

Specifikace Mazda CX-5 2.5

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button