Škoda

Co je lepší Škoda nebo Volkswagen

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster se na našem trhu objevila poměrně nedávno. Extravagantní a odvážný, doslova explodoval vědomí a způsobil zmatek v srdcích těch, kteří se již rozhodli. Ale je tak dobrý, jak se zdá? Možná, kromě mimořádného vzhledu, za duší není nic? Abychom této problematice porozuměli podrobně, rozhodli jsme se provést konfrontaci s významnějším představitelem této třídy. A ne s kýmkoli, ale se starším bratrem Škody, Volkswagenem. Golf Plus je podle nás v tomto případě dobrým standardem.

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus
© Foto: 5 kol

Začněme jako obvykle vzhledem. Jak jsme již uvedli, Roomster je v tomto ohledu mimořádný člověk. Už je to nějaký čas, co jsme viděli tak výstřední design. Vypadá to, že vzhled Roomsteru byl schválen ráno 1. ledna. Má něco jako autobus, nákladní auto a dokonce i letadlo. Pokud si však vzpomeneme, že Roomster vlastně vznikl z toho, co bylo, tedy Fabie a Octavie, tak se v tom není čemu divit. Ano, a zdání odrazuje jen zpočátku. Později se mi to auto dokonce začíná líbit. Ještě úchvatnější je ale skutečnost, že s největší pravděpodobností i po mnoha letech zůstane vzhled modelu mimořádný.

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. Škoda Roomster r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Salon Roomster Vás přivítá kvalitními materiály a dobrou úrovní výbavy, ale se salonem Volkswagen se nedá srovnávat – na leštění nestačí. To je však jediné, co Roomsteru oproti Golfu Plus chybí. Ostatně v jiných ohledech se „Čech“ od „Němce“ příliš neliší a někdy i předčí soupeře. Vezměte si například organizaci stejného zavazadlového prostoru. Začněme maličkostmi. Například zadní police může být instalována v různých úrovních. Druhá řada sedadel v Roomsteru není tvořena dvěma asymetrickými sedadly jako Golf Plus, ale třemi, přičemž každé z nich lze posouvat nebo sklápět, což vám umožní efektivněji proměnit interiér. V případě potřeby je lze z vozu zcela vyjmout, čímž získáte nákladový prostor o celkovém objemu 1780 litrů, což je o 330 litrů více než u protivníka. To poslední lze mimochodem považovat za vážný počin v uspořádání, protože Roomster, i když ne o moc, je stále kratší a užší než Golf Plus. Uspěl pouze v růstu. To druhé vůbec neovlivňuje vnitřní objem vozu. Není o nic stísněnější než Golf a vzadu je ještě více místa. Má to své vysvětlení: rozvor Škody je delší než u Volkswagenu. A milimetr navíc v rozvoru je, jak známo, pár dobrých centimetrů v objemu obytného prostoru. A to znamená i větší stabilitu vozu na silnici.

Zajímavé:
Jak dlouho vydrží spojka na naftové Škodě Octavia Scout.

Po úspěšném spojení svých dvou bestsellerů, tedy Škody Fabia a Škody Octavia, přinesli Češi na trh něco, co v blízké budoucnosti nadchne mysl potenciálních majitelů na dlouhou dobu. Auto je zajímavé nejen designem, ale i funkčností. A cena je celkem rozumná.

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. Škoda Roomster r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Řízení
Úspěšné auto téměř ve všech jízdních ukazatelích. Samozřejmě, že na obloze není dostatek hvězd, ale nemohli jsme poukázat ani na nic negativního.

Salon
Prostorný a funkční, lze si stěžovat pouze na přílišnou skromnost v jeho designu.

pohodlí
Na stejné úrovni a plně odpovídá třídě vozu. Maximální konfigurace zahrnuje dokonce panoramatickou střechu.

zabezpečení
V základním balení je pouze jeden polštář.

Cena
Adekvátní „množství“ vozu.

Volkswagen Golf Více

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. Škoda Roomster r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Volkswagen je vzhledově mnohem klidnější. A přísně vzato, není jeho postavením flirtovat s veřejností. Už jen štítek Golfu na víku zavazadlového prostoru stačí k tomu, abyste zatoužili. Díky klidnému designu se navíc hodí téměř do každé společnosti, ať už je to párty pro mladé nebo klub Babkina Joy. Teď si představte, jak byste vypadali, kdybyste na takovou akci jeli v Roomsteru. Minimálně by vám nerozuměli a maximálně by vás dovnitř ani nepustili přes závoru.

Golf je pevný a očekávaný i zevnitř. Kvalita a ještě jednou kvalita – to se nám líbí především. Dokonale osazené prvky, na dotek příjemná textura, výjimečná ergonomie – to vše jsou komponenty, bez kterých si dnešní německý vůz nelze představit. Nyní to znásobme touhou vyrobit auto, které bude skutečně pohodlné ve všech ohledech, a dostaneme Golf Plus. A ačkoliv to není zdaleka jen Golf, přece jen je tu jedna platforma, má přece jen více funkcí. Vezměte si například to, že díky kolmějšímu přistání je zde mnohem více místa. Nedostatkem místa netrpí ani zavazadlový prostor. Navíc ji lze zvýšit posunutím zadních cestujících blíže k přední řadě. Podélně pohyblivá sedadla to usnadňují. V případě potřeby větší plochy lze sedadla zcela sklopit, čímž se uvolní až 1450 litrů objemu pro naložení. Mimochodem, jejich kinematika je taková, že vám umožní získat zcela rovnou ložnou plochu. Obecně pohodlné a praktické.

Zajímavé:
Jak připojit bolero k subwooferu Škoda.

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. VW Golf Plus r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. VW Golf Plus r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Na silnici se Golf Plus a Škoda Roomster chovají přibližně stejně. Až na to, že Volkswagen reaguje na povely řidiče o něco rychleji. To se však projevuje pouze v režimech blízkých extrému. Běžná měřená jízda staví tyto vozy téměř na stejnou úroveň. Jejich dynamické vlastnosti jsou podobné.

Ale kupodivu má Roomster lepší zvukovou izolaci. V Golfu Plus to také odpovídá třídě auta, ale hluk v pozadí se zdá být u Škody o něco menší. Hlavním zdrojem hluku u obou vozů jsou navíc zadní oblouky.

Kterému tedy dát přednost? Jak chápete, je nemožné získat jednoznačnou odpověď. Golf Plus je bezesporu prestižnější než Roomster, a pokud je to pro vás důležitý faktor, pak byste se na něj samozřejmě měli podívat blíže. Golf je Golf, zvlášť když má i plus. Kvalita, povýšená na kult, nakonec stojí hodně. A pokud vám jde v autě především o praktičnost a originalitu, pak je Roomster rozhodně vaší volbou. Navíc cena s konfigurací podobnou Golfu Plus bude výrazně nižší.

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. VW Golf Plus r.v. 2008
© Foto: 5 kol

Řízení
I přes to, že auto narostlo do výšky, z hlediska ovladatelnosti a předvídatelnosti se prakticky neliší od pouhého Golfu.

Salon
Kvalita materiálů a konstrukce je na vysoké úrovni. Ať je to cokoli, je to příjemné na dotek.

pohodlí
Útulný a prostorný. Mezi nedostatky lze zaznamenat pouze špatnou zvukovou izolaci.

zabezpečení
Šest airbagů a ABS s ASR v základu. Víc než dost.

Zajímavé:
Jak odstranit pedály ze Škody Fabia.

Cena
S ohledem na bohatou základní výbavu je to přijatelné.

Škoda Roomster VW Golf Plus
Vybavená hmotnost, kg 1155 1318
Hrubá hmotnost vozidla, kg 1670 1863
Délka, mm 4205 4206
Šířka, mm 1684 1759
Výška, mm 1607 1580
Základna, mm 2617 2578
Prostor pro náklad, l 450-1780 395-1450
Max. rychlost, km / h 171 189
Doba zrychlení na 100 km/h, s 13,0 11,8
Kontrolujte spotřebu paliva (městský cyklus) l/100 km 8,9 9,6
Kontrolujte spotřebu paliva (dálnice) l/100 km 5,6 5,8
typ motoru benzín, in-line benzín, in-line
Počet válců 4 4
Počet ventilů na válec 4 2
Pracovní objem 1390 1598
Síla, h.p. 86/5000 115/6000
Točivý moment, při min-1 126/3300 155/4000
Přenos 5stupňový manuál 5stupňový manuál
Jednotka pohonu přední přední
Odpružení předního kola nezávislý nezávislý
Odpružení zadního kola nezávislý částečně nezávislý
Řízení „ozubnice“ s elektrickým posilovačem „ozubnice s pastorkem“
Velikost přední pneumatiky 175 / 70R14 195 / 65R15
Velikost zadní pneumatiky 175 / 70R14 195 / 65К15
Objem palivové nádrže, l 55 55

Náš verdikt

Škoda Roomster vs Volkswagen Golf Plus. Nad obyčejné

Škoda Roomster vs VW Golf Plus. Oleg Kalaushin
© Foto: 5 kol

Při redakčním testu jsme došli k závěru, že VW Golf Plus je solidní německý vůz, který zaujme kvalitou, dobrými jízdními vlastnostmi a bohatým základním paketem. I přes to se však přikláníme k preferenci Roomsteru. Škoda úspěšně zhmotnila vše, co se od univerzálního vozu očekává, a to se nebavíme jen o funkčních přednostech, ale také o kvalitě provedení. Zejména s ohledem na rozumnější cenu ve srovnání s náklady na Volkswagen Golf Plus.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button