Obsah
Co je levnější na údržbu: Škoda nebo Renault?
Porovnali jsme Renault Kaptur a Škodu Karoq. Vyplatí se přeplácet 400 tisíc za Karoka?
Jakmile však otevřete dveře Škody Karoq, svět se obrátí vzhůru nohama. Najednou se ocitnete uvnitř velmi pohodlného vozu s povrchovou úpravou a výbavou na úrovni prémiových modelů. Měkký plast je zde použit nejen na palubní desku, kde je na dotek příjemná poddajnost jak nahoře, tak dole, ale dokonce i na středové konzole. Místo analogových vah je zde velká obrazovka virtuálních nástrojů s možností výběru různých témat. Multimédia potěší rychlým procesorem, displejem s vysokým rozlišením a bezdrátovým připojením smartphonu přes Apple CarPlay. I majitelé Kodiaků budou závidět stylový dvouramenný volant s kovovými bubínky pro ovládání hudby a palubním počítačem – takový volant zatím nemají (ačkoliv v cenově dostupném Rapidu je k mání). Přidejme sem elektrické sedadlo řidiče s pamětí, elektronickou ruční brzdu, adaptivní tempomat, dvouzónovou klimatizaci, ambientní osvětlení předního panelu a dveří, automatické parkování.
V českém crossoveru stačí sedět pět minut a nemusíte ani startovat motor a otázka „na co jsou ty peníze?“ zmizí sám od sebe. Ale nikdy nepřestanete být ohromeni „Karoku“, i když se přesunete do zadní řady. I přes kompaktní rozměry modelu je vzadu mnohem více místa, než byste čekali: i já s výškou 186 cm jsem po klasickém testu „sedni za sebe“ měl ve svém kolena. Možná kvůli prostornému interiéru designéři obětovali kufr? Ale ne, jeho objem je na auto této velikosti celkem slušný – 500 litrů. Zároveň se pod podlahou vedle odkládacího koše nachází další úložný prostor v podobě malého pěnového organizéru. Zadní pohovka se vyklápí přímo z kufru a v zadní části je poklop pro přepravu lyží nebo podobných dlouhých předmětů. Ano, mimochodem, víko zavazadlového prostoru je vybaveno elektrickým pohonem. Jmenujte dalšího spolužáka, který má něco podobného?
Při jízdě se „kulturní šok“ ze setkání s „Karokem“ jen zesiluje. Navzdory tomu, že pod kapotou je motor o výkonu 150 koní a crossover váží přes jeden a půl tuny, jede překvapivě svižně a ve zrychlení na „stovky“ lehčího „Capture“ vyhraje jednu a půl sekundy. “ stejné síly. Tajemství se skrývá v převodovce: česká je vybavena 6stupňovou DSG DQ250 se dvěma mokrými spojkami a tato jednotka je jednoznačně účinnější než variátor Jatco JF016E, který se montuje na crossover Renault. Zároveň si můžete nastavit i různé jízdní režimy (je jich celkem pět včetně individuálních), ale i v „zeleninovém“ eko režimu funguje kickdown rychle a nejsou problémy s akcelerací při předjíždění, takže aktivujte sportovní režim pouze pro zábavu – auto s ním není o tolik rychlejší, jako hlučnější. Ano, mimochodem, pokud si vezmete Karok se stejným motorem, ale s pohonem předních kol, pak místo DSG dostanete 8stupňový automat – to jsou nuance konfigurací.
Renault Captur 1 515 000 RUB
Renault řekl, že po restylingu se Capture přesunul na novou platformu a že obecně je to nyní téměř jiné auto. Ve skutečnosti tomu tak zdaleka není. Konstrukčně zůstal podvozek stejný, i když byl upraven: byl zesílen štít motoru, objevil se nový pomocný rám a hřeben řízení s elektrickým posilovačem z Arcany, díky kterému se na volant přenáší méně rázů a vibrací, a řízení sloup je nastavitelný nejen výškově, ale i rozjezdově. Capture také dostal 1,33litrový turbo motor H5H od Arcany – stejný Mercedes, který je také instalován na německých modelech, ale pod symbolem M282 a v jiných variantách boost. S ním je crossover znatelně rychlejší a ekonomičtější než s předchozím 2,0litrovým atmosférickým motorem o výkonu 143 koní se starodávnou 4stupňovou automatickou převodovkou. A přestože v našem souboji francouzský model prohrál s českým dynamikou, v reálu si toho nevšimnete: ve městě je Capture rychlejší než většina jeho sousedů po proudu.
Na co si ale určitě dáte pozor, je hluk motoru v kabině. Zvuková izolace Capture je zřetelně jednodušší než u Karoku: je cítit jak v pohybu, tak při volnoběhu, takže pro úplné pohodlí se neobejdete bez dodatečného „hluku“. A vůbec, interiér francouzského modelu působí chuději. Přestože se po aktualizaci objevily na palubní desce měkké plastové obložení a vyboulenina středové konzoly byla „pošita“ koženkou a osvětlena různobarevným LED páskem po celém obvodu, pocit rozpočtu nezmizel. Ale ti, kteří pracovali na restylování, dokázali skrýt mezery v ergonomických chybách svých předchůdců. Vyhřívání čelního skla se nyní zapíná samostatně a tlačítka vyhřívání sedadel již není třeba hledat dotykem – přesunula se na středovou konzolu vedle nových držáků nápojů. Je pravda, že samotná tlačítka vypadají levně, jako spínače světel ve starých sovětských panelech a fungují na stejném principu, mají pouze dvě polohy – „zapnuto“. a „vypnuto“.
Na tomto pozadí nás příjemně překvapí přítomnost všestranných kamer (zapínají se pouze samostatně), systém sledování mrtvého úhlu a vůbec nepříliš levný audio systém Bose. Tato hudba by se mohla hodit do auta vyšší třídy, nebýt jednoduché 8palcové obrazovky a jednoduchého menu mediálního centra. Mimochodem, hlasitost zvuku lze nyní nastavit pomocí knoflíku vedle multimediálního displeje, za což patří zvláštní dík vývojářům. Novou „hlavu“ lze spárovat se smartphonem a dokonce na ní teoreticky spustit navigaci Yandex. Proč jen teoreticky? Protože k tomu potřebná aplikace Yandex.Auto je hrubá a závadná, způsobuje náhlé pády a zamrzání. Je snazší to udělat staromódním způsobem, pomocí navigátoru v samotném smartphonu nebo „zrcadlit“ jeho obrazovku – tato funkce je také k dispozici.
Co je ale na Capture nejvíce frustrující, je stísněná zadní řada. Navzdory tomu, že má delší rozvor než Karok, tady sedím těsně vedle sebe s koleny zabořenými do plochého opěradla předního sedadla. A to vše proto, že podlaha je nezvykle vysoká – jako v rámovém SUV, a aby si mohl upravit nohy, musí vysoký řidič posunout sedadlo téměř úplně dozadu. No, prostor nad hlavou je zde také velmi skromný. Jedinou výbavou pro cestující vzadu jsou vyhřívaná sedadla a dva USB konektory, žádné sklopné loketní opěrky, žádné držáky nápojů. Kufr, bohužel, také není silnou stránkou Capturu. Jeho objem je 387 litrů s přihlédnutím k tomu, že pod podlahou nejsou žádné další úložné výklenky: celý prostor zabírá úložná jednotka.
Capture má ale v rukávu i svůj vlastní trumf – vynikající schopnost cross-country. Díky světlé výšce 20 cm, ocelové ochraně motorového prostoru, plochému dnu, neprostupnému odpružení a přítomnosti nucené aretace středové spojky na off-roadu umožňuje francouzský crossover hodně. Hlavní věcí není přehřát variátor dlouhými prokluzy, jinak bude ochrana fungovat a „uškrtí“ motor.
Renault Captur
Řízení
Cítí se jistě na asfaltu i v terénu. Turbomotor potěší odezvou a mírným apetitem.