Škoda

Co je obnasi ridic motoroveho vozu 0 ve skoda auto

EGV je nejtajnější oddělení ve Škoda Auto. Vznikají zde úplně prototypy nových modelů aut

skoda-test-computer-egv-view-side

Jedno z nejutajovanějších oddělení ve ŠKODA AUTO se zabývá výrobou prototypů a modelů. Vznikají v něm první exempláře vozů, které na silnici uvidíte až za několik let. Oddělení, interně známé pod zkratkou EGV, se nyní rozhodlo vykročit z naprostého utajení.

Zapomeňte na selfie fotky z práce, zaměstnanci EGV nesmějí na svém pracovišti fotografovat a do práce se dostanou jen se zvláštním povolením ke vstupu. Jejich práce je při vývoji nového vozu nepostradatelná, ale končí už před tím, než si nový model odbude světovou premiéru a poprvé se ukáže veřejnosti.

Na začátku je vize vozu a hliněný model, který designéři nového vytvoří v reálné velikosti. Zde už také začínají první reálné aktivity oddělení EGV. V této fázi vývoje se jedná o tzv. koncepční část vývoje, především tedy virtuální prezentace a následně 3D skenování designérských hliněných modelů a výroby tzv. tvrdých modelů. Ty vypadají přesně jako budoucí reálné auto, ale opravdovým autem ještě nejsou.

„Nejprve pomocí 3D skeneru převedeme hliněný model vozu do modelu virtuálního, tzv. 3D dat. probíhá práce našich kolegů z oddělení Předvývoje (EB), kde vznikají přesné plochy. Na základě těchto ploch připravujeme tzv. prezentace, tedy virtuální scény, kde se virtuální snažíme přenechat kolegy z Technického vývoje do Virtuálního světa a dodávaný budoucí vůz k posouzení a některým zkouškám. To nám umožní přesně zobrazit každý detail vozu, simulovat výhledy z vozu a ergonomii interiéru. Všechny úpravy a změny provádíme digitálně,“ popisuje začátek „vývojového a výrobního“ procesu David Vaněk, vedoucí Stavby prototypu a modelu.

Zajímavé:
Kde opravit airbag Škoda Octavia III.

egv-projektor-test-skoda-firma-kancelář-1920x1274

Pokud bychom si složitý vývoj vozu zjednodušili, tak můžeme konstatovat, že následuje fáze výroby prototypů a zkoušek prototypů. Tedy konstruktéři ve vývoji ŠKODA AUTO mají k dispozici již zmiňované přesné plochy exteriéru a interiéru av detailu nekonstruují celý vůz.

Tato data od konstruktérů převezmou pracovníky EGV, aby vytvořili jezdící prototyp, vyrobený reálnými výrobními postupy a za pomoci těch nejmodernějších technologií.

skoda-computer-egv-test-view

Týmy EGV stanovují technologické postupy a technologie, konstruují a zajišťují přípravky a nářadí pro výrobu prototypu, objednávají a vyrábějí všechny potřebné díly, plánují výrobu a postup čié řešení. „Naplánovat rozpad prototypu do posledního šroubku a zvolit technologii, která byla relevantní pro následné testování vozů“, musí vysvětlit Vaněk.

Mohlo by vás také zajímat: Prototyp Audi e-tron GT a Ducati Panigale V4 R: Testovací jezdec Ducati a šéf vývoje v Audi si vyměnili stroje. Jak to udělat?

Díly karoserie prototypu se lisují z plechu, k sestavení karoserie se využívají jak ruční, tak robotické pracoviště. Hotová karoserie pak dostane lak jako každé jiné sériové auto. Některé díly exteriéru nebo interiéru se vyrábí pomocí 3D tiskáren.

egv-tiskarna-uvnitř-pohled-skoda-1920x1280

provádí montáž prototypu. je kompletní podvozek předpřipraven na samostatném pracovišti, dojde k nasazení karoserie na podvozek, pak následuje především montáž kokpitu a zapojení kompletní elektroniky. Když je celý prototyp smontovaný, „oživí se“ celá elektronika, nahrávají se všechny potřebné softwary do vozu a kalibrují se všechny asistenční systémy. Hotový vůz také prochází důkladnou kontrolou, včetně funkčnosti.

Nový prototyp je v tuto chvíli připraven ke svým úkolům, kterými jsou zkoušky. I když stále roste virtuálního vývoje, ke každému novému modelu zároveň vzniká několik desítek karoserií a testovacích prototypů.

„Než se konkrétní model automobilu začne sériově vyrábět, má už najeto přes dva miliony kilometrů a za sebou tisíce hodin náročných zkoušek. Prototypy jsou vystavovány v extrémních podmínkách v klimatické komoře, podstupují jízdní zkoušky i crash testy a testy celkové funkčnosti. Kontroluje se také kvalita každé komponenty,“ popisuje Vaněk, k čemu všemu prototypy slouží.

Zajímavé:
Jak odstranit řídicí ventil kompresoru pro Škoda Octavia A7.

Veškeré testy se samozřejmě vyhodnocují. Výsledky testování, simulací a výpočtů buď potvrzují směr vývoje nového vozu, nebo ústí ve změny vedoucí ke zlepšení budoucího sériového vozu. Jednoduše, praktické zkoušky čas od času zjistit něco, co jde ještě zdokonalit. V této fázi se do procesu vracejí jak designéři, tak konstruktéři, kteří poskytují vstupní data pro stavbu prototypu, a ověřují funkčnost svých návrhů. Pracovníci EGV se zase dělí o své zkušenosti s oblastí výroby, která připravuje sériovou výrobu budoucího modelu.

Když je vše připraveno k sériové výrobě nového modelu a jeho prvnímu představení veřejnosti, úloha prototypů se chystá ke konci. K zákazníkům se nikdy nedostanou a splnění svých povinností je většinou recyklace.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button