Obsah
Co je to Škoda Felicia
Elegantní čtyřsedačka (2+2) se poprvé představila veřejnosti na jarním veletrhu v Lipsku 1. března 1959. Celkem v letech 1959 až 1964 sjelo z montážní linky závodu ŠKODA v Kvasinách 14 863 vozů ŠKODA FELICIA. Více než polovina z nich byla exportována.
Lipský jarní veletrh byl zahájen 1. března 1959. Největší pozornost návštěvníků přitahovaly nové vozy české značky ŠKODA, mezi nimiž debutoval kabriolet FELICIA. Po premiéře byl model představen na mezinárodním autosalonu v Ženevě, který se konal od 12. do 22. března. Také 4. dubna 1959 česká značka vystavovala v newyorském Coliseu tři exempláře své novinky. Evropské kabriolety zaznamenaly na druhé straně Atlantiku neuvěřitelný úspěch a ŠKODA nabídla americkým zákazníkům ŠKODA FELICIA.
Kabriolet ŠKODA FELICIA slaví 60. výročí
ŠKODA FELICIA, Praha (1961)
ŠKODA FELICIA u Trosek (Česko, 1959)
Kabriolet ŠKODA FELICIA slaví 60. výročí
Předchůdcem novinky byla ŠKODA 450, která se v letech 1957-1959 vyráběla také s otevřenou karoserií. Čísla v názvu označovala počet válců a výkon: model měl 4válcový motor s výkonem 50 koní. Během 2 let bylo vyrobeno 1 těchto kabrioletů, z nichž většina byla exportována na trhy jako USA a Velká Británie.
Nástupcem vozu ŠKODA 450 se stal model s libozvučným názvem FELICIA. Vyráběl se v závodě v Kvasinách a měl řadu technologických vylepšení. Namísto příčně uložených listových per, které byly použity u vozu ŠKODA 450, tak novinka dostala přední odpružení. A díky zvětšeným pryžovým silentblokům, které spojovaly páteřový (trubkový) rám s celokovovou karoserií, pronikalo do kabiny mnohem méně vibrací. FELICIA měla navíc optiku hlavy s asymetrickým světlem, která poskytovala účinnější osvětlení vozovky. Jako doplněk ke standardní skládací střeše nabídla ŠKODA kabrioletu volitelnou pevnou střechu ze sklolaminátu o hmotnosti pouhých 27 kg.
ŠKODA FELICIA ve standardní konfiguraci vážila 930 kg a měla nosnost 300 kg. Do vozu se pohodlně vešli čtyři cestující a jeho objem zavazadlového prostoru byl 320 litrů. Rozvor FELICIA byl 2 390 mm a délka karoserie 4 065 mm. Pod kapotou kabrioletu se nacházel řadový čtyřválec o objemu 1 083 cm3 s horními ventily. Výkon motoru byl 50 koní. při 5 500 ot./min a točivý moment 74,5 Nm při 3 500 ot./min. Na 15palcových kolech mohl kabriolet zrychlit na 130 km/h. Průměrná spotřeba paliva byla 9 litrů na 100 km.
Díky kombinaci atraktivního designu a funkčnosti byla ŠKODA FELICIA velmi žádaná doma i v zahraničí. V prvním roce výroby bylo téměř 70 % vyrobených modelů exportováno. Luxusní kabriolet vždy přitahoval davy návštěvníků na nejrůznějších výstavách – od Mexico City po Johannesburg. Jedním z nejznámějších majitelů vozu ŠKODA FELICIA byl legendární hokejista – Kanaďan Maurice Richard, přezdívaný „Raketa“ (1921 – 2000), kapitán týmu Montreal Canadiens. Proslavil se zejména tím, že se stal prvním hráčem NHL, který vstřelil 50 gólů v 50 zápasech.
Škoda Felicia
Felicia byla prvním modelem značky Škoda vyvinutým společně s koncernem Volkswagen. Název odkazuje na historický model Škoda – dvoudveřový kabriolet z roku 1959. Nová Škoda Felicia je nástupcem modelu Favorite a vlastně jeho hlubokou modernizací, která dává moderní vzhled, zcela nový interiér a širší nabídku pohonných jednotek. Jako první sjel z montážní linky v říjnu 1994 hatchback Felicia v pětidveřové karoserii.
K základnímu modelu se brzy přidaly další varianty: kombi Felicia Combi a poté pickup a dodávka. V roce 1998 byl model přepracován: design byl mírně aktualizován a vybavení bylo vylepšeno. Na výběr byly tři benzinové motory (54-75 k) a poprvé u Škody vznětový agregát (64 k).
Na poměry 90. let vypadal interiér Škody Felicia velmi dobře – docela atraktivní a ne nudný, ostře kontrastoval s modely Škody předchozích generací. Vybavení podle moderních standardů není bohaté, ale v drahé konfiguraci byl hatchback vybaven posilovačem řízení, sklopnou zadní pohovkou (v poměru 60/40), kazetovým rádiem, centrálním zamykáním, otáčkoměrem v palubní desce, elektrickými zrcátky , mlhová světla a velurové čalounění sedadel. Komfortní výbava poprvé zahrnovala klimatizaci, elektrické ovládání předních bočních oken a špičková výbava Laurin & Klement nabídla kožené čalounění sedadel.
Při zahájení výroby modelu Felicia se pod kapotou nacházel jeden ze dvou motorů vlastní konstrukce – oba o zdvihovém objemu 1,3 litru (1289 cm3) o výkonu 55 a 68 koní. Později se pod kapotou objevily jednotky vyrobené ve Volkswagenu: 1,6litrový benzínový motor s výkonem 75 koní a 1,9litrový dieselový motor s výkonem 65 koní. Všechny pohonné jednotky spolupracují výhradně s 5stupňovou manuální převodovkou. Pohon se provádí na předních kolech. V závislosti na úpravě spotřebuje Felicia v průměru 6,4-6,9 litru benzinu na 100 km, modely na těžké palivo mají deklarovanou spotřebu 5,8 l/100 km. Palivová nádrž vozu je 42 litrů.
Zavěšení Škody Felicia zahrnuje nezávislé vzpěry MacPherson vpředu a polonezávislou konstrukci s torzní příčkou vzadu. Vůz byl vybaven standardními pneumatikami o rozměru 165/70 R13 a dražší verze měla kola 175/60 R14. Rozměry modelu hatchback jsou poměrně kompaktní: délka 3883 mm, šířka 1635 mm, výška 1415 mm. Rozvor – 2450 mm. K otočení v jednom kroku budete potřebovat minimálně 11,3 metru. Světlá výška je 165 mm. Felicia hatchback není nejlepší variantou pro přepravu nákladu. Objem kufru je 272 litrů, sklopením zadního sedadla lze zvětšit až na 967 litrů (v základní verzi zcela nebo po částech u dražší verze). Při nakládání nad linií okna přináší omezení decentní náklon pátých dveří.
Navzdory tomu, že Felicia byla posledním modelem vytvořeným na vlastní vývojové platformě Škody, byl vůz upraven tak, aby zohledňoval přísnější bezpečnostní požadavky, a na palubě se objevila moderní výbava. Konkrétně na rozdíl od předchozích modelů byla Škoda Felicia poprvé nabízena se dvěma airbagy a systémem ABS, které byly instalovány za příplatek.
Model se na evropském trhu prodával docela dobře, čímž povýšil image společnosti na novou úroveň. Jako nejlevnější zahraniční auto bylo auto v Rusku svého času velmi populární a přitahovalo lidi svým komfortem a kvalitou. Motory jsou spolehlivé a jednoduché, ale podle moderních měřítek nehospodárné a slabé. Náhradní díly jsou vyráběny převážně na zakázku. I přes zpočátku dobrou antikorozní úpravu si rez vybírá svou daň s věkem (typické jsou slabé stránky – prahy, oblouky, víko kufru).