Obsah
Co dokáže Škoda rapid vytáhnout?
V nabídce mladoboleslavské automobilky se v roce 2012 objevila Škoda Rapid. Model dorazil do Ruska v roce 2014, kde byl smontován – poblíž Kalugy.
Liftback nahradil levnou verzi Octavie Tour a zabíral samostatné místo. Díky tomu získala Škoda větší volnost v cenotvorbě, aniž by to mělo negativní dopad na image a prodeje Octavie.
Model je založen na rozšířené platformě PQ25. Pro mnohé může být Rapid dobrou alternativou ke starší Octavii druhé generace. Rapid je designově trochu jednodušší, v interiéru používá tvrdší plast, což je patrné pouhým okem.
Škoda Rapid ve srovnání s Octavií 2 není funkčně o moc horší a má dostatek místa pro cestující vzadu i pro zavazadla. Majitel má k dispozici 550litrový kufr, řadu praktických háčků a síť na zajištění drobností. Konkurence není schopna nabídnout tak prostorný a funkční chyt. Přítomnost karoserie typu liftback znamená snadný přístup do zavazadlového prostoru. Pro Evropany je model k dispozici ještě v jedné karoserii – Spaceback. V podstatě se jedná o klasický pětidveřový hatchback.
Škoda Rapid vychází z oblíbených a léty prověřených koncernových technologií, na které je na skládku ještě příliš brzy. To má z dlouhodobého hlediska pozitivní vliv na provozní náklady. I přes pokročilý věk některých řešení se Rapid ovládá dobře a přehledně. Toho bylo dosaženo pomocí malého triku. Zadní náprava má širší rozchod, což zlepšuje směrovou stabilitu a pomáhá v zatáčkách.
Design: ★★★★☆
Škoda Rapid je prvním českým vozem, který celý navrhl slovenský stylista Josef Kaban. Tvary a linie jsou opravdu působivé. Rapid nepůsobí lacině a odlišnosti od nové velké Octavie jsou patrné jen v detailech.
Interiér: ★★★☆☆
Uvnitř zlobí tvrdý plast na předním panelu a dveřích. Navíc u většiny používaných exemplářů je již poškrábaný a míra opotřebení čalounění se zdá neúměrná stáří a počtu najetých kilometrů. Kromě toho se rozbije upevnění středové loketní opěrky a spínače světla na stropní lampě (1500 XNUMX rublů).
Praktičnost: ★★★★★
Český liftback vznikl jako praktický vůz. A tomuto stavu plně odpovídá. Kufr sedanu má objem 550 litrů, Spaceback pak 415 litrů, což je na hatchback golfové třídy nevídaný luxus. Zavazadlový prostor nabízí praktické háčky a sítě pro zajištění drobností.
Komfort: ★★★★☆
Škoda Rapid má dobré jízdní vlastnosti, ale ve schopnosti filtrovat nerovnosti je horší než někteří její konkurenti. Totéž platí pro odhlučnění podvozku, zatímco hluk motoru a aerodynamický hluk nejsou příliš patrné.
Někteří vnímají Rapid jako další verzi Fabie. Rapid je však prostornější. Poskytuje o 9 cm více prostoru pro nohy vzadu a je o 4 cm širší uvnitř.
Vybavení: ★★★★☆
Výbava základní Škody Rapid je poměrně chudá. Na druhou stranu ale výrobce nabízí atraktivní balíčky opcí, za které byli první majitelé ochotni zaplatit. Ojetý Rapid tedy bude s největší pravděpodobností vybaven vším, co potřebujete.
Zabezpečení: ★★★★☆
I přes použití starých technologií je architektura karoserie zcela nová, což má pozitivní dopad na bezpečnost vozu. V nárazových testech EuroNCAP získal liftback na konci roku 2012 5 hvězdiček. Původní verze měla bohužel pouze jeden airbag – pro řidiče. Přední spolujezdec a boční byly k dispozici v dražších stupních výbavy nebo vyžadovaly příplatek, zatímco evropské modely měly šest airbagů již v základu.
Motory: ★★★★☆
Do roku 2017 byl základem tříválcová pohonná jednotka 1.2 HTP s výkonem 75 koní. Vzhledem k tomu, že Rapid není příliš těžký, je jeho potenciál pro klidné řidiče, kteří nejsou nároční na dynamiku a nehodlají své auto naložit do posledního místa, zcela dostačující.
Mnohem zajímavější je 1.2 TSI s výkonem od 86 do 105 koní. (v Rusku vzácné). Motor je pružný a poskytuje dobrou dynamiku a přitom nespotřebovává o moc více paliva než atmosférický tříválec.
Nejvýkonnější v arzenálu modelu je benzinový 1.4 TSI o výkonu 122 koní, který je kombinován pouze s automatizovanou převodovkou DSG.
Nejspolehlivější možností byl populární 1,6litrový přirozeně nasávaný MPI s výkonem 90, 105 nebo 110 koní.
Rapid, stejně jako modely Volkswagen, měl problémy s motory, zejména s těmi, které byly nainstalovány před restylováním v roce 2015. V první řadě to platí pro řadu 1.2 a 1.4 TSI EA111, tzn. ty, které mají pohon rozvodovým řetězem. Stávalo se, že se to protáhlo i během prvních 20 000 km (30 000 rublů s prací). Po restylingu byly k dispozici motory nové řady EA211 s rozvodovým řemenem namísto řetězu.
Rapid dostal vylepšenou verzi atmosférického 1.2 MPI. Je pravda, že to někdy způsobuje problémy se zapalovacím systémem. Majitelé se navíc museli potýkat s předčasným natahováním rozvodového řetězu.
Od roku 2017 je v Evropě nabízen tříválec 1.0 TSI. O žádných problémech s tím jsme zatím neslyšeli. Je pravda, že jeho životnost je velkou otázkou, protože stanovený interval výměny oleje je 30 000 km.
Evropané mají navíc k dispozici naftovou verzi s 1.6 TDI ve dvou výkonových variantách – 90 a 105 k. Jeho slabiny jsou známé, ale není jich mnoho. Pronajímá se například ventil recirkulace výfukových plynů. Druhým typickým problémem je selhání systému změny geometrie turbíny. Problémy jsou i se vstřikovači, ty se ale většinou odstraní aktualizací softwaru.
V Rusku je nejrozšířenější atmosférická 1.6. Do roku 2015 byla instalována jednotka s kódovým označením CFNA. Vyvinul 105 koní. a měl pohon rozvodovým řetězem. Motor byl hojně používán ve Volkswagenu Polo Sedan, kde se proslavil klepáním pístů. Problém nešetřil ani Rapid. Naštěstí nemoc většinou nepostupuje a není důvodem k urgentním větším opravám.
Dalším nedostatkem je praskání výfukového potrubí po 80-100 tisíc km. Za nového sběratele budete muset zaplatit 6000 XNUMX rublů.
Po roce 2015 začali instalovat 1.6 s indexem CWVB s návratností 90 hp. a CWVA – 110 hp. Oba motory dostaly rozvodový řemen s doporučeným intervalem výměny 120 000 km. Náklady na náhradní díly a práci budou asi 15 000 rublů.
Mnoho majitelů si stěžuje na spotřebu oleje u motorů o objemu 1,6 litru – od 0,5 do 1 litru mezi výměnami.
Spotřeba paliva: ★★★★★
Škoda Rapid má nízkou pohotovostní hmotnost, což má příznivý vliv na spotřebu paliva. Naftové motory jsou samozřejmě nejhospodárnější, ale benzínové jednotky nepatří do kategorie nenasytných.
Převodovka: ★★★★☆
V závislosti na verzi byl Rapid vybaven 5stupňovou manuální převodovkou, 6stupňovou automatickou převodovkou nebo 7stupňovým robotem DSG.
V počátečním období výroby se objevily stížnosti na manuální převodovku. Ložiska se opotřebovala, ozubená kola vypadla a nastaly potíže se zařazením ozubených kol.
Automatická převodovka nezpůsobuje vážné stížnosti, pokud je převodová kapalina pravidelně aktualizována. Řada majitelů se však setkala s poruchou voliče převodovky v důsledku poruchy mikrospínače (100 rublů).
Kdo si kupuje auto s DSG, měl by mít na paměti, že vydrží cca 150-200 tisíc km. Nejprve však po 100-150 tisíc km musíte vyměnit spojku. Náklady na novou sadu jsou asi 30 000 rublů. Spolu se setrvačníkem budete muset vyndat 70 000 rublů.
Manipulace a podvozek: ★★★★☆
Rapid sice není nejlepší ve své třídě z hlediska ovladatelnosti, ale je docela učenlivý a předvídatelný. Na přední nápravě jsou instalovány vzpěry MacPherson a na zadní nápravě je instalován pružný nosník. U automobilů z počátečního výrobního období mohly zadní tlumiče vydávat hluk (asi 4 000 rublů za pár). Po restylingu v roce 2015 byl nedostatek odstraněn. Odpružení a brzdy jsou poměrně silné a v případě oprav budou ceny docela atraktivní.
Vzpěry a pouzdra stabilizátoru se obvykle musí vyměnit po 40-80 tisících km. Po 50–100 1700 km jsou přední tlumiče vyprodány (od 100 000 rublů za analog) a zadní tlumiče je zpravidla třeba vyměnit nejdříve po 1000 XNUMX km (od XNUMX XNUMX rublů).
Silentbloky a ložiska kol najedou přes 100-150tis km. O něco později přijdou na řadu kulové čepy.
Provozní náklady: ★★★★☆
Jednoduchá a časem prověřená technologie a ekonomické motory zaručují rozumné provozní náklady. Jednoduchá řešení jsou méně pracná na údržbu a náklady na náhradní díly a opravy jsou ve většině případů nižší než u Octavie.
Výčet nedostatků je skromný. Na ochranu proti korozi si není třeba stěžovat. Jediné, co může zrezivět, je tlumič. Problémy nejsou ani s lakováním. Případy hromadění vody v prohlubni rezervního kola jsou náhodné.
Na víku kufru (po vnitřních hranách) a v otvoru kufru (na styku střechy a sloupků) lze po chvíli najít praskliny v laku naneseném na tmel. Vady laku jsou také pozorovány v oblasti podběhů – povlak na vnitřním okraji křídla se odlupuje.
Někdy se klapka plynové nádrže přestane otevírat. Za to může vadný pohon – 1200 rublů.
Je třeba zmínit poruchy snímače polohy plynového pedálu a také občasné poruchy činnosti řídicího modulu airbagů a předpínačů bezpečnostních pásů.
Někdy začnou selhávat tlačítka na volantu a na hlavní jednotce. Nevolnost je odstraněna pomocí nového firmwaru (asi 2 500 rublů). Na autech vyrobených v roce 2019 začaly s příchodem chladného počasí praskat multimediální obrazovky Swing3. Autorizovaný servis vyměnil vadné zařízení v rámci záruky.
Dochází také k poruše spojky kompresoru klimatizace. Oficiální služby aktualizovaly sestavu kompresoru, jejíž cena byla 26 000 rublů. Neautorizované služby zvládly techniku výměny spojky (asi 7000 XNUMX rublů).
Stává se, že ventilátor topení začne pípat v prvních minutách po spuštění. Čištění ventilátoru od prachu a nečistot vám umožní zbavit se hluku.
Servomotor směšovací klapky klimatizace může také selhat (7400 XNUMX rublů). Z deflektorů začne foukat teplý nebo studený vzduch.
Důvody ke koupi:
– velký a praktický kufr