ŠkodaŠkoda Yeti

Co nahrazuje Škodu Yeti

Kompaktní crossover Škoda Karoq byl představen jako náhrada za Yeti

Kompaktní crossover Škoda Karoq byl představen jako náhrada za Yeti

Sbohem, nemytý Bigfoot Yeti! Nahrazuje ho decentní celovolkswagenové SUV Škoda Karoq, které bylo právě představeno na speciální akci ve Stockholmu. Škodovky postupně ztrácejí svou originalitu: před dvěma lety sjel z výrobní linky výstřední Roomster a nyní je Yeti zapsán do historie. Ostatně nový Karoq téměř opakuje crossover Seat Ateca, který vzniká na platformě MQB a od loňského roku se vyrábí ve stejném závodě v Kvasinách bok po boku s SUV Škoda Kodiaq.

Zdá se, že Josef Kaban, pro kterého byl Karoq před přechodem k BMW posledním zaměstnáním u Škody, se příliš nenamáhal: boky Ateky jsou téměř nedotčené, kromě toho, že se zvětšila zadní boční okna. Předek i záď jsou však provedeny ve stylu modelu Kodiaq. A samozřejmě první a poslední písmeno jména vám bude připomínat vašeho staršího bratra: K a Q. Název Karoq pochází ze stejného ostrova Kodiak, který se nachází u pobřeží Aljašky. Z jazyka místních lidí se „kaa’raq“ překládá jako „auto“ a slovo „ruq“ je jejich název pro šíp, který zdobí znak Škody. Složitá kombinace těchto dvou slov vyústila v název nového crossoveru. Že se takové pojmenování stane vizitkou českých SUV, nepotvrzuje ani hlavní designér exteriéru společnosti Karl Neuholt. Ale on to nepopírá: říkají, že aljašští domorodci by takových slov měli spoustu.

Zajímavé:
Jak zapnout sportovní režim na Škodě Rapid.

Rozměry zůstaly oproti dárcovské Atece také téměř nezměněny. Šířka (1841 mm) a rozvor (2638 mm pro vozy s pohonem předních kol s polonezávislým zavěšením a 2630 mm pro verze s pohonem všech kol s víceprvkem) jsou naprosto stejné. Karoq je jen o 19 mm delší (4382 mm) a o 4 mm vyšší (1605 mm). Mimochodem, „kubický“ Yeti byl vyšší (1691 mm), ale mnohem kompaktnější ve všech ostatních rozměrech: jeho šířka byla o 48 mm menší, rozvor o 60 mm menší a délka o 160 mm menší!

Karoq by to nebyla Škodovka, kdyby prostorností nepřekonal Ateku. A přestože je objem zavazadlového prostoru pod policí větší o 11 litrů (521 litrů), ale se sklopenými zadními sedadly se zavazadlový prostor zvětší na impozantních 1630 litrů, a pokud jsou zadní sedadla vyjmuta, až na 1810 litrů. Karok je navíc vybaven systémem VarioFlex, který u Ateky není k dispozici: pomocí individuálního podélného nastavení zadních sedadel lze objem nákladu měnit v rozmezí 479–588 litrů. A tady byla porážka starého Yetiho zdrcující: skromný objem kufru (o 150–200 litrů méně než u Karoka) byl jedním z nejvážnějších nedostatků vozu.

Ze standardní sady pohonných jednotek koncernu Volkswagen dostal Karok dvě benzinové jednotky a tři vznětové motory. Jedná se o přeplňovaný 1.0 TSI (115 k), nový motor 1.5 TSI (150 k) pracující v Millerově cyklu a trojici motorů na těžké palivo: 1.6 TDI (115 k) a 2.0 TDI (150 k nebo 190). hp). Spárovány s nimi jsou šestistupňové manuální převodovky modelů MQ200, MQ250 nebo MQ350 a také sedmistupňové roboty DSG (modely DQ200, DQ250 a DQ381). Automatické převodovky a pohon všech kol nejsou k dispozici pro prvotní úpravy, ale pro špičkový dieselový motor o výkonu 190 koní jsou požadovanou sadou.

Ceny budou zveřejněny během několika týdnů. Podle všeho bude Škoda Karoq o něco dražší než Ateka, která v Evropě stojí od 20 tisíc eur. Crossover české značky má přeci jen bohatší výbavu: ve výčtu možností jsou například LED světlomety, virtuální palubní deska (u Škody poprvé!), adaptivní tempomat (funguje do rychlosti 210 km/ h) a adaptivní odpružení. Úhlopříčka obrazovky nejpokročilejšího mediálního systému je 9,2 palce. A samozřejmě je k dispozici kompletní sada čipů Škoda: škrabky, deštníky, svítilny, originální vložky držáků nápojů.

Dodávky zákazníkům ve Starém světě začnou v říjnu. O měsíc později se vůz začne vyrábět v Číně a podle tradice bude pro tamní trh připravena prodloužená verze, byť nárůst rozvoru bude jen 50 mm. A navíc na základě Yetiho vzniká v Číně nový crossover, známý pod kódem Q.

S ruským trhem je vše složitější. Logicky je třeba Karoq vyrábět lokálně, tím spíše, že závod v Kaluze již zvládl výrobu druhé generace crossoveru Volkswagen Tiguan na stejné platformě MQB. Rozhodnutí o ruské montáži je však zatím ve fázi projednávání a propočtů ekonomické efektivity projektu. Letos se tedy rozhodně nového crossoveru nedočkáme. Ruští kupci se zatím budou muset spokojit buď s větším a dražším modelem Kodiaq, nebo se starým Yetim, jehož výroba v Nižném Novgorodu stále probíhá.

Místo Yetiho: exkluzivní test nového crossoveru Škoda

Karoq se náhle objevil. Náhrada za Yetiho se očekávala, ale ne hned – bez předehry. Pár špionážních fotek/videí se nepočítá. Protože nebyly přesné informace, začaly se šířit fámy. Co se ukázalo jako pravda?

Nové jméno?

Ano, náhrada za Yeti se jmenovala Karoq. Analogicky s Kodiaq (pamatujte, Kodiak je hnědý medvěd z Aljašky), název byl převzat ze slovníku Alutii, jednoho z eskymáckých národů. Kaa’raq znamená „auto“ a ruq znamená „šíp“, který je shodou okolností přítomen ve znaku Škody. Spojením těchto dvou konceptů jsme syntetizovali Karoq. A od nynějška Takto budou označeny české crossovery – na K a Q. A co Yeti? Úspěšný název pro SUV se podle nás dostal do archivu – v novém konceptu nebylo místo pro starou symboliku.

Proč v kamufláži?

Protože model je stále tajný. Karoq bude oficiálně představen 18. května na speciální akci ve Stockholmu. A měli jsme štěstí, že jsme testovali předprodukční vozy daleko od zvědavých očí – v estonském vnitrozemí na břehu Baltského moře. Viděli jsme i crossover bez maskovací fólie, ale nebylo to s čím fotit – foťáky odvezeny, foťáky na smartphonech přelepené. Proto vám to řekneme slovy.

Kdy v prodeji?

Výroba v České republice začíná v červenci až srpnu. V září si Karoq bude moci každý vyzkoušet na autosalonu ve Frankfurtu a zhruba ve stejnou dobu zamíří crossover k dealerům. Ale Shkodovci se stále bojí o ruském trhu cokoliv říct. Jako, doba je turbulentní, konečné rozhodnutí ještě nepadlo a tak dále. I když pokud se Yeti nejen prodával, ale i montoval u nás, pak má Karoq velkou šanci zaujmout místo svého předchůdce. Ale to se zjevně nestane dříve než v roce 2018. Cena? Zástupce Škody Štěpán Řehák ujistil, že v Evropě se budou snažit udržet Karoq v cenové relaci Yeti.

Jaký je Karoq?

K tomu vyřešme malou hádanku. Uhodnete, který crossover se už v závodě v Kvasinách montuje v plném proudu? Španělský, byť formálně, Seat Ateca! A Karoq je po technické stránce jeho dvojče. Oba jsou postaveny na modulární platformě Volkswagen MQB, mají podobný pohonný článek karoserie a dokonce i rozměry jsou stejné! Proto je snadné si představit Karoq bez kamufláže: podívat se na Posaďte se a mentálně nakreslete přední část se čtyřmi světlomety ze Škody Kodiaq.

Nové kompaktní SUV navíc působí osobně ještě harmoničtěji než jeho velký sedmimístný příbuzný. Hlavní designér exteriéru Karl Neuhold přiznává, že se chtěl vzdálit vzhledu Yeti jako hračka, takže dědice je brutální, ale ne děsivý vzhled. Ukázalo se: Karoq není sportovec s chemickými svaly, ale spíše vzpěrač: sice krátký, ale pevně stavěný a široký v ramenou.

O Seatu jsem neslyšel. Lepší srovnání s Yetim

Karoq se zbavil hlavních nedostatků Yetiho – nešikovně malého kufru a stísněného interiéru. Rozvor se zvýšil z 258 na 263 cm, délka – ze 422 na 438 cm, šířka – ze 179 na 184. Pouze výška se mírně snížila kvůli zefektivnění a dynamické siluetě.

Páté dveře se zvedají na elektrický pohon a za nimi už není kabelka, ale „bezrozměrný“ kostkovaný kufr raketoplánu. V závislosti na konfiguraci pojme nákladový prostor Karoqu 479 – 588 litrů, tedy téměř dvakrát tolik yeti. A existuje spousta užitečných věcí: kapsy, háčky, zásuvka, pohodlné výklenky pod podlahou kolem „doku“. Tvar kufru je promyšlený, ložná výška je nízká. Chybí jen vyjímatelná magnetická baterka (jako u Octavie kombi), i když slíbili, že ji do výbavy brzy doplní.

A je to dobré pro cestující vzadu. Není zde žádný pocit ohromné ​​prostornosti, ale také není stísněný: je zde dostatek místa pro kolena i chodidla a nepůsobí příliš těsně na ramenou. Středový tunel je vysoký, chcete dveře otevřít více, ale pro kompenzaci nabízí Karoq samostatné ventilační deflektory, zásuvky, sklopné stolky a držáky pro smartphony/tablety. Nechybí ani topení, i když jen pro polštáře! To druhé je důležité, protože Škoda zachovala systém VarioFlex. To znamená druhá řada se skládá ze tří samostatných sedadel. Posouvají se tam a zpět o 15 cm, mění úhel opěradla, skládají se a dokonce zcela vyjímají. Můžete například odstranit střední část a přesunout vnější do středu stroje. Získáte „kapitánská“ místa pro dva, byť bez přepážky s kufrem. Jak se dá v takových židlích udělat topení? Češi se podívali na řešení od gadgetů, kdy se baterie vloží do pouzdra v jedné poloze a elektrické kontakty se najdou samy. U Karoky se tedy není třeba trápit s připojováním konektorů. Pravda, židle VarioFlex jsou za příplatek – v základu je běžná pohovka bez úprav.

A co řízení?

Yeti má jedinečnou polohu sezení. Karoq je téměř standard. Elektrické židle (základní mechanické jsme neměli k dispozici) jsou středně husté a dobře tvarované. Chytrý volant, velká tlačítka a spínače, vše je přehledné. Multimediálnímu systému Columbus budeme opět jen vytýkat. Jeho obrazovka je velká (9,2 palce), barevná a procesor je výkonný, ale plně dotykové ovládání je nepohodlné na pohyb. Známá tlačítka naštěstí zůstanou na základních systémech, ale část funkcí v „Kolumbus» ovládané gesty, jako ve špičkových BMW. Například zamával dlaní před displejem a otočil stránku.

Design předního panelu Karoky bude odpůrci racionality Škody opět označován za fádní. Jak se říká, chuť a barva. Nemůžete namítat s jednou věcí – dlouho jsme neviděli takovou pozornost k dokončení na kompaktních crossoverech: dokonce i spodní část palubní desky a středová konzola jsou vyrobeny z měkkého plastu, je zde obrysové osvětlení v 10 barvách. Navíc na prototypech, které byly jasně sestavené na koleni, nic nevrzalo ani nevrzalo.

Pro ty, kteří považují tento design interiéru za depresivní, doporučujeme podívat se na katalog možností. karoq první z „Škoda„obdržel virtuální přístrojovou desku. Navíc se nejedná o kopii řešení Volkswagenu (jako na stejné platformě Tiguan). Displej uprostřed, který nabízí čtyři možnosti zobrazení informací, je orámován „fyzickými“ ukazateli – teplota motoru a hladina paliva ukazují bílé značky. Je krásný a zdá se pohodlný.

Co je na cestách?

Karoq potěší různými verzemi: pět přeplňovaných motorů se systémem start-stop, tři převodovky, tři typy odpružení, čtyři možnosti kol. Podrobnosti viz tabulka, ale podařilo se nám pokrýt estonskou provincii pomocí dvou modifikací. A oba nás potěšili správným nastavením podvozku.

Všechny verze Škody Karoq

Motor Typ Naviják Převodovka Jednotka pohonu
1.0 TSI 3-válec. benzín 115 koní a 175 Nm 6 manuálních převodovek nebo 7 DSG DQ 200-7F 4 × 2
1.5 TSI benzín 150 koní a 250 Nm 6 manuálních převodovek nebo 7 DSG DQ 200-7F 4 × 2
1.5 TSI benzín 150 koní a 250 Nm 7 DSG DQ 381-7A 4 × 4
1.6 TDI motorová nafta 115 koní a 250 Nm 6 manuálních převodovek nebo 7 DSG DQ 200-7F 4 × 2
2.0 TDI motorová nafta 150 koní a 340 Nm 6 manuálních převodovek nebo 7 DSG DQ 381-7A 4 × 2 nebo 4 × 4
2.0 TDI motorová nafta 190 koní a 400 Nm 7 DSG DQ 381-7A 4 × 4

Christian Strube, člen představenstva Škody odpovědný za technický vývoj, připouští, že by bylo jednodušší převzít všechny parametry ze Seatu, který se již dostal do výroby. Ale Škoda se rozhodla pro rekalibraci odpružení, snažící se neztratit ovladatelnost, ale zvýšit komfort. Kupodivu to vyšlo. Karoq potěší výkonným, přesným řízením a připraveností okamžitě se ponořit do zatáčky. Sakra, počítadlo času na kolo zabudované v palubním počítači není náhodné.

Podvozek zároveň dokáže vypracovat nejen švy a malé otvory, ale dokonce i kořeny stromů a „hřebeny“, které jsou podél pobřeží Finského zálivu hojně ochuceny primery. Občas klepání odrazových nárazníků signalizovalo hranici spotřeby energie, i když zde je nutné upřesnit, že jsme jeli na 18palcových kolech. U Yetiho takový luxus k dispozici nebyl, ale Karoq lze osadit koly od 16 do 19 palců.

Dvoulitrový turbodiesel (150 k) spárovaný s novou „mokrou“ sedmistupňovou DSG DQ 381-7A, pohon všech kol na bázi lamelové spojky a víceprvková zadní náprava potěšila svým veselým charakterem a elasticitu. Sebevědomě táhne odspodu se sotva slyšitelným vrčením, vesele auto zrychluje a jen občas požádá o přepnutí převodovky na Sport – v „Drive“ robot reaguje na plyn líně. Ale uvnitř je ticho: hluk větru, hučení pneumatik a nárazy drceného kamene na obložení podběhů jsou dobře vyvážené a tvoří nenápadné celkové pozadí.

Neméně přesně řídí Karoq s pohonem předních kol s novým 1,5litrovým benzínovým TSI (také 150 koní) s funkcí vypínání poloviny válců, „suchým“ DSG DQ 200-7F a elastickým nosníkem jako zadním odpružením. . Zde je však jednoznačně těžší pro motor – projevuje se na něm nedostatek trakce (250 N∙m versus 340 N∙m u vznětového motoru). Začíná častěji křičet, strkat ručičku otáčkoměru do červené zóny, robot pracuje usilovněji a jediný pár hnacích kol vás nutí dávat pozor na dávkování paliva. Crossover je příliš horlivý a snaží se způsobit prokluzování pneumatik. Mimochodem, nejrychlejší Karoq (190koňový diesel) jede „stovky“ za 7,8 sekundy.

I když tohle už je hra nuancí – oba motory jsou vlastně slušné. Pokud se Karoq přece jen dostane do Ruska a bude stát rozumné peníze, tak Volkswagen Tiguan, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Nissan Qashqai a podobně to budou mít těžké.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button