ŠkodaŠkoda Felicia

Co navařit místo katalyzátoru pro Škoda Felicia 1.3 1997

Výměna vadného katalyzátoru nebude levná, proto by bylo dobré předem vědět, jaké jsou s ním problémy a jak to s nimi na trhu náhradních dílů je.

Donedávna jsme o katalyzátoru věděli pouze toto: je to věc, která není jasná, proč je potřeba, není jasné, jak to funguje, že náš benzín ho obecně „zabíjí“ – nic jiného než problémy. Řez – a žádný problém! Postupně jsme si ale začali zvykat, že katalyzátor je stále užitečná věc, alespoň myšlenky na „chirurgický zásah“ do výfukového systému navštěvuje stále méně lidí.

Na jaře, když dopravní policisté začnou „boj za čistý vzduch“, na nás padá další problém – musíme regulovat CO. Majitele aut vybavených katalyzátory to ani nenapadne a projíždějí CO checkpointy bez třesoucích se kolen a strachu o svou peněženku. Je pravda, že stejná peněženka může „hodně zhubnout“ z jiného důvodu. Pokuty za překročení úrovně CO se budou zdát jako arašídy ve srovnání s náklady na nákup a výměnu katalyzátoru, pokud selže. Není proto vůbec na škodu vědět, jak s ním zacházet, ale k tomu je potřeba nejprve pochopit, jak to funguje a jak to funguje.

Jak fungují?

Při spalování pracovní směsi vzniká řada zplodin hoření škodlivých lidskému zdraví, zejména oxid uhelnatý (CO), různé uhlovodíky (CH) a oxidy dusíku (NO). Přestože tyto látky tvoří pouze 1 % z celkových výfukových plynů (zbytek tvoří dusík, oxid uhličitý a vodní pára), jsou velmi škodlivé a vyžadují neutralizaci. Existuje několik způsobů, jak bojovat se škodlivými emisemi – jako je chudnutí směsi motoru nebo recirkulace výfukových plynů – ale žádný z nich není tak účinný jako katalyzátor.

Zajímavé:
Kdy plánuje Škoda vydat elektromobily.

Jak říkají odborníci, katalyzátor je jednoduché zařízení, ve kterém probíhá složitý chemický proces. „Uvnitř pouzdra z nerezové oceli je keramická nebo kovová „cihla“, která má voštinovou strukturu. Tento monolit má obrovský povrch a celý je pokryt tenkou vrstvou speciální slitiny – samotného katalyzátoru, obsahujícího platinu, rhodium a palladium. Právě tyto vzácné kovy jsou zodpovědné za úžasné vlastnosti katalyzátoru a také určují jeho vysokou cenu.“

Výfukové plyny „omývají“ povrch monolitu, a když teplota dosáhne „kritické“ hodnoty 270 °C, začíná katalytická reakce. Oxid uhelnatý se přemění na oxid (oxid uhličitý), uhlovodíky se přemění na vodu a znovu oxid uhličitý a oxidy dusíku se přemění na vodu a dusík. To vše méně zatěžuje životní prostředí.

Katalyzátory dokážou poměrně účinně snížit toxicitu výfukových plynů, přitom neovlivňují spotřebu paliva a výkon motoru. V přítomnosti katalyzátoru se protitlak výfuku mírně zvyšuje, což způsobuje ztrátu motoru 2-3 hp, ale to je prakticky celá „platba“ za čištění výfuku. Instalace katalyzátoru však není ideálním řešením. Teoreticky by měl sloužit neomezeně, jelikož výše zmíněné drahé kovy slouží pouze jako katalyzátor, který se, jak známo, při chemické reakci nespotřebovává. V praxi má životnost katalyzátoru svůj limit.

Porucha katalyzátoru může nastat z několika důvodů, i když se obvykle jedná o postupný proces, který nelze bez speciálního vybavení detekovat.

„Jádro“ většiny katalyzátorů je vyrobeno z keramiky, materiálu známého jako křehký. Auto může v rychlosti narazit do výmolu, do něčeho narazit nebo dokonce jen „poškrábat“ kryt katalyzátoru o kámen, což může způsobit prasknutí „cihly“ katalyzátoru. Poté je ztráta „jádra“ jeho pracovních vlastností otázkou času.

Měniče nové generace obsahující kovový monolit nejsou v tomto ohledu tak zranitelné. Samozřejmě je možné je zlomit, ale v žádném případě to není tak snadné.

Nepřátelé katalyzátoru

Kromě fyzického zničení existuje další častý důvod selhání katalyzátoru. Palivo. Je extrémně citlivý na složení paliva. Pokud je benzín olovnatý, pak se v něm obsažený tetraetylolovnatý ukládá na aktivním povrchu katalytické „cihly“ a rychle ji „zasolí“, čímž způsobí zastavení všech reakcí. Zdá se, že na čerpacích stanicích začali dávat různé velikosti hadic a výdejní stojany barví různými barvami a píšou o tom na každém rohu, ale přesto se spotřebitelé občas zmátli a natankovali špatný benzín. Stačí však „spálit“ polovinu nádrže takového benzínu a katalyzátor nenávratně zemře.

Ale nejen olovnatý benzín je nepřítelem katalyzátoru. Bezolovnatý katalyzátor může být také zničen, pokud je vadný systém řízení motoru, směs se úplně nespálí nebo je motor silně opotřebovaný.

Trojité katalyzátory („trojité“, protože katalyzátor je kombinací tří drahých kovů) se instalují pouze na vozy, jejichž motory jsou vybaveny systémem řízení emisí s uzavřenou smyčkou. Před katalyzátorem je instalován kyslíkový senzor, který sleduje složení výfukových plynů a tato data přenáší do centrálního procesoru. V závislosti na obsahu kyslíku ve výfukových plynech ECU reguluje složení hořlavé směsi a zapalování tak, aby byly zachovány jejich optimální hodnoty. To slouží jako hlavní ochrana katalyzátoru a také zajišťuje úsporu paliva a účinnost motoru. Katalyzátor netoleruje velké odchylky ve složení pracovní směsi. Špatně seřízený motor s vysokým obsahem uhlovodíků ve výfuku prostě zruinuje katalyzátor. Pokud je směs příliš chudá, může to způsobit náhlé přehřátí katalyzátoru, což způsobí, že monolit znovu utrpí, tentokrát však „fyzicky“. „Životnost“ katalyzátoru tedy závisí na stavu řídicího systému motoru.

Hodně záleží na provozuschopnosti samotného kyslíkového senzoru. S věkem se stává „líným“ nebo zcela selhává, což ovlivňuje složení směsi, a tedy i provozuschopnost katalyzátoru.

Výfuk z silně opotřebovaného motoru spalujícího olej může také poškodit katalyzátor. Dostane se do katalyzátoru spolu s výfukem, „zapeče se“ na povrchu monolitu, jako je lak, a zabrání katalyzátoru v práci.

Existují další škodlivé faktory. Například – svíčky. Nevhodné svíčky nedosáhnou úplného spalování, což může způsobit destruktivní tavnou reakci v katalyzátoru.“

Při používání přísad do benzínu nebo oleje buďte velmi opatrní. Většina lidí o tom nepřemýšlí, ale přísady mohou mít také škodlivý účinek na katalyzátor. Pokud u produktu není uvedeno „kompatibilní s katalyzátorem“, neriskujte.

Dalším nebezpečným případem je startování motoru tažením. V tomto případě může do katalyzátoru vstoupit pouze čistý benzín. To za prvé otráví katalyzátor, ale může také způsobit okamžitou reakci a dokonce explozi. Sledujte také, kam jedete – snažte se nevlézt do hlubokých louží. Provozní teplota katalyzátoru je asi 900° C. Jeho náhlé uvolnění do vody může být smrtelné.

Obecně bylo pozorováno, že životnost katalyzátoru je ovlivněna provozními podmínkami. Více trpí katalyzátory na automobilech provozovaných v městském prostředí, kdy se motor často startuje. Na druhou stranu, při delší jízdě vysokou rychlostí po dálnicích se katalyzátor také zhoršuje kvůli přehřívání.“

Nakonec by bylo rozumné pravidelně kontrolovat celý výfukový systém. Pokud dojde k rozbití držáků nebo odpadnutí pryžových závěsů, výfukové potrubí bude vibrovat a přenášet zbytečné napětí na katalyzátor.

Pomocí HBO na Škoda Felicia 1. generace

Na vozy Felicia (1. generace) od roku 1994 do roku 2001 je možné instalovat moderní plynové zařízení 4. generace na propan, jehož montáž bez papírování zabere v průměru 4 hodiny.

Škoda Felicia (1. generace) 1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999, 2000, 2001

Kolik vše stojí?

S přihlédnutím k typu systému vstřikování paliva do spalovacího prostoru motoru a dalším vlastnostem karoserie Felicie (1. generace) budou náklady na instalaci LPG 4 (propan) spolu s výbavou střední třídy určenou pro tento model Škody od 21000 25000 až XNUMX XNUMX rublů, s výjimkou dodatečných instalací, jako jsou: pokrytí válce kobercem, instalace jemného plynového filtru, instalace systému nuceného mazání ventilů, instalace vysoce výkonné převodovky, instalace externího plnicího zařízení pod klapku plynové nádrže a další užitečné možnosti.

Pro naši Škodu Felicia se kvůli stáří vozu stanou některé z výše uvedených možností povinnými, což zvýší náklady na 3000 5000 až 2000 XNUMX rublů. Budete také muset získat novou diagnostickou kartu údržby, abyste nahradili současnou, protože po instalaci LPG, hmotnost vozu a typ výměny paliva, opět stojí XNUMX XNUMX rublů.

Před instalací je nutné zaregistrovat plynové zařízení u dopravní policie. Instalační společnost obvykle poskytuje služby, které vám pomohou vypracovat a získat všechny potřebné dokumenty v krátké době, bez chyb a běhání, náklady na takovou pomoc jsou do 5000 800 rublů. Služba nezahrnuje platbu státních poplatků: 500 rublů. — osvědčení o shodě s HBO, 350 rublů. — získání osvědčení o registraci, XNUMX rublů. — pro zápis změněných údajů do technického průkazu vozidla.

Výsledkem je, že s ohledem na možnost instalace plynového zařízení střední třídy 1. generace (záruka 4-2 roky) na propan na Škodu Felicia (3. generace) bude skutečná výše všech nákladů od 33000 39000 do 1400 10 rublů. Plus ročně XNUMX XNUMX rublů nebo více při povinné údržbě instalovaného plynového zařízení, která se provádí jednou ročně nebo každých XNUMX XNUMX km.

Co se stane, když nezaregistrujete HBO u dopravní policie?

Pokuta podle zákoníku o správních deliktech za použití vozidla s nainstalovaným a neregistrovaným plynovým zařízením je 500 rublů. Dále má inspektor právo do deseti dnů vydat příkaz k demontáži neregistrovaného zařízení. V případě nedodržení příkazu bude vozidlo násilně odhlášeno.

Jediný případ, kdy není registrace LPG vyžadována, je při nákupu vozu, na kterém je LPG zařízení namontováno výrobcem.

Je možné instalovat metanový systém do Škody Felicia?

Ano, můžete, ale instalují to mnohem méně často než s propanem. Kromě citelného poklesu výkonu motoru (až o 25 %) vysokooktanovým metanem existuje řada významných nevýhod takového systému.

Index LPG propan HBO metan
Náklady na vybavení nízký vysoký
Cena paliva dražší levnější
Spotřeba v poměru k benzínu více méně
Hmotnost HBO jednodušší těžší
Obtížnost instalace snadnější obtížnější
Rezerva paliva více méně
Tlak plynu v lahvích 12-15 atmosféry 200-250 atmosféry
Škodlivé emise je ne
Oktanové číslo 105 120
Pokles výkonu ne je
Dostupnost čerpacích stanic na úrovni čerpacích stanic ne více než 2-3 na město
Bezpečnostní kontrola níže nad
Běžná technická servis častěji méně často
Zpětná vazba rychleji pomalejší

Po instalaci

Motory Škoda Felicia (1. generace) po přechodu na plyn obvykle trvale ztrácejí výkon od 5 % do 10 %. Vysokooktanový plyn v komoře spalovacího motoru hoří pomaleji než benzín, což zvyšuje tepelné namáhání výfukového traktu. V případě propanu jsou takové zátěže vyrovnávány nastavením úhlu zapalování, takže instalace propanu je pro řidiče zajímavější.

Při správném nastavení LPG pro daný spalovací motor zůstává jeho zdroj stejný. Jinými slovy, instalaci a konfiguraci musí provést kvalifikovaný odborník, jinak se zvýší riziko významného dopadu na stav CPG, ventilů a dalších prvků spalovacího motoru. Po instalaci by měl motor běžet hladší a tišší, stejně jako u aut na benzín AI-100. Množství plynů z výfukového potrubí se znatelně zmenšuje.

LPG nainstalovaný na Škodě Felicia vyžaduje povinnou roční (nebo každých 10 tis. km) údržbu podle jasných předpisů. Údaje o tom se zapisují do diagnostické karty během všeobecné údržby.

Při každém servisu je nutné: vyměnit plynové filtry, vypustit kondenzát z plynového reduktoru, seřídit činnost plynových vstřikovačů, zkontrolovat tlakovou láhev a hadice na únik plynu. Stojí za to pochopit, že všechny součásti plynového zařízení mají svou vlastní životnost, po které vyžadují výměnu.

Musím přejít na jiný motorový olej?

Ne, to není nutné, je to marketingový tah výrobců ropy, založený na tom, co se skutečně děje.

Životnost oleje ve Felicii (1. generace) se zvyšuje při chodu motoru na plyn, protože plyn je čistší než benzín a neobsahuje síru, která je katalyzátorem tvorby vysokoteplotních usazenin a sazí. Zároveň při hoření propanu nebo metanu vzniká více vody. U nezahřátého motoru, stejně jako u vadného systému ventilace klikové skříně, dochází ke kondenzaci, zaplavování oleje, čímž se snižuje jeho výkon.

V tématu: Výběr motorového oleje pro Škoda Felicia (1. generace) a další doporučení

V důsledku toho kompenzujeme zamokřený olej zvýšením jeho životnosti. Více než jedna přísada může zabránit zalévání oleje a zvýšit neutralizaci kyselin v něm. V této situaci může pomoci pouze pravidelná výměna oleje.

Výpočet návratnosti plynového zařízení pro Škoda Felicia (1. generace)

Do polí jsme pro výpočet použili možnost instalace zařízení 4. generace na propan a průměrné provozní hodnoty modelu Škoda Felicia v roce 2024 s přihlédnutím ke stáří a vlastnostem karoserie (1. generace). Údaje v těchto polích můžete změnit individuálním nastavením výpočtu.

Další generace Škody Felicia

Obecná doporučení

• Plynové lahve nejsou nikdy plně naplněny, myslete na to při výběru: v zimě obsahují 85 % plynu, v létě 75 % z celkového objemu lahve.

• Vyberte válce, které mají toroidní tvar, jsou instalovány ve výklenku rezervního kola a nezabírají užitečný prostor v zavazadlovém prostoru.

• Při výběru výrobce plynových zařízení dejte přednost polským a italským systémům, které kombinují dobrou kvalitu a dostupnou cenu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button