ŠkodaŠkoda Rapid

Co znamená slovo Škoda Rapid?

Rapid je slitina pro pracovní část vysokorychlostních nástrojů. Zvučné a neskromné ​​jméno, že? Z nějakého důvodu mě jako první z automobilového světa napadne pětidveřový Aston Martin. Co s tím má společného Škoda?

V letech 1935 až 1947 vyráběla česká značka tří a pětidveřové modely s názvem Rapid. Poté – téměř o 40 let později – tu byl stejnojmenný hranatý třídveřový sedan, který se vyráběl v letech 1983 až 1991. Po 20 letech se značka opět rozhodla přejít k tomuto jménu – loni Škoda uvedla na indický trh nový Rapid, ale ukázalo se, že jde o dvojče Volkswagenu Polo Sedan, pouze s „tváří“ z Fabie. Dostaneme ale původní model s novým designem Škody a karoserií liftback.

Nový Rapid, i když má originální design, je postaven na známé platformě PQ25 – je také základem designů páté generace rodiny Volkswagen Polo, SEAT Ibiza a Audi A1. Rapid je nástupcem první generace Octavie, která se mezitím přestala vyrábět. Mezistupeň mezi střední Octavií a čistě městskou Fabií byl prostě nutný. Mezera se ukázala být příliš velká a kromě toho konkurenti začali aktivně obsazovat výklenek prostorných, ale „rozpočtových“ modelů.

Charakteristickým rysem Rapidu je prostorný interiér a obrovský kufr o objemu 550 litrů. Víko posledně jmenovaného se podle tradice Škody otevírá společně se zadním oknem – to usnadňuje přístup do nákladového prostoru a také umožňuje snadné nakládání velkých věcí. Co jiného? Nádherná ergonomie sedadla řidiče a výborná ovladatelnost.

Pohodlí sezení na sedadle řidiče usnadňují široké rozsahy nastavení sloupku řízení ve dvou směrech a ergonomická sedadla. Co jiného je potřeba ke štěstí? Sportovní kbelíky? Ach jo! Pro Evropany jsou nabízeny jako volitelná možnost. V zatáčkách tato sedadla drží lépe než standardní a mnohem lépe vypadají.

Zajímavé:
Co je zahrnuto v záruce Škoda.

Vzadu je kočár. Základna je zde o 90 (!) mm delší než u „první“ Octavie, což má nejpozitivnější vliv na pohodlí cestujících na zadních sedadlech. I já si s výškou 190 cm sednu s rezervou „za sebe“. Jedinou nevýhodou je, že pokud pevně přitlačíte spodní část zad k opěradlu zadního sedadla a narovnáte se, nezbude už žádný prostor nad temenem hlavy (mimochodem v Polo Sedan existuje stejná situace) .

Držáky na poháry různých velikostí, kapsy, síťovina – ty jsou tady všude. Kompaktní centrální box slouží zároveň jako loketní opěrka, která je výškově nastavitelná. Toto řešení pochází přímo z Pola a není bez nevýhod – loketní opěrka omezuje přístup k ruční brzdě. Při koupi auta můžete „skříňovou loketní opěrku“ samozřejmě odmítnout, ale na druhou stranu vám v každém případě zpříjemní dlouhé cestování a ve městě ji snadno složíte a uzamknete.

Mezi originální prvky pro bezpečnost a pohodlí patří držáky na reflexní vesty pod předními sedadly (kdyby se něco stalo, z auta už můžete vystoupit v barevném „brnění“), oboustranná rohož do kufru, která má na jedné straně vlas a gumový povlak na druhé straně a samozřejmě totéž „zábavná“ jasně zelená škrabka na odstraňování ledu. Ten se nachází na vnitřní straně víka plynové nádrže a funguje také jako a co by sis myslel? Zvětšovací sklo! Svého času měla Škoda Superb deštník, ale tady má škrabku – užitečná, praktická, příjemná.

Pro evropský Rapid je k dispozici šest motorů: dvojice turbodieselů 1.6 TDI (90 a 105 k) a čtyři benzinové jednotky: atmosférický 1.2 MPI (75 k) a tři přeplňované motory 1.2 TSI (86 k), 1.2 TSI ( 105 k) a 1.4 TSI (122 k). Sedmistupňový předselektivní robot DSG s párem suchých spojek je k dispozici se základním vznětovým motorem a špičkovým zážehovým motorem. Šestistupňová „mechanika“ přichází s 105 TSI o výkonu 1.2 koní, všechny ostatní motory se spokojí s pětistupňovou manuální převodovkou.

Zajímavé:
Který motor si vybrat ford focus.

Z celé rozmanitosti jsem během první testovací jízdy stihl vyzkoušet čtyři verze. Motor 1.4 TSI s automatickou převodovkou DSG je samozřejmě dynamičtější než ostatní – 9,5 sekundy z nuly na 100 km/h a maximální rychlost 206 kilometrů poskytuje sebevědomou jízdu ve městě i na dálnici, a to i se třemi jezdci. deska. Jedinou stížností je, že přechod během kickdownu je poměrně dlouhý ze sudého na sudý nebo z lichého na lichý převod, ale s tím se nedá nic dělat – vlastnosti DSG se dvěma spojkami. Průměrná spotřeba během testu byla asi 7,2 litru na 100 kilometrů oproti jmenovité 5,8.

Ani naftový motor s výkonem 105 koní s manuální převodovkou není žádný šmrnc — zrychlení na „stovky“ je papírově 10,6 sekundy. Nezdá se to nijak zvlášť rychlé, ale ve skutečnosti slušný točivý moment („police“ 250 N∙m se vyrábí v rozsahu 1500-2500 ot./min.) přispívá k hladkému a nevyhnutelnému tahu až do limitu na 5 „tisících“ a dokonce i produkci hormonu potěšení. Odezva díky turbíně s nízkou setrvačností je fenomenální, jakmile na ni trochu přitlačíte, Rapid doslova hubne a už jste v králích. Ze semaforů doslova vystřelíte s píšťalkou. A „žonglování“ s rychlostmi je naprostá blaženost – mechanismus řazení je výjimečně jasný, i když u benzínových verzí je jednodušší zasunout páku do „kapes“. A hlavně – žádné vibrace ani zvuky, ani náznak. Chvění dieselu na volnoběh dokonce obchází sloupek řízení a pedály. Zavírače fungovaly důkladně, kdy se to stalo? Mimochodem, izolace vibrací a hluku je dobrá u všech verzí. Doufáme, že v ruských Rapidech to bude na stejné úrovni.

Přeplňovaná verze o výkonu 105 koní s 1.2 TSI a šestistupňovou manuální převodovkou bude bestsellerem. Dynamika je optimální (10,4 sekundy z nuly na 100 km/h), účinnost je dobrá a tato verze by měla být levná. Motor o výkonu 86 koní samozřejmě dává znatelně horší dynamiku zrychlení, ale tady byla odhalena zajímavá věc: vzhledem k tomu, že úprava je lehčí než ostatní a má snížené brzdové mechanismy (moment setrvačnosti malých brzdových kotoučů a méně neodpružené hmoty) , ovládá se výrazně lépe než jeho výkonnější a těžší kolegové ! Spíš plave než jede, volant je informativnější a reakce na zatáčky ostřejší. Je pravda, že brzdy se skromnými kotouči se mohou snadno přehřát, a to je u vinutí horských hadů kritické. Průměrná spotřeba paliva 86 TSI o výkonu 1.2 koní je jako u kotěte – asi 6 litrů na „sto“, ale apetit mnohem dynamičtějšího naftového motoru o výkonu 105 koní je ještě skromnější – asi 5,5 litru (podle cestovní pas 4,4).

Zajímavé:
Jak odstranit límec na Škodě Octavia A5.

A co pohodlí? Trochu drsné, ale ne kritické. A je jasné proč – přesnost ovládání je prioritou, ale role by mohla být menší. V extrémních režimech je Rapid v ostré zatáčce neutrální, drift je plynule nahrazen klouzáním obou náprav, a to je dobře – je to bezpečnější. Abyste Rapid uvrhli do smyku, musíte ho otevřeně vyprovokovat tím, že s ním pořádně zatřesete. Je to důvod, proč je ESP nenápadné? Pro styl jízdy a zkušené Evropany, kteří každou minutu zatáčí podél alpských hadů, vstupuje v platnost velmi pozdě – přesně to, co potřebují. Pro nezkušené řidiče ale není takový dynamický stabilizační systém tím nejlepším řešením. Bylo by potřeba být přísnější.

Světová premiéra Škody Rapid se uskuteční v září v Paříži, poté se vůz začne prodávat v Evropě. Zpočátku se bude liftback vyrábět v českém závodě v Mladé Boleslavi. O něco později než ostatní se objeví „zelené“ verze Green tec se startováním tlačítkem, „start-stop“, systémem, který vypíná generátor při startování motoru, a s pneumatikami s nízkým valivým odporem. Vozy pro ruský trh se ale budou vyrábět zde v Nižném a jejich vzhled by se měl očekávat nejdříve v polovině nebo na konci příštího roku. Konfigurace ani ruské ceny zatím nebyly oznámeny.

Ví se ale, že náš Rapid se bude vyrábět s paketem pro špatné silnice, který zahrnuje zvýšenou světlou výšku, delší pružiny a „měkké“ tlumiče. Tím se zvýší užitečná hmotnost z 535 na 580 kg a vůz bude vhodný na naše drsné silnice. Ale jak to ovlivní zvyky? Je možné, že charakter „lidové“ Škody bude na způsob Pola Sedan, ale vzhledem k měkčímu odpružení nijak nezáří vytříbenými reakcemi. Ale každopádně konkurenti (Hyundai Solaris, Kia Rio, Chevrolet Aveo, Renault Symbol, Volkswagen Polo Sedan) budou muset šlápnout vedle a jak moc, to ukáže cena.

Zajímavé:
Jak demontovat loketní opěrku Škoda Octavia A5.

Vitalij Kabyšev
Foto: Vitalij Kabyšev a Škoda

Škoda Rapid. Česká odpověď

Škoda Rapid. Česká odpověď

K tomu se sluší dodat, že Škoda Rapid nebyla jen novým modelem v nabídce specialistů z Mladé Boleslavi, ale byla také prvotinou nového konceptu značky.

Škoda Rapid. Česká odpověď

2013 Škoda Rapid
© Foto: Škoda

Abych byl upřímný, pojem „rodinný vůz“ se dnes stal něčím jako amorfní hmotou. Říkáme kombi a myslíme určitě rodinné auto. Zhruba to samé platí pro většinu crossoverů, natož minivanů. Pojem je stejně vágní, jako se dnes bohužel stala řada rodinných hodnot. Co můžeme říci o lidstvu jako celku, když mezi svými mnoha příbuznými vidím „zmatek a kolísání“ při výběru auta. Mimochodem, zatížený (ne, spíše hrdý) spíše velkými rodinami. Sami ideologové projektu přesto staví Škodu Rapid výhradně jako „rodinný vůz“. Co tam umisťují? Dělají nabídku, která se těžko odmítá. „Prostorný, elegantní a zároveň dostupný vůz pro celou rodinu, který zaujme chytrými řešeními, vyspělou technologií a vysokou účinností. Správné auto ve správný čas,“ hodnotí Rapid Winfried Faland, předseda představenstva Škody. Chci jen zakřičet: „Chci to!“ Víte, co je nejzajímavější? Podobnou náladu jsem zažil po celou dobu testu, který probíhal na silnicích Rakouska a Slovinska.

Škoda Rapid. Česká odpověď

Zdá se mi, že nemá smysl pitvat zevnějšek. „Tento díl je z Fabie, tento díl je z Octavie.“ Hlavní věc je, že se designérům Rapidu podařilo vytvořit skutečně soudržný obraz
© Foto: Škoda

Měli jsme také spor ohledně obtížnosti a svobody překladu. Řeč je o sloganu společnosti Škoda – Simply Clever. Sami Češi mají zřejmě na mysli výraz „jednoduše geniální“, ale my jsme zvyklí spíše na to, že „všechno geniální je jednoduché“. Osobně jsem usoudil, že Škoda Rapid je jakýmsi derivátem těchto dvou konceptů. Alespoň z pohledu rodinného muže. Zde je například exteriér. Designéři Rapidu říkají, že tento vůz je prvorozený v novém stylu značky. A tady, díky Bohu, nedošlo k žádným „revolučním transformacím“. Vznikla unikátní aranžmá, která dala dílu nový zvuk při zachování hlavní linie původní partitury. A v tomto případě se neprovádějí žádné úpravy skutečnosti, že Rapid je umístěn jako levné auto – vypadá velmi slušně. Co se funkčnosti týče, karoserie liftback dokonale odpovídá účelu vozu, poskytuje symbiózu prostorného zavazadlového prostoru, prostorného interiéru a pozitivního celkového vnímání modelu. Ale to ani není to hlavní. Jde o to, že Rapid nemá „jednoplatformové“ návrhy – auto bylo vytvořeno pomocí samostatných modulů, což výrazně rozšířilo možnosti designérů. A odtud rekordní počty ve třídě. Například rozvor Rapidu je o 90 mm delší než u Octavie Tour, což umožnilo posunout zadní sedadla dozadu a zlepšilo tak pohodlí cestujících. A to s celkovou délkou vozu 4480 mm oproti 4511 pro Tour. A co kufr? Jeho objem je 550 litrů, o 40 více než má přední Renault Logan. Tvůrci Rapidu potvrdili (a zvláště si to všimli), že vůz je absolutně připraven na dlouhou a pohodlnou cestu přítomností 19 položek ze seznamu, který plně odpovídá stylu Simply Clever. Patří mezi ně zařízení pro zajištění věcí v kufru (který je vybaven oboustrannou podložkou), držák pro smartphone v držáku nápojů na středové konzole a mnoho míst, kam můžete připevnit láhve různých velikostí, a sloty v plastu zadních sloupků pro jazýčky bezpečnostních pásů a plastový kryt pro zadní tažné oko a. Výčet pokračuje. Apoteózou všeho toho luxusu byla škrabka na led ukrytá v. klapce plynové nádrže. Poklop, který v našich mrazivých zimách, často střídaných s táním, může do rána pevně zamrznout. Ruské verzi Rapidu se však od jejích tvůrců dostane zvláštní pozornosti, ale o tom později. Pokud budeme pokračovat v tématu interiéru, hlavní výtky směřovaly k tvrdému plastu předního panelu. A to je přirozené – stalo se tak, že z hlediska kvality jsme již Rapid nehodnotili standardy výhradně levného vozu. V tomto ohledu bylo také překvapivé, že řidič může ovládat pouze elektricky ovládané okno svého vlastního okna – vytvořit průvan pro větrání interiéru nebude jednoduché. To vše je ale pravda, spíše reptání – na všechno dobré, co tvůrci Rapidu navrhli a už chtějí ideální, si rychle zvyknete.

Zajímavé:
Které auto je lepší nebo Škoda Yeti.

Škoda Rapid. Česká odpověď

A kufr je svou velikostí prostě úžasný.
© Foto: Škoda

„Rodina“ neznamená nuda. Ne po stránce vzhledu, jak bylo zmíněno výše, ale po stránce nadšení. Aby táta při jízdě nezískal na silnici cizí komplex a všichni členové domácnosti nepochybovali o správnosti tátovy volby. V řadě Rapid je spousta motorů. Evropané mají každopádně široký výběr: benzinové jednotky jsou hned čtyři – od základního tříválcového 3koňového „nasávaného“ motoru o objemu 75 litru s 1,2stupňovou manuální převodovkou až po 5litrový TFSI o výkonu 1,4 koní. str., která je vybavena 122stupňovou automatickou převodovkou DSG. A uvnitř řady jsou dva 7litrové přeplňované motory s výkonem 1,2 (s 86stupňovou převodovkou) a 5 k. S. (s 105stupňovou převodovkou). Řekli byste, že to nebude stačit? No, pokud jde o objem a výkon? Vůbec ne. Každopádně pokud měl táta komplex méněcennosti v tomto smyslu, tak v případě motorů Rapid se určitě rozvíjet nebude. A pak vám pomohou se uzdravit. Osobně jsem si pro test vybral vůz s turbomotorem o výkonu 6 koní a během cesty z Vídně do Bratislavy jsem se rozhodně necítil méněcenný. A to ani na dálnici, ani na úzkých serpentinách s rozdílem výšky. Motor je dynamický a hlavně tak pružný, že si nejsem jistý, jestli bych dal přednost dieselové verzi. V řadě motorů Rapid jsou také vznětové motory. Jedná se o 86litrový TDI s kapacitou 1,6 a 90 k. str., z nichž první může být vybaven buď 105stupňovou manuální převodovkou nebo 5stupňovou DSG, a druhý – pouze manuální 7stupňovou převodovkou. A dieselová varianta si i přes moji „první lásku“ k motoru 5 turbo zaslouží „pětku“ na pětibodové stupnici.

Škoda Rapid. Česká odpověď

Je tu spousta místa pro nohy i hlavu. Ale růst je slušný.
© Foto: Škoda

Zajímavé:
Který snímač hladiny oleje se rozsvítí, když je nedostatek na Škodě Aktavya.

Co se týče podvozku (zde je vše jednoduché: vpředu je vzpěra McPherson na příčných ramenech, vzadu torzní nosník plus přední a zadní stabilizátory), auto se ovládá výborně, ale zavěšení se zdálo příliš tuhé . Ne, na rakouských a slovinských silnicích to nebylo únavné, ale nedobrovolně se snažíme simulovat naše silniční podmínky. Ať je to virtuálně. Na konci testu jsem se nemohl nezeptat na Jiřího Dietricha, projektového manažera Škody Rapid, ohledně nastavení odpružení. „Dnes jste viděli pouze předprodukční vzorek vozu, který bude samozřejmě dále vyvíjen,“ vysvětlil Dietrich. „Chceme například vyměnit hydroelektrický posilovač řízení za elektrický, což si opět vyžádá přizpůsobení odpružení. Pokud jde o Rusko, balíček obsahuje balíček pro špatné silnice, který poskytuje vyšší světlou výšku a vhodné nastavení.“ A pak přišlo Dietrichovo odhalení, nečekané i pro mě: „Silnice v Moskvě jsou dobré, ale řekněme v Petrohradě opravdu zanechávají mnoho přání.“ Zahraniční experti to obvykle říkají o silnicích v ruském vnitrozemí. I když obecně souhlasím s Jiřím Dietrichem. Je škoda, že toto všechno neslyšel guvernér Petrohradu Georgij Sergejevič Poltavčenko. Bůh jim žehnej, mocným, je lepší poznamenat ještě jeden bod, který ukazuje, jak pečlivě byl projekt Škody Rapid zpracován. Během rozhovoru se Jiří Dietrich zeptal, zda jsem si všiml jedné z možností – malého spoileru na zadních dveřích některých vozů. Odpověděl jsem, že ten přídavek je pěkný, až efektní. „Ne, je především funkční,“ přerušil ho Jiří. „Není to jen dekorace, ale skutečný aerodynamický prvek, který optimalizuje směr proudění vzduchu a stabilizuje vůz.“ Takhle.

Škoda Rapid. Česká odpověď

Salon Škoda Rapid je přesně ten případ, kdy jednoduchost zdobí. Navíc bez obětování funkčnosti
© Foto: Škoda

Zajímavé:
Jak demontovat sedadlo Škoda Octavia A5.

Světová premiéra Škody Rapid proběhne na autosalonu v Paříži a evropský prodej novinky začne v listopadu tohoto roku. V Rusku se vůz objeví až koncem roku 2013, bude se montovat v Kaluze a stát. Tento bod programu je ale zatím tajný. V mnoha ohledech ale záleží na něm, zda se do doby, kdy se Rapid objeví na ruských silnicích, nezmenší moje „chci!“. A co je nejdůležitější, transformuje se v optimistické „Můžu!“

© Foto: Škoda

NÁŠ VERDIKT

Abych to shrnul, nezbývá než zakřičet: „Bravo!“ tvůrcům rapidu. I ve své „syrové“ podobě je auto dobré. a to, že bude adaptace pro Rusko, je také dobré. ale úspěch na našem trhu bude záviset na tom, jak moc vám tato adaptace umožní získat potěšení podobné tomu, které jsem zažil během testu.

VÝHODY A NEVÝHODY

Auto je opravdu dobré. inženýři jej navíc neustále zdokonalují.

Z „negativních vlastností“ mohu zmínit pouze jednu: nejistotu. Přesné datum zahájení prodeje, cena a konfigurace jsou již podpoložkami.

Řízení
„10“ není pokrok směrem k následným vylepšením, ale hodnocení udělované za vynikající vyváženost vlastností. Inženýři Škody ale říkají, že to bude ještě lepší.

Salon
Jednoduché, pohodlné, s dobrou ergonomií.

pohodlí
Odpružení je trochu drsné. Ale to už je názor s okem na Rusko.

zabezpečení
K dispozici je nezbytná sada aktivních a pasivních bezpečnostních systémů.

Cena
Neurčeno.

ТЕХНИЧЕСКИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ

MILUJEME – NEMILUJEME

Čip
Škrabka na led ukrytá v dvířkách plnicího hrdla plynu.

Pokuta
Úroveň bezpečnosti Rapidu je vynikající.

Pohodlné

Po sklopení zadních sedadel se objem zavazadlového prostoru zvětší na 1490 XNUMX litrů

Rozměry 4483x1706x1461 mm
Báze 2602 mm
Pohotovostní hmotnost 1161 kg
Plná hmotnost 1621kg
Výprodej nejsou k dispozici žádná data
Boot objem 550/1490 l
Objem palivové nádrže 55 l
Motor benzín, TSI,
4-válec, 1197 cm3, 86/4800 k/min-1,
Přenos 5-rychlostní, pohon předních kol
Dynamika 183 km/h; 11,8 s na 100 km/h
Spotřeba paliva 5,1 litru na 100 km
soutěžící Kia Rio, Hyundai Solaris,
Volkswagen Polo Sedan
Zajímavé:
Kde se v ČR montuje Škoda.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button