Obsah
Do jaké třídy patří Škoda Rapid?
Všechny články Novinky Autocode Life hacks pro kupující Testovací jízdy Auto novinky Video Automarkety Různé Koupit za xxx rublů Recenze ojetých aut Life hacky pro prodejce Tiskové zprávy Hodnocení Recenze majitelů Konfrontace modelů
11. března 2019, 07:15 0 59843
Žhavá nabídka trhu, jedním z nejoblíbenějších vozů u nás je Škoda Rapid 1. generace. Model se objevil v roce 2012 a byl přepracován v roce 2017. Reklamní kampaň modelu byla zaměřena především na mladé publikum, které si vybralo Rapid jako svůj první vůz. Pojďme zjistit, proč je model tak populární, zda je nutné jej dnes koupit a jaké problémy bude čelit kupující Škody Rapid.
Motor
Motor 1,6 je považován za nejziskovější a zároveň nejrozšířenější na aftermarketu. K dispozici jsou dvě převodovky: 5stupňová manuální a 6stupňová automatická. Manuální převodovka je obvykle nejspolehlivější. Ale stojí za to věnovat pozornost olejovým těsněním, kterými olej uniká, a synchronizátorům, které se rychle opotřebovávají. „Automatické“ také není bez hříchu. Pokud není box v pořádku, bude fungovat při extrémních teplotách. Při nákupu si ho pečlivě prohlédněte: nový stojí půl milionu.
Po 30 tisících km předstylingová Škoda Rapid drnčela písty o stěny válců. To lze ošetřit výměnou pístů. Cena jednoho je asi 15 tisíc rublů. Nové vydrží cca 90tis km.
Rozvodový řetěz se táhne na 100 tisíc km; jeho výměna bude stát asi 5–7 tisíc rublů.
V roce 2017 prošel Rapid restylingem a u nových modelů se tyto problémy již nevyskytují. Deklarovaný zdroj motoru je 400 tisíc km. Po restylování byl také opuštěn rozvodový řetěz. Řemen ho nahradil. Běží asi 120 tisíc km a jeho výměna stojí asi 3 tisíce rublů.
Motor o objemu 1,6 litru má neslušné chutě a „žere“ olej jako blázen. Při výběru na to prosím dbejte.
Plusy Škody Rapid
Překvapivě přesné ovládání a ovladatelnost. Dobrá dynamika. Auto je schopné svižně předjíždět provoz na dálnicích. Auto perfektně drží silnici jak na rovince, tak v zatáčkách.
Češi vybavili Rapid německou ergonomií. Všechna tlačítka, úpravy, deflektory jsou po ruce.
Díky karoserii liftback se do kufru vejde mnohem více věcí než do zavazadlových prostorů konkurentů: 3 velké kufry, 3 batohy, několik krabic na pizzu a ještě zbude místo pro stan a gril.
Karoserie je pozinkovaná, takže stopy koroze na použitých kopiích svědčí o nekvalitní opravě.
Odpružení potěší svou spotřebou zdrojů a schopností nerušit majitele po dobu až 100 tisíc km.
Nevýhody Škody Rapid
Základní výbavu vozů VAG nelze koupit. Zvláště pokud mluvíme o „základech“ v levných automobilech. Výrobci ho dělají tak hubený, že se mu chcete zavděčit přítomností volantu a čtyř kol. Základ Rapid nemá elektrická okna, klimatizaci, multimédia, ani dálkové ovládání centrálního zamykání. Je tu ale ABS a dokonce jeden airbag. To je snad veškerá výbava startovacího balíčku. Verze „plné náplně“ jsou bohatší, ale také stojí užší, jako Octavia.
Velmi nepohodlné židle. Na dlouhé cestě vás bolí a bolí záda, jako byste jeli na stoličce. Cestující shora stále tlačí dolů příliš nízký strop – „ahoj“ z módní šikmé karoserie liftback.
Zvuková izolace v Rapidu je úplně stejná jako ve Vesta, Solaris nebo jiných levných vozech. Je nepřítomná. V autě je slyšet všechno: motor, chod převodovky, zvuk zpod podběhů, zvuk oblázků narážejících na dno a prahy a dokonce i zvuk bzučení hlavy řidiče.
Spotřeba je neekonomická – 12 litrů na 100 km. To je na moderní malé auto neomluvitelně vysoké.
Hlavní nevýhodou levných vozů na ojetém trhu je, že byly používány pro taxi. To obnáší statisíce kilometrů i na mladých autech. Nejčastěji taxíky používaly bílé vozy se základní výbavou – s manuální převodovkou a bez dalších možností. Pozor na takové případy a dávejte si pozor na ostatní.
Kolik stojí Škoda Rapid?
Hlavní výhodou Škody Rapid je její cena. V průměru se ojetý vůz Rapid nyní prodává na trhu za 600 tisíc rublů.
Pro testování jsme vybrali restylovanou kopii z roku 2017 s deklarovaným nájezdem 12 tisíc km:
Kontrola ukázala, že auto bylo používáno jako taxi. A jeho najeto není 12 tisíc km, ale téměř před rokem 89 tisíc km. Toto auto má více než 30 nezaplacených pokut. A od října 2018 má také 6 omezení registrace. Poslední je z konce ledna 2019. To znamená, že tento vůz nelze přihlásit na jiného majitele.
Mám si koupit Škodu Rapid?
Trh s levnými auty je tak přesycený, že zástupci již nezapadají do segmentu. Vesty si kupují fanatici a patrioti. Manažeři a studenti spěchají mezi Solarisem a Riem. Ti nejstatečnější lidé volí čínská auta. Adekvátní lidé, kteří si stojí za svou bezpečností, volí „Rapid“ a „Polo“. Bohužel taxislužby kupují Rapid v dávkách spolu s nimi.
Juniorský model v řadě Škoda zaujme cenou, spolehlivostí, výbornou ovladatelností a komfortem, kterým běžně disponují vozy vyšší třídy.
Nové Rapidy jsou mimo chválu. „Rapids“ na sekundárním trhu je loterie. Pokud se nebojíte strávit spoustu času hledáním poctivé varianty, buďte v klidu, s autem budete spokojeni.
Autor: Jekatěrina Lipátová
Co si myslíte o Škodě Rapid? Zanechte svůj názor v komentářích po článku.
Škoda Rapid nebo golfová třída: jak vybrat správné levné auto
Dálnice 91 v Řecku je nejmalebnější silnicí na celém Balkánském poloostrově. Zvláště dobrý je úsek vedoucí z Atén na jih: skály, moře a nekonečné zatáčky. Zde se odhaluje charakter aktualizované Škody Rapid – 1,4litrové TSI točí zuřivě na rovinkách, robot DSG svižně žongluje s rychlostmi a zadní kola v dlouhých obloucích téměř neznatelně, ale přesto pískají.
Silnice v Řecku nebyly opraveny od olympijských her v roce 2004, takže se zde setkáváme s hlubokými výmoly neméně často než v okolí Volgogradu. Rapid je na tento stav zvyklý: pozastavení pilně vyřeší všechny vady webu, ale někdy to dělá příliš hrubě.
Kolega Evgeny Bagdasarov už aktualizovaný Rapid zkoumal téměř pod lupou a David Akopyan ho dokonce stihl porovnat s novou generací Kia Rio. Všichni se shodli, že Škoda Rapid je v Rusku ideálním zástupcem třídy B, i když v některých stupních výbavy je příliš drahá.
Je velmi prostorný, má nejdelší seznam možností, který zahrnuje dokonce xenonovou optiku a systém bezklíčového vstupu. To vše mělo nakonec silný dopad na ceny: pokud je základní Rapid (který jezdí hlavně taxikáři) oceňován prodejci na 600-700 tisíc rublů, pak nejvybavenější verze se všemi balíčky možností stojí více než 1,2 milionu rublů . Na příkladu aktualizovaného Rapidu jsme se rozhodli vytvořit návod, jak vybrat ten správný levný vůz v roce 2017.
1. Lepší je platit za motor, ne za opce
Škoda nabízí Rapid se třemi motory, z nichž si můžete vybrat: atmosférický 1,6 litru (90 a 110 k) a přeplňovaný motor 1,4 TSI (125 k). Pokud první dva pracují s 5-pětistupňovou mechanikou a 6stupňovým „automatem“, pak je přeplňovaný motor nejvyšší třídy vybaven pouze 7stupňovým „robotem“ DSG.
Nejčastěji se Rapid kupuje s motorem o objemu 1,6 litru, který je považován za spolehlivější a nenáročný. Liftback s turbodmychadlem a atmosférickým motorem jsou však dvě zcela odlišná auta. Je lepší obětovat některé možnosti, ale zvolit 1,4 TSI místo 1,6 – tento Rapid je znatelně dynamičtější a vzrušující. Při prudkých rozjezdech z klidu umožňuje i mírné prokluzování a předjíždění na dálnici je pro tento „Rapid“ jednodušší. Při každodenním používání je navíc výrazně hospodárnější než verze 1,6 – s přihlédnutím k dopravním zácpám byla průměrná spotřeba při testu v Řecku 7-8 litrů na 100 kilometrů.
Důležité je ale něco jiného: Škoda Rapid s přeplňovaným motorem je nejrychlejší auto ve své třídě (stejně jako platformově kompatibilní VW Polo). První „stovky“ dosáhne za 9 sekund a je dokonce schopen dosáhnout maximální rychlosti 208 km za hodinu.
2. Koupit možnosti v balíčcích
V segmentu rozpočtu si při nákupu automobilu musíte vybrat z toho, co mají prodejci k dispozici. Musíte však pečlivě vybrat kompletní sadu, abyste nepřeplatili. Například Škoda, stejně jako všechny značky Volkswagen, nabízí možnosti samostatně i v balíčcích. Druhá možnost je navíc výnosnější.
Například bi-xenonové světlomety v konfigurátoru Škoda stojí dalších 33 tisíc rublů. Balíček číslo 8, který obsahuje bi-xenonovou optiku, dešťové a světelné senzory, zadní parkovací senzory a stěrač zadního skla, přitom stojí 44,5 tisíc rublů. Pokud pro vás bi-xenonová optika není nezbytným předpokladem, doporučujeme vám, abyste se blíže podívali na balíček číslo 7 (21 500 rublů). Jeho součástí jsou přední a zadní parkovací senzory a zadní stěrač.
3. Pečlivě si vyberte svůj multimediální systém
Škoda Rapid je nabízena se třemi typy audiosystémů: Blues, Swing a Amudsen. V prvním případě mluvíme o jednodinovém rádiu s malým monochromatickým displejem (11 600 rublů). Swing je double-din rádio s 6,5palcovým dotykovým displejem. Platí pro všechny vozy Rapid, počínaje konfigurací Ambition střední třídy. Swing lze ale objednat i k základnímu liftbacku – v tomto případě si budete muset připlatit 13 000 rublů.
Mezi nejdražší úrovně výbavy patří audiosystém Amudsen se šesti reproduktory, podpora všech digitálních formátů, navigace a hlasové ovládání. Mimochodem, vestavěné mapy se vyznačují vynikajícími detaily a detailním zakreslením trasy. Komplex nezpomaluje, rychle reaguje na lisy, ale je stále trochu drahý – 34,4 tisíc rublů. Pokud chcete, aby systém duplikoval obraz smartphonu připojeného k systému (možnost se nazývá Smart Link), budete muset zaplatit dalších 8 000 rublů.
Na jedné straně se to celkově ukázalo jako příliš nákladné, dokonce i na standardy starších segmentů C a D. Na druhou stranu velký displej a pokročilá funkčnost výrazně mění interiér liftbacku, kde je stále spousta tvrdého plastu, a přední panel se neliší v designových potěšeních.
4. Rozhodněte se o balíčku před odjezdem do prodejny automobilů
Škoda Rapid se prodává s tolika zaškrtávacími políčky v konfigurátoru, že se zdá, že se dá sestavit naprosto unikátní auto. V základní konfiguraci (604 000 rublů) nebude mít liftback ani klimatizaci, zatímco nejvybavenější verze má možnosti z vyšších tříd, bezklíčový vstup, vyhřívaná zadní sedadla a navigaci.
V konfigurátoru jsme shromáždili nejdražší Rapid – a ukázalo se, že je to 1 256 100 rublů. To je dražší než všichni konkurenti ve třídě B. Za takové peníze si můžete pořídit například Ford Focus v maximální konfiguraci Titanium s motorem o výkonu 150 koní, Kia cee’d ve vrcholné verzi Premium (135 koní) nebo třeba nej vybavený Hyundai Creta s automatickou převodovkou a pohonem všech kol. Před cestou k oficiálnímu prodejci je proto lepší se předem rozhodnout, který Rapid potřebujete.
Nejlepší nabídkou je liftback s motorem 1,4 TSI a robotickou převodovkou v balíčku Abbition (od 904 000 rublů). Můžete si také objednat možnosti za 38 300 rublů: klimatizace, zadní parkovací senzory, tříramenný volant, přední loketní opěrka a ochrana klikové skříně. V důsledku toho bude auto stát 942 300 rublů. – na úrovni špičkové Kia Rio (989 900 rublů), Ford Fiesta (939 900 rublů) a Hyundai Solaris (909 900 rublů).
Škoda Rapid | |||
1,6 INC (90 k) |
1,6 INC (110 k) |
1,6 automatická převodovka (110 k) |
1,4 TSI (125 k) |
Typ | |||
Liftback | Liftback | Liftback | Liftback |
Rozměry (délka / šířka / výška), mm | |||
4483/1706/1474 | 4483/1706/1474 | 4483/1706/1474 | 4483/1706/1474 |
Rozvor, mm | |||
2602 | 2602 | 2602 | 2602 |
Světlá výška mm | |||
170 | 170 | 170 | 170 |
Prostor pro náklad, l | |||
530 – 1470 | 530 – 1470 | 530 – 1470 | 530 – 1470 |
Vybavená hmotnost, kg | |||
1150 | 1165 | 1205 | 1217 |
Hrubá hmotnost vozidla, kg | |||
1655 | 1670 | 1710 | 1722 |
typ motoru | |||
4-válec, atmosférický |
4-válec, atmosférický |
4-válec, atmosférický |
4-válec, přeplňovaný |
Pracovní objem, metry krychlové cm | |||
1598 | 1598 | 1598 | 1390 |
Max. výkon, h.p. (při otáčkách za minutu) | |||
90 / 4250 | 110 / 5800 | 110 / 5800 | 125 / 5000 |
Max. chladný. moment, Nm (při ot / min) | |||
155 / 3800 | 155 / 3800 | 155 / 3800 | 200 / 1400-4000 |
Typ pohonu, převodovka | |||
Přední, 5MKP |
Přední, 5MKP |
Přední, 6ACP |
Přední, 7RCP |
Max. rychlost, km / h | |||
185 | 195 | 191 | 208 |
Zrychlení z 0 na 100 km / h, s | |||
11,4 | 10,3 | 11,6 | 9 |
Spotřeba paliva, l / 100 km | |||
5,8 | 5,8 | 6,1 | 5,3 |
Cena od, rub. | |||
604 000 | 718 000 | 763 000 | 904 000 |