Škoda

Do kolika zemí se Škoda vyváží?

Škoda se oficiálně vrací do Ruska s pomocí Kazachstánu

V roce 2024 zahájí česká Škoda výrobu svých vozů v Kazachstánu, kde bude montovat liftbacky Octavia a také crossovery Karoq, Kodiaq a Kamiq. Výroba je plánována v závodě v Kostanay, partnerem bude místní společnost Allur. Opravdu se Evropané rozhodli s pomocí Kazachů vrátit do Ruska?

Image Škoda se oficiálně vrací do Ruska s pomocí Kazachstánu

Je zvláštní, že Škoda před dvěma lety odešla z tamního trhu a neviděla na něm perspektivu podnikání. A nyní, poté, co kolektivní Západ uvalil protiruské sankce, se značka najednou chtěla vrátit. Zjevně to vůbec nebylo pro rozvoj obchodu v Kazachstánu v nedostatkových malých sériích – odborníci toto rozhodnutí spojují se snahou obejít zákaz, který u nás uvalila Evropa na prodej aut. Jak se říká, válka je válka. a peníze jsou podle plánu.

Posuďte sami: v Kazachstánu prodávala Škoda ročně asi 1000 vozů, zatímco v Rusku se objem prodeje před pár lety blížil 90 500 kusům. To je – na vteřinu – nejlepší ukazatel pro značku po německém trhu. I v jejich domovině se škodovky prodávaly hůř než naše. Proto byl ruský trh právem považován za prioritu a klíč pro značku.

Investice do projektu budou činit více než 55 000 000 USD a objem produkce bude minimálně 40 000 kopií ročně. Není toho na Kazachstán, který neprojevil lásku k modelům české značky, příliš?

Čím pojedeme: Rusko se loučí s paralelním dovozem aut

Náhrada dovozu v zrcátku středně těžkého nákladního vozidla „Valdai 8“

Zajímavé:
Jak vyměnit síťku palivového čerpadla na Škoda Octavia.

Fotografie

Přečtěte si také

Odpověď je zřejmá: automobily se budou aktivně vyvážet především do zemí EAEU. Jak víte, na dodávky aut do Ruska přes naše sousedy neexistuje žádné tabu. Výrobky vyrobené místními podniky jsou skutečně považovány za zboží celní unie a podle obchodních předpisů EAEU lze místní výrobky Škoda snadno prodávat na ruském trhu. Navíc podle dokumentů s největší pravděpodobností výrobcem nebude Škoda, ale Allur. To znamená, že Evropané nemají žádné překážky v prodeji českých aut u nás.

Sankční balíček EU navíc nezakazuje dodávat automobilkám auta za méně než 50 000 eur. Jinými slovy, modely masového segmentu snadno obcházejí veto. Ne nadarmo zahajuje „Škoda“ montáž „státních zaměstnanců“ a vozů střední ceny v Kazachstánu.

Jiná věc je, že ochranná známka Škoda je tak či onak sankcionována, ale i zde existuje zcela dostupné východisko – prodat produkty určitému distributorovi, který na zcela legálním základě bude moci prodávat produkty Allur auto v ČR. Ruská federace. Kromě toho již v Rusku neexistuje oficiální zastoupení společnosti Škoda a k dovozu takových produktů není vyžadováno povolení od držitele autorských práv.

Zdá se, že Volkswagen Group Rus, která se k nám vrátila pod vlajkou AGR, z nějakého důvodu vyřadila modely české značky ze své produktové skříně, aby nepřekážela v „pohybu“ po mazaně vyšlapané cestě.

Proč se automobilový život země v roce 2024 nezmění k lepšímu

Odborníci z portálu AvtoVzglyad o automobilovém trhu a automobilovém průmyslu

Fotografie avtovzglyad.ru

Přečtěte si také

Přihlaste se k odběru kanálu „Avtovzglyad“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button