ŠkodaŠkoda Yeti

Jak dlouho běží automatická převodovka na Škodě Yeti 1.8

Prvnímu crossoveru od Škody nelze upřít originalitu, přestože sdílí platformu s VW Tiguan. Pojďme se podívat, jak originální je z hlediska „dětských nemocí“. Hlavní předností Škody Yeti oproti jiným crossoverům jsou široké možnosti proměny interiéru.

Sedadla druhé řady se posouvají a vyjímají jednotlivě, takže poprvé po zakoupení si můžete tohoto designéra užít jako dítě. Ale aby vaši radost nezastínily poruchy, musíte se vyzbrojit znalostmi.

POUZE POHON VŠECH KOL
Nejproblematičtější je také nejskromnější varianta motoru, benzínový 1.2 TSI, který byl instalován na verze s pohonem předních kol. V zásadě nemá cenu ho kontaktovat.

Stisknutím tlačítka Off-road se změní nastavení kontroly trakce a odezva plynu. Nárazník Yetiho je ale přece jen trochu nízko

Na verzi vozu s pohonem všech kol je instalován výkonnější benzínový 1.8 TSI se systémem přímého vstřikování. Jedná se o litinový blokový motor testovaný v Octavii II a Superbu II. Je spolehlivý, udržovatelný a nenáročný. Určitý počet stížností na tuto jednotku je spojen se zvýšenou spotřebou oleje ve skupině válec-píst. K vyřešení problému koncern změnil konstrukci pístu.

Konstrukčním prvkem 1.8 TSI je přítomnost zrychleného systému zahřívání katalyzátoru. Během 0.5–1 minuty po nastartování je při výfukovém zdvihu vstřikováno další palivo, které zajišťuje rychlé zahřátí katalyzátoru a efektivnější dohořívání paliva již ve fázi zahřívání. Zvuk motoru je v tuto chvíli drsný a dokonce „přerušovaný“, ale to je normální.

Zajímavé:
Který olejový filtr nainstalovat na Škoda Yeti 1.4 benzín.

Malý, ale pohodlný.
Prostor kufru je prakticky bez výčnělků, které překážejí při odkládání.

Skromný, ale hodný. Vysoce kvalitní vnitřní obložení je charakteristickým znakem vozů VW. No, vložky se vzhledem dřeva jsou jen pro vyšší stupně výbavy

Mínus jedna. Prostřední sedadlo lze vyjmout a zbývající dvě lze posunout širší nebo blíže k sobě. Rodiny s podobnými dětmi to ocení


VĚŘTE STARÉMU

Co se týče dvoulitrových turbodieselových motorů se systémem přímého vstřikování common rail v konfiguraci s pohonem všech kol, výkonnostní statistiky jsou nízké. Dva z nich o výkonu 2 koní. S. a 110 l. str., nový a poprvé nainstalovaný na Škodě Yeti.

Nejvýkonnější, nejspolehlivější a nenáročný z řady vznětových motorů, 2.0litrový 170koňový agregát, úspěšně pracoval na vozech Octavia II a Superb II. Je třeba poznamenat, že při provozu v městských dopravních zácpách se pravidelně objevuje chybový signál. Automatický systém regenerace filtru pevných částic pracuje v podmínkách Moskvy podle statistik každých 500 km. Proces se projevuje krátkodobým výskytem oblaku bílého kouře z výfukového potrubí. Pokud se ale podmínky nepodaří splnit, automatická regenerace neproběhne a palubní počítač signalizuje chybu, která vyžaduje, aby majitel navštívil servis pro nucenou regeneraci.

LEPŠÍ ŠEST
Yeti je vybaven dvěma možnostmi automatické převodovky – DSG7 a hydromechanickou automatickou převodovkou6 a také manuální převodovkou6.

Verze s pohonem všech kol jsou vybaveny manuální převodovkou6 a – pouze pro Rusko – automatickou převodovkou6. Manuální převodovka se suchou jednolamelovou spojkou je spolehlivá a vydrží minimálně 80 000–100 000 km. Výměna spojky bude stát asi 29 000 rublů. Hlavním důvodem návštěvy čerpací stanice je výskyt zvonivých zvuků během činnosti spojky, vydávaných tlumicími pružinami kotouče, při pohybu pod zatížením nebo napětím. Například při přejezdu vysokého obrubníku. Na kvalitě chodu jednotky to nemělo vliv, ale v případě reklamací byl disk v rámci záruky vyměněn.

Fyziku neoklameš. Aerodynamika „paty“ vede k tomu, že se zadní i boční okna poměrně rychle zašpiní

Moderní sedmistupňová automatická převodovka DSG se dvěma jednokotoučovými spojkami, která pracuje bez přerušení točivého momentu. Tato jednotka je citlivá na styl jízdy. Nejčastějším důvodem návštěvy autoservisu jsou stížnosti na cukání při startování a rázy při přepínání. Nepohodlné přepínání lze napravit buď výměnou ECU převodovky za cenu asi 73 000 rublů. (včetně práce) nebo výměna samotné spojky, která stojí asi 44 000 rublů. (včetně práce).
Pohon všech kol je samozřejmě realizován pomocí spojky Haldex čtvrté generace. Do koncového pohonu zadní nápravy je integrována kotoučová spojka s elektrohydraulickým pohonem. Pohon všech kol je připojen elektronicky a funguje zcela adekvátně. Výstup točivého momentu se nastavuje automaticky, čímž se minimalizuje prokluz jedné nápravy vůči druhé.

Nezávislé zavěšení Yeti je spolehlivé. Jediným slabším místem je častá hra silentbloků předních páček doprovázená znatelným skřípáním již v raných počtech kilometrů. Náklady na sestavenou páku jsou asi 7000 XNUMX rublů.


GÉNIUS KOMPAKTU

Jak již bylo zmíněno, Yeti je z hlediska designu interiéru něco jako mistrovské dílo. Vytknout mu můžete malý kufr – je krátký, podlaha je vysoká kvůli pod ním umístěnému rezervnímu kolu, ale podélné nastavení zadních sedadel umožňuje hrát si s objemem ve velmi širokém rozsahu. Auto je navíc stále velmi kompaktní.
Jak je vidět, v případě Škody Yeti jde především o správný výběr paketu. Obecně se ale i přes svůj vtipný vzhled jedná o moderní crossover se spoustou pěkných možností, nejrůznějšími elektronickými asistenty a slušnými jízdními výkony.

Názor majitele: Sergey, Škoda Yeti 1.8 TSI 4×4 DSG
S manželkou neustále cestujeme autem. Téměř pořád ve městě. Auto používám k práci, přepravuji drobné náklady – mám vlastní živnost. Se sklopenými sedadly je vše v pořádku. Pro periodické výlety do přírody jsem zvolil pohon všech čtyř kol. Na necelých 50 000 mil jsem přijel pouze na plánovanou údržbu a pokud jsem něco měnil v záruce, tak ve stejnou dobu. Servis je pozorný, díly přicházejí rychle. Zatím jsem na auto nikdy nečekal déle než dva dny. Normálně se zahřeje, je svižný a je to jediný způsob, jak vylézt na obrubníky a sněhové valy. Na Nový rok jsme jeli z Kalugy do Čeljabinsku za příbuznými. Auto mi dalo jen pozitivní emoce – nezklamalo mě, nastartovalo a jelo velmi vesele. Pokud jde o palivo, neexperimentuji – pouze 95. nebo dokonce 98., pokud je daleko od mých rodných míst. Spotřeba paliva v zimě je v průměru 10–11 litrů, takže náklady jsou nízké. Se strojem jsem spokojený. Moje žena občas řídí a taky se jí líbí všechno, hlavně elektronické parkování a kvalita světla.

Automatická převodovka Škoda Yeti

Škoda Yeti byla vybavena klasickou automatickou převodovkou (Aisin 09G) a 6 a 7stupňovými roboty DQ250 02E, DQ200 0AM 0CW se dvěma spojkami. Jedna spojka je zodpovědná za řazení lichých převodových stupňů, druhá – sudých převodových stupňů. Když je vůz v pohybu, sepne se jedna spojka a na druhém hřídeli jsou již připravena k provozu ozubená kola dalšího rychlostního stupně. Když nastanou podmínky pro řazení, ECU vyšle signál – první spojka se rozepne a druhá sepne. Přitom nedochází k přerušení přenosu točivého momentu a auto se pohybuje extrémně hladce, přepínání je téměř neznatelné. V opačném případě je nutná diagnostika a případně oprava automatické převodovky Škoda Yeti v Moskvě.

09G (TF-61SN)

DSG7 DQ200

DSG6 DQ250

První 6stupňová automatická převodovka na světě 09G (Aisin TF-60/61SN) – od roku 2003 se používá pro téměř všechny modely VAG s pohonem předních kol s motory od 1.4 do 2.0 litru. Vyvinuto japonskou firmou Aisin na pokyn VAG, která na sebe vzala návrh a nastavení elektriky, ECU a agregace s motory svých vozů. 09G je dimenzován na točivý moment do 280 N/m. První skutečný konkurent manuálních převodovek a DSG, nastavení a rychlost řazení vám umožní jet agresivně a blízko omezujícím momentům.

Jedním z běžných problémů 09G je měnič točivého momentu. Pracuje s širokým „skluzem“. Uzavírací tlak není dodáván konvenčním elektromagnetickým ventilem, ale PWM solenoidem. Tento režim zvyšuje účinnost, ale zároveň několikanásobně zrychluje opotřebení třecího obložení měniče točivého momentu.

V létě, aby se zabránilo rychlému opotřebení obložení, senzory na některých strojích informují ECU TCM, když bylo dosaženo kritické teploty 130° a „režim prokluzu“ může být zrušen.

Pokud budete udržovat čistotu a teplotu oleje v této automatické převodovce do 100 g, pak bude jezdit věčně. Olej měňte jako obvykle každých 60 tisíc km (při agresivní jízdě i častěji). Řada 09 je citlivá na správně nastavenou hladinu oleje ATF, která se kontroluje při t=40°±5° na úrovni přepadové trubky v jímce se výměnou oleje nemění, protože; Chcete-li to provést, musíte demontovat automatickou převodovku.

Jak selže 09G?

  • Spojka měniče točivého momentu zabírá s prokluzem od 3. rychlosti, aniž by čekala na vyrovnání rychlosti otáčení hřídele motoru a převodovky. Zároveň se aktivně opotřebovává a kontaminuje olej tvrdým a lepkavým práškem. Toto agresivní odpružení proniká do kanálů těla ventilu a elektromagnetů, ucpává ventily šoupátka a zabraňuje fungování pružin a elektromagnetů. Navíc opotřebovává všechny kluzné plochy. Vyjadřuje se otřesy, zpožděním zapínání a vypínání obalů a je rozdíl mezi prací ve studeném a horkém oleji.
  • Plunžry a ventily se zasekávají a neposkytují dostatečný tlak oleje jednomu z paketů, v opotřebovaných oblastech se tvoří netěsnosti a proudění oleje a tlak ve spojkových sadách kriticky klesá. Což se již projevuje opotřebením spojek a skříň má pocit, že „netáhne“. Oprava tělesa ventilu spočívá v vyčištění a výměně kriticky opotřebených ventilů a baterií za opravné.

krabice je umytá a připravená k sestavení sestava krabicekrabice nainstalovaná na autě

Kdy je nutná oprava DSG 7?

Převodovka DSG 7 se vyznačuje charakteristickým rysem: používá suché spojky a díky tomu má malý objem oleje (1.7 litru, nalévaný v dávkách), který je potřeba pouze k mazání mechanické části (není zvyklá na ochlaďte spojku). Zvyšuje se účinnost a v důsledku toho klesá spotřeba paliva. Náklady na opravu DSG 7 pro spotřebitele jsou relativně nízké, protože je vzácné, že se mechatronika i spojka porouchají najednou.

Poslední generace DSG 7 jsou spolehlivější, ale slabá místa jsou stále stejná – spojka a mechatronika. Právě s nimi je nejčastěji spojována oprava krabic.

Z čeho se skládá oprava DSG 7?

Výměna spojky DSG 7

stará spojka - zadřená, vůbec žádná mezeraStará spojka - i obě ložiska jsou přehřátá normální vůle v nové spojcenová spojka

Samotná spojka je poměrně spolehlivý mechanismus, ale postupem času se stále opotřebovávají. V tomto případě je vyměněna spojka DSG 7 Škoda Yeti. U 6stupňové převodovky, která, jak je známo, je převodovka mokrého typu, se tento postup provádí mnohem méně často (přibližně jednou za 150–200 300 km, s mírným používáním, ačkoli vozy s najetými kilometry asi 7 tisíc km přijelo poměrně často) než u převodovky suchého typu, kde může být nutná výměna spojky za DSG 25 počínaje 30-XNUMX tisíci km.

Měli byste také vědět, že spojka zodpovědná za liché převody se opotřebovává rychleji, protože zodpovídá za chod 1. stupně a zpátečky (zvýšené zatížení). Neustálá jízda v dopravních zácpách také negativně ovlivňuje životnost spojky.

Zpočátku výrobci 6 a 7 rychlostních DSG poskytovali možnost výměny spojek v převodovce a podle toho vyráběli opravné sady. Po tomto postupu je nutná adaptace spojky. Na toto dílo poskytujeme záruku 1 rok (výměna+seřízení+adaptace+instalace).

Oprava a výměna mechatroniky DSG 7

Problémy s dvouspojkovou převodovkou začínají v drtivé většině případů u mechatroniky (ta vlastně řídí spínací proces). Na DSG 6 se v průměru všechno děje později než na DSG 7.

Mechatronik 0B5 v opravě

Problémy s ním mohou nastat kvůli srsti. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.

Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DQ200 DQ250 pro konkrétní vozidlo.

Typické příznaky poruch

V zásadě je předzvěstí problémů výskyt trhnutí a otřesů při rozjezdu a při přeřazení na nižší převodové stupně (podřazení). V horším případě se převodovka nezapne a auto tedy nejede. Ve většině případů se box přepne do nouzového režimu, který nezmizí ani po resetu chyb (ne vždy). Neměli byste to nechat náhodě, protože pravidlo vždy funguje – čím dříve, tím levnější je oprava mechatroniky DSG 7 Škoda Yeti 1.2 1.4 1.6 0AM 0CW atd.

Co dělat, když oprava mechatroniky není možná?

To se stává poměrně často (obvykle po nehodách). Je potřeba ho vyměnit za ojetý, opravit nebo nový a následně přeprogramovat na požadované auto. Použili jsme, opravujeme mechatroniku pro DSG 7 skladem. Na místě jej do 20 minut přeprogramujeme na požadované vozidlo. Cena práce je uvedena v tabulce (viz výše).

Mechanická část DSG 7

Jsou s tím i problémy.

Opotřebení ložisek způsobuje při pohybu hluk, který se zvyšuje s počtem otáček a rychlostí. Dá se to vyřešit otevřením a následnou výměnou sady ložisek.

Řadící vidlice je zničená – zmizí i převody a zpátečka. Přejde do nouzového režimu.

Zničení jehlového ložiska na vstupním hřídeli, únik olejového těsnění vstupního hřídele. Těm, kteří mění spojku, se důrazně doporučuje vyměnit tyto 2 díly.

Jak funguje DSG6?

Převodovka DSG 6 (DQ250) používá mokré spojky. 1. spojka je zodpovědná za řazení lichých rychlostních stupňů a zpátečky, druhá je zodpovědná za sudé rychlostní stupně. Tato konstrukce umožňuje zařadit další rychlostní stupeň, zatímco předchozí je stále v provozu, a řadit pod zatížením bez přerušení přenosu točivého momentu na kola. Hmotnost této 6stupňové převodovky je ~ 93 kg, což je znatelně více než u DSG-7.

Zařízení DSG-6 (DQ-250)

Činnost spojek a řazení jsou řízeny speciální jednotkou v převodovce – mechatronikou, která při své práci využívá čtení specializovaných senzorů a dalších elektronických systémů vozu.

Obecně je DSG6 poměrně spolehlivá převodovka, mnohem méně problematická než její sedmistupňový bratr, ale zároveň potřebuje opravu. Za problémy může opotřebení ložisek, spojky, ale i dvouhmotového setrvačníku a samozřejmě mechatroniky. Kterýkoli z těchto problémů lze vyřešit poměrně levně – DQDL provádí dílčí i velké opravy DSG 7 Škoda Yeti 6 1.4 1.8. Je také možné jej nahradit smluvním DSG2.0 (DQ6) s přeprogramováním mechatroniky na požadované vozidlo.

Nejproblematičtější součásti tohoto kontrolního bodu jsou však:

Problémy s těmito problémy se obvykle odešlou do služby DQDL na opravu krabice.

Z čeho se skládá oprava DSG6?

Oprava/výměna mechatroniky DSG-6

Problémy s mechatronikou mohou nastat kvůli mech. opotřebení solenoidů (objevují se škubání). V tomto případě obvykle není nutná kompletní výměna mechatroniky, ale mění se pouze solenoidy.

Druhou problematickou oblastí je elektronická řídící jednotka mechatroniky problémy s ní obvykle vznikají v důsledku přehřátí (při spuštění na studený systém systém přejde do nouzového režimu). Pokud jednotku nelze obnovit, je vyměněna a poté přeprogramována na požadovaný stroj. Přeprogramujeme mechatroniku DSG6 DQ250 02E na konkrétní vozidlo.

Výměna spojky DSG-6

Pokud se spojka převodovky DSG6 výrazně opotřebuje, ECU začne co nejvíce vysouvat táhlo záběru spojky, čímž nutí olejové čerpadlo neustále pracovat. V důsledku toho se začne přehřívat (obvykle se taví kontaktní izolace) a může dojít ke zkratu v samotné ECU DSG (v důsledku zvýšené teploty).

Spojka, která nejvíce podléhá opotřebení, je zodpovědná za liché převody, protože s její pomocí se auto rozjede (a jak je v tuto chvíli známo maximální zatížení). Stav snůšky (její vitalitu) lze zjistit pomocí diagnostiky.

Více se dočtete v sekci Spojka DSG 6.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button