ŠkodaŠkoda Yeti

Jak dlouho jede motor 1.8 ve škodovce?

Pro oblíbené modely Audi, VW Passat a Škoda vytvořili konstruktéři motorů VAG poměrně výkonnou pohonnou jednotku, která doplňuje řadu motorů Volkswagen EA113-1,8T (AMB, AGU, AUQ, AWM).

popis

Inženýři Volkswagenu vyvinuli a uvedli do výroby nový (v té době) motor, nazvaný AWT. Původně bylo zamýšleno použití tohoto spalovacího motoru na vozech střední třídy, ale s přihlédnutím k jeho technickým a rychlostním vlastnostem byl registrován i na modely ekonomické třídy.

Motor se vyráběl ve výrobních závodech automobilového koncernu VAG v letech 2000 až 2008 včetně.

Motor Volkswagen, Škoda AWT je 1,8litrový přeplňovaný řadový zážehový čtyřválec s výkonem 150 koní. s a točivým momentem 210 Nm.

Motor AWT pod kapotou Volkswagenu Passat B5

Motor AWT pod kapotou Volkswagenu Passat B5

Instalováno na vozech koncernu VAG:

  • Volkswagen Passat Variant /3B6/ (2000-2005);
  • Passat sedan /3B3/ (2000-2005);
  • Audi A4 B5 /8D_/ (2000-2001);
  • A6 C5 /4B_/ (2000-2005);
  • Škoda Superb I /3U_/ (2001-2008).

Blok motoru je odlitý z litiny, vyrobený podle klasické konstrukce.

Písty jsou hliníkové, se třemi kroužky (horní dva jsou kompresní, spodní je škrabka oleje). Sukně jsou zkrácené a potažené molybdenem.

Klikový hřídel je upevněn v pěti nosných ložiscích.

Hliníková hlava válců. Na horní desce jsou dva vačkové hřídele (DOHC). Do těla hlavy je nalisováno 20 ventilových vodítek – tři vstupní a dvě výfukové pro každý válec. Tepelná vůle ventilů se nastavuje automaticky pomocí hydraulických kompenzátorů.

Hlava válců AWT. Pohled shora

Hlava válců AWT. Pohled shora

Hlava válců AWT. Pohled zespoda

Hlava válců AWT. Pohled zespoda

Sací potrubí jednotky je odlité z hliníku.

Pohon rozvodu má zvláštnost – vačkový hřídel výfuku je poháněn řemenem a sací řetěz.

Slabým místem pohonu je nízká životnost hnacího řemene. Výrobce doporučuje výměnu po 60 tisíc km, ale je vhodné tuto dobu zkrátit na 40-50 tisíc km.

Řetěz je vybaven hydraulickým napínákem, který zároveň slouží jako regulátor časování ventilů.

GNC, také známý jako ATW fázový regulátor

GNC, také známý jako ATW fázový regulátor

Pokud se řemen přetrhne nebo přeskakuje, řetězy ventilů se setkají s pístem a deformují se (ohýbají). Cestou se ve většině případů zničí hlava válců.

Tento motor je vybaven turbodmychadlem KKK-K03-005 s plnicím tlakem 0.5 bar. Turbína je spolehlivá a odolná. Při použití doporučeného originálního oleje je jeho životnost 250-300 tisíc km.

Jednotka je vybavena systémem sekundárního přívodu vzduchu. Je určen ke zkrácení fáze ohřevu katalyzátoru. Majitelé automobilů věnují pozornost často se vyskytujícím problémům s jejich vozem.

Mazací systém používá olej s viskozitou 5W-20, 5W-30, 5W-40, 10W-30, 10W-40 se schválením VW 502/505. Syntetika je považována za nejlepší. Objem systému je 3,8 litru. Zubové olejové čerpadlo s řetězovým pohonem od klikového hřídele. Kromě mazání třecích ploch motoru olej ochlazuje hlavy pístů prostřednictvím speciálních olejových trysek.

Systém přívodu paliva: vstřikovač. Doporučeným palivem je benzín AI-95.

Řídicí systém motoru. K regulaci vstřikování/zapalování slouží systém Bosch Motronic ME 7.5. ECU je vybavena funkcí autodiagnostiky. Kromě hlavních snímačů, které zajišťují provoz ECU, jsou instalovány dva další snímače klepání.

Každý válec má svou vlastní zapalovací cívku. Jeho zvláštností je, že se instaluje přímo na svíčku. To eliminuje potřebu vysokonapěťových vodičů. V motoru jsou použity zapalovací svíčky NGK PFR6Q, VW 101000033AA.

Použití inovativních řešení a technologií při vývoji AWT umožnilo získat produkt, který nezpůsobuje problémy majitelům automobilů.

Технические характеристики

*Řízení rozvodu ventilů se provádí napínákem řetězu

Spolehlivost, slabiny, udržovatelnost

Spolehlivost

Pokud se o motor budete dobře starat, dokáže ujet více než 450 km. Chcete-li to provést, musíte se vyhnout přetížení a včas udržovat motor.

Skip from Odessa sdílí svůj komentář k tomuto tématu: “. dobrý motor. Můj kamarád z jedné firmy má takový Passat jako rozvoz. Najeto již 420tis km„.

Podporuje ho člen fóra s přezdívkou Ace Ventura: “. měl jsem takový spalovací motor AWT ujet 450000 XNUMX mil, vypnul se kvůli prasknutí spodní trubky chladiče. Nasával prach a kamínky ze silnice. Samotný spalovací motor je super! Velmi hravé! Nejedl máslo“ Podobných recenzí o tomto motoru je mnoho.

Hlavní složka spolehlivosti – kilometrový výkon – tedy potvrzuje vysokou spolehlivost jednotky.

Někteří majitelé automobilů nejsou spokojeni s výkonem AWT. Můžete posílit motor. Jeho bezpečnostní rezerva takové úpravy umožňuje. Další otázka zní: má to cenu dělat? Jakýkoli zásah do konstrukce jednotky jistě povede ke zhoršení technických vlastností a výrazně sníží životnost.

Ne každý ví, že je možné mírně zlepšit rychlostní charakteristiku motoru pomocí chiptuningu, tedy flashování ECU. Motor takový zásah bezbolestně snáší. Je pravda, že výkon se zvýší pouze o 12-15 hp. s, což bude stěží patrné na obecném pozadí.

Složitější ladění vám umožní odebrat ze spalovacího motoru až 400 koní. s, ale v tomto případě budou vyžadovány závažné úpravy motoru (výměna klikového hřídele, pístů, turbíny atd.), které způsobí výrazné změny rychlostních charakteristik. To bude vyžadovat značné materiální investice.

Rychlostní charakteristika AWT po ladění 3. stupně

Rychlostní charakteristika AWT po ladění 3. stupně

A co je nejdůležitější, motor po takovém zásahu nevydrží více než 40 tisíc km. Po takto najetých kilometrech již nebude potřeba opravovat spalovací motor – pouze sešrotování.

Závěr je jasný – AWT je vysoce spolehlivý.

Slabé body

Motoru nepomáhají jeho zvýšené nároky na kvalitu našich paliv a maziv. V důsledku toho je nejčastěji postižena sestava škrticí klapky a vstřikovače paliva. Důvod je triviální – znečištění. Tento stav prvků palivového systému způsobuje vibrace motoru a plovoucí rychlost. Po základním umytí se výkon jednotky obnoví.

Při obrovském nájezdu kilometrů se díky včasné údržbě objevují problémy v důsledku přirozeného opotřebení dílů a součástí motoru.

V hlavě válců tedy dochází k „neočekávanému“ klepání. Nejprve je nutné zkontrolovat činnost hydraulických kompenzátorů a hydraulického napínáku řetězu

Napínák řetězu

pohon sacího vačkového hřídele. Zjištěné vadné prvky jsou nahrazeny novými, zejména pokud se jedná o hydraulický napínák. Zpravidla se mění spolu s řetězem, protože skok končí ohnutím ventilů, když se setkají s pístem. Můžete zkusit umýt hydraulické kompenzátory. Někdy je taková operace vrátí do původního pracovního stavu.

Vysoká spotřeba oleje, postupně přecházející ve spalování oleje, je u starších motorů běžným jevem. V tomto případě musíte nejprve vyměnit těsnění dříku ventilu.

Těsnění dříku ventilu AWT. Sada na opravu

Těsnění dříku ventilu AWT. Sada na opravu

Poté problém obvykle zmizí. Horší je, pokud je zvýšená spotřeba oleje spojena s opotřebením turbíny. V lepším případě se musíte omezit na výměnu vložky kompresoru, případně změnit celý systém přeplňování turbodmychadlem. Dalším důvodem selhání turbíny je ucpaný katalyzátor. V tomto případě je nutná výměna katalyzátoru.

Při opatřeních k odstranění zvýšené spotřeby oleje je třeba vědět, že různé dekarbonizace jsou v tomto případě zbytečné. Tomuto motoru nepomáhají. Pokud tedy nelze únik oleje odstranit pomocí výše uvedených metod, zbývá jediná možnost – provést generální opravu motoru.

Za málo odolnou se považuje elektrika spalovacího motoru, zejména snímače hmotnostního průtoku vzduchu, DTOZh atd. Můžete sem přidat i zapalovací cívky.

Systém sekundárního vzduchu nebyl plně vyvinut. Mnoho automobilových nadšenců našlo jednoduchý způsob, jak tento problém vyřešit – jednoduše jej odstraní. Mimochodem, taková „racionalizace“ nemá na výkon spalovacího motoru prakticky žádný vliv.

Jiné poruchy (úniky oleje, úniky chladicí kapaliny v místech utěsnění prvků potrubí atd.) nejsou kritické, protože vznikají pouze v důsledku stárnutí motoru.

Udržitelnost

I přes přítomnost turbodmychadla je AWT považován za konstrukčně jednoduchý agregát. To umožňuje jeho opravu v garáži.

Oprava motoru AWT v garáži

Oprava motoru AWT v garáži

Potřebný sortiment náhradních dílů pro restaurátorské práce je vždy k dispozici k prodeji. S ohledem na „stáří“ motoru mnoho majitelů automobilů nakupuje potřebné díly na místech demontáže. Ihned je třeba poznamenat, že tato možnost, i když je levná, není nejlepší. Podstatou problému je nemožnost určit zbytkovou životnost použitých náhradních dílů.

Při opravách musíte znát technologické nuance tohoto motoru. Například olejová vana (kliková skříň) nemá těsnění. Dosedací plochy jsou utěsněny speciálním tmelem. Chcete-li odstranit zmatky s výběrem vložek klikového hřídele, musíte vědět, že spodní vložky se používají pouze se žlutým barevným označením (jiné v prodeji nejsou).

Znáte-li konstrukci spalovacího motoru a pravidla pro jeho opravu, máte k dispozici potřebné nástroje a zařízení, a co je nejdůležitější, máte zkušenosti s prováděním takové práce, můžete bezpečně začít s obnovou motoru sami.

Někteří automobiloví nadšenci z různých důvodů volí výměnu motoru za smluvní.

Smluvní motor VW AWT

Smluvní motor VW AWT

V závislosti na konfiguraci příslušenství a dalších faktorech můžete takový spalovací motor snadno zakoupit za cenu 20 tisíc rublů.

Jaká je životnost motoru pro Škoda Yeti 1.2, 1.6, 1.8

V roce 2009 představila česká automobilka Škoda zbrusu nový kompaktní crossover s názvem Yeti. Vůz se ukázal jako úspěšný, o čemž svědčí prodejní statistiky modelu. Za pouhé 4 roky se prodalo přes 290 tisíc kopií vozu. Nebývalý úspěch je spojen s přizpůsobením crossoveru korporátnímu stylu.

Životnost motoru Škoda Yeti 1.2, 1.6, 1.8

Design modelu oslovil mnoho evropských automobilových nadšenců: Yeti se vyznačuje přísným a lakonickým exteriérem spojeným s konstrukčně úspěšnými elektrárnami. Jaká je přesně životnost motoru Škoda Yeti vám prozradíme v tomto článku.

Možnosti crossoveru

Prodej crossoveru v Rusku začal v listopadu 2009. Automobiloví nadšenci a nezávislí kritici obecně přijali nový vůz českého výrobce vřele. Škoda vzala v úvahu nuance provozu automobilu v Rusku, zejména ve vzdálených zemích s drsným podnebím. Yeti se před domácím kupcem objevil v několika modifikacích najednou. Prodej začal verzí s pohonem předních kol s 1.2litrovým TSI a motorem 1.6 MPI, poté byly k dispozici další konfigurace crossoverů – 1.8 TSI s pohonem všech kol.

Motor Škoda Yeti 1.8

Crossover sestavy mají následující výhody:

  • nezávislé přední zavěšení McPherson;
  • nezávislé víceprvkové zadní zavěšení;
  • přední ventilované kotoučové brzdy;
  • zadní kotoučové brzdy.

Jako převodovka je k dispozici nejen manuální převodovka, ale také robot DSG. Benzinové pohonné jednotky navíc mohou pracovat jak s mechanikou, tak s „robotem“, ale vznětový motor lze kombinovat pouze s DSG. Různorodost převodovek přispěla i ke zvýšení prodejů modelu a ochránila Čechy před neúspěchem, což se stalo například u Fordu Kuga, v Rusku prodávaného pouze s manuální převodovkou.

Jaká je skutečná životnost motorů Škoda Yeti?

O spolehlivosti českých aut se mluví už pár let. Škoda v posledních letech výrazně modernizovala technologii výroby pohonných jednotek. Základní motor Škody Yeti je 1.2litrový atmosféricky plněný motor TSI. Majitelé crossoverů mají na tento motor různé názory. Dá se říci, že řidiči se dělí na dva velké tábory: příznivce a odpůrce malovýtlakové jednotky. I když vám tato úprava neumožní naplno zažít celý jízdní pohon, jednu věc jí vytknout nemůžete – spolehlivost a dlouhou životnost. Při správné údržbě ujede 1.2litrový motor minimálně 280 tisíc kilometrů.

Jaká je skutečná životnost motorů Škoda Yeti?

Zbývající verze 1.6 a 1.8 litru nejsou z hlediska zdrojů horší než mladší verze. Pro majitele crossoveru s přeplňovaným motorem je důležité sledovat stav turbíny a provádět její včasnou údržbu. Správná péče o elektrocentrálu výrazně prodlouží životnost hlavní jednotky vozu. Je důležité vyměnit motorový olej, zapalovací svíčky a filtry v předepsané lhůtě. Během mrazivého období a také v oblastech, kde převládají kriticky nízké teploty, se doporučuje zahřát pohonnou jednotku. Díky tomu bude možné zachovat integritu dílů skupiny válec-píst. V důsledku toho mohou motory 1.6 a 1.8 litru vydržet nejméně 300 tisíc kilometrů.

Zpětná vazba od vlastníka

Naftová modifikace Škody Yeti si vede dobře na domácí motorovou naftu. Motor se vyznačuje nejen mírnou spotřebou paliva, ale také poměrně solidní životností – 320 tisíc kilometrů nebo více. Pro zvýšení životnosti motoru odborníci doporučují používat RVS-Master. Kompozice pro opravu a obnovu spárovaná se spalovacím katalyzátorem FuelEXx ochrání pohonnou jednotku před negativními účinky paliva nízké kvality. Recenze vlastníků vám řeknou podrobněji o životnosti motoru Škoda Yeti 1.2, 1.6, 1.8 litru.

Motor 1.2

Škoda Yeti 1.2

  1. Jurij, Nižnij Novgorod. V roce 2014 jsem zakoupil Škodu Yeti s nízkovýkonným přeplňovaným motorem 1.2 l. V takovém autě samozřejmě moc nezrychlíte, ale je středně náročné na výkon a docela spolehlivé. Prodal jsem ho o čtyři roky později, v té době bylo najeto cca 80 tisíc kilometrů. Před prodejem nebyly žádné problémy s motorem, šel jsem do autoservisu více než jednou, abych provedl důkladnou diagnostiku vozu. Turbína byla také v perfektním stavu, její životnost před první opravou byla 120-150 tisíc kilometrů. I když existuje názor, že 1.2litrový motor je krátkodobý. S tímhle naprosto nesouhlasím za 80 tisíc nebyly problémy. Samozřejmě, pokud se o auto nestaráte, po 50 tisících se porouchá. Obecně neváhejte a kupte si Yetiho s motorem 1.2, pokud je pro vás účinnost a spolehlivost motoru důležitá.
  2. Anatoly, Moskva. S vozem Škoda Yeti jezdím od roku 2013. Najeto již přesáhlo 120 tisíc km. Během této doby jsem vyměnil pouze podložku na turbíně v záruce. Už nebyly žádné poruchy. Ohledně zvýšené spotřeby oleje. To je skutečně pozorováno v crossoverových sestavách až do roku 2014, poté výrobce tento problém vyřešil. Jak jsem se vypořádal se zvýšenou spotřebou – přešel jsem z původního oleje na Elf 5W30 a „chuť k jídlu“ se vrátila do normálu. Měním každých 9 000 km, okamžitě měním filtry a jednou měním čerpadlo. Nyní o rozvodovém řetězu. Vydrží za 150 tisíc, jak říkají mnozí odborníci a já jim věřím, protože moje auto už má za sebou více než sto tisíc. Na internetu často píšou, že řetěz na tuto značku nedosahuje, ale to absolutně není pravda.
  3. Nikolay, Voroněž. Od roku 1.2 vlastním Škodu Yeti 2015 TSI. Auto je velmi pohodlné, přizpůsobené pro použití v naší zemi. Nebyly s tím téměř žádné problémy, služby od prodejce byly na nejvyšší úrovni. Rozvodový řetěz je náročný na zdroje, na autě už mám najeto 70 tisíc km, motor je stále jako nový. Majitelům crossoverů bych rád poradil: nenechávejte auto bez ruční brzdy, protože pokud se auto kdykoli pohne, může řetěz sklouznout, což je plné zbytečných potíží. Ke spotřebě oleje: sám výrobce uvedl, že na každé 1 čerpadlo spotřebuje auto běžně 1 litr oleje a časem se může údaj skutečně zvyšovat.

Škoda Yeti 1.2 TSI nemá ráda krátké jízdy. Přeplňovaný motor vyžaduje úplné zahřátí, pokud se tak nestane, začnou problémy s motorem a menší poruchy. Pro zvýšení jeho životnosti je důležité včas vyměnit zapalovací svíčky a použít opravné a restaurátorské směsi.

Motor 1.6

Škoda Yeti 1.6

  1. Alexey, Tyumen. Mám Škodu Yeti 1.6 MPI s výkonem 105 koní, plus manuální převodovka. Jedná se o zcela nový motor, který nemá s předchozí řadou CFNA prakticky nic společného. Patří do rodiny motorů TSI, ale chybí mu turbína a systém přímého vstřikování paliva. Už jsem s autem najel 120 000 km a kromě regulovaných prací jsem neudělal nic. Servis od prodejce je levný a poměrně kvalitní. Snažil jsem se nezanášet motor levným palivem a olejem tankuji pouze u Lukoilu AI-95 a používám původní olej. Je nepravděpodobné, že budu schopen dosáhnout půl milionu, ale proč to potřebuji? V té době bude auto již zastaralé, ale 300–350 tisíc km pro takový crossover je velmi skutečným zdrojem.
  2. Maxim, Volgograd. Prodejcem automobilů jsem se stal v roce 2015, kdy jsem si na sekundárním trhu zakoupil Yeti 1.6 MPI, samotné auto bylo vyrobeno v roce 2012. Dostal jsem crossover ve výborném stavu, předchozí majitel se o auto staral a včas prošel údržbou. Nyní je najeto již 200 tisíc kilometrů. Řetěz byl měněn jednou a pokud vím, je mnohem spolehlivější než u verze 1.2 litru. Ať už se dá říct cokoli, pohonná jednotka MPI je méně náchylná k poruchám kvůli chybějícímu systému přeplňování. Systém distribuovaného vstřikování paliva umožňuje tankovat do auta téměř jakýkoli benzín. Ne, přesto je vhodné nakupovat palivo od spolehlivého dodavatele. Pravděpodobnost selhání takového motoru v důsledku doplňování paliva nízké kvality je však mnohem menší.
  3. Kirill, Moskva. Velmi spolehlivé auto, užívám si každou cestu. Za 4 roky provozu nebyly s autem žádné problémy. Motor má najeto 100k mil, což mě překvapuje, řetěz je stále ve výborném stavu. Motor 1.6 MPI je stejný 1.4 TSI, ale bez turbíny, a také bez snímače tlaku teploty oleje. Obecně lze tento motor nazvat standardem náročnosti zdrojů a udržovatelnosti. S převodovkou jsem také neměl problémy, box funguje skvěle. Ohledně odpružení jsme museli vyměnit ložisko kola a také gumová těsnění. Ale jak chápete, jsou to maličkosti.

Škoda Yeti 1.6 MPI se vyznačuje vysokým výkonem a dlouhou životností. Tato úprava motoru nemá turbínu, což má pozitivní vliv na dobu stabilního provozu pohonné jednotky. Majitelé crossoverů hovoří pozitivně o 1.6litrovém motoru a nazývají ho průměrným a nejpřijatelnějším řešením pro použití v Rusku.

Motor 1.8

Škoda Yeti 1.8

  1. Vjačeslav, Čeboksary. Mám starou Škodu Yeti 1.8 s manuální převodovkou. Crossover je velmi hravý a peprný, jen chcete neustále mačkat plynový pedál. Vysoký točivý moment, točivý moment, obecně jízda s Yetim je skutečným potěšením. Převodovka také není špatná, nicméně bylo potřeba upravit scény, ale to je drobnost. Co se mi také líbí je, že tato úprava je s pohonem všech kol. S jiným motorem si pohon všech čtyř kol nekoupíte. A nejdůležitější je, že takové auto lze pořídit za velmi rozumnou cenu. Během několika let provozu nebyly s motorem žádné problémy.
  2. Sergey, Moskva. Spěchám se podělit o svou smutnou zkušenost z provozu Škody Yeti 1.8 litru. Auto jsem si vzal z autosalonu v roce 2015, najel za tři roky asi 60 tisíc kilometrů a vše by bylo v pořádku, ale jeden průšvih se stal. Pružina jednoho z ventilů druhého válce letěla. Na čerpací stanici začali rozebírat a prohlížet. Když jsme rozebrali ventilový mechanismus, viděli jsme, že téměř všechny ventily jsou pokryty usazeninami oleje a karbonu. Nedošlo k žádnému vážnému poškození, pokud by písty létaly, byla by nutná generální oprava. Auto opravil a následně prodal.
  3. Ivan, Saratov. Řetěz na tomto stroji je obecně výborný, vydrží 120-150 tisíc, ale když přijde prvních 80-90 tisíc, je nejlepší poslouchat, nešustí, nezvoní tam. Krabice stojí 6 DSG, nikdy s ní nebyly problémy. Převodový olej se musí měnit velmi zřídka, motorový olej „nežere“, spotřeba je normální.

Škoda Yeti 1.8 je jednou z nejpreferovanějších možností pro ruské automobilové nadšence. Crossover s touto pohonnou jednotkou je nenáročný, stabilní a má dlouhou životnost. Při správné údržbě to bude trvat 280-300 tisíc kilometrů, než dojde k první velké opravě.

Zajímavé:
Kolik litrů je v balení plynu Škoda Octavia Tour.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button