ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak funguje snímač opotřebení brzdových destiček Škoda Octavia A5?

Princip činnosti a kontrola snímače opotřebení brzd

Snímač opotřebení brzdových destiček není nový vynález, ale mnoho řidičů má stále mnoho nejasností v chápání principu činnosti a konstrukce systému, který signalizuje nutnost výměny třecích obložení. Podívejme se nejen na to, jak funguje snímač opotřebení brzd, ale také na to, proč po výměně brzdových destiček indikátor nezhasne.

Typy systémů snímačů opotřebení brzd

Hlavní typy systémů, které varují před kritickou úrovní opotřebení brzd:

indikátor opotřebení

  1. Mechanické. Na destičce je namontována kovová deska, která je umístěna tak, že když se tloušťka destiček kriticky sníží, začne se dotýkat brzdového kotouče. V tomto případě kovové skřípání, ke kterému dochází při brzdění, signalizuje nutnost servisu brzdového systému. Nevýhodou mechanických snímačů je, že charakteristický skřípavý a skřípavý hluk může být nejen důsledkem kritického opotřebení, ale také vrozenou vlastností nekvalitních destiček (samotný třecí materiál má tendenci vydávat při brzdění skřípavý zvuk). Také se mohou objevit cizí zvuky kvůli nečistotám a kamenům, které se dostaly mezi třecí páry, což může řidiče uvést v omyl. Dalším problémem je, že funkčnost indikátoru opotřebení bude narušena, pokud se v důsledku nekvalifikované instalace nebo přepravy deska nějak zdeformuje. Stává se, že desky během provozu automobilu jednoduše spadnou;
  2. Systém využívající elektronické senzory. Výhodou tohoto provedení je, že signál o opotřebení brzdových destiček je vysílán řidiči na palubní desku. Abyste pochopili, v jakých situacích se indikátor rozsvítí, zvažte konstrukci snímače opotřebení a princip fungování varovného systému.
Zajímavé:
Kdo vyrábí sedadla pro Škodu.

Konstrukce a princip činnosti snímače opotřebení brzd

Způsoby upevnění na brzdové destičky:

  • kontaktní zóna je namontována mezi třecí vrstvou a kovovou základnou;
  • hrot ukazatele je zasunut do speciální drážky v třecím obložení (nachází se např. u modelů VW);
  • instalované ve speciální drážce v kovové základně (například jako na mnoha BMW).

Bez ohledu na způsob montáže je snímač navržen tak, že při otěru a zmenšení tloušťky třecí vrstvy dochází ke tření mezi kontaktním můstkem a brzdovým kotoučem. Sedlo je vypočítáno tak, že okamžik tření kontaktu se shoduje s kritickým opotřebením třecích obložení.

Hlavní roli při provozu systému hraje hrot snímače, který se skládá z plastového pouzdra a kontaktního prvku (jádro nebo deska z měkkého kovu). Pouzdro může zcela zakrývat kontakt, jako je tomu u snímačů VW, nebo sloužit většinou jako držák (toto zařízení se používá na mnoha snímačích BMW, u kterých je kontaktní deska vystavena).

Princip činnosti snímače opotřebení brzdových destiček spočívá v přerušení elektrického obvodu systému kontroly tloušťky třecího obložení, což je ve skutečnosti důsledkem tření kontaktu o kotouč.

Schematické schéma zařazení indikace

V závislosti na konstrukci vozidla může být snímač opotřebení brzd instalován pouze na jedno z předních kol, na přední a zadní nápravu nebo na všechna kola současně. Pokud existuje více než jeden snímač, je implementováno sériové připojení.

Navzdory skutečnosti, že princip činnosti a konstrukce senzorů na různých autech jsou velmi podobné, schéma zapojení pro zapnutí výstražného světla může mít důležité rozdíly. Jedna z variant schématu, kterou používá Toyota.

Když drátěná smyčka uvnitř snímače není dřena rotorem brzdy, proud teče cestou nejmenšího odporu, takže proud je ovlivněn 180 ohmovým odporem. Když se přeruší kontakt snímače opotřebení, odporem 1200 Ohmů začne protékat proud. Podle toho řídicí jednotka zaregistruje výskyt dodatečného odporu v obvodu (180+1200 Ohmů) a rozsvítí indikátor opotřebení brzdových destiček na palubní desce.

Navzdory podobnému principu fungování používá Volkswagen Caravelle 2003 mírně upravené schéma ovládání.

Jeden z kontaktů snímače je připojen k zemi a palubní napájení je přiváděno přes druhý. Když obvod není přerušený, proud teče přes pull-up rezistor k zemi. V tomto případě bude výstup do řídicí jednotky (ECU) 0 V. Jakmile se v obvodu objeví přerušení, na výstupu do řídicí jednotky se zaregistruje +12 V, což způsobí rozsvícení výstražné kontrolky panelu.

Možné poruchy snímače opotřebení brzd

Kupodivu má systém pouze jednu nejpravděpodobnější příčinu poruchy – přítomnost přerušeného obvodu mimo hroty senzoru. Vzhledem k tomu, že indikátory jsou instalovány v těsné blízkosti třecích obložení, časté změny teploty, působení činidel, nečistot a neustálé změny polohy náboje negativně ovlivňují kabeláž a samotné snímače opotřebení brzdových destiček. Nejčastěji dochází k přerušení v místech, kde jsou přerušeny vodiče.

Kontrolka opotřebení brzd svítí

Mnoho řidičů nemá rádo elektronický systém sledování opotřebení brzdových destiček, protože kontrolka se rozsvítí, když podle jejich názoru třecí obložení stále „funguje a chodí“. Mnoho lidí v případě poruchy vůbec nepovažuje za nutné systém obnovovat, a tak prostě prokousnou ochrannou izolaci a zkroutí dráty k sobě.

Diagnostika a opravy snímače opotřebení brzd

návod k multimetru

Protože princip fungování systému je založen na toku elektrického proudu v obvodu, k nalezení otevřeného obvodu budete potřebovat znalosti o tom, jak používat multimetr a samotné měřicí zařízení.

Podstatou diagnostiky je sekvenční měření napětí na svorkách snímače (musí být zapnuté zapalování). Jeden z kontaktů multimetru je připojen k zemi (jakákoli kovová část těla) a druhý je připojen k jednomu z kontaktů konektoru indikátoru opotřebení brzdové destičky. Měření je nutné zahájit od konektoru nejblíže řídicí jednotce (umístění naleznete ve schématu zapojení). Pokud je přerušení v místě zlomu ohebné části drátu, je vhodné upřednostnit spolehlivé zkroucení a dobrou izolaci před pájením pomocí lepicí smršťovací bužírky a elektropásky.

Jak funguje snímač opotřebení brzdových destiček, způsob diagnostiky a opravy jsou dokonale ukázány na videu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button