Obsah
- 1 Jak odšroubovat vodítka přední brzdy Škoda Octavia A5
- 2 Výměna vodítka třmenu, řezání závitů v čepu řízení
- 3 Viz také:
- 4 Výměna předních a zadních brzdových destiček Škoda Octavia A5: návod
- 5 Zařízení a funkce
- 6 Kdy změnit
- 7 Hlavní důvody pro výměnu
- 8 Příznaky opotřebení
- 9 Jak vyměnit přední a zadní brzdové destičky Škoda Octavia A5
Jak odšroubovat vodítka přední brzdy Škoda Octavia A5
Po opětovné výměně předních brzdových destiček jsem narazil na následující problém: praskl závit v jednom, horním, otvoru v čepu řízení (otvory, do kterých jsou zašroubovány třmeny, „prsty“), ale závit na čep zůstal neporušený. Nejdřív prst držel normálně, ale pak se uvolnil a třmen začal cinkat o brzdový kotouč. Provizorně jsem místo čepu našrouboval obyčejný šroub se závitem M10, držel dobře, ale muselo se něco udělat. Šel jsem online hledat podobný problém a existovala různá řešení:
- Kupte si nový čep řízení a vyměňte jej.
- Kupte si kování (vložku ve formě pružiny), vyřízněte závit v pěsti většího průměru, vložte kování a našroubujte do něj originální čep.
- Najděte obraceč, abyste vyřezali stejný prst, ale s větší nití, uřízněte nit v pěsti.
- Kupte si opravný čep s větším závitem, ustřihněte závit v pěsti.
První varianta se ukázala jako drahá, protože kromě nového čepu řízení byste museli dokoupit i ložisko kola a byly by problémy se senzorem ABS. Tuto možnost jsem odmítl. Třetí možnost jsem také odmítl, protože. soustružníka neznám.
Na internetu jsem našel, že jeden z autotrhů má obuv, a šel jsem tam. Nebyly tam (všechny byly vyprodané), ale našel jsem špendlík se závitem o větším průměru, opravný. rychlobrzda 11202 10/1.25 , původní čep má závit M9 se stoupáním závitu 1.25 a opravný M10 má stoupání závitu 1.25. Mimochodem, armatury jsem později viděl v obchodě s automatickým nářadím, když jsem si koupil závitník M10/1.25. V sadě byly 2 závitníky, jeden č. 1 hrubý a č. 2 dokončovací, liší se pruhy u čtyřstěnu, jeden pruh je č. 1 a dva pruhy jsou č. 2.
Níže na fotografii jsou dvě vodítka třmenu: jedno je původní, druhé je opravné. Opravna má stejný vnitřní šestiúhelník velikosti 7, což je dobrá zpráva. Je trochu tlustší, ale normálně se vejde do rukávu.
Sejmeme třmen a zavěsíme, aby nepřekáželo. Pro pohodlí otočíme kolečkem ve směru, který potřebujeme. Vezmeme kohoutek, postavíme jej kolmo k pěsti (otvoru) a pomalu jej začneme utahovat a přidáme do něj trochu oleje. Dvě otáčky v jednom směru, jedno otočení zpět pro odstranění třísek atd.
Po odříznutí závitu setřete olej, odstraňte třísky, vyzkoušejte opravný čep a nasaďte třmen.
Pro budoucnost jsem si pro sebe poznamenal, že není třeba přetahovat tato vodítka třmenu – „Fingers“, jinak si určitě budete muset koupit nový čep řízení.
Nakonec fotky dočasného šroubu:
Viz také:
Příspěvek byl publikován v sekci Opravy a označen brzdový systém. Uložte si permalink do záložek.
Brzdový systém Octavie je stejně jako u jiných vozů nezbytnou součástí aktivní bezpečnosti: skládá se z mnoha součástí, které na sebe neustále působí, a proto musí být vždy v dobrém provozním stavu. Během provozu jsou nejvíce vystaveny opotřebení přední a zadní brzdové destičky Škody Octavia A5, které lze nezávisle vyměnit.
Zařízení a funkce
Na vozech Škoda Octavia A5 jsou kotoučové brzdy na přední a zadní nápravě se dvěma destičkami na každém kole. Tyto prvky jsou považovány za spotřební materiál a ve složitém zařízení se neliší. Konstrukce je platforma, na které je upevněna podložka ze speciálního třecího materiálu. Při kontaktu s brzdovým kotoučem destička zpomalí rychlost vozidla.
Vypadá to na kompletní sadu destiček se senzorem pro Škodu Octavii A5
Za zmínku stojí, že druhá generace Octavie (A5) je vybavena brzdovými kotouči určitého modelu, které nemají možnosti pro podobnou náhradu. Mnoho majitelů se potýká s problémem výběru podložek podle katalogových čísel. Všechno však není tak obtížné, velikosti jsou stejné pro analogy, můžete si vybrat ty správné podle čísel výrobků, pokud není možné zakoupit originální komponenty.
- Zadní – 1K0698451J.
- Přední – 1K0698151F.
Jejich princip činnosti je klasický, založený na hydraulickém pohonu a podtlakovém posilovači, díky kterému píst přitlačuje destičky ke kotouči.
Kdy změnit
Jako taková neexistuje žádná doba výměny, vše závisí na stupni opotřebení. Výrobce uvádí, že tloušťka obložení s třecím materiálem by neměla být menší než 1,7 mm, jinak je nutná okamžitá výměna. Není však nutné měřit tloušťku zbývajícího třecího materiálu pravítkem. Od roku 5 je na vozy Škoda Octavia A2008 instalován speciální senzor. Indikuje kritické opotřebení brzdových destiček s odpovídající indikací na přístrojové desce a přibližnou indikací zbývajících kilometrů, které lze ještě ujet bez výměny. Přední a zadní brzdové destičky nelze opravit ani znovu vyrobit.
Z vlastní zkušenosti jsem se přesvědčil, že existují úzkoprsí lidoví řemeslníci, kteří místo výměny opotřebovaných dílů dávají pod třmen kovové destičky nebo něco podobného, zvláště když se třmen sám zaklínuje do pozadí opotřebovaného bota (nemůže ji správně stisknout). Nehádám se, destička je stlačena a snímač nenadává, ale koneckonců se tloušťka destičky nezvětší a při vysoké rychlosti mohou obložení vylétnout a v důsledku toho brzdy nebudou moci zvládnout svůj úkol při nouzovém brzdění.
Potřeba výměny brzdových destiček nevzniká tak často, ale stále může existovat několik důvodů:
- Rozbití třecího obložení. V lepším případě klíny kol, v horším případě se může za jízdy úplně zaseknout se všemi z toho plynoucími následky.
- Silné opotřebení podložky. Pokud snímač neukazuje kritickou tloušťku, můžete pochopit, že součásti jsou opotřebované charakteristickým zvukem tření kovových povrchů o sebe.
- Poškození třecího materiálu. Obvykle se vyskytuje v důsledku pádu cizích předmětů mezi disk a podložku.
- Mastné podšívky. Kontakt s motorovým nebo převodovým olejem na třecím materiálu sníží jeho brzdnou schopnost.
Brzdové destičky se mohou opotřebovat nejen z přirozených důvodů během provozu vozidla. Jsou chvíle, kdy je opotřebení nerovnoměrné nebo příliš velké. To se děje z následujících důvodů:
- píst třmenu se zaklíní a po zastavení brzdění se nevrátí do zpětné polohy;
- přehřátí nebo opotřebení brzdového kotouče;
- vniknutí cizích předmětů do brzdového systému;
- kontakt s brzdovou kapalinou na třecím materiálu;
- agresivní styl jízdy nebo nekvalitní povrch vozovky.
Je také třeba mít na paměti, že přední brzdové destičky se vždy opotřebovávají rychleji než zadní, protože na ně nejprve dopadá hlavní zatížení. Zadní jsou připojeny později.
Příznaky opotřebení
V první řadě výše zmíněný senzor signalizuje nadměrné opotřebení. Pokud z nějakého důvodu chybí, může motorista samostatně určit poruchu. Nejprve musíte věnovat pozornost hladině kapaliny v nádrži: při silném opotřebení destiček musí třmen vyvinout větší úsilí na brzdění, respektive hladina se sníží. Za druhé, při sešlápnutí brzdového pedálu bude patrný zvýšený zdvih. Za třetí se prodlouží brzdná dráha.
Příklad opotřebované boty na novém pozadí
Pokud ignorujete všechny příznaky, můžete se dostat do situace, kdy brzdový systém nezvládne svůj úkol. Silně opotřebená obložení nedokážou účinně brzdit a v případě jiných poruch (zaseknutí kola) můžete dokonce dojít k nehodě a ohrozit nejen svůj život a zdraví, ale i cestující a ostatní účastníky silničního provozu.
Jak vyměnit přední a zadní brzdové destičky Škoda Octavia A5
Chcete-li pracovat, budete si muset koupit vhodnou sadu. Můžete si vzít jak originální náhradní díly, tak analogy.
Budete také potřebovat sadu nástrojů:
- klíče (13 a 15);
- sada šestiúhelníků;
- šroubovák;
- kartáč s kovovými štětinami;
- zařízení pro lisování pístu válce;
- tuk.
Pokud jsou šrouby velmi kyselé, můžete také potřebovat penetrační mazivo WD-40. Pohodlnější je nahradit ho zvednutím auta na vleku, ale obejdete se i zavěšením kola na zvedák. Pak proces vypadá takto:
-
Vyjměte kolo a vyčistěte otevřený prostor od nečistot. Poté odstraňte ochranné krytky a odšroubujte dva upevňovací kolíky (pokud je tam snímač, odpojte konektor).
Umístění upevňovacích prvků
Stlačování pístu nástrojem
Sestava brzdy s novými destičkami
Pro účinnější brzdění se doporučuje měnit celou soupravu současně na přední nebo zadní nápravě, tedy na pravé i levé straně.
Výměna zadních brzdových destiček se prakticky neliší od výše uvedeného procesu, až na to, že katalogové číslo potřebných dílů je jiné. Před výměnou kol je potřeba zkontrolovat hladinu brzdové kapaliny v nádržce a případně ji doplnit. Po výše uvedeném postupu není zpravidla nutné brzdy odvzdušňovat.
Aby brzdy fungovaly efektivně, je třeba myslet na to, že si musí zvyknout na kotouče, na těchto cca 100 km není potřeba prudce zrychlovat a bránit nouzovému brzdění. Jak vidíte, výměna brzdových destiček není nejtěžší postup a v případě potřeby tuto práci zvládne každý majitel vozu, dokonce i začátečník. Navíc tímto způsobem můžete trochu ušetřit na práci specialistů čerpacích stanic.
- Autor: Ruslan Konstantinov
- vytisknout