ŠkodaŠkoda Fabia

Kde vznikl první vůz Škoda?

Auto je nádherný produkt, výsledek práce a zkušeností lidí mnoha profesí. Jeho výroba vyžaduje obrovské společné úsilí a tvrdou práci inženýrů, konstruktérů, techniků, umělců a dělníků.
Škoda vyrábí automobily již řadu let. Vyprávět jeho příběh je jako vyprávět historii globálního automobilového průmyslu. Málokterá firma (pouze 4 na světě) se může pochlubit 100 lety zkušeností a znalostí v konstrukci a výrobě automobilů.

Tento odznak se objevil na chladičích automobilů vyrobených v Mladé Boleslavi po první světové válce; design vypracovala reklamní společnost Bleča v Mladé Boleslavi

Symbol fúze Laurin & Co. Klement se Škodou Plzeň.

Původní verze slavného okřídleného šípu - logo společnosti

Vše začalo v roce 1895, kdy se dva mladí muži spojili a začali vyrábět jízdní kola a motocykly v rodinném podniku Laurin & Klement. V roce 1905 byl vyroben první automobil společnosti. Již v rané fázi se výroba vozů Škoda stala velmi úspěšnou. V roce 1925, hned po sloučení se Škodou Plzeň, se úroveň kvality změnila. Začala výroba nových vynikajících vozů. Vozy společnosti lámaly rekordy na mezinárodních soutěžích.

Vůz FKR na startu závodu v Opatiji v roce 1911 s Otto Hironimusem, jeho konstruktérem, za volantem. Stojí za to se ptát, proč byl vůz přezdíván

Londýn, 1911 Laurin & Klement Type S a František Toman, vedoucí Laurin & Klement London

Rychlý rozvoj se zpomalil až po druhé světové válce, po které následovalo období socialismu, ale vedení firmy dokázalo držet krok s technickými inovacemi Západu. V roce 1991 Škoda Auto obnovila tradice minulosti a znovu vstoupila na světový trh pod křídly koncernu Volkswagen.
Roky neustálého vývoje technické základny nám umožnily vyrábět unikátní vozy, které dokážou splnit vysoké estetické a technické požadavky.

Rodinná firma Laurin & Klement

Historie společnosti začíná koncem roku 1895. Mechanik Václav Laurin a účetní Václav Klement, oba nadšení motorkáři, začali vyrábět kola vlastní konstrukce a vlastenecky je nazývali — Slavia.

Tento vůz dodala Škoda Eugenu Schneiderovi, významnému akcionáři koncernu, v Paříži v červenci 1926.

Kabriolet osobní vůz na podvozku typ 860, karoserie vyrobená v dílně JO Jech v Praze

Jejich záležitosti šly dobře. V roce 1899 Laurin & Klement Co. začal vyrábět motocykly. Jezdci získali svá první vítězství v mezinárodních soutěžích.

Tato Škoda 420 Standard, když se začala vyrábět, stála 29 800 korun. V té době byl dobrý měsíční plat 1 Kč

Nejslavnější český fotbalista všech dob František Plánička

Na přelomu století podnik udělal další důležitý krok – nastavil kurz výroby automobilů.

První auto 1905

[v4]Již první automobil Voiturette A zaznamenal komerční úspěch a stal se tak symbolem historie českého automobilového průmyslu. Díky svému know-how a zkušenostem společnost rychle dosáhla stabilní pozice na rozvíjejících se světových trzích. Laurin & Klement přispěli k ustavení postavení Českého království jako nejprůmyslovějšího regionu Rakousko-Uherské monarchie.

1907 – Laurin & Klement akciová společnost

V průběhu rozvoje firmy se v rámci rodinného podniku sblížila. Je čas to posunout na další úroveň. V roce 1907 zakladatelé přeměnili L&K na akciovou společnost. Pokrok vedl k vytvoření nového modelu — Faeton. Po roce 1914 se podnik podílel na výrobě vojenských výrobků.

Škoda 633 se vyráběla v letech 1931 až 1934. Celkem bylo vyrobeno 504 kusů tohoto typu v karosářském provedení sedan, dvoudveřový a kabriolet. A také některé servisní verze, jako jsou malé nákladní platformy

Škoda Superb OHV po modernizaci karoserie v roce 1939

Fúze se Škodou Plzeň v roce 1925

[v3]Pro posílení a udržení své pozice a modernizaci výroby hledala společnost L & K silného partnera.

V roce 1925 se L&K stala součástí největšího průmyslového podniku v regionu, Škody Plzeň. Tím skončila historie značky Laurin & Klement a objevila se nová společnost — Škoda. Výsledkem je montážní linková výroba elegantních vozů, vybavených mnoha skvostnými prvky a vítězných mezinárodních soutěží.

Joseph Zodomka představil Škodu Superb v této podobě v roce 1937

Velká hospodářská krize vývoj Škody zpomalila, ale nezastavila. Objevil se další úspěšný model — Popular.

Období okupace

[v2]V těžkých letech druhé světové války se Škoda stala součástí hospodářského systému Třetí říše. Její výrobní program byl změněn na výrobu vojenských produktů.

Navzdory mnoha problémům se společnosti podařilo uvést na trh další vynikající model — Škodu Superb.

Socialismus a plánované hospodářství

S koncem války nastaly změny. Práce celého průmyslu byla plánována centrálně. Výměna informací s rozvojovými západními partnery byla zastavena. Po přejmenování na národní podnik AZNP Škoda se firma stala monopolistou na soukromém automobilovém trhu v Československu.

Úspěšné modely 1950. — 1960. let

[v1]Československo se díky své silné základně, tradičním výrobním postupům a minulým úspěchům mohlo v poválečném socialistickém období rozvíjet i přes informační vakuum a vliv stávajícího společenského uspořádání.

Objevily se nové modely — Tudor, Spartak a Octavia. S příchodem nových technologií na Západě v 1960. letech však průmysl v zemi začal zaostávat.

Po Pražském jaru 1968/69

Počínaje rokem 1970 začala ekonomika země stagnovat. Svou vedoucí pozici si závod dokázal udržet pouze na trzích východoevropských zemí. Průlom nastal až v roce 1987 s uvedením nového modelu – Favorit.

Přestavba Škoda

Politické změny v roce 1989 změnily ekonomické prostředí. Škoda začala hledat silného zahraničního partnera pro investiční a technologickou podporu.

V prosinci 1990 si vláda vybrala za partnera koncern Volkswagen. 16. dubna 1991 vstoupila do koncernu, který již sdružoval značky Volkswagen, Audi a Seat, jako čtvrtá značka Škoda.

Další rozvoj společnosti pokračoval. Díky interakci se západními partnery a novému ekonomickému myšlení přijala Škoda opatření k modernizaci své technické a výrobní základny. V důsledku toho se objevil konkurenční model — Felicia. Následovaly úspěšnější modely — Octavia, Fabia a chlouba firmy — Škoda Superb.

V současné době společnost kromě osobních automobilů vyrábí nákladní automobily, autobusy, letecké motory a zemědělské stroje.

Historie značky Škoda: logo společnosti, významné události, oblíbené modely aut

Vozy vyráběné pod značkou Škoda se rok od roku měnily externě i interně. Po celou tu dobu však vozy značky Škoda odrážejí spolehlivost a kvalitu, které byly svého času pro zakladatele společnosti důležité.

historie značky Škoda

Je těžké uvěřit, ale historie značky Škoda začala rozbitým kolem a dvěma muži, kteří byli přesvědčeni, že pouze oni sami mohou vyrobit vysoce kvalitní produkt. Historie firmy Václava Klementa a Václava Laurina začala tvorbou jízdních kol, ale díky jejich talentu se vyvinula ve strojírenský podnik.

Historie značky Škoda

Historie značky Škoda začala v roce 1895. Oba Václavy — Clementa a Laurina — spojilo rozbité kolo, o které se výrobce nestaral. Jejich názory se shodovaly v tom, že pouze oni sami mohou vyrábět kvalitní jízdní kola. A pak bylo rozhodnuto vytvořit celou produkci, protože Clement a Laurin věděli, co chtějí na trhu prosadit: kvalitu, spolehlivost a dostupnost.

Logo Škoda

Výroba se rozvíjela a motocykly se začaly uvolňovat na trh. A v roce 1905 byla zahájena výroba automobilů, načež v roce 1920 došlo ke sloučení s firmou Škoda. To byl začátek celé říše. O něco později se Škoda stala součástí silného koncernu Volkswagen.

Země původu

Václav Klement a Václav Laurin, zakladatelé a výrobci Škody, začali podnikat v malém městě nedaleko Prahy, zvaném Mladá Boleslav. Dlouho tam sídlila firma Laurin & Klement. Rozvojem značky Škoda se ale společnost zařadila mezi nejvýraznější v celé České republice.

Česká republika je zemí původu Škody. Připojily se k ní ale i další země, kde jsou dnes továrny na výrobu škodovek.

Co znamená znak a název vozu Škoda?

Logo Škody nemělo se současným designem nic společného, ​​stejně jako odznak Laurin & Klement. Ani po sloučení se o nějakém okřídleném šípu nemluvilo. Logo mělo oválný tvar, uvnitř byl název společnosti orámovaný vavřínovými větvemi. Tehdy neměl žádné dešifrování.

Ikona Laurin & Klement.

Odznak Laurin & Klement

V roce 1926 se objevila nová podoba loga – známější šíp s ptačím křídlem. Ale otázka, kdo je autorem tohoto originálního nápadu, zůstává dodnes nezodpovězena. Někteří tvrdí, že nápad patří Maglicovi, obchodnímu řediteli Škody, ale to jsou jen spekulace.

Postupem času se vzhled loga Škoda proměnil a zvýrazňoval. Od roku 1999 se tedy modrá barva již v symbolu nepoužívá. Okřídlený šíp se začal malovat zeleně a rám byl černý. Toto logo Škoda znamená šetrnost k životnímu prostředí a zásadovost. O něco později byl erb ještě výraznější. Šipka se stala jasnější a objemnější a rám je lehčí a působivější.

Moderní verze znaku Škoda znamená originalitu řešení, dynamiku a lehkost. Tato hodnota byla zahrnuta při jeho vývoji. Logo Škoda na pozadí emblémů jiných oblíbených automobilových značek opravdu vyniká.

Populární modely Škoda: historie a popis

Vozy vyráběné pod značkou Škoda se rok od roku měnily externě i interně. Po celou tu dobu však vozy značky Škoda odrážejí spolehlivost a kvalitu, které byly svého času pro zakladatele společnosti důležité. Nyní existuje 8 historicky významných modelů, které zná každý.

Fabia

První generace modelu Fabia byla představena již v roce 1999. Tento model byl vyroben jako náhrada za Felicii, jejíž výroba byla plánována. Použité jméno bylo formou slova „báječný“, přeměněné tak, aby vyhovovalo stylu podniku, což se překládá jako „úžasný“.

Škoda Fabia 2018

Do roku 2020 byly vydány již tři generace. Fabia byla prvním osobním vozem vyrobeným na platformě A04 od koncernu Volkswagen. Mezi přednosti tohoto modelu patřila nepříliš vysoká cena dílů vyvinutých ve výrobě Volkswagenu, která jej odlišovala od podobně vypadajících Volkswagenů Polo a SEAT Ibiza.

Nejnovější generace Fabie byla uvedena na trh v roce 2014. Od prvního modelu vůz narostl do šířky a snížil se. Proměnou prošel i exteriér. Nyní se vyrábí v korporátním stylu Škoda.

Felicia

Model Felicia byl prvním vozem uvedeným na trh po fúzi s koncernem Volkswagen. Okamžitě se ukázalo, že sjednocení bylo jedině prospěšné. Zlepšením bezpečnostních pásů a airbagů se systém klimatizace vozu stal ještě pohodlnějším. Datum první montáže tohoto stroje je 1995.

O něco později bylo vydáno několik dalších úprav tohoto vozu v zadní části pickupu, kombi a dodávky.

Toto malé auto bylo velmi žádané, protože za relativně málo peněz se dala sehnat autoklimatizace, protiblokovací brzdový systém a airbag. Ne každá společnost byla připravena toto vše nabídnout za takové peníze.

Octavia

Octavia se vyrábí od roku 1996. Od té doby výrobce vytvořil již 4 generace. Modelová řada zpočátku zahrnovala hatchback a kombi. Nyní se Octavia stala jednou z nejoblíbenějších v rodině značky, protože prodejní čísla stále vykazují vysokou poptávku.

4. generace byla vydána v roce 2019 v Praze. Současná karoserie se stala větší než její předchůdci. A design byl proveden pod vedením Olivera Stefaniho, což nám umožňuje definovat charakteristické rysy značky.

Legendární model značky

Legendární model značky Octavia 2020

Různé možnosti zavěšení, maticové LED světlomety, radarový tempomat jsou jen některé z nových prvků, které moderní Octavia kombinuje.

Nádherný

Superb se původně vyráběl jako sedan v roce 2001. Automobilka zařadila tento model do obchodní třídy. Superb byl vybaven předními a bočními airbagy, EDS, ABS a dalšími možnostmi, které umožňovaly pohybovat se ve voze nejen pohodlně, ale i bezpečně.

Třetí generace, v současné době poslední uvolněná úprava vozu, byla představena v roce 2015. Nyní je tento stroj jedním z nejpokročilejších v designu i mechanickém obsahu. Délka a rozvor se zvětšily, interiér se stal ještě prostornějším a hmotnost karoserie se snížila.

Rychlý

Rapid je často nazýván obdobou Octavie Tour. Rapid ale poskytuje více vnitřního prostoru díky delšímu rozvoru. Vůz byl s drobnými změnami vyroben na platformě A05 od koncernu Volkswagen.

Tato řada zahrnuje benzínové i naftové motory. Vybavení se může lišit v závislosti na regionu. Kulomet je tedy dostupnější pro nákup v Rusku, ale nevyrábí se v západní Evropě. ESC není vždy základní možností, stejně jako tempomat.

vysoká rychlost

Vysokorychlostní «Rapid» 2019

Rok po vydání, v roce 2013, byly provedeny první změny. Zasáhly jak vnitřní dokončovací materiály, tak technickou část. Elektrohydraulický posilovač řízení byl zcela opuštěn ve prospěch elektrického.

Nyní se stal Rapid rodinným vozem, jehož kvalita netrpí nízkou cenou.

yeti

Crossover Yeti byl uveden na trh v roce 2009. Skutečnost, že model získal ocenění „Rodinné auto roku“, ukazuje, jak vřele byl Yeti veřejností přijat.

Navzdory novému formátu vozu na sebe vývojáři Škodovky nezanevřeli. Design byl vyroben v korporátním stylu a technické vlastnosti potvrdily, že značka je stále připravena poskytovat svým zákazníkům pohodlí a bezpečnost.

S pohonem všech kol je v Yeti k dispozici nový off-road režim, který se dříve nepoužíval.

Kodiak

SUV Kodiaq se stalo největším vozem v rodině Škoda. K dispozici jsou 7místné i XNUMXmístné modely. Výrobce jej okamžitě umístil jako jeden z nejvýkonnějších crossoverů. To nijak neovlivnilo exteriér, který byl vyroben v souladu se všemi tradicemi.

„Kodiac“ lze nazvat starším bratrem „Yeti“, protože jeho vzhled lze vysledovat, ale ve větších rozměrech.

karoq

Karoq se stal dalším crossoverem značky Škoda. Vydáno v roce 2017. Toto auto je druhé, jehož jméno je spojeno se slovem Kodiak, v překladu „hrana“. Je ještě větší než jeho předchůdce Yeti, ale menší než Kodiaq.

Crossover

Mezi ostatními modely vyniká palubní deskou s grafickým designem, který se dříve nepoužíval ani jako doplňková výbava. Interiér je často přirovnáván ke Kodiaqu, se stejným designem panelů a materiálů.

Čtěte také: Historie značky Yutong

Kde se aktuálně vyrábí a montují vozy Škoda?

Výroba automobilů probíhá nejen v České republice. Továrny byly postaveny v Číně, Německu a dokonce i v Rusku. Nejvýkonnější je ale výroba v Mladé Boleslavi, protože tam se vyrábí všechny moderní modely.

Závod v Kaluze také vyrábí mnoho automobilů. Z hlediska síly vyniká mezi ostatními v Rusku. Závod zajišťuje velkosériovou montáž — prvky karoserie a další celky jsou dodávány přímo z České republiky. Někteří lidé se mýlí, když věří, že ruské shromáždění je horší než to české – tento stereotyp nemá žádný objektivní základ.

Zajímavé:
Kdy chovat na Škoda superb 2.0 tdiutě.
Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»