Škoda

Jak odstranit pískání přijímače na Škodě Fabia za jízdy

Nemusí to být nutně pás: co to píská pod kapotou a co s tím?

Zdá se, že o píšťalce je řečeno vše: nějaký pás prokluzuje. Prostě? Téměř, protože ne vždy je na vině pás, ne vždy bezdůvodně sklouzne, a pokud se budete snažit dělat lépe, můžete si jen ublížit.

Od jednoduchých až po složité

Začněme s pásy. Ať si člověk říká co chce, nejčastěji to jsou ti, kteří opravdu pískají. Rozvodový řemen samozřejmě pískat nemůže – je ozubený, ale všechny ostatní řemeny příslušenství (hnací nebo servisní – jak chcete) mohou pískat velmi hlasitě.

Důvod pískání se může lišit. Za prvé, může být na vině slabé napnutí řemene. Je to příliš jasné a jednoduché.

Za druhé, pás sám stárne. Postupem času „blbne“ – ztrácí elasticitu. Takový řemen již nemůže dostatečně dobře přiléhat ke kladce a začíná prokluzovat, i když je s napnutím vše v pořádku. A když to ještě ke všemu „sežerou“ i desítky tisíc kilometrů, tak se píšťalka určitě objeví.

Za třetí, pás může být jednoduše špinavý. Zde musíte zjistit, proč je špinavý. Pokud auto nemá normální ochranu zespodu, pak je vše jasné: voda, písek, prach – to vše se usadí na pásu. A pokud voda rychle vyschne, pak stejný písek nemůže vyschnout, ale je snadné vyhryzat potůčky pásu.

Zajímavé:
Co je lepší Mitsubishi Lancer 9 nebo Škoda Octavia.

Stává se také, že něco z auta vyteče na pás: olej, nemrznoucí kapalina nebo brzdová kapalina (to je samozřejmě nepravděpodobné, ale přesto). A i když nemrznoucí kapalina nebo brzdová kapalina s největší pravděpodobností moc škody nenadělají, motorový olej je poměrně agresivní věc, která koroduje materiál řemenu. Pokud je řemen pokrytý olejem, je nutné jej vyměnit. A samozřejmě až poté, co se zjistí a odstraní příčina jeho rozstřiku.

Protože nejen pás může pískat, budete se muset ujistit, že je viníkem pískání. Nejjednodušší způsob je nastříkat na něj vodu. Pokud pás jednoduše ztuhl věkem, může pomoci malá pomoc. Nebo možná ne, protože pokud je oslabený, pak se pískání ještě zesílí. Ale ze změny zvuku alespoň pochopíte, že s pásem není něco v pořádku. To je zvláště výhodné, pokud je hnacích řemenů více: voda vám pomůže zjistit, který řemen píská. No, pokud to nebude fungovat, nestane se nic hrozného: voda jednoduše vyschne. U aktuálně módních sprejů na pásy je situace složitější.

Teoreticky nejsou tyto spreje určeny ani tak k diagnostice problému, jako k jeho vyřešení. Sprej obvykle obsahuje zábavnou přísadu, jako je pryskyřice borovice. Pryskyřice není nic jiného než obyčejná kalafuna, která stojí 20x méně než sprej. Je pravda, že je obtížné jej aplikovat na řemen, ale princip činnosti je naprosto stejný: zvýšení tření. Sprej obsahuje i alkohol, který může pás trochu změkčit. Zdá se, že recept je dokonalý: tvrzený pás získává pružnost a pryskyřice zvyšuje tření. Ale život není tak růžový.

Nikdo neví, jak dlouho starý pás vydrží po ošetření alkoholem. Možná se to za pár dní zlomí? Může se stát cokoliv. No, kalafuna je ještě horší. Ano, bude mnohem lepší, aby se řemen přilepil na kladku. Sprej ale vytvoří na vnitřním povrchu pásu lepkavou vrstvu, která přitahuje nejen kladku, ale i všechny odpadky z vozovky: prach, písek a vše ostatní. To vše také velmi snižuje jeho životnost. Ve výsledku má sprej účinek a někdy může opravdu pomoci. Ale nemá cenu si to stříkat na opasek donekonečna. Proto bych tento sprej zařadil především jako diagnostický nástroj, nikoliv nástroj na opravu. Pokud to pomůže, tak je potřeba vyměnit řemen (a zároveň je potřeba vyčistit drážky řemenice od pryskyřice). Opravovat opasek touto chemikálií je jako chodit každý den k Soše svobody s kyticí růží a doufat, že odhodí pochodeň, přijme květiny a políbí ji na tvář.

Na pás můžete také nastříkat běžnou Vedashku. Pokud píšťalka zmizí, pak píská pás a ne něco jiného.

Pás, ale ne stejný

Nejpravděpodobnější a zároveň obtížně diagnostikovatelnou příčinou pískání zpod kapoty je prokluzující řemen alternátoru. Nejpravděpodobnější je, že pro pás je velmi obtížné otočit generátor, zvláště pokud je zapnuto velké množství spotřebitelů. V tomto případě je otáčení zabráněno zvýšeným odporem magnetického pole, takže pokud dojde k pískání při zapnutí silných spotřebičů (například vyhřívané čelní sklo), pak je příčinou pískání určitě pás generátoru. Dalším způsobem, jak zkontrolovat pískavý zvuk z řemenu alternátoru, je prudce sešlápnout plyn a prudce jej uvolnit. Pokud píská přesně při uvolňování plynu, zpravidla je příčina v řemenu alternátoru. Tato metoda má samozřejmě smysl pouze u strojů s více pásy. Pokud je jen jeden pás, tak to píská, tady je vše jasné.

Obtížnost diagnostiky spočívá v tom, že někdy za prokluzování není ani tak samotný řemen, ale spíše zahuštěné mazivo ložisek generátoru. To platí hlavně teď – v zimě a mrazu (kdo už to má letos v zimě). Pokud tedy pás stále vypadá dobře, termín pro jeho výměnu podle předpisů nenastal, ale píšťalka stále existuje, budete si muset myslet, že důvod není v něm, ale v generátoru. Krátký hvizd po nastartování v chladném počasí však není kritický. Hlavní věc je, že zmizí během několika sekund.

Co když to není pás?

Bohužel pás je to menší zlo, které umí pískat a pištět. Cokoli poháněné řemenem se točí. A pokud se točí, má to ložiska. A zde je potíž: určit, které ložisko píská. Válce (napínací i parazitní), čerpadlo posilovače řízení, vodní čerpadlo, generátor, kompresor klimatizace. Může tam pískat spousta věcí. Jak najít?

Ty nejdůslednější začínají resetováním hnacího řemene. Pokud například zůstane píšťalka nebo pískání, pak se podíváme na to, co může „zpívat“ z rozvodového řemene. Mohou to být válečky samotného řemenu nebo možná čerpadlo, pokud je poháněno tímto řemenem.

Pokud píšťalka zmizí, pás je dobrý a nereaguje na postříkání Vedashkou, vodou nebo sprejem, pak hledáme jednotku, která vydává ten ošklivý zvuk. Zde jsou metody různé. Nejjednodušší je pumpovat všechny kladky a válečky ručně a snažit se detekovat jakoukoli vůli. Někdy tato metoda funguje, ale v tomto případě musí být opotřebení ložiska již velmi velké. Nebo možná je téměř pryč a důvodem je opět zahuštěné nebo chybějící mazivo. Pak tato metoda nic neudělá.

Druhým způsobem je použití stetoskopu. Ne každý ho má, ale na přání ho lze vyrobit ze starého lékařského fonendoskopu a kousku vhodného tlustého drátu (hřebík, elektroda – jakákoliv kovová tyč vhodného průměru). Pokud je to příliš obtížné, pak postačí univerzální diagnostický přístroj zvaný dřevěná tyč. Zařízení je jednoduché, ale velmi účinné. Jediná škoda je, že si na to musíte zvyknout. Vezmeme tedy libovolnou dřevěnou hůl (nejlépe z tvrdého a suchého dřeva, kus dřevěného soklu, násadu od lopaty – cokoli, ale s jednou nabroušenou hranou postačí), a její jeden konec přiložíme k ose válečku a druhý, sevřený v pěst, k uchu. A my posloucháme.

S tyčí nelze udělat chybu, ale jsou zde dvě velmi důležité poznámky: někdy je pro ni obtížné dostat se k požadovanému válečku (často je to zcela nemožné) a pokud tyč kdekoli píchnete, můžete ji položit pod pásem. V lepším případě se roztrhne, v horším se podaří zranit klackem toho, kdo ho přiloží na špatné místo. Takže musíte hůl používat moudře. Metoda je velmi garážová a staromódní a není vhodná pro každého.

Co dělat s válečky a ložisky, to si každý rozhodne sám. Někdy vlastně stačí aktualizovat mazivo a někdy pomůže jen výměna. Hlavní věc je udělat to včas. Představte si, že na vašem autě jeden pás roztáčí jak čerpadlo, tak nějaký druh generátoru. Pokud se pás přetrhne, můžete jet 50 kilometrů domů bez nabíjení, ale bez pumpy nebudete moci jet vůbec. Takže je lepší být tady v bezpečí.

Neubližujte!

Ne nadarmo se říká, že nejlepší je nepřítel dobra. Stává se, že ve snaze odstranit nějakou nekritickou poruchu věci jen zhorší. Pokus o utažení řemene je jednou z takových operací, která může vést k určitému zhroucení.

Napnutí řemene není odebíráno ze stropu. Pokud je pás pevnější, než by měl být, prokluzuje. A pokud je silnější, výrazně snižuje životnost válečků a ložisek jednotek. Napětí musí být přísně nastaveno továrnou. Pokud pás vypadá jako pahýl, neměli byste jej utahovat. S největší pravděpodobností to bude pískat dál, ale zároveň s velkou pravděpodobností vychýlí nějaké jiné ložisko, které ještě docela funguje.

Neměli byste se pokoušet utahovat starý řemen, jehož životnost se blíží ke konci. Navenek může vypadat ještě velmi decentně, ale jeho materiál už stářím ztrácí pružnost a neumí dobře uchopit kladku. V tomto případě nadměrné napětí také způsobí pouze škodu.

Totéž platí pro analogy všech druhů mizerných věcí. Je jasné, že zaplatit tři tisíce za nějaký originální opasek místo pěti set rublů za analog je šlápnutí na krk. V tomto případě se ale musíte připravit na to, že může sloužit i méně. Ne vždy, samozřejmě, ale docela často.

A dalším důvodem pro vzhled pískání jsou kladky neznámého původu. Jsou měněny zřídka, ale někdy ne příliš přesně. Chyby jsou obvykle dvě: udělali malou chybu v průměru nebo – což se také stává – v počtu potůčků. Průměr je nejen napnutí, ale i změněný převodový poměr, se kterým si řemen nemusí poradit a může prokluzovat. Ale kladka s pěti proudy místo kladky se čtyřmi bývá znakem garážového JZD. Zde se může nejen změnit zatížení ložiska, ale také se může řemen během montáže zdeformovat. V tomto případě bude píšťalka velmi vytrvalá.

A nakonec poslední věc. Cizí zvuk zpod kapoty se může objevit nejen z mechanického důvodu – kvůli řemenům, válečkům nebo ložiskům. Diodový můstek generátoru může také „zpívat“ své písně. Občas píská prasklé těsnění výfukového potrubí. V rané fázi bude zvuk také pískat.

Obecně platí, že pokud chcete trénovat svůj sluch, poslouchejte pozorně. A pokud nic nefunguje, přejděte do servisního střediska. Než se tento „dobrý“ zvuk objeví sám, může být již příliš pozdě.

Nebezpečný příznak: proč nemůžete ignorovat pískání vašeho autorádia

Pískavý zvuk v reproduktorech, který se pravidelně vyskytuje u ojetých vozů, naznačuje závadu v elektroinstalaci a nutnost kontaktovat kvalifikovaného elektrikáře. Mnoho řidičů se však domnívá, že na takovém „hudebním“ problému není nic špatného a mohou bezpečně jet dál, i když je to zásadně špatné. A proč, vysvětluje portál „AvtoVzglyad“.

Obrázek Nebezpečný příznak: proč nemůžete ignorovat pískání vašeho autorádia

Hudba a reklama trochu utichly, vzduch se na zlomek vteřiny „ochladil“ a vzduch se „naplnil“ odporným pískáním, přímo závislým na sešlápnutí plynového pedálu. Ano, „melodie“ a „decibely“ nějak souvisí s rychlostí na tachometru, což způsobuje ještě větší podráždění. Pravděpodobně zkřehly dráty nebo něco v bloku spadlo z věčného otřesu na našich strastiplných silnicích. Tak to je, lokalizováno správně. Vše, co musíte udělat, je najít poškozený drát.

Přibližně polovina majitelů aut to vzdá a vydrží nepříjemnosti až do další údržby: hudba přímo neovlivňuje rychlost, není čas ani peníze navíc, tak to nechte být. Druhá polovina se stále rozhodne na to přijít a bude nepříjemně překvapena: ošklivé pískání je jen příznakem a „nota navíc“ stále ovlivňuje provoz spalovacího motoru. A jak!

Samozřejmě, první věc, kterou musíte udělat, je dostat se do „hudby“. Pokud sloupec „telefonuje“, znamená to, že porucha je skryta v jeho kontaktech. „Blok“ pro připojení rádia je však neporušený a dráty vypadají skvěle, zvoní sebevědomě a nevzbuzují pochybnosti. Tím, že jsme rozebrali polovinu interiéru a nenašli alespoň nepřímý důkaz našeho argumentu, vracíme se k tomu původnímu. Píšťalka reproduktorů naznačuje, že „zhroucení“ je třeba hledat na úplně jiném místě – pod kapotou.

3 díry ve vašem autě, které je určitě potřeba promazat, než přijde chladné počasí

Hole milují lubrikanty

Foto: AutoVzglyad

Přečtěte si také

Kupodivu, ačkoliv je akustika vozu citlivá na poruchy v celé elektroinstalaci vozu, obzvláště citlivě reaguje na chování vysoce zatížených kontaktních skupin. Například zemnící a plusové kabely, stejně jako pancéřové dráty. Právě tam, mezi zapalovacími svíčkami a cívkami, se může vytvořit zlom, který způsobí záběr. Jak hledat? Ano, je to velmi jednoduché: vše, co musíte udělat v noci, která nyní začíná v šest večer, je otevřít kapotu a požádat souseda, aby nastartoval auto.

Jiskry srovnatelné s novoročními ohňostroji naznačí, že je třeba vyměnit dráty vysokého napětí. Okamžitě se mi vybaví podivné startování motoru, seřízení motoru za tepla a mnoho dalšího, což stejně jako sloupek nepřímo naznačovalo nutnost údržby. Kontrolou a vyčištěním země, ošetřením a dotažením svorek a také výměnou pancéřových drátů se problém vyřeší ve třech ze čtyř případů.

Technik samozřejmě najde závadu rychleji a obratně si poradí s píšťalkou „ze zkušenosti“. Právě to, syn těžkých chyb, je nejcennějším rozdílem mezi automechanikem a obyčejným řidičem: umožňuje vám nejen opravit poruchy, ale také se nebát otevřít kapotu a najít problémy.

Zdá se, že nastala doba, kdy je pomalu začínají získávat všichni majitelé aut – tedy zkušenosti. Jak by to mohlo být jinak, když se servis auta na autoservisu stane cenově nedostupným.

Jaké nářadí by měl mít každý řidič ve své sadě?

Jak urychlit a zjednodušit proces opravy auta

Foto: www.brittoninsurance.ie

Přečtěte si také

Přihlaste se k odběru kanálu „Avtovzglyad“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button