ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda Octavia Tour

Škoda Actavia 1.8 152l má turbínu

Motor 1.8 TSI ve Volkswagenu a Škodě – co potřebujete vědět?

Dmitrij Sapko

Moderní sféra automobilové výroby je prostě úžasná co do objemu vědecké činnosti a neuvěřitelných možností technického pokroku. Je těžké srovnávat motory současné generace s motory před 5-6 lety, vývoj technických prostředků šel tak daleko po celém světě. Dnes budeme hovořit o motorech 1.8 TSI, které jsou aktivně instalovány na vozech Volkswagen. Povíme si o moderním motoru, ale dotkneme se i problematiky historie. Tento motor se stal jedním z nejoblíbenějších a poměrně kontroverzních v modelové řadě výrobce. Je instalován na téměř všech ikonických modelech Škody a také na řadě vozů VW a Seat. Audi naproti tomu všechny agregáty VW před instalací do svých vozů finalizuje, ale i tento agregát se stal jedním ze zástupců vývojové základny. Takže velký podíl na evropském automobilovém trhu je založen na 1.8 TSI.

Během životnosti tohoto motoru přešel z norem Euro 3 na Euro 6, aniž by ztratil výkon nebo atraktivní výkon. Agregát je ve všech ohledech docela zajímavý, má pro výrobce několik důležitých generací. Společnost vytvořila poměrně vysokou spolehlivost tohoto motoru a udělala jej co nejmodernější. Měli bychom očekávat, že většina modelů ve středním cenovém segmentu bude i nadále založena na tomto motoru. Stojí za zmínku, že auta s takovým motorem mají poměrně vysokou dynamiku a cítí se skvěle v podmínkách na trati. Abychom však porozuměli takovým vlastnostem motoru, stojí za to se blíže podívat na jeho vlastnosti, typy a hlavní vlastnosti. Abychom byli spravedliví, poznamenáváme, že v historii této jednotky existují určité nedostatky.

Zajímavé:
Jaký druh dieselu má vw passat b6.

Hlavní technické vlastnosti motoru 1.8 TSI

Pohonná jednotka má určitou důvěru ve své schopnosti. Tento vůz získal nejen vysokou kvalitu, ale skutečně úžasné příležitosti pro růst a vývoj pro koncerny, které jej používají. Motory modelu BZB byly v roce 2011 nahrazeny modelem DZAB s vyšší ekologickou třídou. Ale obecně platí, že vlastnosti a design zůstávají stejné. Na charakteristiku jednotek 1.8 TSI aktuální generace se podíváme blíže:

 • pracovní objem je 1.8 litru, výkon motoru závisí na modelu, pohybuje se od 152 koní a výše, v tradičních verzích je točivý moment 250 N*m, což je docela dost;
 • motor je založen na technologii TSI – je instalována specifická turbína Volkswagen, která výrazně zvyšuje výkon a agilitu motoru, zejména při nabírání rychlosti;
 • v rozvodovém pohonu je nainstalován řetěz, existují určité informace o možnosti jeho natažení, ale obecně neexistují žádné problémy, nedochází k žádným poruchám nebo poruchám ventilového systému;
 • existuje určitý limit pro spalování oleje – na 10–15 tisíc kilometrů se spotřebuje přibližně 1.5 litru cenného mazacího produktu, takže byste měli neustále sledovat hladinu kapaliny v klikové skříni;
 • Hlavní přednosti motoru se projeví v kombinaci s manuální převodovkou, dobře fungují i ​​verze s plnohodnotnou 7stupňovou automatickou převodovkou.

V historii používání této pohonné jednotky byla instalována téměř na všechny významné modely Škoda a Volkswagen. Jde o Octavie, Superb, Yeti, Rapid, Golf, Jetta, Passat, Tiguan a další méně oblíbené vozy. To naznačuje významnou důvěru koncernu v motory a také hovoří o univerzálních vlastnostech pohonné jednotky. Možnosti instalace jsou opravdu velmi vážné, ale stojí za to mluvit hned o provozních funkcích.

Seznam modelů – kde jsi montoval 1.8 TSI?

Je třeba přiznat, že motor je neuvěřitelně populární; byl a stále je instalován na různých modelech VAG. Počet úprav se blíží k 10 a koncern nepřestává upravovat a vylepšovat motor pro budoucí modely. Agregát ukázal výkon od 120 koní v raných verzích až po 170 koní v posledních úpravách.

Zajímavé:
Jak přestavět třmen na Škodě.

Hlavní modely, kde byl tento motor nainstalován:

 • Volkswagen – Passat, Golf, Passat CC, Sharan;
 • Škoda – Superb, Yeti, Octavia;
 • Seat – Leon, Altea, Toledo, Alhambra;
 • Audi – A3, A4, A5, TT.

Tyto modely vykazují poměrně hodně výhod z hlediska kombinace motoru a převodovky. Téměř u každého modelu bylo nastavení převodovky individuální. Srovnávat hmotnost a jízdní vlastnosti řekněme Sharanu a Audi A3 je těžké, a tak se koncern musel snažit vyladit motor a převodovku přesně podle požadavků potenciálního kupce každého modelu.

Jaká je životnost motoru 1.8 TSI – stručně o tom hlavním

Výrobce uvádí spíše skromnou životnost motorů 1.8 TSI – 200 000 km. Pak je předepsána výměna pístních kroužků a často se musí opravit i hlava válců. Při tomto počtu najetých kilometrů je nutná nákladná výměna řetězu, jinak jeho natažení povede k tomu, že se ventily setkají s písty a způsobí velké problémy s opravou.

Ve skutečnosti bude životnost při správném provozu a kvalitní údržbě vyšší. Při včasném dodržení všech předepsaných postupů na tento motor bezpečně najedete cca 350 000 km. Za tuto dobu se v průměru 3x vymění řetěz se všemi rozvodovými díly a při 200 000 km se vymění pístní kroužky. To je relativně dobrý ukazatel zdrojů, stejně jako u moderních evropských technologií.

Jak provozovat a udržovat motory 1.8 TSI?

Doporučení, jak řídit vozy s pohonnými jednotkami tohoto typu, najdete mnoho. Přeplňované motory skutečně nemají rády takzvanou „nevolnou“ jízdu. K tomu je lepší zvolit základní jednotky MPI a zbavit se případných problémů s turbínou a dalšími strojními částmi. Pohonná jednotka 1.8 TSI občas potřebuje odvzdušnit vstřikovače pořádným sešlápnutím plynového pedálu, to se osvědčilo v praxi. Pro provoz automobilu stojí za zvážení následující doporučení:

 • Na čerpací stanici byste měli být obzvláště opatrní; tankování paliva nízké kvality riskuje čištění vstřikovačů mnoho majitelů doporučuje používat benzín 98;
 • Neměli byste experimentovat s olejem, má smysl nalít původní nebo doporučený, protože jinak vás spotřeba mazací kapaliny jednoduše zničí při údržbě;
 • aktivní styl jízdy a vysoké rychlosti jsou prvkem této jednotky, takže někdy byste neměli brzdit plynový pedál, zejména v podmínkách prázdné dálnice na bezpečných místech;
 • každá převodovka pracuje s motorem po svém, vyplatí se přečíst si doporučení odborníků na styl jízdy, který převodovku a motor udrží v provozuschopném stavu po dlouhou dobu;
 • Jakékoli opravy na motoru je lepší provádět v oficiálním nebo certifikovaném servisním středisku, protože konstrukce jednotky je specifická a její oprava je komplikovaná.
Zajímavé:
Jaký je klíč pro výměnu zapalovacích svíček na Škoda A5 1.6 bse.

S těmito doporučeními můžete vůz, který jste si zakoupili, udržet v provozuschopném stavu docela jednoduše. K tomu můžete použít různé možnosti ovládání vozidla s ohledem na všechna doporučení výrobce. Značka předepisuje v návodu k obsluze řadu důležitých rad. To pomáhá zbavit se problémů bez problémů a zcela zavést normální provoz vašeho vozu.

Jaké negativní vlastnosti má motor 1.8 TSI?

Tato pohonná jednotka se stala nejoblíbenější mezi novou generací trubkových motorů VW. Z tohoto důvodu se majiteli této elektrárny stalo mnoho řidičů po celém světě. Nedá se čekat, že se motor bude líbit všem a na výrobce zanechá každý jen chválu, takže na instalaci je spousta negativních názorů. Stojí za to zvážit některé důležité funkce, které se mohou objevit ve vaší jednotce po několika letech provozu:

 • Spotřeba paliva se časem zvyšuje, pokud používáte palivo nízké kvality nebo neudržujete vozidlo v souladu s doporučeními výrobce pro údržbu;
 • u některých modelů jsou informace o značné spotřebě oleje, často to závisí na štěstí kupujícího, ale nadměrná spotřeba může být důvodem k výměně jednotky v záruce;
 • oprava elektrárny 1.8 TSI je velmi nákladná, vůz má moderní technologie, ale vyžaduje velmi vysokou kvalitu obnovy ve všech parametrech jednotky;
 • turbína je slabým místem motorů BZB před rokem 2011 a také tyto agregáty nejčastěji spotřebovávají olej v přemrštěném množství po 3-4 letech provozu;
 • U těžkých aut jsou problémy s určitým nedostatkem dynamiky, u crossoverů a sedanů třídy D se doporučuje volit větší a výkonnější agregáty.

Při nákupu vozu byste měli využívat nejmodernější řešení. Přesto se vždy vyplatí podívat se na nevýhody kupovaného vybavení. Někdy jsou pro kupujícího docela důležité, takže někdy je lepší zvolit jinou techniku, která je vhodnější konkrétně pro vaši situaci. Při výběru elektrocentrály pro váš vůz Škoda nebo Volkswagen věnujte zvláštní pozornost agregátu 1.8 a zjistěte více o jeho výhodách a možných nevýhodách.

Zajímavé:
Co je lepší: Honda Accord nebo Škoda Superb.

Co říkají recenze o přeplňovaném motoru Volkswagenu?

Moderní recenze naznačují, že pohonná jednotka může být docela náladová. Při čtení recenzí ale musíme vzít v úvahu i takový bod, jako je možnost nepříliš správného fungování. Každý kupující má svůj vlastní názor na zachování záruky, na nutnost tankování dobrého paliva a plnění vysoce kvalitního oleje. Takže byste měli přeskočit některé recenze a chovat se k ostatním docela kriticky. Zde jsou hlavní body z recenzí, které byste měli vzít v úvahu při nákupu:

 1. Motor 1.8 TSI byl vychvalován téměř ve všech recenzích majitelů za svůj výkon, výdrž a výbornou dynamiku. Majitelé těžkých vozů zaznamenali nedostatek trakce a dynamiky.
 2. Majitelé škodovek o tomto agregátu mluví s velkým nadšením, i když v podstatě motory ve VW a dalších koncernech jsou instalovány úplně stejně, stejně jako převodovky.
 3. Mezi negativními recenzemi lze zaznamenat názory na zvýšení spotřeby paliva a oleje v průběhu času a v mnoha případech je nutná oprava turbíny přesně po 100 000 km;
 4. Skeptické recenze odborníků zahrnují poněkud pochybný názor na převodovku 7-DSG a její jemnou strukturu. Převodovka netoleruje žádné změny továrních parametrů, chiptuning či jiné zneužívání motoru.
 5. Většina recenzí se také shoduje, že mezi moderními motory o výkonu 150–160 koní je tato jednotka jednou z nejspolehlivějších a nejhospodárnějších.

Věnujte pozornost názorům odborníků z časopisů a nezávislých automobilových novinářů. S takovou jednotkou můžete sledovat i zkušební jízdu vozů. Soudě podle recenzí je nejpřijatelnějším vozem s takovou jednotkou Škoda Octavia. Toto vozidlo je jedním z nejoblíbenějších v Rusku, a to jak na nových, tak na sekundárních trzích. Pojďme se podívat na testovací jízdu nové generace Octavie přesně s tímto agregátem pod kapotou:

Sčítání

Vozy koncernu Volkswagen jsou jedním z nejlepších řešení ve své třídě. Jedná se o lakonickou techniku, pěkný design a moderní vývoj, které jsou kombinovány v docela zajímavých a neobvyklých provozních možnostech. Škodovky dnes mohou tvrdit, že zdědí všechny příjemné a pozitivní funkce německé značky. Jestliže se dříve ve Škodě všechny technologie objevovaly o generaci později než ve VW, dnes už tento trend není aktuální. Společnost vyvíjí nové produkty a okamžitě je zavádí do všech moderních modelů koncernu. A motor 1.8 TSI v různých autech společnosti má dnes stejnou povahu. Jedná se o poměrně kvalitní a spolehlivý agregát s dobrým výkonem a výbornou výdrží.

Zajímavé:
Kolik oleje od min do max Škoda Octavia.

Vozy s takovým motorem vykazují poměrně vysokou provozní spolehlivost a mohou vás potěšit svými technickými schopnostmi a prostě pozoruhodnými provozními vlastnostmi. Doprava má své výhody i nevýhody a motor je v tomto případě jedním z hlavních představitelů pro utváření názoru kupujícího. Měli byste tedy jednotce věnovat zvláštní pozornost a při nákupu vzít v úvahu všechny její výhody a nevýhody. Negativní recenze jsou často způsobeny tím, že potenciální majitel před nákupem jednoduše nezohlednil všechny vlastnosti jednotky. Doporučujeme prostudovat více informací o motoru a následně zvolit úpravu vozu. Co říkáte na novou generaci motoru 1.8 TSI?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button