ŠkodaŠkoda Rapid

Jak propojit denní svícení s rozměry na Škodě Rapid

DRL Daleko k podlaze záře VAZ

DRL ovladač 3 12V (DRL 3 12V) Plastové pouzdro pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

Ovladač DRL-3-12V (DRL-3). Plastové světlomety karoserie svítí samy, vlákno dálkových světel Koupit běžící světla. DRL ovladač-3-12V (DRL-3). Plastové světlomety karoserie svítí samy, vlákno dálkových světel Vlákno pro vzdálené patro DRL-3-12V (DRL-3)

Před nákupem to zkontrolujte!

Tento ovladač není vhodný pro většinu aut JAPONSKY VYROBENÝCH!

Dodávka DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

Jméno Počet
Ovladač DRL-3-12V (DRL-3-12V) pojistka 10A, vodiče 0,5m. 1 pc
Návod, schéma zapojení 1 pc
Obal 1 pc
CELKEM 3 pc

Technické vlastnosti DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

Název parametru Hodnota
Palubní napětí vozidla 8-16V
Odběr proudu z okruhu baterie v aktivním režimu ne více než 5 A
Aktuální spotřeba zařízení v aktivním režimu ne více než 20 mA
Aktuální spotřeba v pohotovostním režimu ne více než 0,1 mA
Typ ovládání klimatizace voděodolný
Typ skořápky ABS plast
Hmotnost 125 gr.
Zajímavé:
Kdy vyměnit motor Škoda Rapid.

Sada funkcí DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

– Automatické vypínání DRL při ručním přepnutí na potkávací (obrysová světla) a zpět;

– Hladké zapálení dálkových světel při jasu 30 % po nastartování motoru;

– Automatické vypnutí DRL po zastavení motoru;

– Ochrana proti zkratu. (pojistka 10A);

– Schopnost vypnout DRL bez vypnutí motoru;

– Provozní práh z generátoru 13,0-13,1V;

– Aktivace DRL ze snímače rychlosti.

Popis činnosti zařízení DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

– Použitím DRL ovladač-3-12V (DRL-3-12V) práce řádných řídících orgánů není narušena.

– Ovladač DRL-3-12V (DRL-3-12V) funguje ve spojení se standardní elektroinstalací a ovládání vozidla. Zařízení realizuje funkci denního svícení pomocí dálkových světel (30 % maximálního jasu).

– Funkce DRL na dálkových světlech se automaticky rozsvítí po nastartování motoru nebo aktivaci snímačem rychlosti v tomto režimu se DRL zapne po zahájení pohybu (relevantní pro vozy vybavené automatickým startem).

– Ovládání vypnutí DRL závisí na způsobu připojení ovládacího kanálu (modrý vodič). Ovládací kanál by měl být připojen k obrysovým nebo potkávacím světlům.

– Pokud zapnete obrysová světla (potkávací světla), DRL se automaticky vypne. Pro úplné zhasnutí světla bez vypnutí motoru stačí krátce zapnout (ne déle než 1 s) a poté zhasnout obrysová světla (potkávací světla). Stejným způsobem znovu zapněte DRL, krátkým přepnutím obrysových světel (potkávacích světel). Tato funkce funguje na všech programech:

– Program č. 1: Po nastartování motoru, když napětí baterie dosáhne hodnoty nad 13,1V, automaticky se zapne režim DRL. Potkávací a obrysová světla musí být vypnutá. DRL se vypnou při zastavení motoru.

– Program č. 2: Po nastartování motoru se DRL nezapne. Aktivace probíhá ze snímače rychlosti. DRL se vypne po zastavení motoru.

– Program č. 3: Aby program fungoval, je třeba připojit vodič (žlutý/zelený) ke koncovému spínači ruční brzdy (P – u automatické převodovky), k aktivaci DRL dojde 3 sekundy po uvolnění ruční brzdy. Pokud je vodič (žlutý/zelený) připojen k vodiči zapalování (hnědý), dojde k aktivaci DRL 3 sekundy po zapnutí zapalování. DRL se vypne po zastavení motoru.

*Továrně nainstalovaný program č. 1.

Návod k programování pro DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

Pro vstup do programovacího menu musíte zapnout zapalování (nestartovat motor) a 10x zablikat dálkovými světly. Pokud je vše provedeno správně, zařízení zareaguje plynulým zapálením dálkového světla a jeho plynulým zhasnutím. Poté musíte vybrat požadovaný program 1, 2 nebo 3 bliknutím. Dále ovladač zopakuje počet bliknutí zvoleného programu (1,2, 3 nebo XNUMX krát).

1x bliknutí – Program č. 1 (zapnutí DRL při běžícím motoru);
2x bliknutí – Program č. 2 (zapněte DRL ze snímače rychlosti);
3x bliknutí – Program č. 3 (zapnutí DRL po vypnutí ruční brzdy (P – u automatické převodovky) nebo při zapnutí zapalování).

POZORNOST! – programovací režim není dostupný, když motor běží. I při připojení DRL 3 12V (DRL 3 12V) podle schématu pro 3. program není programování k dispozici pro přeprogramování odpojte vodič „Další“. kanál“ (žlutozelený) ze zapalovacího obvodu.

Schéma zapojení pro DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

Obecné schéma zapojení pro ovladač DRL-3 (DRL-3)

Zařízení lze umístit do motorového prostoru v blízkosti světlometů vozu. Zařízení se doporučuje umístit do montážního bloku s relé a pojistkami. Zařízení je vodotěsné, je však nutné zajistit ochranu před přímým vniknutím vody. Pokud bude zařízení pracovat pouze s továrním programem č. 1, pak drát (žlutozelený) není nutné připojovat. Instalace je poměrně jednoduchá a může ji provést každý autoelektrikář nebo majitel automobilu s minimálními dovednostmi autoelektrikáře. Uvnitř ovladače jsou kombinovány 2 bílé vodiče.

Další informace DRL 3 12V (DRL 3 12V) pro Škoda Rapid Spaceback Hatchback

– Ovladač DRL-3-12V (DRL-3-12V) dobře zapadá do balíčku nabízených možností pro domácí i zahraniční automobily

DRL ovladač-3-12V (DRL-3-12V) funguje ve spojení se standardním elektrickým vedením a ovládacími prvky vozidla. Zařízení implementuje funkci denního svícení pomocí dálkových světel (30 % maximálního jasu);

— Standardní ovladače osvětlení zůstávají funkční;

Sníží se spotřeba paliva ne o mnoho, ale příjemně (50-100 gramů na 100 km v městských podmínkách během dne);

— Zdroj spirálek žárovky se 2 žhavicími vlákny je nerovnoměrně rozložen a bez použití spirály dálkových světel dokonce o 5 %, spirálu potkávacích světel spálíme až do konce a vyhodíme celou žárovku, aniž bychom spotřebovali 50 % zdroj, který zůstal ve spirále dálkových světel a za který jsme zaplatili;

— Prostředek spínače světel lze zvýšit, pokud většinu času používáte vůz během dne a nepřepínáte světlomety a dálková světla a zpět na potkávací světla;

— Životnost bočních světel se prodlužuje kvůli jejich nízkému používání během dne, protože DRL funguje automaticky bez obrysových světel;

— Za slunečného počasí nejsou obrysová světla viditelná pro ostatní účastníky silničního provozu a brzdová světla jsou za takových podmínek výraznější, což zvyšuje bezpečnost provozu;

— Možnost získat pokutu za nezahrnuté DRL je snížena na nulu, a to je cena 1 sady DRL 3 12V (DRL 3 12V)

— Možnost poškození a poškození baterie je snížena na nulu, protože lidé zapomínají zhasnout světla v 99,9 % případů spíše ve dne než v noci

— Pokud jsou všechny body sečteny, výsledkem bude návratnost kontrolora DRL 3 12V (DRL 3 12V) během několika měsíců.

Všechna schémata zapojení pro denní svícení

DRL v autě

Na území Ruské federace jsou již více než 8 let v platnosti změny pravidel silničního provozu (TRAF), podle kterých musí být jedoucí vozidlo v denních hodinách signalizováno potkávacími světly, mlhovými světly (FTL) nebo světla pro denní svícení (DRL). Používání světlometů a mlhových světel pro tyto účely má řadu nevýhod. Řidiči si proto raději koupí hotové moduly svícení a nainstalují si je do svých vozů sami. Jak správně zapojit světla pro denní svícení, aby jejich provoz byl bezpečný a neodporoval současným zákonům?

Nuance zapnutí běžících světel

Základní požadavky týkající se instalace, technických parametrů a připojení navigačních světel jsou uvedeny v odstavci 6.19 GOST R 41.48-2004. Zejména elektrický funkční obvod DRL musí být sestaven tak, aby se při otočení klíčku zapalování (nastartování motoru) automaticky rozsvítila světla. V takovém případě by se měly automaticky vypnout, pokud jsou zapnuté světlomety.

Bod 5.12 této normy uvádí, že světlomety (FGS) by měly být rozsvíceny až po rozsvícení světel, s výjimkou krátkodobých výstražných signálů. Při vlastním připojování DRL je třeba tuto vlastnost vzít v úvahu.

Správné zapojení DRL se neomezuje pouze na promyšlené funkční schéma. Je čas přemýšlet o stabilizační jednotce pro LED. V samotných běžících světlech odpory fungují jako omezovač proudu, ale kvůli poklesu napětí nemohou odpory omezit proud na stejnou úroveň. Proto je mimořádně nutný stabilizátor napětí v připojovacím obvodu běžících světel. V opačném případě se životnost LED DRL modulů výrazně snižuje v důsledku neustálých změn palubního napětí. Někteří automobiloví nadšenci tvrdí, že je možné připojit běžící světla bez stabilizátoru.

Připojení a instalace LED ovladače je ztráta času, protože DRL na LED svítí pravidelně měsíce bez jakékoli stabilizace.

Toto tvrzení je však snadné zpochybnit. Faktem je, že při každém napěťovém rázu se na modulu LED objeví více než 12 V, dopředný proud přes LED překročí jmenovitou hodnotu, což vede k přehřátí emitujícího krystalu. Svítivost LED diod se snižuje, takové DRL již nebudou schopny plnit svůj bezprostřední úkol – z dálky varovat protijedoucí řidiče a časem začnou blikat a selhávat.

Použití LED DRL bez stabilizátoru napětí znamená utratit každý rok nejméně několik stovek rublů za nové moduly a ztrácet čas jejich výměnou.

Pro snazší pochopení jsou níže uvedené obvody zobrazeny bez použití stabilizátoru.

Nejjednodušší schéma

Schéma zapojení DRL

Nejjednodušší schéma zapnutí DRL při startování motoru je na obrázku. Kladný vodič je připojen ke svorce „+“ spínače zapalování. Záporný vodič je připevněn k tělu stroje na vhodném místě. V této podobě má schéma významnou nevýhodu. LED běžící světla budou svítit, dokud bude klíček zapalování otočen. Navíc jejich práce není koordinována s prací jiných světlometů, a proto nesplňuje požadavky GOST.

Zapínání přes rozměry nebo potkávací světla

obvod baterie

Druhá verze schématu zapojení DRL zahrnuje použití napájecího obvodu boční žárovky. K tomu je kladný vodič z běžících světel přímo připojen k „+“ z baterie. Na druhé straně je záporný vodič připojen k „+“ bočního světla, které je aktuálně elektricky neutrální. V důsledku toho se vytvoří následující dráha toku proudu: od „+“ baterie přes LED diody k velikosti a poté přes žárovku k tělu, které slouží jako mínus celého obvodu. Díky nízkému odběru proudu (desítky mA) začnou LED svítit a spirála lampy zůstane zhasnutá. Pokud řidič rozsvítí obrysová světla, objeví se +12 V na kladné straně obrysových světel, potenciály na vodičích DRL se vyrovnají a LED zhasnou. Obvod přejde do normálního režimu, to znamená, že proud protéká bočními žárovkami.

Toto obvodové řešení má několik nevýhod:

  • běžící světla zůstávají rozsvícená i po vypnutí motoru, což je v rozporu s platnými předpisy;
  • obvod nebude fungovat, pokud jsou v rozměrech instalovány také LED;
  • obvod nebude správně fungovat, pokud DRL obsahují výkonné LED diody SMD, jejichž jmenovitý proud je srovnatelný s proudem žárovky;
  • Z bezpečnostních důvodů je nutné nainstalovat další pojistku.

vylepšené schéma zapojení DRL

Tento způsob připojení lze zlepšit připojením kladného vodiče modulu LED nikoli k „+“ baterie, ale k „+“ spínače zapalování, čímž se odstraní první nevýhoda. Někteří motoristé používají schémata pro zapínání světel pomocí potkávacího světla. To znamená, že když jsou zapnutá potkávací světla, DRL automaticky zhasnou, ale v ostatních případech fungují. Kromě výše uvedených nevýhod není tato metoda v souladu s GOST R 41.48-2004 a pravidly provozu.

Při nočním parkování auta se k jeho indikaci používají boční světla, používání DRL je zakázáno.

Připojení přes 4pinové relé z generátoru nebo olejového senzoru

Schéma zapojení DRL přes 4pinové relé

Následující dva způsoby mají společný základ a znamenají provoz denních světel až po nastartování motoru. Obvod pro zapínání DRL z generátoru je založen na spínání čtyřkontaktního relé a jazýčkového spínače. Kontakty relé DRL jsou zapojeny následovně:

  • 30 – ke kladným svorkám LED modulů;
  • 85 – ke kladnému vodiči k rozměrům;
  • 86 – na libovolný výstup jazýčkového spínače;
  • 87 a druhý výstup jazýčkového spínače – na „+“ baterie.

Po kontrole spolehlivosti všech kontaktů pokračujte v nastavení. Chcete-li to provést, nastartujte motor a pohybem jazýčkového spínače v blízkosti generátoru dosáhněte jeho aktivace a stabilního žhavení DRL. Poté je jazýčkový spínač ukryt v tepelné trubici a upevněn na nalezeném místě pomocí nylonových spon.

V okamžiku nastartování motoru a následně generátoru se sepnou kontakty jazýčkového spínače a relé, které napájí LED běžící světla. V tomto případě zůstanou boční světla vypnutá, protože proud přes cívku relé je malý, aby je rozsvítil.

přes snímač tlaku oleje

Při absenci jazýčkového spínače můžete DRL napájet ze snímače tlaku oleje. V tomto případě je kolík 86 připojen k olejové tlakové lampě. Zbytek obvodů je duplikován. Obě schémata mají společnou nevýhodu. Nelze je použít, pokud jsou v rozměrech instalovány LED.

Připojení přes 5pinové relé

Schéma zapojení DRL přes 5pinové relé

Nyní je čas naučit se zapojit běžící světla přes pětikolíkové relé. Schéma je nejuniverzálnější a bylo sestaveno tak, aby eliminovalo nevýhody předchozích možností. Nejprve o připojení relé pro DRL:

  • 30 – ke kladným svorkám LED modulů;
  • 85 – ke kladnému vodiči bočního světla;
  • 86 – na karoserii vozu;
  • 87a – na „+“ ze spínače zapalování;
  • 87 – nepřipojovat (izolovat).

Obvod s pětikontaktním relé funguje následovně. Když otočíte klíčem, do DRL se přivede +12 V, čímž se zapnou. Pokud zapnete obrysová světla nebo světlomety, relé rozepne kontakt 87a a sepne neaktivní kontakt 87. V důsledku toho DRL zhasnou a rozsvítí se obrysová světla. Obvod plně vyhovuje požadavkům GOST a dopravním předpisům a může pracovat s bočními světly i na bázi LED.

Obvod má však stále jeden negativní bod – DRL se zapnou okamžitě po otočení spínače zapalování. To znamená, že pokud otočíte klíčkem v zapalování, ale nenastartujete auto, rozsvítí se DRL.

Navzdory stávající nevýhodě je obvod docela úspěšný, ale aby bylo možné správně připojit DRL přes pětikolíkové relé, budete muset obvod doplnit stabilizátorem napětí.

Tato možnost přepínání je zajímavá tím, že dráha toku proudu běžícími světly je nezávislá. To umožňuje instalovat světelné zdroje jakéhokoli typu a výkonu do světlometů a DRL.

Řídící jednotka DRL

Nejspolehlivější a nejjednodušší možností je připojení DRL bez relé, ale pomocí speciální řídicí jednotky běžících světel. Zajišťuje zapnutí DRL po nastartování motoru, zaručuje bezpečný provoz, chrání před přetížením a lze jej instalovat na vozy s jakýmkoliv typem žárovek, včetně LED.

Bohužel mezi řadou průmyslově vyráběných jednotek DRL drtivá většina nevyhovuje GOST a má průměrnou kvalitu provedení.

Týká se to v první řadě produktů z AliExpress, které nesplňují požadavky téměř ve všech ohledech.

Mezi vší rozmanitostí lze zaznamenat pouze 2 možnosti: ruskou řídicí jednotku DayLight+ DRL a německé produkty Philips a Osram. Řídicí jednotka DayLight+ byla vyvinuta ruským radiotechnikem Fedorem Isachenkovem s ohledem na všechny vlastnosti palubní sítě vozidla a má řadu pozitivních aspektů:

  • je zde zabudovaná stabilizace napětí;
  • plný soulad s GOST;
  • maximální výkon při dlouhodobé zátěži je 36 Wattů (u DRL je potřeba podstatně méně);
  • nejjednodušší schéma zapojení.

Řídící jednotka DRL

Kromě výše popsaných bodů je jednotka DayLight+ univerzální a je vhodná pro všechny vozy s palubní 12voltovou sítí a má také dobrou kvalitu sestavení a vysoký stupeň ochrany před vlhkostí a prachem. Všechny výše popsané výhody jednotky DayLight+ mají i německé produkty Philips a Osram, německé řídící jednotky se však dodávají pouze společně s denními světly a jsou dražší.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button