Škoda

Jak jezdit se škodovkou bez klimatizace

Mnoho Rusů si už svůj život bez klimatizace v autech nedovede představit. Tato možnost měla být již dávno povinná – rozhodně není o nic méně důležitá než ERA-GLONASS. Klimatizace se ale spíše porouchá a v zemi je stále spousta starých aut, kterým tento benefit chybí. Řekneme vám, jak si usnadnit řízení auta bez klimatizace v letních vedrech.

Diskutujte
vkladové fotografie

Samozřejmě nikdy nebudete schopni plně vychladit interiér vašeho auta pomocí improvizovaných prostředků a všemožných triků tak efektivně, jako to dělá klimatizace. Mluvíme výhradně o polovičních opatřeních. Ale také přijdou velmi užitečné, zvláště pokud v autě vezete zvířata, děti a starší lidi. Při první příležitosti důrazně doporučujeme zakoupit vůz s klimatizací nebo (pokud je to možné) za příplatek nainstalovat tento systém.

Kupodivu první věcí, která pomáhá vyrovnat se s nedostatkem klimatizace v autě, je správné uskladnění vozidla. Takové auto nemůžete nikde hodit. K ochlazení interiéru moderního vozu na přijatelnou teplotu i v těch nejkrutějších vedrech stačí nastartovat motor a počkat pár minut – to stačí k ochlazení vzduchu v interiéru klimatizací. Auto bez klimatizace bude muset být chlazeno pouze prouděním přiváděného vzduchu a jak víte, i ve stínu se může zahřát až na 30+ stupňů Celsia. Tím, že necháte auto na slunci, zaručeně odsoudíte sebe i své blízké k utrpení. Pokud nemáte klimatizaci, měli byste auto vždy zaparkovat ve stínu, v garáži nebo jiném přístřešku, kam nepronikne přímé sluneční světlo.

Hodně pomáhá další trik: pokud je to možné, vždy nechte pootevřená okna vozidla, celé dveře nebo střešní okno, pokud nějaké máte. Čelní a zadní sklo vozu lze zakrýt protislunečními izolačními clonami. Tyto jednoduché kroky vám umožní snížit teplotu v kabině před začátkem cesty o dobrých deset stupňů, nebo dokonce několik desítek.

Zajímavé:
Jak odstranit nádržku ostřikovače na Škodě Roomster.

Při jízdě v létě v autě bez klimatizace je nepravděpodobné, že budete moci řídit s pevně zavřenými okny. Jejich otevřením se nevyhnutelně vystavíte nebezpečí nachlazení a zároveň se nadýcháte výfukových plynů a prachu. V této situaci může pomoci obyčejný led. Odborníci doporučují led před zahájením cesty zmrazit v plastových lahvích nebo použít speciální studené akumulátory. Měly by být umístěny přímo v dráze proudění vzduchu v kabině. Vzduch se skutečně ochladí, i když na poměrně omezenou dobu. Můžete také nainstalovat další ventilátor napájený z palubní sítě.

V horku by nebylo na škodu vzduch v interiéru dále zvlhčit. To lze provést pomocí běžné stříkací lahvičky. Oblečení lze také mírně navlhčit. Na vzduchové kanály ventilačního systému můžete položit vlhký hadřík. Při cestování v autě bez klimatizace je třeba věnovat zvláštní pozornost oblečení. Musí volně „dýchat“. V létě je nejlepší se syntetickým tkaninám úplně vyhnout. Na nohou by se měly nosit lehké, prodyšné boty. Kamionisté často jezdí v žabkách z nějakého důvodu.

Abyste se ochránili před spalujícími paprsky letního slunce, můžete skla auta dodatečně srolovat tónováním. Ne, ne, nemluvíme o černé tmě, kterou obyvatelé jižních krajů milují a policie nenávidí, ale o správném a zákonném tónování – atermálním. Není to levné, ale ve skutečnosti to pomáhá částečně uniknout teplu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button