Obsah
Jak rozlišit DSG od automatu na Škodě Superb
Co je DSG? V němčině zkratka DSG znamená „přímá převodovka“ (Direkt Schalt Getriebe). Často se nazývá „předselektivní“, to znamená, že dokáže udržet převody připravené na další řazení.
Myšlenka vytvořit takový kontrolní bod patří francouzskému vynálezci Adolphe Kegresse. Ve 30. letech minulého století automobilový inženýr spolupracoval s Citroenem. Navrhl instalaci jednotky se dvěma spojkami a hydromechanickým ovládáním na Citroen Traction Avant s pohonem předních kol. Nová převodovka se díky své složité konstrukci nedostala do širokého použití.
Technický konzultant Volkswagen Favorite Hoff Maxim Ponomarenko hovořil o výhodách a vlastnostech boxu.
Jak funguje DSG
Zásadní rozdíl mezi předselektivní automatickou převodovkou a ostatními je ve dvou spojkách, které rychle mění rychlostní stupně. V manuální nebo robotické převodovce se pro změnu převodového stupně odpojí spojkový kotouč od setrvačníku, řidič nebo robotický počítač zvolí požadovanou „rychlost“ a poté kotouč zapadne na místo. Během této doby se do skříně nepřenáší točivý moment a vůz ztrácí dynamiku.
Systém DSG vám umožní zbavit se výpadků napájení. Skříň je založena na provozu dvou hřídelí umístěných koaxiálně: první je dutá a druhá je uvnitř. Ke každému z nich je připojen motor přes vlastní, samostatnou lamelovou spojku – také vnější a vnitřní. Ozubená kola sudých rychlostních stupňů (2., 4., 6.) jsou upevněna na primární, tedy vnější hřídeli, a ozubená kola lichých (1., 3., 5. a zpátečka) jsou upevněna na vnitřní hřídeli.
Při nastartování vozu je disk s lichým číslem přitlačen k rotujícímu setrvačníku, zatímco disk se sudým číslem „rychlosti“ je otevřený. Při akceleraci dá počítačová jednotka boxu povel k přípravě druhého rychlostního stupně, aby v okamžiku zapnutí odpojila disk liché řady a ihned uvedla do provozu disk se sudým číslem. Vyladěné ovládání řazení zajišťuje žádnou ztrátu točivého momentu.
Robotická převodovka DSG 6 vstoupila na montážní linku Volkswagenu v roce 2003. Dvojitá spojka na něm fungovala v olejové lázni a dostala název „mokrá“. Olej v takové krabici odebírá část výkonu a zvyšuje spotřebu paliva. V roce 2008 německá automobilka představila sedmistupňovou DSG 7 se suchou spojkou.
Výhody DSG
- Box DSG vám díky optimálním režimům zapínání požadovaných „rychlostí“ umožňuje snížit spotřebu paliva. Vozy s ním spotřebují zhruba o 10 % méně paliva než vozy s klasickou převodovkou.
- Charakteristickým rysem všech těchto převodovek je dynamické zrychlení. K přeřazení na vyšší rychlostní stupeň potřebuje skříň pouze 8 ms, nemá vliv gumové trakce jako u hydromechanických automatických převodovek.
- S DSG můžete jezdit v manuálním režimu, tedy řadit ručně.
- Tato automatická převodovka je o 20 % lehčí než podobná hydromechanická převodovka.
Nevýhody DSG
- Náklady na automatickou převodovku ovlivňují cenu vozu a výrazně ji zvyšují.
- Drahé výměny oleje (u šestistupňové převodovky) každých 60 tisíc kilometrů. Celkový objem je 6,5 litru.
Předselektivní box je instalován na různých modelech a značkách sdružených pod názvem automobilky Volkswagen: Audi TT (A1, A3, A4, S4, A5, A7, A6, Q5, R8), SEAT Ibiza (León, Altea), Škoda Octavia (Superb, Yeti), Volkswagen Polo (Golf, Jetta, Touran, New Beetle, Passat, Passat CC, Sharan, Scirocco, Caddy).
Prodloužená záruka na DSG
Mezi mnoha majiteli aut se prosadila pochybná sláva dvouspojkové převodovky. Samotný název DSG se stal symbolem nespolehlivého designu s nákladnými opravami. Ve skutečnosti Volkswagen už dávno převzal kontrolu nad současnou situací. Důležitým krokem ke kontrole kvality je rozsáhlá servisní kampaň.
Na sedmistupňové převodovky vyrobené do 1. ledna 2014 poskytuje koncern prodlouženou záruku. Podle zástupců automobilky uvedené období odpovídá vzhledu na montážní lince modernizované převodovky bez typických problémů předchozí generace. Zvláštní servisní podmínky jsou omezeny na 150 tisíc najetých kilometrů nebo 5 let stáří mechanismu. Servisní akce zahrnuje výměnu syntetického oleje za minerální, které je méně agresivní vůči elektronickým součástkám. Současně se aktualizuje firmware řídicí jednotky automatické převodovky. Zjištěné závady jsou odstraněny zdarma – to platí pro opravy, výměny jednotlivých prvků nebo celé převodovky.
Zkratky DSG se každopádně bát nemusíte: s patřičnou úrovní služeb vás nezklame a co do množství předností předčí „chytrý robot“ klasickou automatickou převodovku. A převodovka DSG bude vyžadovat méně peněz na opravy ve srovnání s konvenční automatickou převodovkou.
Jaké poruchy jsou typické pro DSG?
Nejčastějším problémem jsou otřesy, které doprovázejí pohyb při řazení. Kotouče spojky se zavírají příliš rychle a auto cuká. Druhou známou nevýhodou jsou vibrace při spouštění, řinčení, broušení a další cizí zvuky při řazení.
Hlavním důvodem nesprávné činnosti sedmistupňové převodovky je její „suchá“ spojka. Rychle se opotřebovává kvůli drsným provozním podmínkám v hustém městském provozu, s přetížením při nízkých rychlostech. Proto otázka „jak ovládat DSG?“ Existuje jedna zřejmá odpověď – vyhněte se režimu plyn-brzda, protože hlavním nepřítelem robota je dopravní zácpa.
Mezi další problémy patří opotřebení pouzder hřídele, vypínací vidlice spojky, zlomené kontakty elektromagnetu, nečistoty na snímačích a olej v nemrznoucí směsi.
Jak zjistit poruchu DSG při nákupu ojetého vozu?
- Některé převodové stupně se nezařazují – box je „přeskakuje“.
- Řazení je doprovázeno otřesy – skříň „kopne“.
- Při jízdě je slyšet hučení.
- Auto při startování vibruje.
- Kontrola na výtahu ukazuje, že z krabice uniká olej.
Pokud máte podezření, že box nefunguje správně, měli byste si objednat dodatečnou kontrolu nebo tuto možnost odložit.
Svěřte svůj výběr důvěryhodným stránkám ojetých vozů. FAVORIT MOTORS je tým zkušených specialistů, jejichž výsledky potvrzují první místa v prodejních hodnoceních. Prodáváme připravené vozy, které prošly detailní diagnostikou. Nemají žádné skryté vady a „transparentní“ právní historii. Kupujete vůz, který přesně splní vaše očekávání, přesně vyhovuje vašim potřebám.