ŠkodaŠkoda Rapid

Jak se montují vozy Škoda Skála

Scala v Izraeli: ne pro nás, ale. Leonid Golovanov o novém hatchbacku Škoda

Scala v Izraeli: ne pro nás, ale. Leonid Golovanov o novém hatchbacku Škoda

Jaká náročná cesta mě přivedla do Petah Tikva, předměstí Tel Avivu, na celosvětovou statickou prezentaci nového hatchbacku Škoda Scala? Koneckonců, tohle auto mít nebudeme. Jeho vlastnosti se ale brzy dočkáme i u našich škodovek, a to je spíše plus.

– Vlastně jsem tuhle Octavii dostal náhodou, chtěl jsem si vzít Caia Forte. Co to říkáš, Kia? Víte, v Izraeli to vyslovujeme „Kaya“, protože „Kia“ v hebrejštině znamená „zvracet“.

Smáli jsme se s taxikářem Borisem. A jaká, ptám se, je uvedena vaše Škoda Rapid Spaceback?

-Ne, maličká. Jezdit po Tel Avivu je v pořádku, ale když pojedete na letiště a někoho vezmete, kufry se vám nevejdou.

Neřekl jsem Borisovi, že v Moskvě považujeme za štěstí, když když zavoláme taxi ekonomické třídy, nepřijede Rio nebo Solaris, ale prostornější Rapid. Běžné, ne Spaceback. Ostatně kombi jsme neměli, ne a nástupce pod jménem Scala nebude.

Šťastné přejmenování! Za prvé, scala v hlavních evropských jazycích je „žebřík“, „měřítko“ nebo „skála“: není jediná negativní konotace. Za druhé, vždycky se naštvu, když čtu: „Za tři minuty k vám přijede bílá Škoda Rapid.“ Sakra, Škoda je „ona“ a Rapid je „on“. Takže bílá nebo bílá? Napište alespoň „Škoda Rapid bílá“!

A nyní jsou konečně jména obou značek i modelů stejného druhu, ženského pohlaví.

Za třetí, v názvu není žádné písmeno q. Už jsem začal věřit, že neexistuje způsob, jak mít firemní pojmenování bez „Q“, stejně jako Watson bez dýmky ve vtipu o odvykání kouření, a nová Škoda se rozhodně musí jmenovat nějak takto: Proroq, Oqoroq , Kuroq, Hardoq. Mohli tomu říkat Škoda Sqala. My ne, děkujeme.

A nakonec Škoda Rapid Spaceback – jak trochu dlouhá, tak nějak moc jednoduchá, v čele. „Skoda Fast Spacious trunk“ (podržte mě sedm, jinak začnu vyprávět vtip o jménech indiánů). Stejné je to se Škodou Scala – dokonce vypadá nádherně, je to jakási vizuální aliterace, S, k a c.

Mimochodem, na víku kufru už není znak, ale velký nápis Škoda. Volvo a Land Rover dělají totéž již dlouhou dobu. A víte, nezní to jako předvádění, protože Scala. Ne, samozřejmě, k prémii to má daleko, ale podíváte se na reliéfní bočnici s jasně definovanými podběhy kol a vzpomenete si na Audi A3. A nápisy „SKODA CRYSTAL LIGHTING“ (správně velkými písmeny) uvnitř spektakulární optiky jasně odkazují na okouzlující revoluční styl pojmenovaný po Christopheru Bangleovi. Mimochodem, bývalý šéfdesignér Josef Kaban, pod kterým se Scala připravovala, se přesunul nejen kamkoliv, ale konkrétně k BMW.

Scala není Rapid, každý detail se zde snaží křičet. Volitelná „klima“ je dvouzónová, za příplatek deštník v předních dveřích a indukční nabíjení pro smartphone a servopohon pro prostorné dveře kufru s háčky a světly a tažné zařízení ovládané pomocí knoflík. Standardem je automatický brzdový systém, k dispozici je až devět airbagů včetně bočních pro cestující vzadu. Třešničkou na dortu je radarový tempomat. A infotainmentu je víc než dost – od širokopásmového přístupového bodu využívajícího technologii eSIM (zakázaná v Rusku spolu s ISIS) a online aktualizace softwaru až po možnost sledovat stav vozu pomocí chytrého telefonu. Dealeři si, předpokládám, masožravě mnou ruce – nevím, jak je to v ČR nebo Izraeli, ale například v Rusku se musí aktivace funkce SmartLink platit zvlášť: asi 20 tisíc rublů, aby někdo stačí zadat PIN kód. Dokážete si představit, kolik takových příležitostí poskytne nová, mnohem složitější elektronika? Mimochodem, Škoda má dvě výzkumná centra pro vývoj „digitálních“ produktů: jedno DigiLab v Praze a druhé v Tel Avivu.

Úhlopříčka obrazovky přístroje je 10,25 palce a obrazovka na konzole má tři možnosti velikosti až 9,2 palce

O tří- a čtyřválcových turbomotorech a převodovce DSG se na prezentaci téměř nemluvilo: s technikou je vše jasné. Je ale příznačné, že je Scala považována za kompaktní hatchback i přesto, že svou délkou 4362 mm a šířkou 1793 mm předčí v rozměrech Golf (4258, resp. 1790 mm)! Jednoduše proto, že je postaven na zjednodušené verzi platformy MQB – stejné jako nové Polo. Žádné vícečlánkové, bubny vzadu u původních verzí. No a co? Široké masy nepotřebují sofistikované ovládání – ale místo konvenčních nástrojů si vezměte obrazovku, dotykovou televizi na konzole nebo hlasové ovládání. A samozřejmě, v kabině je místo: se stejným rozvorem jako Golf (2649 mm) Scala zastíní mnoho sedanů třídy D+, pokud jde o prostor pro kolena vzadu! Plus objem kufru 467 litrů. A se složenou pohovkou – téměř jeden a půl metru krychlového!

Toto je scala, toto je měřítko.

Ale proč to nepřinesou k nám – tak stylové, moderní, prostorné a pohodlné? Protože potřebujeme jednodušší škodovku. A levnější. Ostatně v Evropě bude Scala dražší než Rapid (od 16550 20410 eur podle německého konfigurátoru), ale levnější než Octavia (od 4,6 XNUMX eur). Průměrný Evropan, stonající z neúnosných daní a bojující s invazí migrantů, tyto peníze bez problémů vysolí – Škodováci věří, že Scala bude žádaná a pomůže značce zvýšit její podíl na trhu na XNUMX %. V Izraeli mimochodem drží Škoda prvenství mezi evropskými značkami.

Konstrukce masivních židlí je taková, že. Jsi si jistý, že to není Audi?

A tady Octavia stojí od milionu rublů – tedy od 13 tisíc eur. Běžné auto v konfiguraci Ambition se zimním paketem lze pořídit za 1 milion 330 tisíc. Ano, s nenasytným motorem 1.6 a automatickou převodovkou, ale bez problémů se spolehlivostí. A taková Octavia bude stát v Německu stejně jako základní Rapid – nehledě na to, že co do prostoru v kabině dá Octavia o sto bodů dopředu. Tel Avivský taxikář Boris vám to potvrdí.

Počkejte, proč nám stejným způsobem nepřizpůsobit nový model? Představte si, že Scala se vyrábí v Nižném Novgorodu a je vybavena i starými pohonnými jednotkami. Ale. Už to nebude Scala. Pro země jako Rusko je snazší vyvinout samostatný model – jak to již dělá aliance Renault-Nissan: Captur s turbomotory pro Evropu a Captur s nasávanými motory pro třetí svět.

Čekáme tedy na nový Rapid. Ale je nepravděpodobné, že bude ve formě hatchbacku ve stejném „univerzálním“ formátu jako Scala – bohužel, Rusko stále zůstává zemí sedanů, které se ubírají ke crossoverům. Ale už není naším osudem zamilovat se do kompaktních poklopů. Sbohem, evropské hodnoty?

Ne tak docela. Design a multimediální schopnosti – v tom jsou si Scala a naše nové Škodovky podobné. Současný šéfdesignér Oliver Stefani navíc slíbil, že se bude snažit, aby další modely nebyly méně stylové než Scala, ale emotivnější. A když jsem si po zavolání taxíku (opět přijela Octavia) naposledy prohlédl Škodovku Ladder, pak. Na těchto schodech bude příjemné stát.

Pro krásné oči. Test hatchbacku Škoda Scala

Jaké asociace se vám vybaví, když zmiňujete vozy Škoda? Určitě to bude pohodlí, praktičnost, velký kufr nebo prostorný interiér. A málokdo bude mluvit o designu nebo sportu (pokud to ovšem není hokej, který česká značka horlivě podporuje). Ale podívejte se na nový hatchback Škoda Scala. Jako? A to není zdaleka jediná výhoda ikonického modelu pro Škodu.

Komplexní genealogie

V Rusku Octavia hned následuje Rapid a Evropané mají hatchback Rapid Spaceback, který je nahrazen Scala. Vůz je navíc výrazně větší než jeho předchůdce – délka narostla o 58 mm (4 362 mm), šířka se zvětšila o 87 mm (1 793) a rozvor se zvětšil o 47 mm (2 649). Velikostně podřadný je například Volkswagen Golf. Ale „vozík“ je zde zjednodušený – MQB A0, jako současné Polo (neplést se sedanem). Podniková podřízenost.

Ale navenek je Scala oheň! Vyřezávané linie, chladné proporce, krásná optika, tvar masky chladiče se stal složitější. Podíváte se na Škodu, ale vypadá to jako Audi. Jde o první Škodu, která bude uvedena na trh po jmenování nového šéfdesignéra značky Olivera Stefaniho. A první evropský model, kde jsou na zádi místo loga velká písmena Škoda (existuje i čínský Kodiaq GT).

Interiér je také povedený – s typickou škodováckou architekturou a jednoduchými liniemi vypadá zajímavěji než u Rapidu a Octavie. Měkkého nebo texturovaného plastu zde není příliš mnoho, ale interiér oživuje velká lišta na předním panelu imitující hliník, dřevo nebo uhlíková vlákna.

Můžete si vybrat ze tří multimediálních systémů: Swing (6,5palcová obrazovka), Bolero (8 palců a podpora Apple CarPlay a Android Auto) a Amundsen (9,2 palce, ovládání gesty). Je to škoda, v druhém případě se všechna tlačítka stávají dotykovými – jednodušší možnosti mají ovládání hlasitosti.

Vybavení nelze vůbec nazvat levným – „virtuální“ přístrojová deska, různé možnosti sedadel a obložení, včetně sportovních sedadel s kůží, umělým semišem a elektrickým pohonem, výkonná „hudba“, optika všech LED, panoramatická střecha, adaptivní tempomat a již v základní verzi Any je vybavena systémy automatického brzdění a kontroly značení jízdních pruhů.

Turbo, robot, diesel

Byl jsem schopen jezdit na všech dostupných verzích Rocku. A všechny se mi líbily! I se základní tříválcovou litrushkou pod kapotou se docela velký hatchback sebevědomě šplhá po horských serpentinách a ve městě se zdá, že tento motor už není potřeba. Není divu – produkuje 115 sil a 200 (!) Nm točivého momentu, to stačí na zrychlení na stovku za 9,8 s a maximální rychlost 201 km/h. Ani manuální volba nezklame spojkou s dlouhým zdvihem – tento hřích dlouho sužoval vozy VAG.

Naftová Scala 1.6 TDI (115 k, 250 Nm) a robot DSG se ukázaly být pomalejší (10,3 až stovky) – je o 99 kg těžší než s litrovým motorem (1 339 kg). Ale motor je dobrý s širokým provozním rozsahem a nízkou úrovní hluku a vibrací. A náklady! Tam, kde škodovka s 1.0 TSI zvládla sotva 8 litrů, nafta spotřebovala necelých 6 l/100 km.

Vlajkovou lodí modifikace je benzinová 1.5 TSI (150 k, 250 Nm), 8,2 sekundy až stovky a maximální rychlost 219 km/h. A pod tímto podvozkem chcete ještě víc! Absence víceprvku vzadu nebrání ovladatelnosti. I na jednoduchých pneumatikách Bridgestone Turanza T005 se hatchback bez námahy vypořádá se serpentinami, potěší příjemným řízením a dobrým nastavením kontroly trakce.

K dispozici je také sportovní režim pro posilovač řízení, převodovku a adaptivní tlumiče, ale spíše přidává nepohodlí – volant je příliš „těžký“ a odpružení začíná podrobně vysílat všechny asfaltové vady do kabiny. A to na 17palcových kolech (a existují i ​​18palcová). Hlavním problémem je, jak hrubě zvládá „ostré“ nerovnosti, jako jsou poklopy nebo kolejnice.

Nedostatečnou plynulost lze nazvat jedinou nevýhodou nové Škody – dokonce i robot DSG byl naučen, aby s autem neškubal v dopravních zácpách. Tak jak to je, vypadá to vzhledem k designu a cenám jako potenciální hit. Škodovka zasahuje na území Opelu Astra, Fordu Focus a Volkswagenu Golf, ale je levnější, prostornější a má mnoho chytrých nádechů typických pro vozy z Mladé Boleslavi.

Je to škoda, pro nás to není v žádném případě relevantní – je již známo, že „The Rock“ nebude odvezen do Ruska. V případě dovozu bude dražší než větší Octavia a velikost trhu hatchbacků segmentu C se zmenšila natolik, že je nerentabilní výrobu lokalizovat. Je ale známo, že Scala je prvním modelem v novém korporátním stylu, následovaný Octavií a Rapidem, „nakresleným“ v tomto duchu. A nemůžeme se dočkat, až uvidíme, co Oliver Stefani schválil!

Zajímavé:
Když selžou turbíny na Škodě Superb.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button