Obsah
Jak si objednat vůz Škoda Octavia s pohonem všech kol
Škoda Octavia. POHON VŠECH KOL S MĚKKÝM CHARAKTEREM
Škoda Octavia debutovala v září 1996. Vůz vznikl na jediné platformě s Volkswagenem Golf IV. Od roku 1998 se kromě sedanu vyrábí i kombi. Benzínové motory 1,4; 1,6; 1,8; 2,0litrové a tři 1,9litrové vznětové motory (atmosférický a dva přeplňované) s různým stupněm posílení. Převodovka – pětistupňová manuální nebo automatická. K dispozici je verze s pohonem všech kol.
Sergej VOSKRESENSKÝ, Anatolij KARPENKOV
Bylo by nelogické, kdyby Škoda, která úspěšně zkouší všechny vyspělé technologie Volkswagenu, opustila převodovku pohonu všech kol s nejnovější spojkou Haldex (nedávno se objevila u čtvrté generace Golfu).
Z vůle stratégů jako první zdědila toto schéma pohonu všech kol Octavia Combi, tedy kombi, se skromným devadesátikoňovým naftovým motorem 1,9TDi.
Navenek Octavia 4×4 mezi svými příbuznými přizpůsobenými na ruské podmínky ničím zvláštním nevyniká. Stejná karoserie, stejné pneumatiky 195/65R15 a pouze skromný štítek na pátých dveřích naznačuje jeho „pohon všech kol“. Samozřejmě, pokud zaparkujete vedle auta s „nízkým“ evropským odpružením (v Rusku je většina Octavií „vysoká“, přizpůsobená), okamžitě si všimnete, že je karoserie zvednutá a světlá výška je zvýšena. V interiéru také nejsou patrné rozdíly – pouze světlý nápis 4×4 na hlavici páky převodovky.
První prvky jsou v zavazadlovém prostoru. Nákladový prostor Octavie 4×4 je jednoznačně menší, protože pod podlahou karoserie je víceprvkové zavěšení a efektně dimenzovaná skříň diferenciálu kombinovaná s lamelovou spojkou, která rozděluje točivý moment mezi nápravy.
Inu, nějaká ztráta užitečného objemu se u vozu s pohonem všech kol dá odpustit, ale u kombi. Uvidíme, zda je to kompenzováno schopnostmi vozu.
Naftový motor pohotově reaguje na otočení klíčku zapalování a naplní interiér nečekaně hlasitým, monotónním duněním. Vibrace jsou velmi patrné na volantu, spojkovém pedálu a dokonce i na obložení dveří. Pamatuji si, že u dieselové Octavie s pohonem předních kol o výkonu 110 koní jsme takovou „hudebnost“ nezaznamenali. Přidáme trochu rychlosti – vibrace zmizí a kombi se okamžitě stane přívětivým a útulným.
Schopnosti motoru jsou na verzi Octavie s pohonem všech kol vyloženě skromné. Jeho „přeplňovaných“ devadesát koní stačí jen k tichému pohybu vozu v prostoru. Jakmile od auta požadujete více, potýkáte se s nedostatkem točivého momentu ve spodní části, což je díky nataženým převodovým poměrům také velmi znát. Ukazuje se tedy, že do 2000 otáček za minutu se těšíte na „přeplňovaný“ snímač a při 4000 otáčkách vznětový motor znatelně ztrácí svou aktivitu. Zůstává poměrně úzký provozní rozsah vyžadující časté řazení ve městě i na dálnici.
Velmi unikátní je také zavěšení pohonu všech kol. Na hladkých asfaltových silnicích působí až příliš drsně: zdá se, že všechny drobné nerovnosti se přenášejí na karoserii. Ale jakmile se objeví mírná vlna, tradiční pro naše silnice, vibrace těla se náhle stanou alarmujícími se zvýšenou amplitudou.
Na suchém a rovném povrchu jsou reakce našich klientů jednoduché, srozumitelné a. pohon předních kol. Není se čemu divit, protože ve své podstatě je Octavia 4×4 vůz s automaticky připojovanou zadní nápravou. Při jízdě bez prokluzu či klouzání se tedy téměř 100 % točivého momentu přenáší na přední nápravu vozu.
Odbočujeme na kluzkou cestu. Hned první start vám umožní okusit všechny výhody čtyř poháněných kol. Přední stihnou trochu zatočit a spojka okamžitě zabírá, čímž se aktivuje zadní náprava. Octavia, jako by zapomněla na skromný motor, vzlétá jako odpružená. Na blátivém sněhu a ledu jsou reakce vozu překvapivě stabilní a spolehlivé. Jako na kolejích při předjíždění mění jízdní pruhy, sebevědomě drží vozovku na rovince i v mírných zatáčkách. Neměli byste ale překračovat hranice toho, co je povoleno. Překvapení čeká hned při prvním nouzovém brzdění – za nespokojeného brblání protiblokovacího brzdového systému se řítíme za vytouženou křižovatku – pneumatiky jsou letní!
Nakonec odbočujeme na zvláštní klikatou cestu. Bohužel, Octavia nemá ráda extrémní jízdy. V rychlých zatáčkách nejprve vyjede ze zatáčky „na způsob pohonu předních kol“, přičemž liknavě reaguje na nápravná opatření řidiče, a pak, jako by si vzpomněl na zadní hnací nápravu, náhle upadne do hlubokého smyku. Napravit to tahem už schopnosti motoru nestačí a musíte s volantem pořádně zapracovat.
Po přejetí se proměníme v hlubokou vyjetou kolej. Octavia se sebevědomě pohybuje vpřed, navzdory letním pneumatikám a ne tolik světlé výšce, zejména proto, že ochrana motoru je ocelová, silná a nebojí se kontaktu s vozovkou. Octavia 4×4 samozřejmě není na vyloženě off-road, ale tohle auto přece jen něco umožňuje.
Je čas shrnout své dojmy. Snad se Octavia s pohonem všech kol v tomto provedení docela hodí ke konceptu rodinného kombi. V konfiguraci SLX s klimatizací a vyhřívanými sedadly stojí 22 400 $ Je to klidné, spolehlivé a dobře ovladatelné auto. Je tu jen jedno „ale“: vzadu je to hodně stísněné – těžké dědictví čtvrtého Golfu, kterému je Octavia blízkým příbuzným.
ŠKODA Octavia COMBI 4X4
Obecné údaje: počet míst – 5; pohotovostní hmotnost – 1420 kg; celková hmotnost – 1950 kg; maximální rychlost – 173 km/h; doba zrychlení 0-100 km/h – 15,2 s; Spotřeba paliva v běžných příměstských a městských cyklech je 4,9/7,3 l/100 km. Motor: vznětový, s přímým vstřikováním paliva a přeplňováním turbodmychadlem; umístění – přední příčné; počet válců – 4; pracovní objem – 1896 cm79,5; průměr válce a zdvih pístu – 95,5×19,5 mm; kompresní poměr – 66; výkon – 90 kW/4000 l. S. při 210 otáčkách za minutu; maximální točivý moment – 1900 N.m při 3,78 ot./min. Převodovka: pohon všech kol s rozdělováním točivého momentu podél náprav přes spojku Haldex; převodovka – mechanická; převodové poměry: I – 2,06; II – 1,31; III – 0,92; IV – 0,72; V – 3,6; zpátečka – 3,65; hlavní pár – XNUMX. Odpružení: přední – typ MacPherson s stabilizátorem, zadní – vlečená a příčná ramena s stabilizátorem. Brzdy: ventilované kotouče s podtlakovým posilovačem a ABS. Řízení: hřeben a pastorek.
Spolehlivé chování na zasněžené, kluzké, mokré vozovce, efektivita, terénní vlastnosti, pohodlné pracoviště řidiče.
Skromné schopnosti motoru, stísněné zadní sedadlo, ovladatelnost v extrémních režimech ponechává mnoho přání.
To není vůbec stejné „quattra“.
na kterém bude moci „řidič“ (tedy řidič) uspokojit své řidičské ambice. Pro tuto Octavii s pohonem všech kol je potřeba úplně jiný motor. Do role rodinné posádky by se asi hodil, i když s výhradou k těsnosti v zádech.
Vůz poskytla společnost Pelican-Auto.
Foto Vladimir KNYAZEV
Přihlaste se k odběru „Za volantem“.
ZKUŠEBNÍ JÍZDA 7D: ŠKODA OCTAVIA 4X4
Aktualizace, neboli restyling, dala Octavii nový nárazník a světlomety, elektronické systémy a možná hlavně pohon všech kol (dříve nabízený pouze pro kombi). Jak je to užitečné a jak to funguje – na to přijdeme během našeho proprietární 7rozměrný test.
Čekal jsem a připravoval se na tento okamžik. Dříve nebo později k tomu muselo dojít – a stalo se. Zdá se, že testuji auto, které. nemá konkurenci?! Nicméně vezměme to popořadě.
Prvním bodem programu 7D je vybrat pro testovaný vůz cenově a technicky nejbližší rivaly, aby bylo možné při virtuálním srovnání uvést klady a zápory – kdy se auto ukazuje lépe nebo hůře než jeho spolužáci. . A teď hned: dokážete vyjmenovat vozy, se kterými se český liftback s pohonem všech kol se 180 koňmi a ceníkem 1,6 milionu utká?! Zdá se, že žádné nejsou.
Není třeba spěchat. Nejprve se podívejme na cenu. Základní cena za Octavii s pohonem všech kol v konfiguraci Style je 1 668 000 rublů. Poté, co jsem si prošel dlouhý seznam balíčků a možností a nezaškrtl všechna políčka (ale ani nebyl lakomý), dosáhl jsem částky 2,1 milionu a zastavil se, abych popadl dech. LEDky, senzory, velká kola, elektronickí asistenti. tohle všechno potřebuji!
A s takovou cenou už si můžete hledat soupeře. Protože Škoda dělá nabídku ve výkonné třídě a s pohonem všech kol, zeptejme se na cenu vozů těch výrobců, kteří jsou tu dlouho. A ať jsou to auta, která se obvykle nazývají „prémiové“: hlavní věcí je technologie a peníze a image bude následovat.
Když jsme tento výběr oponentů probírali ve vysílání, dostalo se nám podpory od posluchačů. To znamená, že potkáte i slavné, rychlé a s pohonem všech kol konkurenty, jednoho menšího, druhého většího. Oba jsou v karoserii sedan, která má stále blíže k českému liftbacku než zavalitý hatch. Tabulka ukazuje základní ceny a jak je lze zvýšit – pro Škodu, BMW a Audi – uvedl jsem příklad výše. Pojďme se podívat, jak tento „hokej“ hrají Češi!
Změn ve vzhledu Octavie je více, ale přední světlomety a nárazník jsou nejnápadnější a řekl bych, že vynikají (délka auta se mimochodem zvětšila o 11 mm). Co se týče oddělených čtyř světlometů. Slyšel jsem názory kolegů, že „na fotce to opravdu nevypadá moc dobře, ale v reálu je auto lepší.“ Takže: není lepší.
Chápu, že po nějaké době, jak už to u restylovaných aut bývá, si zvyknu a starou tvář považuji za překonanou. To byl případ předchozí generace Octavie. Ale zatím, omluvte mě, nemůžu si vzhled vynachválit. Toto je moje subjektivní hodnocení, nebudu polemizovat s jinými názory.
Škoda má ale pozoruhodnou vlastnost, která je realizována díky blízkému vztahu s Volkswagenem, Audi a dalšími značkami koncernu. Nejjednodušeji to popsat takto: sedíte v Octavii a máte pocit, že jste v Golfu nebo dokonce A3. Materiály, kvalita střihu, ergonomie jsou na nejvyšší úrovni.
Jediné, co mohu vytknout, je, že nová velmi velká (9palcová) multimediální obrazovka využívá technologii beztlačítkového ovládání. To znamená, že jsou nakresleny, ale nejsou lisované. Toto řešení, obecně přijímané pro chytré telefony, tablety a další domácí spotřebiče, stále považuji při aplikaci na automobil za sporné. Pro mě nepřišli s ničím lepším než stará klasická tlačítka Volkswagen kolem obrazovky. Řidič potřebuje spolehlivost a jasnou zpětnou vazbu, což jsem mu vždy záviděl při pokusu o odemknutí obrazovky smartphonu v mrazu (nejefektivnější je podle mě nosem. Pokud znáte lepší způsob, řekněte mi to).
Škoda by nebyla Škodou, kdyby nenabízela jednoduchá a chytrá řešení. Deštník pod sedadlem spolujezdce je maličkost, to už jsme viděli. Lepší odpověď, jak se otevírá láhev vody za jízdy? Taky se vám svírá kolena? A v nové Octavii je výklenek pro láhev navržený tak, že zabrání otáčení nádoby: jednou rukou odšroubujete těsné víčko. Třída!
Výsledek prvního kola, kdy jsme v autě zkoumali a rozhlíželi se, nebude ani plus, ani mínus. I když někdy prohrává v maličkostech a někdy vyhrává, Škoda jako celek je na úrovni svých konkurentů a to je úspěch.
Když jsem před deseti lety začal jezdit s Octavií druhé generace, všiml jsem si, že jedu delší cestou domů; Navíc mi chybí poslední zatáčka, abych se pak mohl na široké avenue pořádně poddat k nejbližší zatáčce. Líbilo se mi, jak se auto přilepilo k silnici a jak poslouchalo – prostě jsem nechtěl zastavit. A každé ráno, když jsem odcházel od vchodu, byl jsem rád, že budu cestovat v takovém autě. Nebyla to testovací jízda nového produktu, ale pravidelné každodenní ježdění, které mi zvedlo náladu! Pak byly další stroje, které uměly totéž, ale nejraději vzpomínám na ten první.
Současná třetí Octavia si tento pozoruhodný rys zachovala a při jízdě v náhle ohavném počasí z Gelendžiku do Dzhubgy jsem měl dokonce radost z náklaďáků, které za sebou sbíraly dlouhé ocasy osobních aut: pojedeme ještě o pár minut déle. Výkon 180 koní a pohon všech kol umožňovaly i přes bouřlivý vítr a hustý déšť využít jakékoli příležitosti k předjíždění. Přímo podél proudu vody, pod kterým zmizel asfalt, směle zrychlujeme a sebevědomě předbíháme pomalu jedoucí!
Zaznamenám přesné a velmi inteligentní ovládání adaptivního tempomatu a velmi citlivého „line asistenta“ – zdálo se, že volant lpí i na napůl vymazaných značkách a sebevědomě koriguje trajektorii vozu. Nedávno to byla exotika, pak úděl prémiové třídy a nyní je to v nejmasovějším segmentu samozřejmost!
Škoda má výborný navigační systém, který má spoustu výhod a jeden, ale často rozhodující nedostatek. Nevýhoda se navíc netýká české značky, ale jakéhokoli auta se standardním navigačním systémem: staré mapy. Například nová křižovatka dálnic M-4 a A-147 (odbočka na Dzhubga a Soči) je v provozu už rok, ale stále jste se to nenaučili, nešťastní navigátoři!
Výsledek druhého kola byl také nulový a to je vlastně ukazatel snahy Čechů, kteří jsou na stejné úrovni s velmi vážnými soupeři.
Kdybych řekl, že jsem v městských podmínkách objevil jasné přednosti výkonné Octavie s pohonem všech kol, hřešil bych proti pravdě. Prostě dobré auto, s veškerou potřebnou pomocnou elektronikou, slušnou dynamikou a vcelku dostatečnou manévrovatelností.
Hlavní je, že se mi konečně podařilo najít parkovacího asistenta, který funguje jasně a k věci! Před rokem na Scoutu jsem byl rád, jak jednoduše a přehledně to fungovalo, ale tady jsem mohl nasimulovat opravdu těžký a těsný závod, se kterým si auto samostatně a rychle poradilo. Vzdávám se: užiteční parkovací asistenti existují. Příklad – Škoda Octavia.
To není vlastnost aut v tomto segmentu, to jsou preference publika. „Disco“ jim plně odpovídá. To znamená, že i když si osobně nemyslím, že je to dobrá volba do města, neexistují žádné nevýhody: auto je na úrovni!
Ačkoli nás opravy na M-4 „Don“ donutily občas skočit na kraj silnice a pak jsme kvůli krásnému záběru odbočili na kamenitou polní cestu, která šla strmě do hor, okamžitě provést rezervaci: vozy zúčastněné a uvedené v tomto testu byly vyrobeny s pohonem všech kol kvůli ovladatelnosti. O něco lepší běžkařská schopnost je vedlejším efektem.
Ano, Octavia po připojení zadních kol spojkou překoná zledovatělé stoupání, nepropadne v zimě na horách, nebude jí vadit ani mokrá tráva a nezalekne se vyjetých kolejí s kapalinou. bláto. Pouze by měl být velmi mělký. Světlá výška 153 mm je příliš málo na to, aby se dalo vážně diskutovat o tom, zda projde nebo ne. Mimochodem, pro takové spory si připravte dalších 8900 XNUMX rublů: značková ochrana motoru bude velmi užitečná!
Soupeři na tom nejsou o nic lépe, takže i v tomto kole panuje parita. A pokud opravdu potřebujete lepší průchodnost terénem než běžné osobní auto, podívejte se blíže na Scout nebo Yeti. A Kodiak je hned za rohem.
Octavia je delší než konkurenti, má podobný rozvor, ale její hlavní předností je karoserie, která je něco mezi sedanem a hatchbackem. Obrovské víko zavazadlového prostoru a neuvěřitelně prostorný kufr o objemu 568 litrů, který lze téměř třikrát rozšířit sklopením opěradel zadních sedadel, poskytují výhodu oproti konkurenčním klasickým sedanům. Všechny druhy sítí, háčků a svorek pomáhají organizovat tento prostor tím nejpohodlnějším a nejpraktičtějším způsobem.
Nejen pro zavazadla je zde poměrně dost místa i pro lidi: ve čtyřech si nelze stěžovat, v pěti to bude trochu stísněné a přijdete o loketní opěrku. Vzadu jsou dva USB porty (kde bychom dnes bez nich byli!), zásuvka 230 V, závěs.
Praktický liftback slaví vítězství nad prestižním sedanem: Octavii dávám první plus!
A pro budoucí kupující podotýkám: pokud si vyberete krásná 17palcová kola (plus 15 tisíc rublů), pak požádejte o rezervní kolo jako rezervní pneumatiku, tedy úzké kolo, protože předchozí 16palcová, i když je v plné velikosti, bude také v dočasném stavu, plahočí se do pneuservisu. Proč na něm potom plýtvat místem?
A pouze v nejkrajnějším případě – 92, se dostat na další čerpací stanici. Jako zajištění se mi jeví palivo s oktanovým číslem 98, uvedené také v přídělu. Navíc se nenachází na každé čerpací stanici a ne vždy má požadovanou kvalitu.
Co se týče spotřeby, Škoda nevyniká ani k lepšímu, ani k horšímu: při testovací jízdě po pobřežní části M-4 se serpentinami a stoupáním jsem se dostal kolem 8 litrů na sto. Stejná jako průměrná úroveň.
Octavie s pohonem všech kol jsou nabízeny ve dvou karosériích, ve dvou výbavových stupních a celkově nabídka přestylizovaných vozů zahrnuje tři motory, tři převodovky, dvě karoserie, čtyři výkonnostní stupně a to ani nepočítám „Scout “ verze. Rozsah je více než široký.
Cena začíná od 1,6 milionu – to je na Škodu hodně, hodně. Ale i když jsou nafouknuté opcemi až 2 miliony a výše, to není ve srovnání s konkurencí mnoho. A zde přichází čas na hlavní otázku: co je důležitější, jméno nebo peníze? Skutečné kvality nebo prestiž?
Na to odpovídám dalším plusem, protože objektivně vypadá nabídka Škody na trhu velmi zajímavě. Jen je potřeba vědět, k čemu to přirovnat. Vím.
Škoda Octavia 4×4 obstála ve srovnání s konkurencí, která formálně patří do prestižního segmentu, se ctí. Svědčí o tom výsledné skóre 7D testu – ani jedno mínus a dvě plusky. Výsledek je poněkud nečekaný, ale o to cennější.