ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak správně nabíjet baterii Škoda Octavia A5

Pro zajištění stabilního provozu baterie s vysokou kapacitou a dobrým napětím po celou dobu jejího provozu, jakož i prodloužení jejího provozu o 1 rok od jmenovité hodnoty, je nutné ji pravidelně dobíjet, minimálně jednou za tři měsíce. Poplatek, který generátor poskytuje, není dostatečný; lze říci, že gen vrací pouze to, co síť automobilu spotřebuje, ale nenabíjí. Proto je třeba baterii nabíjet samostatně a čím častěji, tím lépe.

A dokud se moje VARTA nezačala vybíjet, ani jsem si neuvědomil, že existují jednoduché a vápníkové baterie, které se liší v nabíjení. Baterie Varta jsou vyrobeny technologií (Ca).

A baterie se mi na Octavii začala vybíjet po roce provozu bez nabíjení nabíječky (pouze generátor) a také jak se ukázalo, v síti mého auta byl přemrštěný ZTRÁTOVÝ PROUD — což baterii vybilo. Ztrátový proud byl eliminován na normu 0.04A.

Pokud je s (Ca) baterií vše v pořádku, nedochází k jejímu úplnému vybití, zejména v chladném počasí, pak si pro udržení dobrého stavu vystačíte s jednoduchým pulzním nabíjením v jednom režimu nebo algoritmu. Nabíjecí proud by měl být 1/10 kapacity baterie (t.j. baterie 60A/h — proud 6A) a napětí 16.1 — 16.4V. Například nekalciové baterie se nabíjejí maximálně 14.4V. Jak se baterie nabíjí, proud bude klesat, a když klesne na nulu (0.5A), můžeme říci, že je baterie nabitá. V tomto případě dojde k nabití o 80% — a v zásadě to stačí, protože generátor nevrací více než 80%.

Zajímavé:
Jaký druh klíče na zapalovací svíčky pro Škoda Octavia.

Jaký typ nabíječky je potřeba k nabíjení Ca baterie?

Nabíječka Vympel-55 pro nabíjení Ca baterie

Pokud baterie utrpěla jedno nebo více úplných vybití, pak k jejímu oživení potřebujete funkčnější nabíjení s nastavitelnými algoritmy nabíjení — jako je ORION Vympel-55, který je při správném přístupu schopen částečně obnovit vápníkovou baterii. Sbírají se v Petrohradě, všechno ostatní je falešné! Cena = 3400 rublů.
Web výrobce: www.orionspb.ru

Nabíjení a částečná obnova vápníkové baterie

Vzhledem k tomu, že Varta není provozuschopná, s elektrolytem nic neděláme, ale je vhodné, aby baterie nebyla studená, pokud jste ji přinesli z mrazu, je vhodné ji zahřát, teplota by se měla přibližně blížit až +20°.

V prvním algoritmu nastavíme proud na 6A (od 60A/h) a napětí na 16.1V.

nastavte proud na 6A a napětí na 16.1V

V tomto režimu nabíjíme, dokud proud neklesne na nulové hodnoty, přibližně: 0.5-0.6A. Obvykle to trvá několik hodin. V tomto případě se baterie může mírně vařit, pokud dojde k silnému vývoji plynu, snižte proud!

Nyní přejdeme ke třetímu algoritmu a takříkajíc dokončíme baterii švihem: přerušované napájení proudu a napětí. Za tímto účelem nastavíme ve 3. algoritmu: proud 3.0A, například 1 — 16.1 V, například 2 — 13.1 V, jako na fotografii:

nastavte proud na 6A a napětí na 16.1V

V tomto režimu bude nabíjení probíhat přerušovaně, čímž se zabrání přílišnému varu baterie a nabije se maximálně na 100 % kapacity. Pokud se třetí algoritmus nezapne, přepněte ventilátor nabíječky do automatického režimu, jak je uvedeno v pokynech.

V tomto procesu budete muset upravit spodní práh (+-13.1 V) tak, aby pauza trvala asi minutu. Ke konci nabíjení se pauza prodlouží a nabití se sníží na několik sekund — což znamená, že baterie je nabitá!

Tímto způsobem jsem nabil baterii na 13.4V.

Pokud vám něco není jasné, podívejte se na VIDEO:

6.4.3 Kontrola a nabíjení baterie

Pokud je roční nájezd vozu nízký, hustota elektrolytu by se měla měřit každé tři měsíce, aby se zkontrolovalo nabití baterie. Změřte hustotu hustoměrem a porovnejte výsledek s tím, který je uveden v tabulce níže.

nad 25°C
pod 25°C
1.270 — 1.290
1.230 — 1.250
1.110 — 1.130

Vezměte prosím na vědomí, že údaje jsou založeny na teplotě elektrolytu 15 °C. Na každých 10°C zvýšení teploty je nutné přičíst 0.007 pro podobný pokles, odečíst 0.007;

Pokud vás stav baterie znepokojuje, zkontrolujte hustotu elektrolytu v každé nádobě. Rozdíl větší než 0.040 znamená ztrátu elektrolytu nebo poškození desek.

Pokud rozdíl v hustotě překročí 0.040, je nutné baterii vyměnit. Pokud je rozdíl v hustotě vyhovující, ale baterie je vybitá, je třeba ji nabít a zkontrolovat hustotu elektrolytu. Postup nabíjení je uveden níže.

Pokud je na autě instalována utěsněná baterie, není možné zkontrolovat hustotu elektrolytu a obnovit jeho hladinu. Stav baterie lze zkontrolovat pomocí vestavěného indikátoru nebo externího voltmetru.

Některé modely jsou vybaveny bezúdržbovými bateriemi s indikátorem úrovně nabití zabudovaným v pouzdře. Nachází se nahoře a mění barvu při změně úrovně nabití baterie. Pokud je indikátor zelený, je baterie plně nabitá, pokud je indikátor červený, je třeba baterii nabít. Posloupnost akcí při nabíjení baterie je uvedena níže v této části. Baterie jiných výrobců mohou mít také vestavěný indikátor úrovně nabití. V takovém případě postupujte podle pokynů uvedených v návodu k obsluze baterie.

Nabíjecí baterie všech typů

Při kontrole baterie pomocí externího voltmetru ji připojte ke svorkám a porovnejte získaný výsledek s údaji uvedenými ve specifikacích. Výsledek měření bude správný, pokud se baterie nenabíjela alespoň posledních 6 hodin. Pokud se nabíjel, zapněte světlomety na 30 sekund, poté počkejte 5 minut a zkontrolujte napětí na svorkách. Všechna ostatní elektrická zařízení (včetně vnitřního osvětlení) musí být zapnutá.

Pokud je výsledek měření nižší než 12.0 V, pak je baterie vybitá a napětí od 12.0 do 12.4 znamená částečné vybití.

Pokud je třeba baterii nabít, vyjměte ji z vozidla (viz část Výměna baterie) a nabijte podle níže uvedeného postupu.

Kontrola upevnění svorek baterie a držáku

Posuňte svorky baterie v různých směrech a zkontrolujte spolehlivost jejich upevnění, v případě potřeby dotáhněte.

Pokud baterie není bezpečně upevněna, utáhněte upevňovací šroub 20 Nm

Kontrola baterie pod zátěží

Připojte voltmetr ke svorkám baterie.

Nastartujte motor a zkontrolujte napětí.

Při startování motoru s plně nabitou baterií by napětí nemělo klesnout pod 10 V (při teplotě elektrolytu cca +20°C).

Pokud napětí prudce klesne a hustota elektrolytu je v různých úsecích různá, je baterie poškozená a musí být vyměněna.

Posloupnost činností níže se může lišit od činností doporučených výrobcem baterie nainstalované ve vozidle. V tomto případě použijte doporučení výrobce.

Konvenční a nízkoúdržbová baterie

Baterie by se měla nabíjet proudem rovnajícím se 10 % kapacity (například pokud je kapacita baterie 45 Ah, měla by být nabíjena proudem 4.5 A), dokud se hustota elektrolytu ve sklenicích nezvýší do 4 hodin.

Na druhou stranu automatickou nabíječku s proudem cca 1.5 ampéru lze nechat zapnutou celou noc.

Nabíječky „zrychleného“ typu, které údajně dokážou baterii plně nabít za několik hodin, se nedoporučují, protože při vysokých proudech se desky baterie mohou přehřát a zničit.

Při nabíjení baterie dbejte na to, aby teplota elektrolytu nepřekročila 37.8°C.

Nabíjení bezúdržbové baterie

Úplné nabití tohoto typu baterie bude trvat déle než u běžné nebo nenáročné baterie. Doba nabíjení závisí na úrovni vybití a může trvat až tři dny.

Napětí generované nabíječkou by mělo být v rozmezí 13.9 — 14.9 Voltů, proud by neměl přesáhnout 25 Ampér. Za těchto podmínek lze baterii používat po 3 hodinách, napětí na svorkách by mělo být asi 12.5 V. Úplné nabití bude trvat déle.

  • Neodpojujte baterii, pokud motor běží.
  • Nikdy nezkratujte baterii, tzn. Nepřipojujte kladný (+) a záporný pól (-). To způsobí zahřívání baterie a může prasknout.
  • V blízkosti baterie nepoužívejte otevřený oheň. Elektrolyt je jedovatý. Zabraňte kontaktu s očima, kůží a oděvem. V opačném případě důkladně opláchněte elektrolyt vodou.
  • Při nabíjení baterie s centrálním výstupem plynu nevyjímejte zástrčky (křížová štěrbina).
  • Před nabíjením zmrzlé baterie ji nechte rozmrazit. Nabitá baterie zamrzá při teplotě přibližně 65 °C, napůl nabitá baterie při teplotě přibližně 30 °C a vybitá baterie při teplotě přibližně 12 °C. Po odmrazení zkontrolujte baterii, zda není prasklá. V případě potřeby vyměňte.
  • Při nabíjení baterie běžnou nabíječkou nebo rychlonabíječkou vyjměte baterii. Odpojte minimálně záporný (-) a kladný (+) kabel.
  • Při použití přenosné nabíječky (nízký proud) lze nabíjení provést bez vyjmutí baterie. Není potřeba odpojovat kabel do palubní sítě. Přirozeně je třeba vzít v úvahu údaje výrobce baterie.

Nabíjení silně vybité a sulfatované baterie

Baterie, která nebyla delší dobu používána (například při delším stání auta) se časem vybije a zasulfatuje.

Pokud je napětí naprázdno baterie nižší než 11.6 V, je baterie považována za silně vybitou. Zkontrolujte klidové napětí a viz část Kontrola stavu baterie, péče o ni a nabíjení.

V silně vybité baterii se elektrolyt skládá téměř výhradně z vody.

Silně vybitá baterie se stává sulfatovanou, tzn. Na povrchu elektrod se tvoří velké, špatně rozpustné krystaly sulfidu olovnatého. Elektrolyt přitom ztrácí průhlednost a získává slabě bílou barvu.

Silně vybitá a sulfatovaná baterie by se měla nabíjet malým proudem (asi 5 % kapacity). Například při kapacitě baterie 60 Ah by měl být nabíjecí proud 3 A.

Nabíjecí napětí by nemělo být vyšší než 14.4 V.

Fast Charge/Start Assist

K nabíjení baterie používejte rychlonabíječku pouze pro nastartování vozidla. V tomto případě je nabíjecí proud 20 % nebo více z kapacity baterie. V tomto případě je baterie poškozena, protože je vystavena vysokým proudům. Baterie, která nebyla delší dobu používána nebo je silně vybitá, by se neměla nabíjet rychlonabíječkou, jako to vede k sulfataci.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Кнопка «Наверх»