Obsah
Jak správně nakonfigurovat motor Škoda Fabia pomocí kabelu
Škoda Fabia (2010). Startování motoru z externích zdrojů proudu
Pokud nemůžete nastartovat motor kvůli částečnému nebo úplnému vybití baterie, můžete k nastartování použít baterii jiného vozu. Pro připojení dárcovské baterie použijte speciální propojovací kabely s krokosvorkami.
Při startování motoru z přídavné baterie pečlivě dodržujte pracovní postup uvedený v této podkapitole.
V opačném případě může dojít k požáru nebo výbuchu s následkem poškození obou vozidel. Abyste se vyhnuli poškození sebe, vozu a baterie při startování motoru z externího zdroje, postupujte následovně. Pokud máte jakékoli pochybnosti, důrazně doporučujeme, abyste tyto úkony nechali provést zkušeným technikem nebo odtahovou službou. Před připojením externí baterie se ujistěte, že je vypnuté zapalování. Vypněte také všechny elektrické spotřebiče (světlomety, audiosystém, stěrače čelního skla atd.). Při připojování nebo odpojování vodičů nedovolte, aby se vzájemně dotýkaly, nebo aby se vodiče nedostaly do kontaktu s ventilátory, hnacími řemeny nebo jinými rotujícími částmi.
Používejte pouze 12voltový externí zdroj napájení. Pokud použijete 24V napájení (dvě 12V baterie v sérii nebo 24V motorgenerátor) na 12V startér, zapalovací systém nebo jiné elektrické součásti, může to způsobit trvalé poškození.
Udržujte otevřený oheň nebo jiskry v dostatečné vzdálenosti od baterie. Uvolňuje plynný vodík, který může v jejich přítomnosti explodovat.
Neodpojujte kabely externí baterie, dokud motor neběží na normální volnoběžné otáčky. Pokud necháte audiosystém zapnutý při startování motoru s pomocným akumulátorem, může dojít k jeho vážnému poškození. Před nastartováním motoru z baterie jiného vozidla vždy vypněte audiosystém.
1. Vůz s vybitou baterií umístěte vedle dárcovského vozu v dosahu propojovacích kabelů.
varování
Auta by se nikdy neměla navzájem dotýkat. V opačném případě může dojít k nechtěnému zkratu na kostru, v jehož důsledku nebudete moci nastartovat motor vozidla s vybitou baterií a způsobit poškození elektrických systémů obou vozidel.
2. Zatáhněte ruční brzdu na obou vozidlech.
3. Zkontrolujte hladinu elektrolytu ve vybité baterii
Pokud je hladina elektrolytu velmi nízká nebo se zdá, že elektrolyt zamrzl, nepokoušejte se nastartovat motor pomocí přídavné baterie! V takovém případě může vybitá baterie explodovat.
4. Sejměte kryt z kladného pólu baterie.
5. Připevněte svorku propojovacího kabelu s červenými úchyty ke svorce „plus“ baterie.
6. Připojte druhou kabelovou svorku s červenými úchyty ke svorce „plus“ „dárcovské“ baterie.
7. Připojte svorku druhého kabelu k zápornému pólu dárcovské baterie
8. a druhá kabelová příchytka s černými úchyty je připojena k „země“ vozu s vybitou baterií v místě umístěném v maximální možné vzdálenosti od baterie.
POZNÁMKA
Požadavek na připojení vodiče v maximální vzdálenosti od baterie je vysvětlen možností jiskření v okamžiku připojení.
9. Ujistěte se, že připojujete kabely ve správném pořadí a že nepřicházejí do kontaktu s pohyblivými částmi motoru.
10. Při použití baterie nainstalované na dárcovském voze nastartujte motor tohoto vozu a nechte jej běžet několik minut při rychlosti 2000 ot./min.
11. Nastartujte motor auta s vybitou baterií a nechte jej běžet, dokud nedosáhne stabilních volnoběžných otáček.
12. Odpojte kabely přesně v opačném pořadí, v jakém byly připojeny.