Škoda

Jak se skladuje vůz Škoda Kodiaq?

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Původně se předpokládalo, že vlajkový crossover značky Škoda se bude jmenovat Kodiak podle jména severského medvěda Kodiaka, který žije na ostrovech souostroví Kodiak u jižního pobřeží Aljašky. Češi ale nakonec auto přejmenovali na Kodiaq, aby název dostal měkčí zvuk na způsob jazyka alutských domorodců žijících na Aljašce. Navíc jméno Kodiak už patřilo jinému autu – v roce 2006 byl ve Spojených státech představen obrovský pikap Chevrolet C-4500 Kodiak, který na podvozku náklaďáku postavila společnost Monroe Truck Equipment a vyráběl se pouze na zakázku.

Je největší a nejprostornější ve třídě

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Co se týče rozměrů, Škoda Kodiaq překonává všechny crossovery třídy C, včetně nejnovějšího Volkswagenu Tiguan. Délka modelu je 4697 mm, šířka – 1882 mm, tedy o něco delší než Mitsubishi Outlander a znatelně širší. A pokud jde o velikost rozvoru (2791 mm), nemá Kodiaq v segmentu obdoby. S takovými rozměry je očekávaně velký i kufr crossoveru – v pětimístné konfiguraci má oddíl objem 720 litrů a se sklopenými sedadly druhé řady dosahuje rekordních 2065 litrů. Do interiéru vozu vejdete předměty dlouhé až 2,9 m, ale pouze v případě, že si majitel připlatí za sklopné opěradlo sedadla spolujezdce. Víko kufru je vybaveno elektrickým pohonem, který lze ovládat mávnutím nohy pod zadním nárazníkem a přihrádku nejen otevřít, ale i zavřít.

Jedná se o první sedmimístnou Škodovku

Kodiaq je prvním sedmimístným vozem značky Škoda. Nebude to první sedmimístný crossover v segmentu, ale na ruském trhu má všechny šance zůstat jediným se třemi řadami sedadel. Sedmimístný Chevrolet Captiva se u nás už dlouho neprodává a z trojkového Citroenu C-Crosser/Peugeot 4007/Mitsubishi Outlander zůstal v Rusku jen poslední a v sortimentu ruských – sestavené modely.

Zajímavé:
Jak vyrobit elektronické zapalování na Škodě Felicia.

Podle mých osobních pocitů není galerie tak přeplněná, ale stále to není místo pro dospělé. Tak to bylo zamýšleno: jsou to židle pro děti do dospívání. Pokud tomu tak není, sedadla se složí do podlahy a vytvoří tak rovnou plochu, jako by tam nikdy nebyla. Kufr ale využijete i bez sklápění sedadel, kdy na zavazadla zbyde dobrý půlmetrový prostor.

Druhá řada pohovky je rozdělena na tři části, z nichž každá se skládá samostatně. Opěradla jsou úhlově nastavitelná a sedadla lze posunout dopředu o 18 cm – pro případ přepravy velmi objemných zavazadel nebo vysokých dětí ve třetí řadě. Klimatizace je stejně jako Superb třízónová a mezi další možnosti patří vyhřívání levé a pravé strany pohovky.

Kodiaq dostal 30 užitečných drobností

Češi povyšují ideologii praktických maličkostí na kult, pokaždé nabízejí nějaké nesamozřejmé, ale velmi užitečné detaily. V crossoveru Kodiaq se jedná o systém ochrany hran dveří před kontaktem se sousedními vozy na těsných parkovištích. Funguje to geniálně jednoduše: při otevření dveří pružina vytlačí ochranný kryt, který se stáhne zpět, jakmile začnete dveře zavírat. Ford již dříve nabízel podobný systém, ale je to právě Škoda s ideologií Simply Clever, která jej dokáže skutečně rozšířit.

Další užitečný systém umožňuje komunikaci uvnitř vozu zesílením hlasů cestujících na zadních sedadlech do reproduktorů řidiče a zpět, čímž pomáhá komunikovat na cestách bez zvyšování hlasu. A před Kodiaqem neměla Škoda elektrické zamykání zadních dveří z místa řidiče. Za zmínku nestojí ani deštníky ve dveřích, odpadkové koše v kapsách dveří, sítě, háčky a dojemná hláška „Nezapomeňte si mobil“ – sami Češi napočítali 30 užitečných řešení.

Zajímavé:
Jaká je chyba u0423 Škoda.

Crossover bude vybaven systémem ERA-GLONASS

Crossover bude prvním modelem Škody se systémem ERA-GLONASS a Češi nebudou muset integrovat nové klíče. Verze pro Rusko bude vypadat jako ta pro Evropu, kde bude Kodiaq vybaven podobným systémem zvaným e-Call, který při spuštění bezpečnostního systému také přivolá tísňové linky. Pokud je však funkce našeho systému omezena na nouzové případy, pak vám v Evropě může také pomoci domluvit si servis u prodejce nebo vyřešit jakýkoli problém online.

Ideologii neustálé konektivity podporuje soubor systémů pod obecným názvem Škoda Connect. Jednak se jedná o online služby infotainment systému, který nově pracuje s mapami Google Earth ke stažení a panoramaty Google Street View. Za druhé služba pro dálkové ovládání vozu z chytrého telefonu včetně funkcí pro sledování pohybu vozu či změnu jeho parametrů.

Kodiaq má 64 GB paměti a bezdrátové nabíjení

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Hierarchie mediálních systémů Škoda se nemění, pod známými názvy se však skrývají další, pokročilejší zařízení. Základní Kodiaq bude vybaven mediálním systémem Swing, který již disponuje 6,5palcovým dotykovým displejem a rozhraním Bluetooth. Osmipalcový systém zahrnuje funkci In-Car-Communication pro posílení hlasu řidiče a cestujících. Další úrovní je Amundsen s navigátorem. Konečně, špičkový systém Columbus má 64 GB flash paměti pro ukládání uživatelských mediálních souborů a volitelný LTE modul pro přístup k internetu a WiFi distribuci v kabině. Smartphony můžete nabíjet na indukční podložce PhoneBox umístěné na konzole. A pro tablety cestujících jsou k dispozici speciální držáky a 230voltové zásuvky.

Nový produkt získal systém rekuperace energie

Všechny motory Škody Kodiaq splňují normy Euro 6 a jsou vybaveny systémem start-stop a také funkcí rekuperace brzdné energie. V nabídce je zatím pouze pět motorů – dva zážehové turbomotory TSI a dva vznětové motory TDI, dobře známé z jiných modelů na platformě MQB. Mladší 1,4 TSI vyvine 125 koní. nebo 150 koní a silnější verze vypíná druhý a třetí válec při nízké zátěži. Dvoulitrový motor produkuje 180 koní. Dvoulitrový vznětový motor vyvine 150 a 190 koní. v závislosti na provedení.

Zajímavé:
Kde je plnicí nádrž ostřikovače pro Škoda Rapid.

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Základem je šestistupňová manuální převodovka, jejíž alternativou je šesti- nebo sedmistupňová DSG, ta je do vozů Škoda instalována vůbec poprvé.

Novinkou už ale není režim dojezdu s vypnutým převodem, který se aktivuje v ekonomickém algoritmu systému Driving Mode Select – poprvé se objevil u Superbu.

Crossover je k dispozici s nastavitelným odpružením

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Systém volby provozních režimů agregátů není u Škody novinkou a je instalován na liftbackech Octavia a Superb. Nyní se objevil na Kodiaqu jen s tím rozdílem, že vozy s pohonem všech kol mají kromě standardního, ekonomického, sportovního a custom režimu speciální algoritmus pro jízdu na sněhu s různým nastavením pohonu všech kol a stabilizačního systému. . A při zatáčení autu pomáhají takzvané elektronické uzávěrky diferenciálů, které přibrzďují kola přemírou trakce.

Za příplatek je crossover vybaven nastavitelným odpružením s elektronicky řízenými tlumiči, jehož charakteristika závisí také na volbě jízdního režimu systému Driving Mode Select.

Základní Kodiaq bude mít pohon předních kol. Pohon všech kol je standardně k dispozici pouze pro výkonné modifikace s převodovkou DSG – jak diesel o výkonu 190 koní, tak benzin o výkonu 180 koní. U Kodiaqu o výkonu 150 k je volitelná možnost pohonu všech kol a lze jej instalovat s jakýmkoli typem převodovky. Konečně crossover se základními motory může být buď s pohonem předních kol s převodovkou DSG, nebo s pohonem všech kol a manuální převodovkou.

8 faktů o Škodě Kodiaq, které potřebujete vědět

Roli středového diferenciálu plní elektronicky řízená lamelová třecí spojka Haldex, která podle potřeby přenáší trakci na zadní nápravu. Většinu času má Kodiaq pohon předních kol, a to i v režimu volné jízdy. Konečně je vůz vybaven samostatným tlačítkem Off-road – tedy režimem, ve kterém elektronika aktivněji zapojuje pohon na zadní nápravu, aktivuje asistenta jízdy z kopce, mobilizuje odpružení a uvolňuje plyn.

Zajímavé:
Jak najít lampu v bílém světle PTF Škoda Octavia H16.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button