ŠkodaŠkoda Fabia

Jak vyměnit brzdové kotouče na Škoda Fabia

Nekvalitními nebo nadměrně opotřebovanými brzdovými destičkami dochází ve většině případů k opotřebení brzdového kotouče (na brzdovém kotouči se objeví „prask“). Tento druh brzdového kotouče nutný nahradit. Pouhá výměna brzdových destiček v této situaci problém nevyřeší, protože s takovým brzdovým kotoučem se rychle stanou nepoužitelnými, nemluvě o neúčinných brzdách. Tato fotoreportáž podrobně ukazuje, jak si ji vyrobit sami výměna brzdového kotouče autem Škoda Fabia. Doporučujeme také zhlédnout video „Oprava brzdového systému automobilu“.

Postup výměny není složitý. Trvá to asi hodinu. Nástroje, které budete potřebovat:

  • Balonový klíč 17;
  • Plochý šroubovák;
  • Torx 45, 30;
  • Kladivo;
  • Kovový kartáč;
  • Grafitové mazivo na šrouby;

Některé užitečné tipy:

  1. Prvních 500 km nezapomeňte brzdit velmi jemně a brzy.
  2. Kotouče je vhodné měnit společně se sadou podložek.
  3. Alespoň na léto namontujte litá kola, pro Fabii – 15″. Zlepšuje se tím chlazení brzd a hlavně se z brzdné zóny odstraňují produkty opotřebení mnohem lépe než u výlisků s krytkami, kde veškerý prach a nečistoty zůstávají uvnitř.

Výměnu zahájíme jako obvykle – povolíme šrouby kola, nasadíme dorazy pod přední a zadní kolo, sundáme z ruční brzdy, zařadíme a zvedneme.

Hned na začátku je potřeba otevřít víko nádrže TJ, pokud se hladina blíží maximu, trochu usrkejte, aby nepřeteklo přes okraj;

Náhradní díly – kola TRW.

Sundáme kolo, můžete vidět slušné rameno (na fotce to opravdu není tak špatné, ale nové podložky na vnitřní straně se již chytly).

Pomocí šroubováku otevřeme podložky (můžete stisknout píst, ale je snazší oddělit podložky).

Zajímavé:
Jak správně připojit magnetofon ke Škodě Octavia 2011.

Odstraňte ochranné krytky vodítek ze zadní části třmenu.

Vezměte bit 45 Torx a odšroubujte vodítka.

Demontujte sponu brzdové hadičky.

Vezměte 30mm Torx a odšroubujte šroub připevňující brzdový kotouč k náboji.

Starý disk srazíme kladivem.

Sedátko vyčistíme kartáčem a nainstalujeme nový kotouč, utáhneme šroub.

Položíme třmen na místo, utáhneme vodítka a nasadíme ochranné kryty vodítek.

Nezapomeňte vrátit zpět svorku brzdové hadičky.

Pokud je k dispozici snímač opotřebení brzdových destiček, odpojte jej stisknutím západky plochým šroubovákem, i když jej nemusíte odstraňovat.

Zavřeme víko nádrže TZ, třikrát nebo čtyřikrát sešlápneme brzdový pedál k podlaze, nastartujeme auto, stiskneme ještě třikrát nebo čtyřikrát (aby se písty vrátily na své místo).

Výměna brzdových kotoučů Škoda Fabia

Výměna brzdových kotoučů Škoda Fabia

Komentáře: 0 18.05.2018 Nekvalitní destičky mají špatný vliv na výkon auta nejčastěji, brzdové destičky mají velký vliv na brzdový kotouč; Pokud k tomu dojde, musíte jej okamžitě vyměnit.
Ale bohužel to celý problém nevyřeší, protože pokud už má brzdový kotouč problém, tak s největší pravděpodobností problém pocítíte při jízdě.
Postup je vcelku jednoduchý a strávíte u něj maximálně 30 minut.

Jaké nástroje potřebujete?
– Klíč kola nastavený na „sedmnáct“
– Plochý šroubovák
-TORX klíč T45, T30.
-Kladivo.
– Kartáč na čištění kovu.
-Grafitové mazivo určené pro šrouby.

Doporučení:
1. Po proceduře se doporučuje nějakou dobu nepoužívat prudké brzdění, brzdit plynule a jemně.
2. Doporučuje se měnit kotouče v párech s destičkami.
3. V létě se doporučuje instalovat lithiový pohon. Tím se výrazně zlepší kvalita brzdění; brzdy se budou moci včas ochladit. Nejprve musíme trochu povolit šrouby kola. Pod zbylá kola namontujeme stabilizátory. Poté sejměte auto z ruční brzdy a zařaďte dopředný rychlostní stupeň a umístěte jej na zvedák. Poté vám doporučujeme odšroubovat uzávěr nádržky brzdové kapaliny, pokud zjistíte, že je v ní přebytečná kapalina, pak ji odčerpejte. Můžete použít žárovku nebo injekční stříkačku. Vybrali jsme kotouč od TRW, firma se již osvědčila a kotouče jsou svou kvalitou pověstné. Demontujeme kolo. Na fotce je úplně stejný problém, kvůli kterému jsme potřebovali najednou všechno vyměnit. Nyní použijeme šroubovák a otvíráme jím podložky. Nyní jemně stiskněte píst. Odstraňte vodicí krytky ze zadní části třmenu. c Vezměte šroubovák T45 TORX a použijte jej k odšroubování vodítek. Odstraňte svorku, která drží brzdovou hadici. Klíčem T30 TORX vyšroubujeme šroub, který zajišťuje brzdový kotouč a náboj. Disk lze vyjmout pomocí kladiva. Pečlivě očistěte dosedací plochu kartáčem a nainstalujte nový disk, poté jej zajistěte šroubem. Vraťme třmen na místo, našroubujeme zpět vodítka a nyní můžeme vrátit kryty vodítek na místo. Pamatujte, že musíme vrátit svorku brzdové hadice zpět. Pokud náhle máte nainstalovaný snímač opotřebení, musíte jej odpojit (volitelné). Víčko nádržky brzdové kapaliny musí být uzavřeno. Posledním krokem je trochu přišlápnout brzdový pedál a nastartovat auto, to nám pomůže vrátit písty na jejich místo.

Zajímavé:
Proč se na Škodě Octavia rozbije volič převodovky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button