Obsah
- 1 Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Fabia 2
- 2 Jak si sami vyměnit kabinový filtr na vozech Škoda Fabia 1. a 2. generace
- 3 Frekvence výměny
- 4 Výběr nového filtru
- 5 Postup výměny
- 6 Škoda Fabia: návod na výměnu kabinového filtru
- 7 Funkce kabinového filtru v autě
- 8 Příprava na výměnu a potřebné nástroje
- 9 Proces výměny filtračního prvku
Jak vyměnit kabinový filtr na Škoda Fabia 2
Jak si sami vyměnit kabinový filtr na vozech Škoda Fabia 1. a 2. generace
Historie modelu Fabia začala ukončením výroby modelu s názvem Felicia. Právě nahradit v té době již zastaralý vůz přišla novinka českého výrobce. To se stalo v roce 1999. Fabia je umístěna jako jeden z nejkompaktnějších a nejdostupnějších modelů z celé rodiny Škoda. Spotřebitelé rychle ocenili výhody nového vozu, který se osvědčil jako vynikající vozidlo pro městské použití. Nezapomeňte, že platforma německé automobilky Volkswagen se používá jako základ pro výrobu Škody Fabia. To do značné míry vysvětluje spolehlivost, kvalitu a absenci výrazných problémů při opravách a údržbě českého kompaktního vozu. Vlastní výměna kabinového filtru nezpůsobuje žádné potíže ani problémy ani těm, kteří nedávno začali řídit a nemají rozsáhlé zkušenosti se servisem vozu.
Frekvence výměny
V rámci tohoto materiálu bude zvážen postup výměny kabinového filtru na Škodě Fabia 1. a 2. generace. Přes 7letý rozdíl mezi zahájením výroby modelů 1. a 2. generace je postup výměny čističky vzduchu v kabině prováděn obdobným způsobem. Když se podíváte na předpisy o údržbě, v případě Škody Fabia 1. a 2. generace uvidíte stejná čísla, která činí 15 tisíc kilometrů. Přesně tolik podle české automobilky spotřební materiál vydrží. Dále je třeba poznamenat, že filtr by se měl měnit každý rok, pokud řidič nenajede stanovených 15 tisíc kilometrů. Ve skutečnosti, za skutečných provozních podmínek, kabinový filtr vydrží mnohem méně. Podle majitelů Fabií 1 a 2 generace jsou reálnější údaje 7-10 tisíc kilometrů, nebo 2x ročně. Pokud žijete v kraji, kde nejsou prašné silnice nebo hustý provoz na silnicích, spotřební materiál opravdu bez problémů vydrží 12-15 tisíc kilometrů. Ale v naprosté většině případů je lepší regulovanou dobu výměny zkrátit. To je způsobeno několika faktory.
- Prašné cesty. Na venkovských silnicích je to skutečný problém. Velké objemy prachu jsou ale také pozorovány během horkého období roku ve městech a megalopolisech. Při jízdě s Fabií v takových podmínkách je lepší měnit filtr 2x ročně nebo po 7-8 tisících kilometrech. V těžkých případech s vysokou prašností vydrží čistič více než 10 tisíc kilometrů.
- Organické látky. Stejně jako každé jiné auto je i Škoda Fabia 1. a 2. generace nucena řešit organické problémy. Patří sem padající odlitky, semena rostlin, topolové chmýří, pyl atd. Pokud v létě nejsou tak nebezpečné, pak na podzim, kdy se vlhkost zvyšuje a často jsou pozorovány deště, organické hmoty začnou aktivně hnít. Ve vlhkém prostředí se extrémně rychle množí mikroorganismy a všechny druhy bakterií. Už nestačí jen vytáhnout filtr, setřást jej a vložit zpět. Právě kvůli organickým hmotám v kombinaci s vlhkostí se doporučuje na podzim vyměnit spotřební materiál na Škodě Fabia.
- Zácpy, doprava a výfukové plyny. Vzhledem k tomu, že Fabia patří do kategorie městských vozů, lze je nejčastěji potkat na městských komunikacích. Čím větší je centrum osídlení, tím závažnější je dopravní problém. Neustálé dopravní zácpy vás nejen znervózňují a ztrácejí čas, ale také vedou k urychlenému opotřebení kabinového filtru. Proto po odstranění takové filtry obvykle odhalí šedo-černý povlak. Mikročástice z výfuku ucpávají filtr a snižují jeho průchodnost. Navíc se jedná o problém nepříjemných cizích pachů v interiéru vozu. V takových podmínkách je zdroj i toho nejkvalitnějšího filtru na Fabii omezen na 8–10 tisíc kilometrů.
To vše nutí majitele městského vozu Škoda Fabia, aby se neřídili doporučeními výrobce, ale zohledňovali individuální vlastnosti provozu vozu, čímž se výrazně zkracuje interval mezi výměnou kabinového filtru. A je jedno, jestli máte Fabii 1. generace nebo 2. generaci.
Výběr nového filtru
Je také důležité, aby nový filtrační prvek nejen odpovídal rozměrům sedla v pouzdře, ale také efektivně plnil přidělené úkoly. Majitelé Škody Fabia by proto měli dát přednost dobrým filtrům. Bez ohledu na to, který motor je vybaven 1. nebo 2. generací Škody Fabia, je standardní kabinový filtr k dispozici ve 2 verzích. Může to být běžný papír nebo efektivnější spotřební materiál na uhlí. V případě prvního je jeho katalogové číslo 6Q0820367B a originální uhlíkový filtr najdete pod číslem 6Q0819653B. Všechny jsou vydávány pod značkou VAG. Je také pozoruhodné, že 2 filtry s různými vlastnostmi stojí téměř stejně. Za ně budete muset zaplatit asi 700 rublů. U uhlí je cena celkem adekvátní a dá se vysvětlit. Proč ale za papírový filtr tolik žádají, těžko říct. Pokud chcete ušetřit peníze, někdy i 2krát, vyberte si kabinový filtr mezi jeho analogy. Spotřební materiál papíru nabízí následující výrobci:
Pokud jste ochotni zaplatit o něco více, ale pořídit si uhlíkový filtr se schopností blokovat nepříjemné pachy přicházející zvenčí, pak se obraťte na tyto značky:
Podle toho byste měli hledat podle kategorií výrobce nebo prodejce. Pokud má papírový protějšek od Bosch pro Fabii číslo 1987432057, pak karbonový hledejte pod číslem 1987432357. Výběr je na vás.
Postup výměny
Majitel Škody Fabia má štěstí, protože konstruktéři zajistili skvělé umístění kabinového filtru, který je mimořádně pohodlně přístupný. Proto by nikdo neměl mít potíže s dodržováním pokynů pro výměnu spotřebního materiálu.
- Fabia nezajišťuje přítomnost ochranných panelů a jiných překážek na cestě ke krytu kabinového filtru;
- Pouzdro byste neměli hledat uvnitř nebo za odkládací schránkou, ale přímo pod odkládací schránkou poblíž středové konzoly;
- Posuňte sedadlo předního spolujezdce co nejvíce dozadu. Můžete si také vzít baterku nebo poskytnout jiný zdroj světla, abyste si práci usnadnili;
- Musíte odstranit zvukově izolační podložku, což se provádí ručně;
- Poté najděte nebo nahmatejte při slabém osvětlení 2 západky, které jsou umístěny na krytu krytu kabinového filtru Škoda Fabia;
- Posuňte západky na stranu a sejměte kryt jeho sklopením dolů;
- Nyní je před vámi samotný starý prvek kabinového vzduchového filtru;
- Pokud jste dříve měli originální spotřební materiál, bude mít speciální očko. Byl poskytnut výrobcem k uchopení a mírným pohybem vytažení prvku z jeho sedla;
- Pokud takové očko není, jednoduše filtr vypáčte prsty a stáhněte dolů;
- Buďte připraveni na to, že při odstraňování spotřebního materiálu začnou na podlahu padat různé nečistoty. Stojí za to předvídat tento okamžik předem položením papíru nebo jiného materiálu. Nebo si prostě vezměte vysavač a koberec vyčistěte;
- Sedlo filtru se doporučuje vyčistit stejným vysavačem. Jako alternativa je vhodné ofukování stlačeným vzduchem nebo nejběžnějšími suchými hadry;
- Když je sedlo čisté, vezměte nový filtr, podívejte se na označené šipky a nainstalujte. Šipky přesně ukazují, jak vzduch proudí filtrem;
- Vložte kazetu filtru do otvoru, zavřete víko a nasaďte kryt.
Jak vidíte, vše se děje extrémně jednoduše a doslova za pár minut. Ale neměli byste okamžitě znovu sestavovat jednotku v opačném pořadí, když jste odstranili starý spotřební materiál, abyste vyčistili vzduch v kabině. Jednou ročně se doporučuje doplnit obvyklou výměnu filtru čištěním výparníku klimatizace. Pro takové účely jsou k prodeji nabízeny speciální antibakteriální prostředky ve formě spreje. Podle pokynů výrobce můžete výparník ošetřit sami. Abyste jasně pochopili, kam přesně máte přípravek nastříkat, je výparník ve Fabii umístěn hned vlevo od otvoru pro filtr. Pokud má aerosol pružnou trysku, bude to mnohem snazší dostat se do výparníku. Vezměte prosím na vědomí, že sprej bude stékat dolů přes otevřený kryt vašeho kabinového filtru. Proto byste měli spustit ventilátor topení a zapnout zařízení pro ovládání klimatizace v režimu zvaném recirkulace. To umožní, aby proud vzduchu vzal aerosol s sebou. V tomto případě by měly být tlumiče posunuty do polohy, aby vzduch foukal do nohou.
Při čištění výparníku mějte 2 ruce volné. Jedním budete držet plechovku a druhým posouvat samotný rozprašovač (trysku) po zpracovávaném zařízení klimatizačního systému. Stiskněte tlačítko na lahvičce, abyste nevytvořili delší zásobu produktu. Musíte vyfouknout výparník a ne ho úplně rozprášit. Myslete také na to, že část nastříkaného produktu stejně skončí ve vzduchovodech, a proto začne vytékat do oblasti nohou. Můžete tam dát nějakou nádobu nebo ji vyložit silnou látkou.
Navzdory tomu, jak snadná je výměna kabinového filtru u vozů Škoda Fabia, je třeba k tomuto procesu přistupovat co nejzodpovědněji. Dobrý filtr v kombinaci s dobře provedenou výměnou spotřebního materiálu vám umožní dýchat čistý vzduch a nezasahovat do plného provozu klimatizačního zařízení.
Majitelé automobilů často při servisu vozu sami přehlížejí takový detail, jako je kabinový filtr. Kupodivu je tento fenomén nejrozšířenější v postsovětském prostoru. O důvodech se lze jen dohadovat.
Nezpochybnitelným faktem však je, že tento detail výrazně ovlivňuje nejen jízdní komfort, ale také zdraví řidiče a cestujících.
Funkce kabinového filtru v autě
Kabinový filtr v autě plní funkci čištění vzduchu vstupujícího do kabiny přes klimatizační a topné systémy.
Vzduch používaný v těchto systémech je odebírán z ulice přes přívody vzduchu umístěné v prostoru kapoty. V městském prostředí s hustým provozem se většina toxických látek a silničního prachu dostává do ventilačního systému. Pro ochranu řidiče a cestujících jsou od roku 1991 na všech sériově vyráběných vozech instalovány filtry, které čistí vzduch vstupující do kabiny.
Moderní kabinové filtry lze rozdělit do dvou kategorií:
- Jednoduchý (prachotěsný) SF.
Jsou nejzákladnějším čisticím prostředkem. Jejich membrána se skládá z jediné vrstvy prachotěsného materiálu – papíru nebo syntetického vlákna. Zpravidla jsou pro lepší funkčnost napuštěny speciálním složením. Takové filtry zachycují částice o průměru minimálně 1 mikron a jsou naprosto nepoužitelné proti toxickým látkám rozstřikovaným do vzduchu. - Uhlí SF.
Účinnější a dražší než předchozí. Jejich membrána se skládá z několika vrstev prachotěsného materiálu, které jsou proloženy vrstvami granulovaného aktivního uhlí. Aktivní uhlí pohlcuje molekuly látek vznášejících se ve vzduchu. Je tak zajištěna kvalitní víceúrovňová filtrace vzduchu od prachových částic, nepříjemných pachů a toxických plynů.
Výměnu kabinového filtru ve voze Škoda Fabia lze provést pomocí kterékoli z těchto kategorií filtrů. Jako u každého auta i zde hrají důležitou roli rozměry a tvar SF. Nový filtr lze vybrat na základě VIN kódu vozidla.
Výměnu kabinového filtru na voze Škoda Fabia 2 lze provést v několika krocích – díky inženýrům společnosti, kteří přišli s tak jednoduchým designem jednotky. Nepotřebujete žádné další nástroje, vše, co potřebujete, je nová filtrační vložka a hadr na otření sedla filtru.
Proces výměny filtračního prvku
Kabinová filtrační jednotka je umístěna pod odkládací schránkou vozu. Chcete-li jej vyměnit, musíte:
- Odstraňte ochranný panel pod přihrádkou v palubní desce. Připevňuje se pomocí západek, což by nemělo způsobovat žádné zvláštní problémy.
- Pod panelem na levé straně je kryt filtrační jednotky. Odstraňte jej posunutím západek – jezdců – do jeho středu.
- Vytáhněte vozík s filtrační vložkou.
- Otřete zásuvku a vozík hadrem, abyste odstranili starý prach.
- Umístěte nový prvek do vozíku a nainstalujte jej do krabice.
- Vyměňte kryt.
- Znovu nainstalujte ochranný panel.
Doporučuje se jej vyměnit alespoň každých 10 – 15 tisíc kilometrů. Většina zkušených řidičů to dělá každých šest měsíců – na jaře a na podzim, kdy je znečištění ovzduší nejvyšší.
Je třeba dávat pozor i na nepřímé znamení, že je nutná výměna, protože životnost filtru se může lišit v závislosti na provozních podmínkách. Tyto znaky jsou:
- pokles výkonu klimatizace a sporáku;
- výskyt nepříjemných pachů v kabině:
- zvýšená vlhkost a zamlžení oken.
Protože se tyto příznaky objevují postupně, jejich výskyt může uniknout vaší pozornosti. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně vizuálně kontrolovat stav filtrační vložky.