ŠkodaŠkoda Fabia

Jak vyměnit kartáč na generátoru Škoda Fabia 1.4

1. lem statoru; 2. Ložisko; 3. Montáž rotoru; 4. Karoserie – přední část; 5. Ventilátor generátoru; 6. Kladka; 7. Sestavení regulátoru napětí a držáku kartáče; 8. Tělo – záda; 9. Montáž usměrňovače.

Rýže. 12.3. Změna polarity připojení rotoru generátoru

1. Vodič B+ hlavního svazku; 2. Vodič D+ hlavního svazku; 3. Připojte se na jednu sekundu.

Poznámka: Většina problémů s alternátorem je způsobena regulátorem napětí nebo kartáči. Pokud po výměně některé z těchto sestav porucha přetrvává, poraďte se s odborníkem; Ve většině případů je nejlepším řešením výměna alternátoru.

1. Přestože je možné demontovat sestavu regulátoru napětí a držáku kartáče bez demontáže alternátoru z vozidla, doporučujeme vyjmout alternátor (kapitola 6).

2. Odpojte kabeláž držáku kartáče/regulátoru napětí (foto).

3. Odšroubujte dva šrouby a vyjměte sestavu regulátoru napětí a držáku kartáče z generátoru (foto).

4. Ve většině případů mají kartáče vyryté stopy opotřebení ve formě drážek; Pokud tyto značky již nejsou vidět, kartáče jsou považovány za opotřebované. Pokud nejsou žádné stopy, změřte výšku výstupku kartáče z držáku kartáče. Výrobce neuvádí žádné hodnoty, ale zhruba výška by měla být alespoň 5 mm. Pokud je kartáč opotřebovaný na výše uvedenou mez, vyměňte držák kartáče a sestavu regulátoru napětí.

5. Pokud jsou kartáče stále použitelné, očistěte je hadříkem navlhčeným v rozpouštědle. Ujistěte se, že jsou kartáče rovnoměrně odpružené a bezpečně přitisknuté ke kroužkům generátoru. Pokud máte pochybnosti o stavu kartáčů a pružin, porovnejte je s novými součástmi.

6. Zkontrolujte kroužky skrz okénko držáku kartáčů v generátoru. Vyčistěte kroužky, pokud jsou špinavé. Pokud jsou prsteny poškozené nebo silně spálené. generátor musí být vyměněn nebo se obraťte na odborníka pro obnovu.

7. Instalujte v opačném pořadí demontáže. Pamatujte však, že pokud byl vyměněn regulátor napětí, může být nutné obrátit polaritu připojení rotoru, jak je popsáno v následujících odstavcích.

Změna polarity připojení rotoru po výměně regulátoru napětí

8. Na generátorech lze použít tři typy regulátorů napětí. Ty instalované na prvních modelech (před rokem 1991) jsou označeny „DLR-2“ nebo „Tesla“. Ty nainstalované na pozdějších modelech (od roku 1992) jsou označeny „PAE“ (obr. 12.2).

9. Regulátory „DLR-2“ a „Tesla“ jsou bez problémů zaměnitelné. Pokud je regulátor „PAL“ instalován na starším generátoru nebo naopak, je nutné změnit polaritu připojení rotoru generátoru následovně.

10. Se sestaveným generátorem nainstalovaným na motoru připojte hlavní kabel generátoru (B+) a připojte baterii. Připojte vodič D+ regulátoru k alternátoru, ale ještě nepřipojujte vodič D+ kabelového svazku.

11. Pomocí propojovacího vodiče propojte svorky B+ a D+ na generátoru na jednu sekundu (obrázek 12.3). Dávejte pozor, abyste se holým drátem nedotkli jiného kovu. Odstraňte propojovací kabel.

12. Připojte starý vodič D+ ke generátoru.

13. Nastartujte motor a ujistěte se, že alternátor produkuje správné napětí.

14. Pokud proces přepólování není dokončen, nedojde k žádné újmě, ale generátor nebude nabíjet baterii.

Zajímavé:
Kdy se objeví nová Škoda Fabia.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button