ŠkodaŠkoda Yeti

Jak vyměnit přední brzdové destičky na Škoda Yeti

Výměna předních destiček pro Škoda Yeti

Výměna předních destiček u Škody Yeti na první pohled nevyžaduje speciální dovednosti a znalosti, postup je však poměrně standardní, přesto je zde řada bodů, o které lze snadno zakopnout. Tyto malé triky jsou na jednu stranu docela známé a leží na povrchu, ale na druhou stranu je mnoho mistrů v praxi prakticky nepoužívá. Například tím, že budete líní, můžete dovolit, aby se vzduch dostal do brzdového systému a proces jeho odstranění je poměrně komplikovaný. Minimálně budete potřebovat diagnostický skener.

Vzhledem k:

  • Auto: Škoda Yeti
  • Rok výroby: 2012
  • Modelový rok: 2013
  • Motor: CAXA (1.4 l., 1390 cc. cm., 122 k)
  • Vlastnosti motoru: 4 válce, benzín, rozvodový řetěz, turbína, přímé vstřikování TSI, sací potrubí s chladičem plnicího vzduchu, jednopístové vysokotlaké palivové čerpadlo
  • Převodovka: NBY, manuální, pětistupňová
  • Předselektivní robotická převodovka DSG: Ne
  • Najeto: 44 000 kilometrů

Je nutné:

  • namontujte nové přední brzdové destičky
  • vyměnit brzdovou kapalinu

Co se stane, když k nám auto přijede poprvé? Je to tak, Škoda Yeti je diagnostikována! Kontroluje se stav elektronických řídicích systémů, stav technických kapalin, brzdový systém, řízení, diagnostikován je i podvozek Škoda Yeti. Poté můžete začít s hlavní opravou.

Nyní je třeba připravit pracovní prostor: umýt auto, zavěsit ho do pracovní výšky a sundat přední kola.

Demontujte přední kolo, abyste získali přístup k brzdovému mechanismu

Odšroubujeme vodítka předního brzdového třmenu, která kromě funkce příčného posuvu zajistí samotný třmen k držáku. Zkontrolujeme povrch brzdového válce, očistíme povrch válce v kontaktu s blokem a pomocí speciálního nástroje jej zatlačíme do původní polohy, přičemž kontrolujeme, jak snadno se válec pohybuje – je možné kousání nebo deformace

Zajímavé:
Proč se na Škodě Octavia rozbije volič převodovky.

Zapuštění brzdového válce Škoda Yeti

O dětských chybách, které tuto operaci provázejí, jsme již psali v tomto článku. V tomto případě byl servis Škoda Yeti proveden pečlivě a bez nežádoucích následků.

Očistíme vnější povrch třmenu, zkontrolujeme stav botičky na praskliny a průchozí otvory a v případě potřeby ji vyměníme. Vyjmeme vodítka třmenu a dáme je stranou.

Vodítka (4D0698647) jsou kontrolována na korozi a mechanické poškození pomocí lampy a speciálního vysoce přesného optického zařízení „Glaz“, poté jsou očištěna speciálním složením (i když je vhodný i chutný, zdravý výživný jednoduchý alkohol, ale kde pochází z autoservisu – vypaří se, než se dostane do skladu).

Vodítka předního brzdového třmenu 4D0698647

Držák třmenu, respektive ty jeho části, po kterých vedou okraje předních brzdových destiček Škoda Yeti, vyčistíme a následně pokryjeme nepřilnavou směsí snižující tření.

Držák třmenu Škoda Yeti natíráme speciálním mazivem

Vyzbrojujeme se předními brzdovými destičkami. Jejich číslo je 1K0698151F. V tomto případě byl použit analog od Brembo P85072, protože na autě byla nainstalována kola Brembo. Dobře si pamatujete také rčení „Chcete-li být jako Rimbaud, zvolte podložky Brembo“. V našem případě jsou destičky dodávány se senzory opotřebení, ale výbava vozu neposkytuje kontrolu nad jejich tloušťkou, takže nemusíte příliš přemýšlet a ukusovat drát u kořene speciálním nástrojem „Koossachki“.

Nová sada předních brzdových destiček Škoda Yeti P85072

Výměna předních brzdových destiček Škoda Yeti (za předpokladu, že je namontována originální sada) nevyžaduje dodatečné mazání, ale v našem případě je lepší natřít vnější povrch protiskřípající kluznou hmotou na keramické bázi, vyhněte se koncům, aby mazivo na třmenu se nemísí s mazivem na podložce. Nejdůležitější je nenechat se unést vnitřní destičkou, aby se mazivo nedostalo na botku brzdového válce.

Vše sestavujeme v opačném pořadí. Stejně jako jinde je při utahování vyžadována symetrie síly, proto nejprve mírně rovnoměrně uchopíme vodítka třmenu a poté zatáhneme momentovým klíčem s momentem 35 Nm. Oprava vozu Škoda Yeti musí být prováděna přísně podle technologie!

Zajímavé:
Jak odšroubovat, jak odšroubovat řemenici klikového hřídele na Škodě Octavia A5.

Momentovým klíčem natahujeme vodítka třmenu

Zdá se, že můžete vydechnout, ale auto je již více než dva roky staré a brzdová kapalina ještě nebyla vyměněna, takže je čas provést postup, na který mnoho lidí zapomíná. Výměna začíná umístěním hadrů kolem nádrže – operace je vždy spojena s rizikem rozlití části kapaliny, takže je snazší hrát na jistotu, než ji otírat. Poté z nádržky vybereme co nejvíce brzdové kapaliny buď injekční stříkačkou nebo vakuovým odsáváním.

Výběr staré brzdové kapaliny z nádržky

Pořiďte si novou brzdovou kapalinu. Její číslo je B000750M3. V našem případě bereme levný analog Castrolu. Naplníme nádrž až po samý vrchol, poté začneme čerpat systém od nejdelšího okruhu po nejkratší.

Brzdová kapalina s certifikací Castrol, podobná B000750M2

Okruhy se nepočítají z pumpy ABS, jak si někteří myslí, ale z brzdového pedálu (nebo z volantu, což je to samé). V našem případě se pohybujeme podle vzoru zadní pravá, zadní levá, přední pravá, přední levá. Odvzdušnění se provádí speciální armaturou instalovanou v horní části brzdového třmenu Škoda Yeti, odšroubováním vytlačíme starou kapalinu a vyměníme ji za novou.

Hlídejte si množství brzdové kapaliny v nádržce: pokud budete příliš líní, budete mít potíže. Větrání v systému nelze později tak snadno odstranit! Nejdůležitější je neodhalit chybu na trati.

Odvzdušňovač předního třmenu Škoda Yeti

S brzdovým systémem jsme hotovi, ale když je auto ještě na vleku, uklidíme místo úniku oleje v oblasti turbíny, abychom za pár dní mohli pomocí čerstvých stop zjistit přesně tam, kde to tlačí.

Únik oleje v oblasti turbíny Škoda Yeti

Zbývá nasadit kola, sejmout Škodu Yeti z vleku a předat.

Výměna předních destiček Škoda Yeti je dokončena

Výměna předních destiček Škoda Yeti spolu s brzdovou kapalinou zabrala 1 hodiny 48 minut. Náklady na výměnu destiček, výměnu kapaliny a samotné brzdové kapaliny byly 2320 rublů vzhledem k tomu, že právě čtete tento článek. Naše propagace je v plném proudu, tak to zkuste stihnout dřív, než to udělá někdo jiný!

Zajímavé:
Kolik litrů je v nádrži Škoda Octavia po rozsvícení kontrolky.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button