Kia sportageŠkodaŠkoda Octavia

Jak vyměnit zapalovací svíčky pro Kia Sportage

Srdcem každého auta je motor, ale tato součást je složitý systém mnoha menších dílů. Zapalovací svíčky se používají k zapálení směsi vzduchu a paliva v motoru. Jsou považovány za spotřební zboží, proto je nutné je rychle vyměnit, stejně jako motorový olej.

Pokud jste majitelem vozu Kia Sportage, ale nechcete svého mazlíčka svěřit autoservisům, můžete servis provést sami. Výměna zapalovacích svíček v Kia Sportage 3 není nijak zvlášť obtížná a vyžaduje minimální sadu nářadí.

Fáze výměny zapalovacích svíček na Kia Sportage 3

Jak již bylo zmíněno, zapalovací svíčky Kia Sportage 3 jsou nezbytné pro zapálení směsi paliva a vzduchu v benzínovém motoru. Zapálení této směsi se provádí pomocí jiskry, která se vyskytuje na hlavní elektrodě. K jeho vytvoření se dodává několik desítek tisíc voltů. Bez funkční zapalovací svíčky tedy válec nebude fungovat, protože palivo se jednoduše nespálí.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Každé auto má svůj vlastní postup výměny, ale ne všichni řidiči jej dodržují. Pokud jedete příliš dlouho na stejné zapalovací svíčky, určitě narazíte na jeden nebo více problémů z následujícího seznamu:

  • Objevení se „trojitého“ efektu, když jeden nebo více válců nefunguje. To povede k cukání během jízdy a při volnoběhu.
  • Problematické startování motoru i za teplého počasí.
  • Zvýšená spotřeba paliva, zvýšená koncentrace oxidu uhličitého a oxidu uhelnatého ve výfuku.
  • Citelné zhoršení jízdních vlastností. To zahrnuje pomalejší akceleraci a neschopnost pracovat ve vysokých otáčkách.
Zajímavé:
Jak přidat olej do motoru Škoda Fabia.

Pokud jsou tyto faktory zanedbány, motoristé budou čelit těžkému koksování. A v důsledku toho se zvyšuje pravděpodobnost úplného selhání motoru. Větším opravám se v tomto případě nelze vyhnout. Vzhledem k tomu, že náklady na svíčky jsou stovky rublů, bylo by hloupé zanedbávat výměnu.

Proces výměny zapalovací svíčky

Nejprve je třeba odstranit dekorativní plastový kryt, který chrání přihrádku se svíčkami. Chcete-li to provést, stačí jej s trochou úsilí vytáhnout. Pouzdro je drženo čtyřmi standardními písty a lze jej celkem snadno vyjmout.

Nezapomeňte, že u starších modelů Kia Sportage je obložení zajištěno šrouby, které je třeba nejprve odšroubovat.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Dalším krokem je odpojení konektorů stisknutím západek a jejich přitažením k sobě.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Pomocí 10mm klíče (nebo podložky vhodné velikosti) odšroubujte šrouby a vytáhněte cívky se zapalovacími svíčkami.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Pomocí klíče na zapalovací svíčky vyšroubujte zapalovací svíčky přímo.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Zbývá pouze vyměnit staré svíčky za novou sadu a vše v opačném pořadí znovu namontovat.

Jak vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 3

Jak identifikovat problémy

Zkušení motoristé si vždy všimnou jakýchkoli změn v provozu motoru a také neustále sledují spotřebu paliva. To je opravdu důležité, protože zvýšená spotřeba benzínu je abnormální, což znamená, že něco v autě nefunguje správně.

Zvýšená spotřeba je jedním z hlavních příznaků problémů se zapalovacími svíčkami. Ukazatele můžete vyhodnocovat jak podle údajů palubního počítače, tak skutečně například měřením počtu ujetých kilometrů na litr benzinu.

Druhým důležitým znakem vadné zapalovací svíčky (nebo několika) je „vypnutí motoru“. Tento jev je docela snadné si všimnout, protože v provozu motoru dochází ke zvláštním poklesům, díky nimž zvuk z provozu není hladký a rovnoměrný, ale přerušovaný.

Současně může dojít k nestabilnímu provozu při nečinnosti. Při jízdě může motor ztrácet výkon. Pokud se motor „trápí“, je nutné nejen zkontrolovat zapalovací svíčky, ale také se doporučuje diagnostikovat zapalovací systém a elektronické ovládání. Často se při poruše zapalovacích svíček na přístrojové desce rozsvítí ikona kontroly motoru.

Zajímavé:
Kolik stojí Skoda city go.

Nezapomeňte sledovat výfukové plyny. Nadměrná kouřivost je známkou silných karbonových usazenin na zapalovacích svíčkách v důsledku špatného spalování palivové směsi nebo příliš velkého množství oleje vstupujícího do válců. Dále doporučujeme vizuálně zkontrolovat svíčky pro Kia-Sportage. Řidiči mohou zaznamenat následující typy usazenin uhlíku:

  • Černý sametový. Hovoříme o příliš obohacené směsi. Doporučuje se zkontrolovat nastavení karburátoru nebo správnou činnost vstřikovače. Důvodem může být také porucha lambda sondy nebo škrtící klapky.
  • Černé saze, připomínající semiš. Povídání o nevhodně vybraných svíčkách. S největší pravděpodobností číslo žhavení neodpovídá. Doporučuje se dodávat plně kompatibilní modely.
  • Mastné, lesklé. Indikuje, že do spalovací komory vniklo velké množství oleje. Důvodem je kritické opotřebení vodicích pouzder a ventilů, stírací kroužky oleje nebo ztráta pružnosti víček. Výměna zapalovacích svíček musí být provedena až po odstranění zjištěných závad na motoru.
  • Uhlíkové nánosy barvy cihel různých odstínů. Označuje přítomnost zvýšené koncentrace kovu ve směsi paliva a vzduchu. Nejpravděpodobnějším důvodem je použití nekvalitního paliva. Odstraňte karbonové usazeniny ze zapalovacích svíček a přejděte na normální benzín.
  • Žluté usazeniny karbonu na ráfcích. Důvod je podobný v nevyhovujícím palivu.
  • Eroze. Způsobeno přísadami. Je nutné vyměnit svíčky.
  • Popelové saze. Označuje poruchu zapalovacího systému nebo karburátoru. Po opravě budete muset vyměnit zapalovací svíčky a následnou kontrolu po 150-200 kilometrech.

Zapalovací svíčky na Kia Sportage 3 jsou tedy jakýmsi indikačním prvkem, který bude indikovat poruchu jakýchkoli součástí automobilu. Při každé údržbě doporučujeme kontrolovat jejich stav a přijímat včasná opatření.

Kdy vyměnit svíčky, které nainstalovat

Při první výměně spotřebního materiálu na autě stojí řidiči před otázkou, jaké díly koupit. Nejlepší možností je koupit podobné značkové modely, které jsou zaručeně kompatibilní s vaším motorem a nebudou způsobovat problémy s chodem motoru. Existují dva typy Kia Sportage 3: bez restylingu (modely před rokem 2014) a po restylingu (po roce 2014).

Zajímavé:
Je možné vyměnit turbínu na Škodě Octavia i 66kw.

Pro předstyl si kupte modely NGK 6376 (LFR5A-11). Cena se pohybuje od 150 do 200 rublů. Pokud jste nemohli objednat značkové produkty ve vašem regionu, můžete hledat analogy (Dens® K16HPR-U11, Bosch 0 242 229 630, Beru Z 303). Pokud to finanční prostředky dovolí, objednejte si iridiové zapalovací svíčky s dlouhou životností pro Sportage Denso IKH16 nebo NGK LFR 5AIX-11. Vydrží až 80 tisíc kilometrů, takže se budou muset měnit méně často.

Pro vozy po restylingu hledejte zapalovací svíčky NGK 9723 (laser iridium SILZKR7B11) nebo alternativu v podobě Denso VXUH22I. Upozorňujeme, že se jedná o díly se závitem M12. Další podrobnosti a číslo dílu naleznete v technické příručce. Po testování několika modelů se musíte rozhodnout, které zapalovací svíčky jsou pro Kia Sportage 3 v praxi lepší.

  • Počet originálních svíček 18841-11051 – NGK
  • Stejné zapalovací svíčky v katalogu NGK: NGK 6376 (LFR5A-11)
  • Otvor klíče: 16 mm
  • Průměr závitu: 14,0 mm
  • Délka závitu: 26,5 mm
  • Mezera mezi elektrodami: 1,1 mm
  • Odpor: 5KOhm
  • Pro motor: G4KD
  • Analogy: Denso K16HPR-U11, Bosch 0 242 229 630, Beru Z 303

Na přestavěných vozech s motorem G4NU byly na rozdíl od M12 pro motor G14KD instalovány pouze iridiové zapalovací svíčky se závity M4:

  • Originální číslo zapalovací svíčky: 18846-11070
  • Stejné zapalovací svíčky v katalogu ngk: NGK 9723 (Laser Iridium SILZKR7B11)
  • Analog: Denso VXUH22I
  • Otvor klíče: 16 mm
  • Průměr závitu: 12,0 mm
  • Délka závitu: 26,5 mm
  • Mezera mezi elektrodami: 5 mm

Iridiové zapalovací svíčky

Mnoho majitelů aut volí pro Kia Sportage 3 iridiové zapalovací svíčky. Především kvůli jejich životnosti. Výrobce garantuje 100 000 km najetých kilometrů auta se svíčkami bez výměny. Ale ve skutečnosti s naším benzínem jezdí průměrně ± 70 000 km. To není špatný ukazatel; příbuzní se mění podle předpisů o údržbě každých 30 000 km. Někteří dokonce říkají, že dynamika se zlepšuje a studené starty v zimě jsou stále jednodušší.

Zajímavé:
Co znamená žluté světlo na palubní desce Škoda Actavia?

Cena takových zapalovacích svíček je přibližně čtyřikrát vyšší než u obvyklého originálu 1884111051. Nemá smysl kupovat tyto zapalovací svíčky z důvodu úspory při výměně, protože výměna zapalovacích svíček na našich autech je snadná procházka ve srovnání s jinými vozy, které vyžadují demontáž podlahy motoru, jako například, se to stalo u mých předchozích vozů: (Nissan Note a Škoda Octavia) a výměna v servisu stojí asi 3000 XNUMX rublů. Pak má smysl instalovat iridiové, aby se měnily méně často.

Na Sportage se vše snadno mění, takže podle mého názoru není třeba přeplácet a instalovat drahé svíčky, je lepší měnit jednoduché svíčky častěji. I když horší to samozřejmě nebude a pokud máte finance navíc, tak zapalovací svíčky s iridiovou špičkou jsou jen plus.

Nejoblíbenější iridiové zapalovací svíčky jsou: Denso IKH16 a NGK LFR 5AIX-11

Frekvence výměny

Pokud jsou svíčky spotřebním zbožím, vyvstává logická otázka: jak často je třeba instalovat nové díly? Zde je nutné se zaměřit na dva faktory. Prvním jsou předpisy. Technická dokumentace k vozidlu vždy obsahuje informace o četnosti výměny svíček.

U třetí generace Kia Sportage by se měly nové svíčky instalovat každých 30 tisíc kilometrů. V praxi, zejména při silných mrazech, se životnost snižuje na 15-20 tis. Pokud mluvíme o iridiových nebo platinových modelech, pak je deklarovaná životnost až 100 tis. Podle recenzí řidičů musí být zapalovací svíčky vyměněny po 75-80 tisících kilometrech.

Druhým faktorem je skutečný stav svíček a ten má vyšší prioritu. Zapalovací svíčka je neustále vystavena vysokým teplotám a vysokému tlaku, takže opotřebení může jít mnohem rychleji, než se očekávalo. Urychlují jej také další provozní podmínky:

  • Silné opotřebení těsnění dříku ventilu, což způsobuje, že se do válce dostává velké množství oleje. Obaluje svíčku a narušuje motor.
  • Nesprávný úhel zapalování.
  • Porucha průtokoměru a lambda sondy, která vede k nesprávnému poměru vzduchu a benzínu ve směsi.
  • Použití paliva nízké kvality s nižším oktanovým číslem.
Zajímavé:
Jak zjistit hladinu kapaliny ostřikovače čelního skla na Škodě Fabia.

Popsané poruchy jsou pro svíčky nebezpečné a v budoucnu je zcela vyřadí z provozu. Řidiči by měli věnovat pozornost nejen chování vozu, ale také provést vizuální kontrolu zapalovacích svíček.

Výměna zapalovacích svíček pro Kia Sportage 4

V tomto článku ukážeme proces výměny zapalovacích svíček na Kia Sportage 4 s motorem 2.0 (155 k). Řekneme si také o výběru svíček a vypíšeme seznam nářadí.

  • 1 Kdy vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 4
  • 2 Výběr zapalovacích svíček pro Kia Sportage 4
  • 3 nástroje pro práci:
  • 4 Pokyny krok za krokem pro výměnu zapalovacích svíček v Kia Sportage 4

Kdy vyměnit zapalovací svíčky na Kia Sportage 4

Výrobce doporučuje vyměnit zapalovací svíčky při průjezdu TO-10 (jednou za 150 000 najeté kilometry popř 120 měsíce provozu). V náročných provozních podmínkách doporučujeme zkrátit interval na polovinu.

Na poznámku! Těžké provozní podmínky – jedná se především o jízdu ve městě na krátké vzdálenosti.

Výběr zapalovacích svíček pro Kia Sportage 4

Originální zapalovací svíčky pro Sportage 4 s motorem 2.0 jsou dle objednacího čísla S1884-611070. Upozorňujeme, že písmeno S v čísle výrobku znamená, že náhradní díl je z druhé produktové řady originálních náhradních dílů pro vozidla Kia starší tří let.

Náhrady pro instalaci se nedoporučují.

Nástroje pro práci:

  • Stlačený vzduch (kompresor s ofukovací pistolí);
  • Ráčna;
  • Prodlužovací kabel je velký;
  • Zásuvka pro deset;
  • Hlava zapalovací svíčky pro šestnáctku (s magnetem nebo gumovým těsněním);
  • Momentový klíč;
  • Sada sond do 2 mm.

Podrobné pokyny pro výměnu zapalovacích svíček v Kia Sportage 4

1. Otevřete kapotu a po jízdě nechte motor vychladnout.

2. Použijte stlačený vzduch k odstranění malých nečistot v blízkosti zapalovacích cívek.

Výměna zapalovacích svíček pro Kia Sportage 4

3. Pomocí deseti klíče odšroubujte čtyři šrouby zajišťující zapalovací cívky.

Zajímavé:
Jaký speciální produkt se nalévá do převodovky Škoda Octavia.

4. Bez odpojování konektorů vyjměte cívky z jamek a odložte je stranou.

5. Profoukněte jímky zapalovacích svíček stlačeným vzduchem a vyšroubujte jednu zapalovací svíčku pomocí klíče velikosti šestnáct.

Výměna zapalovacích svíček Kia Sportage 4

6. Vyjměte svíčku a zhodnoťte její stav. Na fotografii níže je zapalovací svíčka s najetými kilometry 90 000 kilometrů.

Zapalovací svíčka Sportage 4 - 90000 XNUMX tisíc km

7. Do hlavy vložte novou zapalovací svíčku, spusťte ji do jímky, utáhněte a utáhněte silou 15 až 24 Nm.

Na poznámku! Pokud dojde k poškození obalu zapalovací svíčky, musíte zkontrolovat mezeru mezi elektrodami. Mělo by to být 1.1 mm. V případě potřeby opravte.

Výměna svíček Sportage 4 2.0

8. Analogicky vyměňte zbývající zapalovací svíčky a znovu je smontujte. Před instalací cívek zkontrolujte celistvost pryžových izolátorů, neměly by na nich být žádné praskliny nebo praskliny.

Výměna zapalovacích svíček pro Kia Sportage 4 2.0

Proces výměny zapalovacích svíček na Kia Sportage 4 je jasně zobrazen v tomto videu:

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button