Obsah
Jak zabít Škodu Rapid
Co se s tím stalo: Škoda Rapid najela 400 tisíc km na propan-butan
Škoda Rapid najela 400 tisíc km na propan-butan. Zní to mocně. Mnoho aut toho tolik nevydrží, ale tohle jezdí a vypadá jakoby vůbec nic. Jak to jde pod kapotou? Novináři z Tochka.by odvezli auto na čerpací stanici a podívali se, co se s ním stalo po tak působivém počtu kilometrů.
Oblíbená vlaštovka
Andrey před čtyřmi lety koupil od dealera svou milovanou Škodu Rapid. A od té doby mám najeto 400tis km na propan-butan. Ihned po zakoupení vozu jsem přešel na autoplyn (plněný propan-butanem z běloruského závodu na zpracování plynu RUE „Výrobní sdružení „Belorusneft“ na čerpací stanici Bělorusněft). Takový kilometr a tak rychle? Andrey je taxikář. Majitel auto miluje. Stará se, takže Škoda Rapid nevypadá unaveně. Na karoserii není žádná rez, vnitřek zakrytý, neopotřebovaný. Pod kapotou tepe 1,6litrový atmosférický motor – jednoduchý a spolehlivý. Škoda Rapid je liftback, což znamená prostorný kufr. Ve výklenku pro rezervní pneumatiku je plynová láhev. Rezervní pneumatika je v kufru, vedle je dětský podsedák, ale i tak je místa dost. Andrey instaloval plynové zařízení ve společnosti GazAvtoSystem. Tam je také pravidelně servisován. Andrey má v rukou podrobnou inspekční kartu: obsahuje desítky razítek. Každý půlrok také prochází technickou kontrolou, bez jakýchkoliv stížností. Plynové zařízení je čtvrté generace, italské. Není nejlevnější, stojí o něco více než Br2000, ale do budoucna se nepočítá s úpravami ani dalšími investicemi. Čtvrtá generace je chytrá – automatika se po zahřátí motoru automaticky přepne na plyn.
Celková kontrola
Otevřeli jsme kapotu a připojili diagnostické zařízení. Tato Škoda Rapid nemá chybu. Tlak plynu je normální, těsnost systému není porušena. Filtry a vstřikovače jsou téměř v perfektním stavu. Motor běží jako hodinky. Navíc je údržba plynového zařízení levná. Filtr parní fáze stačí měnit každých 15 tisíc km. „Přijel jsem na čerpací stanici. Filtr byl vyměněn. Odešel,“ raduje se Andrey. Každých 15 tisíc kilometrů specialisté na stanici kromě výměny filtru parní fáze také kontrolují těsnost celého systému. Kontrolují také spoje, proplachují plynové potrubí, utahují upevňovací prvky na spojích a vypouštějí kondenzát. Všechny procedury netrvají déle než 15 minut. Při použití plynu neutrpí životnost motoru – propan-butan neředí olej, netvoří saze a karbonové usazeniny. Negativní důsledky vznikají v důsledku nesprávného nastavení. „Dolaďujeme plynová zařízení a používáme pouze licencovaný software, aby nedocházelo k poruchám,“ upřesňuje mistr. Čínské plynové zařízení je poloviční, ale existuje mnoho negativních nuancí: stroj se začíná „ztrojnásobovat“, objevují se chyby motoru. Další nepříjemná věc je, že vstřikovače paliva rychle selhávají. Andrey „získal“ náklady na přechod na propan-butan za dva měsíce – po 30 tisících kilometrech. To běžný řidič stihne za rok a půl. A pak – průběžné úspory. Nyní Škoda Rapid jezdí o něco méně – v městském cyklu najede v průměru měsíčně cca 10 tisíc km. K tomu je potřeba naplnit 960 litrů autoplynu nebo 800 litrů benzínu AI-95. Cena plynu PBA je 1,23 Br za litr, což je téměř polovina ceny AI-95, jehož litr stojí 2,36 Br. Počítáme výdaje. Ukazuje se, že Br1180 pro propan oproti Br1888 pro benzín. Čistá úspora – 708 Br měsíčně. Hlavní věcí je dodat vysoce kvalitní vybavení a správně jej nastavit. Natankoval jsem plnou nádrž propanu na čerpací stanici Bělorusněft a šlápl na plyn. >>> Další zajímavé příběhy – přihlaste se k odběru našich Telegram, instagram и Viber
- Nemusíte čekat: Belgie se snaží zkrátit fronty na nákup auta
- Oživil legendu: obyvatel Mogileva obnovil sovětské LAZ a je to velmi cool
- Byla jmenována nejlepší auta pro letní obyvatele a nejedná se o pickupy