Obsah
Jak zkontrolovat olej ve Škodě gur YouTube
Jak vyměnit olej posilovače řízení vlastníma rukama
V článku „Olej pro posilovač řízení: výběr toho správného“ jsme podrobně hovořili o složení a funkci hydraulických kapalin pro posilovač řízení. Tento materiál obsahuje podrobnosti o tom, jak dlouho pracovní kapalina vydrží a jak ji správně vyměnit.
Kdy vyměnit olej v posilovači řízení
Někteří prodejci automobilů tvrdí, že hydraulickou kapalinu nalitou do posilovače řízení z výroby nelze vyměnit po celou dobu životnosti vozidla (to se týká především tzv. „zelených“ olejů). Toto tvrzení je chybné. Hydraulická kapalina je spotřební materiál, který podléhá takovým konceptům, jako je stárnutí během provozu. Musíte pochopit, že existují doporučená (plánovaná) období pro výměnu kapaliny posilovače řízení výrobcem automobilu (uvedeno v návodu k obsluze) a existují zvláštní období výměny – včasná a nouzová.
Pracovní kapalinu v posilovači řízení se doporučuje měnit jednou za 1-2 roky, v závislosti na značce a modelu vozu a také na jeho provozních podmínkách. Čím jsou tyto podmínky závažnější, tím kratší je doba plánované výměny oleje v posilovači řízení.
Hydraulická kapalina v posilovači řízení je vyměněna s předstihem kvůli poruše prvků mechanismu řízení (hřebeny, pastorky, tyče). Aby nově instalované prvky řízení fungovaly hladce, doporučuje se vyměnit kapalinu posilovače řízení – zejména pokud byla několik let používána bez výměny.
Nouzová výměna hydraulické kapaliny v posilovači řízení se provádí v případě odtlakování hydraulického posilovacího systému nebo selhání jeho součástí a mechanismů (hydraulický válec, řídicí cívka, čerpadlo, hadice).
Je nutné pravidelně, jednou za šest měsíců, kontrolovat hladinu a stav hydraulické kapaliny v expanzní nádrži.
Pokud hladina klesla (a měla by být v nádrži mezi značkami Min a Max), systém mohl být odtlakován a olej uniká. Poté je nutné zkontrolovat stav všech součástí systému posilovače řízení, identifikovat poruchu a opravit ji. Pokud se tak nestane včas, následky mohou být strašné: zvýšené opotřebení pracovních částí čerpadla (v důsledku toho – selhání krytu mechanismu řízení v oblasti kompresních kroužků), snížená pohyblivost čerpadla redukční ventil v důsledku nedostatečného odvodu tepla z komponentů čerpadla, zvýšené opotřebení zubů hřebene řízení a hřídelů převodovky.
Jednoduše zkontrolujeme stav pracovní kapaliny v posilovači řízení: otevřete expanzní nádrž, pomocí měrky odeberte určité množství oleje a naneste na čistý list papíru. Pokud je kapalina průhledná a má stabilní barvu, je s ní vše v pořádku. Pokud je zakalený, s viditelnými nečistotami, je potřeba olej vyměnit. Vzhled usazenin v hydraulické kapalině naznačuje, že její přísady již nezvládají své funkce v důsledku rozkladu během provozu. Pokud se taková kapalina nevymění, olej v posilovači řízení může pěnit, oxidovat, ztrácet své mazací a antikorozní vlastnosti, což povede k selhání systému.
Výměna kapaliny posilovače řízení: pět jednoduchých kroků
K výměně pracovní kapaliny v posilovači řízení budeme potřebovat: zvedák, lékařskou stříkačku, čistý hadr, kanystr oleje posilovače řízení. K výměně se v průměru neodebere více než 1 litr tekutiny. Doporučené množství naleznete v návodu k obsluze vozidla.
Krok 1. Auto postavíme na výtah. Pokud tam není, tak použijeme dva zvedáky na zavěšení předních kol.
Krok 2. Otevřete kryt expanzní nádrže posilovače řízení a pomocí lékařské stříkačky odčerpejte odpadní kapalinu.
Zbývající kapalinu v nádrži lze vypustit postupným odstraňováním hadic (hlavní vedoucí k čerpadlu a z ní vycházející vratné) a jejich spouštěním do připravené nádoby (postačí plastová láhev o objemu 1.5 litru). Nejprve odstraňte hlavní hadici (obvykle umístěnou níže), otočte volantem, abyste systém odvzdušnili.
Nezapínáme motor! Když kapalina přestane kapat, nainstalujte hlavní hadici na místo, vyjměte vratnou a proveďte stejné akce s ní.
Krok 3. Nalijte čerstvou hydraulickou kapalinu do expanzní nádrže posilovače řízení a sledujte její hladinu. Optimální úroveň je mezi značkami Min a Max. Všimněte si, že některé expanzní nádrže mají čtyři značky: Min Cold a Min Hot, Max Cold a Max Hot. Studená je hladina „studené“ kapaliny, Horká je „horká“, to znamená, když je vůz v provozu.
Krok 4. Otáčejte volantem doleva a doprava, abyste pumpovali kapalinu přes systém posilovače řízení. Znovu označte hladinu oleje pomocí značek – pokud se sníží, doplňte ji a tak dále, dokud nezjistíme optimální hladinu. Našroubujte uzávěr expanzní nádrže.
Krok 5. Spustíme auto z výtahu a sundáme zvedáky. Nastartujeme motor, ujedeme pár kilometrů a znovu změříme hladinu kapaliny v nádržce posilovače řízení. Pokud je uprostřed značek Min Hot a Max Hot, pak již nemusíte přidávat olej. Pokud kapalina překročí úroveň Max Hot, musíte vypustit určité množství kapaliny, protože během provozu (při zahřátí) může vystříknout z nádrže a zaplavit blízké součásti motoru, což povede k poruše motoru.
Jak vidíte, v procesu výměny pracovní kapaliny v posilovači řízení nejsou žádné zvláštní potíže. Je však důležité pamatovat na to, že výměnu oleje posilovače řízení je třeba provádět opatrně, za použití čistých dostupných materiálů, protože nečistoty, které se dostanou do kapaliny, mohou vést ke zhoršení jejího výkonu. Pro ty, kteří si nejsou jisti svými vlastními schopnostmi, doporučujeme vyměnit kapalinu posilovače řízení na čerpací stanici – tam se tato operace provádí na speciálním stojanu, který zaručuje vysoce kvalitní výměnu oleje.