ŠkodaŠkoda OctaviaŠkoda octavia a5

Jak zkontrolovat provoz ventilátoru Škoda Octavia A5

Škoda Octavia A5. Ventilátor chlazení motoru běží nepřetržitě (i na volnoběh)

Jak víte, různé poruchy chladicího systému motoru neumožňují motoru dosáhnout optimálního teplotního režimu. Motor se může přehřát, což může vést k rychlé poruše, nebo zůstat studený, to znamená, že nedosáhne provozní teploty.

Moderní automobily používají kombinovaný systém chlazení spalovacího motoru: kapalinové a vzduchové chlazení. Kapalinou rozumíme cirkulaci nemrznoucí nebo nemrznoucí kapaliny speciálními kanály v bloku válců a hlavě válců motoru.

Chladicí kapalina cirkuluje díky čerpadlu. Pro dodatečné chlazení může chladicí kapalina cirkulovat také v malém kruhu (uvnitř motoru) a ve velkém kruhu, tedy přes chladič.

Chlazení vzduchem je realizováno pomocí ventilátoru, který odvádí přebytečné teplo tím, že přivádí proud vzduchu do motorového prostoru, aby foukal přes motor. Uvedený ventilátor se aktivuje, když je ohřev jednotky dostatečně vysoký.
Poměrně často se však řidiči potýkají s otázkou, proč se chladicí ventilátor zapíná na studený motor, ventilátor motoru se zapíná v zimě nebo se neustále točí. V tomto článku budeme hovořit o důvodech, proč chladicí ventilátor pracuje na studeném motoru, chladicí ventilátor motoru se nevypíná nebo určený ventilátor nefunguje správně.

Ventilátor běží na studený motor: příčiny, diagnostika, oprava

Začněme tím, že tento problém může jasně naznačovat jak poruchu kapalinového chladicího systému, tak poruchu samotného ventilátoru. V každém případě mluvíme o poruše, kterou nelze ignorovat, protože riziko přehřátí spalovacího motoru se výrazně zvyšuje.

Zajímavé:
Což je lepší Renault Duster nebo Škoda Yeti.

Pro lepší pochopení je nutné povrchně zvážit princip fungování ventilátoru na většině moderních automobilů. Proudění vzduchu je aktivováno speciálním senzorem umístěným ve spodní části chladiče. Mnoho automobilů také používá samostatnou řídicí jednotku chladicího ventilátoru motoru. Existují také modely, ve kterých je za zapnutí ventilátoru zodpovědná samotná ECU, ale tento design se používá zřídka.

Takže po zahřátí chladicí kapaliny na průměrnou teplotu asi 100 stupňů Celsia senzor nebo řídicí jednotka uzavře elektrický obvod. Poté se zapne ventilátor, čímž se zlepší chlazení motoru. Když teplota chladicí kapaliny klesne na požadovanou hodnotu, okruh se otevře a foukání přestane.
Jak vidíte, ventilátor by neměl fungovat na studeném motoru. Chcete-li tedy zjistit, proč se ventilátor zapíná dříve, u vozů se vstřikováním s diagnostickým konektorem OBD II se doporučuje začít s počítačovou diagnostikou vozu. Faktem je, že schopnost číst chybové kódy z ECU umožňuje přesněji určit příčinu poruchy.

Dále podotýkáme, že v případech, kdy řídící jednotka detekuje chyby v chladicím systému, může se ventilátor roztočit ihned po zapnutí zapalování, a to i u studeného spalovacího motoru. Tato funkce se vyskytuje pouze u některých modelů a je ve skutečnosti ochranou proti přehřátí pohonné jednotky, protože neustále běžící ventilátor snižuje teplotu.

Po opravě budete v tomto případě muset také resetovat chyby. Chcete-li vymazat chybu z ECU, u některých modelů stačí na několik minut vyjmout terminál z baterie, zatímco u jiných se reset provádí pomocí diagnostického zařízení.

Běžné problémy s chladicím ventilátorem

Nyní se podívejme na běžné problémy, které jsou spojeny s chladicím systémem a samotným ventilátorem.

Za prvé, v mnoha případech dojde ke zkratování kontaktů čidla vzduchového systému. V tomto případě se dmychadlo aktivuje ihned po zapnutí zapalování.
Při diagnostickém procesu je na snímači chladu pomocí multimetru měřen odpor na výstupech. Odchylky od normy budou naznačovat potřebu výměny prvku.

V kapalinovém systému není dostatek chladicí kapaliny. V tomto případě se ventilátor spustí kvůli skutečnosti, že malé množství nemrznoucí směsi nebo nemrznoucí směsi se velmi rychle zahřeje. Jinými slovy, ventilátor funguje správně a spouští se přirozeně.
Hlavní příčinou jsou zpravidla netěsnosti nebo snížená hladina chladicí kapaliny v expanzní nádrži. Vezměte prosím na vědomí, že nemrznoucí směs je směs koncentrátu a vody. Voda se ze systému postupně odpařuje, což způsobuje pokles hladiny. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně kontrolovat a doplňovat kapalinu podle speciálních značek.

Pokud je v systému málo chladicí kapaliny, dochází k zahřívání rychle. Je také pozoruhodné, že skutečná teplota kapaliny je velmi odlišná od teploty spalovacího motoru. Často se stává, že je nastartován studený motor, šipka teploty na přístrojové desce ještě nestoupla, ale ventilátor již funguje, protože kapalina je příliš horká. K vyřešení problému bude stačit naplnit nemrznoucí směs a odstranit vzduchové zátky z chladicího systému.
Ventilátor se zkratuje k zemi, protože vodič nemusí být dostatečně pevně přišroubován, kontaktní bod byl poškozen atd.
V tomto případě se může ventilátor zkratovat na baterii a běžet nepřetržitě. V takové situaci musíte zkontrolovat všechny kontakty, kabeláž a další prvky. Vodiče musí být bezpečně izolovány a správně připojeny.

Snímač ventilátoru, který je integrován do krytu termostatu, selhal. Poměrně hodně moderních aut je konstruováno s termostatem, který je kombinován s čidlem ovládání ventilátoru.
Toto řešení umožňuje flexibilní řízení chladicího systému motoru. Pokud však dojde k problému s teplotním čidlem ve skříni termostatu, ventilátor se může spustit bez vypnutí. Faktem je, že řídicí jednotka začne přijímat nesprávné signály o tom, jak termostat funguje. V důsledku toho se aktivuje nouzový režim, ventilátor se zapne a běží nepřetržitě.

V takové situaci musíte zkontrolovat snímač pomocí multimetru. Normálně je na studeném motoru jeho odpor nekonečný, v ostatních případech by měl být indikátor 100 – 500 Ohmů. Odchylky v naměřených hodnotách od normy budou indikovat, že snímač musí být vyměněn za nový nebo za dobře známý.

Snímač venkovní teploty vzduchu selhal. K tomuto problému dochází u některých vozů, které jsou vybaveny snímači okolní teploty. Pokud je teplota nad povoleným limitem, pak tato čidla zapnou ventilátor.
Toto řešení umožňuje efektivnější chlazení pohonné jednotky, zejména u vozů s výkonným spalovacím motorem a několika chladiči. U takových jednotek lze ventilátor zapnout v teplé sezóně i na studeném spalovacím motoru, aby se zabránilo přehřátí motoru.

Po zapnutí autoklimatizace ventilátor neustále běží. U některých modelů je tento chod ventilátoru normální.
Pokud mluvíme o poruchách, u většiny moderních automobilů je chladicí systém úzce spojen se systémem klimatizace. Z tohoto důvodu může znečištění chladiče klimatizace způsobit, že chladicí ventilátor motoru bude neustále pracovat na maximální otáčky.
K vyřešení problému může být nutné vnější čištění chladiče klimatizace a chladiče chladicího systému. Faktem je, že tyto radiátory jsou umístěny vedle sebe, hromadí se mezi nimi nečistoty, prach a chmýří. Odstranění takového „kabátu“ vám umožní normalizovat provoz klimatizace a chladicího systému motoru, zbavit se častých startů ventilátoru a zvýšeného hluku během jeho provozu.

Problémy s elektroinstalací a elektrickými kontakty. Bez ohledu na způsob ovládání ventilátoru jsou častou příčinou problémů kontakty.
Oxidace kontaktů nebo poškození elektroinstalace, nedostatečné upevnění na spojích a jiné závady vedou ke zkratům, přenosu nesprávných signálů do řídicích jednotek atd. V důsledku toho se aktivuje režim ochrany proti přehřátí neustálým otáčením ventilátoru atd.
Aby se předešlo takové situaci, doporučují zkušení řidiči preventivní čištění kontaktů před začátkem zimy a léta. Aktivně se také praktikuje ošetření speciálními mazivy a ochrannými sloučeninami.

Celkový
Jak vidíte, samotný spalovací motor a jeho systémy vyžadují pravidelnou údržbu. Co se týče chladicího systému, ten také není výjimkou a vyžaduje zvláštní pozornost.

Přehřátí motoru, pára z potrubí chladiče Doporučujeme také přečíst si článek o tom, jaké jsou nejčastější poruchy charakteristické pro chladicí systém motoru automobilu. Z tohoto článku se dozvíte o hlavních důvodech nesprávné činnosti a možných poruchách tohoto systému.
Pokud si řidič všimne, že chladicí ventilátor začal neustále pracovat na maximální rychlost nebo se přestal včas vypínat, pak byste měli nejprve zkontrolovat hladinu nemrznoucí směsi, funkčnost čerpadla a termostatu.

Dále je nutné počítat s tím, že důvodem takového chodu ventilátoru může být zanesený chladič chladiče nebo příliš vysoká teplota venkovního vzduchu, zkratované kontakty apod. Neměli bychom zapomínat, že ventilátor se může neustále točit na studeném motoru, když je klimatizace v chodu.

Jak zkontrolovat provoz ventilátoru Škoda Octavia A5

Škoda Octavia A5. Ventilátor chlazení chladiče nefunguje (nezapne se) – důvody, odstraňování problémů

— spálená, zkontrolujte pojistku, která ovládá ventilátor

— snímač spínače ventilátoru (DVS) je vadný

– vadné relé ventilátoru

– vadná pojistková skříň

– prasknutí napájecího kabelu

— přerušení výstupní cesty k drátu čidla chladiče

— těsnění pod hlavou je spálené (chladivo neprochází do válce)

Problémy s chladicím ventilátorem se obvykle vyskytují u ojetých vozů se slušným počtem najetých kilometrů. Toto selhání se projevuje různými způsoby; ventilátor nemusí fungovat stabilně, může se zapnout pozdě nebo se nezapne vůbec.

Důvodů, proč se ventilátor nezapne, může být celá řada, od banální spálené pojistky až po složitější problémy spojené s poruchou termostatu nebo problémy s elektrickým zapojením palubní sítě vozidla.

Pokud se motor vaří, ale ventilátor se stále nezapíná, první věc, která většinu motoristů napadne, jsou problémy s kabeláží ventilátoru. Elektroinstalace s tím však velmi často nemá nic společného a skutečný důvod spočívá právě v termostatu. Zařízení určené ke sledování teploty chladicí kapaliny (chladicí kapaliny) může selhat nebo se jednoduše zaseknout, po čemž chladicí kapalina přestane cirkulovat chladičem, v důsledku toho snímač chladiče nefunguje a samotný ventilátor se nezapne.

Poté zkontrolujte pojistku, která ovládá ventilátor, pokud je pojistka spálená, vyměňte ji za nepoškozenou.
Pokud příčinou není pojistka, musíte zkontrolovat přímo samotný ventilátor. Napájecí dráty se k němu často jednoduše drolí nebo se přetrhnou kvůli stáří. Případně může být důvod v zástrčce, takže pokud je vše v pořádku s kabeláží, vypněte napájení ventilátoru a zkontrolujte, zda zástrčka nefunguje správně. Připojte napájení k ventilátoru přímo, například z baterie, pokud ventilátor nijak nereaguje, usuzujeme, že je ventilátor vadný.

Zkontrolujte snímač spínače ventilátoru (FSW) umístěný na chladiči. Chcete-li to provést, musíte odpojit zástrčky a poté je spojit, pokud ventilátor nefunguje, DVV je vadný a vyžaduje výměnu.

Vodič vedoucí do pojistkové skříňky je nutné připojit přímo k zemi (obvykle bílý s černým pruhem). Pokud poté ventilátor začne pracovat, můžeme dojít k závěru, že se druhý černý vodič přerušil a zkontrolujte, zda je jeho spojení se zemí spolehlivé. Poté spojíme dva vodiče dohromady a uvidíme, co se stane, pokud se ventilátor zapne, pak byl problém ve špatném připojení.

Zkontrolujte relé ventilátoru, je docela možné, že problém je tam. Chcete-li to zjistit, jednoduše jej vyměňte za sousední relé a poté propojte vodiče čidla chladiče, viz výše. Ventilátor se zapne – problém je ve vadném relé.

Dále musíte zkontrolovat napětí, abyste zjistili, zda je přiváděno do ventilátoru přes pojistkovou skříňku. Chcete-li to provést, vezměte kus drátu a nainstalujte jej do konektorů relé, pokud ventilátor funguje, důvod, proč ventilátor nefunguje, je v pojistkové skříni.

Je pravděpodobné, že do relé ventilátoru není přiváděno napětí. Chcete-li to zkontrolovat, můžete použít „staromódní“ metodu. Vezmeme žárovku, která bude sloužit jako „kontrola“. Pokud tam žádná žárovka není, stačí lehce udeřit druhým koncem drátu o zem, pokud uvidíte jiskru, neměly by být žádné problémy, s největší pravděpodobností to není důvod. Pokud nevidíte jiskru, s největší pravděpodobností v tomto konektoru není žádné napětí, to znamená, že došlo k přerušení dráhy v pojistkové skříňce.

Pokud po kontrole všech výše uvedených skutečností zjistíte důvod, proč se ventilátor chladiče nezapne, musíte zkontrolovat pouze jeden vodič – vodič snímače chladiče. Chcete-li to provést, musíte odstranit spínač, protože neumožňuje přístup k zástrčkám pojistkové skříňky. To znamená, že vyjmeme zástrčku z pojistkové skříňky a zkontrolujeme přerušení vodiče snímače chladiče.

Kontrolujeme následovně: připojte vodič ke svorce „+“ baterie, druhý konec nainstalujte do konektoru čipu. Poté vytáhněte zástrčku ze snímače a připojte žárovku. Pokud tam žádná žárovka není, udělejte „zelenou“ k zemi. Pokud není napětí, s největší pravděpodobností je tento vodič přerušený.

Pokud se ventilátor nezapne, může být důvod zcela neočekávaný, například spálené těsnění pod hlavou. K zapnutí nedochází z toho důvodu, že chladicí kapalina nevstupuje do válce, zatímco plyny z válce pronikají do chladicí kapaliny a vytvářejí efekt známý jako vzduchový zámek. Tato zátka zabraňuje normálnímu čerpání chladicí kapaliny. Jak pochopit, že máte syndrom vyhoření? Stačí se podívat do expanzní nádobky, pokud z ní každou chvíli za provozu vytékají bublinky – máte spálené těsnění, nebo je prasklina ve válci.

CO DĚLAT, POKUD NEFUNGUJE VENTILÁTOR CHLAZENÍ RADIÁTORU

Ujistit se, že ventilátor chlazení chladiče selhal a nefunguje, je docela jednoduché. Chcete-li to provést, musíte nastartovat motor auta a nechat ho nějakou dobu běžet na volnoběh. Když přístrojová deska ukazuje, že se teplota chladicí kapaliny blíží kritické zóně, senzor upozorní ventilátor chladiče, aby začal pracovat. Řidič v tuto chvíli uslyší zpod kapoty další hluk a když ji otevře, uvidí, že se v blízkosti chladiče točí oběžné kolo ventilátoru. Pokud teplota chladicí kapaliny dosáhla kritické hodnoty a chladicí ventilátor chladiče se nezapne, musíte zjistit, proč se to děje. Níže jsou uvedeny hlavní důvody, proč ventilátor chladiče nefunguje:

Problémy s elektromotorem. Pokud dojde k poruše elektromotoru, jeho rotor se nebude otáčet, a proto se oběžné kolo nebude otáčet. Výkon elektromotoru můžete zkontrolovat připojením přímo k baterii. Chcete-li to provést, budete muset vzít dva vodiče, připojit je ke dvěma svorkám baterie a dvěma svorkám elektromotoru. Pokud se ventilátor při přímém připojení k baterii neroztočí, můžeme usoudit, že je potřeba vyměnit elektromotor; Problémy se snímačem. Pokud snímač není schopen detekovat teplotu chladicí kapaliny a vyslat signál k zapnutí elektromotoru, bude nutné jej vyměnit. Abyste se ujistili, že nefunguje, musíte od něj odpojit dva vodiče a zkratovat je dohromady. Pokud elektromotor začne otáčet oběžným kolem, bude to znamenat, že snímač je vadný a je třeba jej vyměnit; Není tam žádné napětí. Třetím a nejčastějším důvodem nefunkčního chladicího ventilátoru chladiče je nedostatek napětí v jeho napájecím obvodu. Pokud dojde k přerušení vodičů nebo k poruše pojistky, obvod bude bez napětí. Abyste se ujistili, že tento problém existuje, musíte „zazvonit“ vodiče a zkontrolovat pojistky. Pokud se ventilátor chladiče nezapne, je docela snadné najít příčinu poruchy, stačí provést výše popsané kontroly.

NEFUNGUJE VENTILÁTOR CHLAZENÍ RADIÁTORU: JAK POUŽÍVAT VŮZ

Pokud selže ventilátor chladiče, je lepší okamžitě zjistit příčinu a problém odstranit. Problém ale může nastat náhle a řidič musí znát základní pravidla, jak řídit auto s vypnutým ventilátorem, aby se motor nepřehřál:

Zkuste zapnout nucený provoz ventilátoru z baterie; Pokud není ventilátor nucený, měli byste jet konstantní rychlostí asi 60 kilometrů za hodinu nebo vyšší, aby proudění vzduchu chladilo kapalinu na chladiči bez pomoci ventilátoru. Doporučuje se také zapnout topení v interiéru vozu, aby část tepla z chladicí kapaliny unikla do kabiny. Pamatujte, že pokud se chladicí kapalina přehřívá, je lepší zastavit a chvíli počkat, až vychladne, než pokračovat v jízdě s vozidlem a riskovat přehřátí motoru.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button